Varșovia și Washingtonul au convenit asupra amplasării de noi trupe americane pe teritoriul Poloniei

de DG     HotNews.ro
Vineri, 30 august 2019, 16:33 Actualitate | Esenţial


Andrzej Duda si Donald Trump, conferinta comuna
Foto: whitehouse.gov
Varșovia și Washingtonul ar fi convenit asupra a șase amplasamente pentru staționarea de noi trupe americane în Polonia, a anunțat vineri ministrul polonez al Apărării, Mariusz Blaszczak. Anunțul vine la o zi după ce Donald Trump și-a anulat vizita în statul est european, notează Reuters.

Trump și-a anulat vizita din cauza urganului din Florida, statul american urmând a fi reprezentat de vicepreședintele Mike Pence la manifestațiile care marchează 80 de ani de la declanșarea celui de-al Doilea Război Mondial.

”Am convenit asupra a șase locații, am discutat și despre o a șaptea”, a declarat Blaszczak într-o conferință de presă susținută alături de John Bolton, consilierul pe probleme de securitate națională al SUA care se află și el în Polonia pentru a participa la evenimentul dedicat celui de-al Doilea Război Mondial.

În iunie, Polonia a semnat un acord privind creșterea prezenței militare americane pe teritoriul său pentru a contrabalansa acțiunile agresive ale Rusiei, de după anexarea ilegală a Crimeei în 2014.

Concret, Polonia, care se învecinează cu enclava rusă Kaliningrad, unde Moscova a amplasat rachete balistice nucleare Iskander, a încheiat acordul cu Statele Unite privind sporirea cu 1.000 de militari a numărului trupelor americane.

În medie, pe teritoriul Poloniei staționează, prin rotație, aproximativ 4.500 de militari americani, parte a forțelor NATO.

La rândul său, Bolton a declarat că Polonia a fost un partener solid al SUA și al NATO, respectându-și angajamentul de a aloca 2% din PIB pentru apărare. El a mai spus că președintele Donald Trump și-ar putea reprogama vizita cât mai curând posibil.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















860 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    E bine. (Vineri, 30 august 2019, 17:10)

    Habermas [utilizator]

    In felul asta se evita ca Polonia sa devina o problema (stiut fiind ca sunt cam dusi cu pluta). Americanii ii vor tine cu picioarele pe pamant. Asta este al doilea beneficiu, pe langa cel oficial.

    Si eu as vrea Trupe Americane. La Iasi, la Chisinau si la Tiraspol. Eventual si la Odesa daca Ucrainienii sunt de acord (spre apoplexia si explozia ficatilor Rusiloir).
    • +2 (6 voturi)    
      Cu sunt polonezii duși cu pluta? (Vineri, 30 august 2019, 18:33)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      ... cum au fost în 1939 când au încercat să se opună invaziei Germaniei și Rusiei?
      • 0 (0 voturi)    
        S-a gandid, probabil, la (Vineri, 30 august 2019, 19:11)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

        memorabila vizita a celebrului papa polonez Ioan Paul al doilea, RIP, nu?! ;-)
      • +2 (2 voturi)    
        Au idei stupide [1], sunt imprevizibili [2], (Vineri, 30 august 2019, 20:22)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

        au lacune morale (multi dintre ei) [3] si altele

        Doar cateva exemple:

        [1]

        Cavalerii inaripati, cu un imaginar mitic halucinant despre ei insisi. Google Polish (winged) hussars.

        Mai am si alte exemple, din experientele personale cu Polonezii. (Am si experiente foarte bune, in general, dar ideile stupide-bizare - sarite de pe fix) sunt o constanta.

        Si altii mi-au spus acelasi lucru despre ei, literal ca "Polonezii sunt nebuni" ca popor.

        [2]

        Saga fantastica politica a Conservatorilor Polonezi; politica fara logica a Poloniei medievale in raport cu Moldova, Lituania, cavalerii Teutoni, etc (chiar si Rusia, Ucraina, Ungaria).

        Tot felul de acte derivate din [1].

        [3]

        Slahta Poloneza face parte din patrimoniul lor cultural si este de fapt o cultura mafiota oligarhica. De acolo noi am preluat prin Moldova notiunea de Sleahta.

        Incercarea de injunghiere pe la spate a lui Stefan del Mare de catre Ioan Albert, https://ro.wikipedia.org/wiki/B%C4%83t%C4%83lia_de_la_Codrii_Cosminului
        • 0 (0 voturi)    
          Dziękujemy, (Sâmbătă, 31 august 2019, 13:42)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Pan @Habermas! :-) ;-):-D
    • 0 (0 voturi)    
      In Tratatul de la Varsovia, Romania (Vineri, 30 august 2019, 19:06)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      a ramas pana-n ultima clipa, din placere, probabil!;-);-)
    • -2 (4 voturi)    
      In felul asta se evita ca Polonia sa devina o prob (Vineri, 30 august 2019, 20:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      adica vrei sa spui ca Polonia va ataca simultan Rusia si Germania? sau la ce problema te referi?
      • +2 (2 voturi)    
        Deriva iliberala (Sâmbătă, 31 august 2019, 9:38)

        larnaka [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Atacarea UE, ingradirea presei libere, regim autocratic, nationalism primitiv....
        • -2 (2 voturi)    
          De fapt trupele alea sunt trimise pentru a (Sâmbătă, 31 august 2019, 15:32)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui larnaka

          Întări cordonul sanitar dintre Rusia și Germania, și pentru a asigura Polonia în fața tot mai agresivei Rusie ... De asemenea, acele trupe vin la invitația făcută de președintele Poloniei, Andrzej Duda și nu are nimic de a face cu ce ai aberat tu acolo ...