VIDEO UPDATE Dăncilă, întâmpinată din nou de protestatari la Constanța / Au scandat ”Analfabeta” / Premierul speră ca Parlamentul să adopte o lege care să interzică defăimarea

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 1 septembrie 2019, 11:23 Actualitate | Esenţial


Dancila
Foto: Captura video
Premierul Viorica Dăncilă a fost întâmpinată din nou de câțiva protestatari la Pavilionul Expozițional din Constanța, unde are loc întâlnirea PSD cu pensionarii constănțeni. Manifestanții au scandat ”Analfabeta” și ”Fără pensii speciale”. Dăncilă a spus, potrivit Mediafax, că protestatarii, care au scandat "analfabeta", sunt aceleași 7-8 persoane care merg la evenimentele din țară ale PSD. De asemenea, președintele PSD și-a exprimat speranța ca Parlamentul să adopte o lege privind interzicerea calomniei și defăimării.

UPDATE 13.30: Premierul a plecat de la întâlnirea cu pensionarii constănțeni în auzul acelorași scandări ale protestatarilor antiguvernamentali ”Analfabeta”. Cu toate acestea au fost și unele persoane care au scandat ”PSD”.

UPDATE 12.50: Dăncilă a afirmat că speră ca Parlamentul să adopte un act normativ în care să oprească calomnia și defăimarea.

"Eu cred că trebuie să se uite prima dată în ograda proprie și pe urmă să se vorbească astfel despre Guvern. Cred că la un moment dat ar trebui legitimați. Acest Guvern ar trebui să-i cheme cineva să spună care infractor, pentru ce infractor?(...) Dacă aș fi eu parlamentar, aș iniția eu un astfel de proiect. Sper să se întâmple acest lucru sau Parlamentul României să adopte un act normativ în care să oprească calomnia și defăimarea", a declarat prim-ministrul.



"În presă scrie că Viorica Dăncilă a fost contestată, așteptată de protestatari. Sunt 7 sau 8, mereu aceiași. Normal că nu încalcă nimeni libertatea de exprimare, dar este vorba și de cei 7 ani de acasă. Eu nu am să jignesc niciodată, nici pe ei și nici pe altcineva, iar despre ei nu sunt convinsă că fac diferența. Azi crește punctul de pensie si pensia minimă, măsură așteptată de pensionari. Măcar pentru ei trebuiau să se abțină", a declarat Viorica Dăncilă, la sosirea la Pavilionul Expoziţional Constanţa, unde avea întâlnirea cu pensionarii.

Dăncilă a făcut referire la protestatari și în discursul din fața pensionarilor.

"Lumea știe să facă diferența. Aceste personaje pe care le întâlnim de fiecare dată și nu știu decât să jignească nu vin cu nimic constructiv. Aici, la Constanța, sunt oameni cinstiți. De la Constanța nu au ieșit, au venit de la București pentru că ei cred că pot influența. Ei vor veni cu jigniri, noi vom spune adevărul și vom veni cu proiecte", a spus premierul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11651 vizualizari

  • +31 (39 voturi)    
    Viceversa (Duminică, 1 septembrie 2019, 11:28)

    Sati [utilizator]

    E vorba de jaf cu banii tarii de catre penalii si analfabetii din functiile publice.
    • -7 (7 voturi)    
      Ca tot vorbeam despre civilizatie. (Duminică, 1 septembrie 2019, 18:23)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      Ca tot vorbeam despre civilizatie...sau despre cum romanii vor sa aiba bani ca americanii si sa ramana in mentalitatea de romani.
      Iaca, nu se poate, pur si simplu. Mentalitatea, atitudinea genereaza - printre altele - si bunastarea, prosperitatea.

      Sa revenim la subiect: ceea ce fac - repetat - derbedeii aia se numeste HARTUIRE si se pedepseste in orice loc din lumea civilizata.
      Banuiesc ca si in Romanika exista asa ceva in codul penal, dar, asa cum aratam in prima parte a postarii romanii prefera sa-si planga de mila decat sa faca ceea ce este corect, precum americanii.
      Daca Prim-Ministrul este hartuit in direct, FARA CONSECINTE, de niste derbedei, atunci isi merita soarta. Necazul cel mai mare e ca daca i se intampla lui, cu atat mai mult se intampla oricarui cetatean care nu are la dispozitie mijloacele prim-ministrului.
  • +26 (32 voturi)    
    OAre? (Duminică, 1 septembrie 2019, 11:31)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Nu cumva este vorba de cei 7 ani care urmeaza la puscarie?
  • +27 (33 voturi)    
    Prostia... neconflictuala (Duminică, 1 septembrie 2019, 11:57)

    contributor.bis [utilizator]

    Este vorba de "cei 7 ani de acasă" sau cei 70 de ani de mediocritate cleptocratică ce ne-au distrus ţara ?
    Prostia ţanţoşă continuă să-şi justifice sărăcia ideatică printr-o retorică demagogică penibilă.
  • +21 (29 voturi)    
    corect .. (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:01)

    gica_ultra [utilizator]

    citez "Reacția premierului: Este vorba de cei șapte ani de acasă " : saraca, incerca sa explice de ce e analfabeta ... dar nu au vrut sa o asculte...
  • +25 (27 voturi)    
    Pensii speciale =jignirea unui popor ! (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:05)

    bran [utilizator]

    Cand dai unui magistrat cea mai mare pensie speciala din lume de 73000 Ron de fapt pensia reala acestui om ar fi de 3858 Ron si te vaiti ca ceilalti sunt fara bun simt acest lucru spune multe despre tine ca om . Anul trecut am inchis una din firme si sunt fericit (anul trecut s-au inchis in jur de 80000 de firme -se poate verifica la Registrul Comertului ). Anul acesta urmeaza alte inchideri de firme (pina in luna mai au fost inchise 60000 de firme) dar economia duduie in capul unora ! La o primarie erau inainte 75 angajati acum sunt peste 1000 angajati -asta economie !
  • +24 (28 voturi)    
    Șapte ani de acasa (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:11)

    Jolly Roger [utilizator]

    Șapte ani de acasa inseamna, printre altele, si sa iti cunosti lungul nasului.
    Sapte ani de acasa inseamna si sa ii spui prostului ca e prost cand el nu isi da seama de asta, tocmai pentru a-l proteja sa nu se faca mai tare de ras decat s-a facut deja!
    Dar pana si prostul tre sa fie oleaca destept sa înțeleagă asta!
    • -7 (17 voturi)    
      Cine da sentinta de prostie ? (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:30)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Cine da sentinta de prostie , tu ?
      • -4 (4 voturi)    
        cum (Duminică, 1 septembrie 2019, 16:10)

        VasileTache2 [anonim] i-a raspuns lui galeo

        Cum cine ? Neolegionarii si nu sunt putini p-aici !
  • +16 (20 voturi)    
    Lumea rea !!! (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:24)

    sipu [utilizator]

    Ea este desteapta , aia care au venit de la bucuresti au fost platiti (soros) sa straige ANALFABETA . Daca se sapa” putin sigur este DOCTORANDA in domeniul pe care il stie toata lumea PRO....
  • +20 (26 voturi)    
    error (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:47)

    oparere [utilizator]

    Nu, cucoana. Poate parintii au fost prea simpli sau prea ocupati sa te alfabetizeze in cei 7 ani acasa. Este vorba de multi ani in care ai trecut prin scoala fara sa acumulezi nimic si te-ai mai si catarat atat de sus fara sa constientizezi macar ca ai avut aceasta oportunitate tocmai pentru ca un puscarias te-a considerat analfabeta, dar neconflictuala!!!
  • +10 (10 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:16)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    perceptia generala este cea pe care o vedem ... nu raman multe aspecte de comentat ...
  • +14 (18 voturi)    
    Niste ticalosi (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:44)

    cucurveauamov [utilizator]

    Protestantii astia de la Constanta. Ar trebui spus ca fac parte din gruparea terorista Al-Fabet si ca ar trebui declarati in afara legii.
  • +14 (16 voturi)    
    ca sa nu se mai simta jignita ar trebui (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:51)

    __alex__ [utilizator]

    ca Parlamentul sa dea o lege care sa interzica sa spui adevarul.
    Un partid fondat de un criminal, condus de hoti si care va disparea din cauza unei proaste.
  • -15 (23 voturi)    
    analfabeți sunt peste tot! (Duminică, 1 septembrie 2019, 14:04)

    WlmShkspr [utilizator]

    De regula cei care o fac analfabeta pe Dancila sunt la fel de amnalfabeti ca si ea, si chiar mai rau!! Speram ca defaimarea publica sa fie sanctionata! Un stat normal nu permite unor năimiți, plătiți din banii fundațiilor lui Soros sa facă praf statul și să blocheze tot! Cer jigodiilor de conjunctura sa fie in primul rand patrioți! Altfel murim cu totii pe limba noastra balbaita si agramata!
    • +4 (4 voturi)    
      Amnalfabet eşti tu, bă vili! (Duminică, 1 septembrie 2019, 15:20)

      e-Miron [utilizator] i-a raspuns lui WlmShkspr

      Dăncilă e analfabetă.
  • -5 (5 voturi)    
    Ca tot vorbeam despre civilizatie...HARTUIREA (Duminică, 1 septembrie 2019, 14:53)

    newlook [utilizator]

    Ca tot vorbeam despre civilizatie...sau de ce romanii vor sa aiba bani ca americanii si sa ramana in mentalitatea de romani.
    Iaca, nu se poate, pur si simplu. Mentalitatea, atitudinea genereaza - printre altele - si bunastarea, prosperitatea.

    Sa revenim la subiect: ceea ce fac - repetat - derbedeii aia se numeste HARTUIRE si se pedepseste in orice loc din lumea civilizata.
    Banuiesc ca si in Romanika exista asa ceva in codul penal, dar, asa cum aratam in prima parte a postarii romanii prefera sa-si planga de mila decat sa faca ceea ce este corect, precum americanii.
    Daca Prim-Ministrul este hartuit in direct, FARA CONSECINTE, de niste derbedei, atunci isi merita soarta. Necazul cel mai mare e ca daca i se intampla lui, cu atat mai mult se intampla oricarui cetatean care nu are la dispozitie mijloacele primului ministru.
  • +2 (2 voturi)    
    Trebuie amendabila prostita dupa psedei ? (Duminică, 1 septembrie 2019, 14:58)

    Plagarus [utilizator]

    Prostii liber la guvernarea psidista ?
  • +6 (6 voturi)    
    Defăimare? (Duminică, 1 septembrie 2019, 15:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Păi nu i-au zis sluga de multi penal si sefa a unei grupari de infractroir(-psd), ci doar ca e prosta, cea ce e lucru dovedit. Ca orice komunista imputita, vrea cenzura, politie politica ( o are in Jandarmerie) si Justite pe motive politice. O javretă!
  • +5 (5 voturi)    
    Adică (Duminică, 1 septembrie 2019, 18:33)

    mopsu [utilizator]

    bîrlamentul acesta să interzică adevarul ?
  • +6 (6 voturi)    
    Definitie Calomnie (Duminică, 1 septembrie 2019, 19:57)

    Just2019 [utilizator]

    Calomníe-Afirmatie mincinoasă și tendențioasă făcută cu scopul de a discredita onoarea sau reputația cuiva..
    Deci, nu exista calomnie aici, pentru ca nu e minciuna in ceea ce au afirmat protestatarii. Doamna Vasilica este in eroare, din nou! Mai are curaj sa bage in fata, pensionarii aceia amarati, carora li se da 15%, in conditiilor scaderii nivelului de trai cu 50%. De pensiile speciale, nu zice nimic doamna?