Cod portocaliu de furtună în București

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 25 august 2019, 18:29 Actualitate | Esenţial


Furtuna in Bucuresti
Foto: Hotnews
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis duminică seară o avertizare imediată cod portocaliu de furtună pentru Municipiul Bucureşti, valabilă până la ora 19:30.

Potrivit meteorologilor, în Capitală se vor semnala în următoarea oră frecvente descărcări electrice, vijelie, averse ce vor cumula 20...25 l/mp, grindină de dimensiuni mici și medii.

UPDATE: Un mesaj de alertă a fost trimis și prin sistemul RO-ALERT. „Evitați deplasarea în aer liber și luați măsuri de autoprotecție”, se recomandă în mesaj.

Ploi și vijelii sunt la această oră și în alte județe din țară: este cod portocaliu în Ilfov, Buzău, Prahova, Vrancea, Bacău, Suceava, Bistriţa-Năsăud, Maramureş.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7239 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Au nimerit-o! (Duminică, 25 august 2019, 18:38)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Bdul Mihalache - Turda: nor vineti spre raasarit, vant puternic, apoi ploaie cu grindina, tunete si precipitatii abundente!
    Piatra bate in geamuri, intervalul intre fulger si tunet este scurt!
  • +8 (10 voturi)    
    Au nimerit-o pe naiba (Duminică, 25 august 2019, 18:51)

    TheBorg [utilizator]

    Nowcasting-ul lor e pentru 25-08-2019 ora 18:30 până la : 25-08-2019 ora 19:30

    M-a sunat mama la 18:26 ca a fost dezastru in zona ei (Floreasca) si s-au speriat ingrozitor, deci practic ANM-ul a anuntat ce a vazut pe geam. Predictie 0.

    Evident ca RO-ALERT-ul care ne-a terorizat cu teste saptamani la rand nu a anuntat nimic nici inainte nici in timpul, nici dupa furtuna.
    • +2 (2 voturi)    
      Alertă (Duminică, 25 august 2019, 18:56)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

      Au dat, la mine a venit alerta când se oprise vijelia/piatra de 5 minute și era soare...
      Proactivi de numa-numa!
  • 0 (0 voturi)    
    Calmati-va, e doar o furtuna de vara! (Duminică, 25 august 2019, 18:59)

    lasa [utilizator]

    Altele sunt problemele Romaniei, care ne duc pe un drum pustiu.
    Furtuna trece, dar PM ramane si Parlamentul , la fel!
  • +2 (2 voturi)    
    ce gluma buna (Duminică, 25 august 2019, 19:31)

    dandra [utilizator]

    ceva vant si cateva fulgere in departare, dar de, trebuia un bugetar sa iasa niste bani in plus ca a trimis niste sms uri.
    sperie populatia degeaba, nenorocitii naibi.
  • +2 (4 voturi)    
    E ora 19:30 si nici un RO-ALERT, nici o avertizare (Duminică, 25 august 2019, 19:32)

    KTerinca [utilizator]

    ... prin aplicatia DSU.
    Nu am primit absolut nimic pana acum si am acces la cele mai mari doua retele mobile din Romania, iar aplicatia DSU e activata.
    M-am saturat de Dr. Arafat si de inutilitatea aplicatiilor mult laudate.
  • +4 (4 voturi)    
    Revenire la mesajul anterior (Duminică, 25 august 2019, 20:08)

    KTerinca [utilizator]

    Am primit mesajul RO=ALERT la fix 20:03, in care se preciza avertizarea pentru intervalul 18:30-19:30.
    HALAL aplicatie.
    Demisia, incompetentilor !
    Incepand cu Dr. Arafat.