Raluca Prună, către Alexandru Cumpănașu: Te-ai cățărat în mod indecent pe tragedia unei familii/ Ai apărut de nicăieri cu un ONG căruia Ministerul de Interne îi oferea spațiu gratis

de CP     HotNews.ro
Vineri, 30 august 2019, 12:18 Actualitate | Esenţial


Raluca Pruna
Foto: Agerpres
Fostul ministru al justiției Raluca Prună îl critică foarte dur pe Alexandru Cumpănașu, care aseară și-a anunțat intenția de a candida la alegerile prezidențiale din luna noiembrie. Raluca Prună scrie pe Facebook că îl cunoaște pe Cumpănașu încă din 2004, când a apărut de nicăieri, primind spațiu gratuit pentru ONG-ul său chiar în sediul Ministerul de Interne. Ulterior, ar fi beneficiat și de mașină și consumabile de la Ministerul de Interne.

"Nu am înțeles atunci, nu înțeleg nici acum ce anume te recomanda. Nu am înțeles nici atunci, nici acum, cum se împăca activitatea civică cu statul gratis in sediile instituțiilor de stat (...)Ești deci parte din problemă, dacă există o problemă. Spui că da. De acord. E indecent atunci să urli acum ca reforma instituției a eșuat când tu erai acolo de vreo 15 ani exact ca sa o reformezi. Indecent e așadar sa afirmi ceva mai calm, in camasa neagra de lansare pe orbita, ca vrei sa ‘razi institutii’. Ești in parte responsabil, pe bani mulți probabil, de lipsa oricarei reforme", scrie Raluca Prună.

Aceasta mai povestește că atunci când era ministru de justiție l-a reîntâlnit, venind în fruntea Coaliției Nationale pentru Modernizarea României cu un "to do list" pentru fiecare minister. Cumpănașu i-ar fi cerut pe ton răstit să modifice Codul Penal pentru incriminarea mersului cu girofar. "Am refuzat, deși nu beneficiasem în viața mea ceva mai lunga ca a ta de mersul cu girofar. A fost o ședința epică cu vreo 30 de participanți. Dincolo de orice chestiune de legalitate și proporționalitate, mi s-a părut ridicola și imorala cererea ta imperativă caci atunci când se purta girofarul in deplina impunitate socială pare-mi-se ca îl foloseai. Se schimbaseră vremurile și vroiai sa pari ‘proaspat’. Te cunosteam ca vechi și sulfuros. Am refuzat nu numai sa semnez to do list-ul tău, dar și poza cu tine ca reprezentant al unei Coaliții in care cred ca mulți au venit fără sa știe cine ești. A fost epic și cu amenințări din partea ta. M-ai amenințat, cred, ca ma dai in judecata. Totul s-a soldat cu doua comunicate de presa in orice caz - al tău și al Ministerului Justiției (pe care l-am dat din respect pentru cei din Coaliție)', a povestit Raluca Prună.

Aceasta consideră că în cazul Caracal s-a cațărat în mod indecent pe tragedia unei familii. "Mărturisesc, m-am îndoit de tine din prima clipă în care ai apărut să ‘aperi’ cazul Maceșanu. Am intuit că vrei ceva pentru tine. Azi ne spui și ce: președinția. Dar nu de tot, numai vreo 2 ani în care vrei să faci ceva ce nu e în fișa postului", mai scrie Raluca Prună. Aceasta îi transmite lui Cumpănașu că nu este pentru el această candidatură.

Vezi întreaga postare a Ralucăi Prună



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















11772 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    Oportunist (Vineri, 30 august 2019, 12:33)

    Cartisoara [utilizator]

    O mizerie de om. Oportunist si pupincurist asa ca multi "bip" de-ai sai
    • +12 (16 voturi)    
      Calitati (Vineri, 30 august 2019, 13:15)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      mult apreciate de varan si de postul lui latrinar.
      Buze subtiri, frunte-pana-la-ceafa si par-rar-ca-la-fundul-de-maimuta... toate astea sunt calitati caracteristice oltenasilor care se dau smecheri.
      O javra si atata tot!
  • +24 (28 voturi)    
    Calitatea politicii romanesti (Vineri, 30 august 2019, 12:39)

    John M. [utilizator]

    a coborat atat de jos, incat orice neica nimeni crede ca poate ajunge presedinte !
  • +14 (22 voturi)    
    oribil, intr-adevar (Vineri, 30 august 2019, 12:52)

    U_swamp [utilizator]

    De data asta Pruna are dreptate. E ignobil ce face domnul asta... Ca presedinte al Romaniei nu ar detine nicio atributie sa se lupte cu clanurile interlope, cum motiveaza. Nici Iohannis nu reuseste mare lucru cu pesedeul...
  • +20 (24 voturi)    
    Bravo Raluca (Vineri, 30 august 2019, 12:54)

    sile1 [utilizator]

    Doar atat !
  • -18 (22 voturi)    
    Pe bune? (Vineri, 30 august 2019, 13:06)

    Gigi Kent [utilizator]

    Doamna Pruna, ajunsa ministru nu in urma candidaturii intr-un partid care a castigat alegerile parlamentare ci catarandu-se pe tragedia de la Colectiv ...
  • -15 (21 voturi)    
    Cumpanasu ESTE "familia pe care s-a catarat" (Vineri, 30 august 2019, 13:35)

    holinessdani [utilizator]

    Incep sa iasa "acoperitii" la atac. Ca e vorba de Diaconu, Cumpanasu sau oricine nu e pe placul secu.
    Remarca referitoare la Cumpanasu e de un ridicol extrem acesta chiar fiind "familia pe care s-a catarat", deci s-a catarat pe el insusi!
    La fel de ridicola e si intrebarea referitor la candidatura, orice cetatean roman are dreptul sa candideze si nu trebuie sa fi jurist ca sa intelegi asta.
    Despre incompetenta si ticalosia sistemului nimic d-na Pruna? Interesanta tacerea asta cand e vorba de asumare. Doar la acuze si injurii suntem buni d-na Pruna? Cu un asa sef la justitie cum ati fost d-vs. nu ne mira halul in care au ajuns institutiile statului.
    • +4 (4 voturi)    
      Da' cu un .. (Vineri, 30 august 2019, 23:57)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      . asa sef ca dacnea, nu te mira halul in care au ajuns institutiile statului? Nu te mira cum borfasii vostri au modificat toate legile posibile sa scape de furturi? Asta nu te mira, mai iubitor de borfasi?
  • -9 (11 voturi)    
    raluca prunica si sistemul corupt (Vineri, 30 august 2019, 13:46)

    Razvan_M [utilizator]

    Pana aici nu am vazut altceva decat coruptie si musamalizari. Doar n-o sa spuna doamna Prunica ca (cacofonie intentionata) nimeni de la PSD nu a folosit minore la chiolhanurile "din provincie"?
  • +2 (4 voturi)    
    Falsi candidati (Vineri, 30 august 2019, 13:50)

    Just2019 [utilizator]

    Acest individ a fost dubios, de cand a aparut pe sticla, in cazul Alexandra. Foarte dubios este faptul ca, desi in zona Caracal, colcaie mafia proxenetismului, la nivel inalt, pana acum, nu a fost "mediatizat" si nu a "transpirat" mai nimic. Dintrodata, a fost devoalat apelul disperat al Alexandrei la 112 si de aici a inceput intreaga bulibaseala cu stiri care mai de care controversate. D-l Cumpanasu, nu stiu ce urmareste prin inscrierea in cursa prezidentiala, as spune ca este tot o regie manipulatoare, marca PSD. Cu siguranta, Cumpanasu , nu doreste fotoliul presidential!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu inteleg (Vineri, 30 august 2019, 14:04)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Este pe deplin dreptul Dlui. Cumpanasu sa candideze!

    Ce NU inteleg eu in ruptul capului este cum se impaca asta cu declaratiile anterioare ale dumnealui:

    1. Alexandru Cumpănașu a răbufnit după ce au apărut noi ipoteze despre candidatura sa la prezidențiale.

    ”Pt toți cretinii care au TEAMĂ că aș putea candida la prezidențiale: NU VOI CANDIDA.
    Sunt BĂRBAT nu gânganie precum majoritarea liderilor Dacă îmi doream, o spuneam eu. Dar NU voi candida. V-ați liniștit lichelelor?” a scris Alexandru Cumpănașu, pe Facebook.

    2. Cumpănașu: „NU candidez la Președinție. Nu mai am energie să urlu și să repet acest lucru”

    Alexandru Cumpănașu afirmă că va angaja un avocat care „va inventaria toate acuzațiile, jignirile, insinuările și postările” în care unii au încercat să-l dărâme și să insinueze ca va candida la Președinție.
    • -4 (4 voturi)    
      pai (Vineri, 30 august 2019, 18:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      el zice ca nu va catinda, iar fata ii este cu adevarat nepoata, cum au afirmat si parinitii.
      acuma, or fi si parintii parte in conspiratie, asa'i madam pruna ?!
      spune daca stii.
      ca daca nu, afirmatia matale este de neam prost...
  • 0 (2 voturi)    
    DACA STITI (Vineri, 30 august 2019, 14:08)

    jidanul [utilizator]

    D-na Pruna daca stie adevarul, sa-l spuna in intregime, ca sa stim si noi tot planul si reteaua d-lui Cumpanasu.