Fostul baron PSD Brăila Gheorghe Bunea Stancu, eliberat din închisoare după mai puțin de două luni de la condamnare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 august 2019, 17:22 Actualitate | Esenţial


Gheorghe Bunea Stancu
Foto: Agerpres
Fostul lider al PSD Brăila și președinte al Consiliului Județean, Gheorghe Bunea Stancu, a fost eliberat din închisoare, vineri, după ce a ispășit aproape două luni din condamnarea de 3 ani și 8 luni, în urma deciziei Tribunalului Galați de a respinge contestația DNA, informează Mediafax.

Decizia Judecătoriei Galați de eliberare condiționată a lui Bunea Stancu a fost anunțată în luna iulie, iar procurorii DNA au contestat-o.

Ulterior, magistrații Tribunalului Galați au respins și ei contestația DNA, menținând decizia Judecătoriei, astfel încât Gheorghe Bunea Stancu a putut fi eliberat, vineri, din Penitenciarul de Maximă Siguranță Galați, acolo unde își ispășea pedeapsa.

În urma acestei condamnări, fostul lider PSD Brăila a stat în închisoare doar o lună și trei săptămâni.

Gheorghe Bunea Stancu a fost găsit vinovat într-un dosar de abuz în serviciu şi conflict de interese.

Procurorii au stabilit că Bunea Stancu, în calitate de președinte al CJ Brăila, a obținut foloase patrimoniale necuvenite pentru două cluburi sportive, constând în folosirea gratuită timp de cinci ani a unui autoturism și încasarea de către acestea a sumei totale de 7.492.000 lei. Totul s-a întâmplat între anii 2006-2012, perioadă în care fostul președinte CJ era acționar majoritar al unei societății comerciale, care printr-un intermediar, avea calitatea de asociat la unul dintre cluburi și de membru fondator la celălalt club sportiv. Judecătorii au decis să-l achite pe Gheorghe Bunea Stancu pentru infracțiunea de abuz în serviciu, dar l-au condamnat pentru conflict de interese în formă continuată.

Gheorghe Bunea Stancu nu este la prima condamnare. În anul 2015 el a primit trei ani de închisoare cu executare în dosarul Mită la PSD. Bunea Stancu a fost încarcerat la Penitenciarul Focșani și a fost eliberat condiționat în 2016.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















24667 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    Halal justitie!!!! (Vineri, 23 august 2019, 17:37)

    gigiN [utilizator]

    Se pregateste dragnea !!!
    • +9 (9 voturi)    
      Recomand o noua materie (Vineri, 23 august 2019, 19:25)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Ar trebui inclusa o noua materie in scoli:

      "Furatul din banii publici". In felul acesta pot invata copii diferite metode de a fura din bugetul tarii in mod optim. Adica un amator fura 1000 lei si sta 5 ani la inchisoare, un profesionist fura 8.000.000 si sta 2 luni. Materia sa fie obligatorie pentru ca toti copiii sa aibe sanse egale in viata.
      • +3 (3 voturi)    
        Era cah papa din arest? (Sâmbătă, 24 august 2019, 9:45)

        newIook [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        Cam mica diagonala la TV?
        Femeile lipsesc, ba chiar devii tu una?
        L-au podidit instantaneu hepatita, discopatia, cancerul, guta si ce a mai putut scrie doctorul pe hartie?

        Ia hai sa ne vedem cu el ca intre barbati. Adica noi, ca el nu e.

        Ce ziceti voi de un referendum pe introducerea pedepsei capitale pt coruptie?
      • +3 (3 voturi)    
        Unde este acum SIIJ ? (Sâmbătă, 24 august 2019, 10:21)

        newIook [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        Ei bat pasul pe loc in cazul Alexandrei, ca un exercitiu de imagine, in loc sa investigheze cati bani a luat aici judecatorul.
        Si daca ar investiga, l-ar achita.
    • +9 (9 voturi)    
      "pai ce am furat degeaba,? " (Vineri, 23 august 2019, 20:18)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      " am transpirat ani de zile si acum cind sa ne bucuram de rodul " muncii " .... stam la bulau.... nu se poate d-le

      asta e justitia din ro ...... si judecatorii sunt complicii infractorilor
  • +26 (28 voturi)    
    repede (Vineri, 23 august 2019, 18:20)

    ber [utilizator]

    L-au scos repede ca vine modificarea legilor justitiei si se inaspresc conditiile eliberarii conditionate.
  • +33 (35 voturi)    
    adica e recidivist si totusi a iesit mai repede? (Vineri, 23 august 2019, 18:29)

    bigbrother [utilizator]

    Inca un exemplu de cat de bine sunt facute legile din tara asta pentru infractori, nu pentru a ne proteja de ei.

    Gusterul asta n-ar fi trebuit sa mai iasa din inchisoare ani buni, logic ar fi fost sa se cumuleze restul de pedeapsa + ce a primit ultima data si sa nu aiba dreptul la eliberare conditionata...dar nu, la noi le dam drumul si eventual ii punem si inapoi pe functii, ca sa termine ce au de facut...
  • +9 (9 voturi)    
    DNA doarme in ghete in loc sa salte si judecatorul (Vineri, 23 august 2019, 18:40)

    N.S. [utilizator]

    si tot asa pana la ultimul! pai nu e clar ca ceva e putred in acel judecator? si poate in mai mult de jumatate dintre ei? Pai cat se screm sa-l fileze, sa-l probeze, sa-l coafeze pe jegos si dupa nici doua luni ii dau drumu' ?
  • +18 (18 voturi)    
    Justitia din Romania ..... (Vineri, 23 august 2019, 18:51)

    KTerinca [utilizator]

    .... o adunatura de hoti.
    Mi-e scarba de tara in care m-am nascut !
  • +12 (24 voturi)    
    ce rahat de... (Vineri, 23 august 2019, 18:52)

    exilatul [utilizator]

    tara...pardon de popor..
  • +5 (5 voturi)    
    Ce articol slab (Vineri, 23 august 2019, 19:26)

    gebica [utilizator]

    Măcar să fi încercat să explice pe ce bază a putu fi luată oasemenea decizie.
  • +7 (7 voturi)    
    judecatori (Vineri, 23 august 2019, 19:46)

    gopo2016 [utilizator]

    complici la furaciunile lu' ala , ca nu poti numi ca fac dreptate, macar de ii confisca tot ce are el si familia sa ramina pe strada cind iese
  • +9 (9 voturi)    
    Avem si judecatori corupti! (Vineri, 23 august 2019, 19:48)

    V. Istina [utilizator]

    Cum poate justifica o asemenea decizie? Un recidivist ordinar care ne-a furat pe toti, pt ca abuzat de banul public, e trimis acasa, probabil pt ca nu reprezinta „pericol social“?

    Pai daca asta nu este un pericol social, cine dracu‘ mai e?

    Dupa stirea asta mi-e clar cine mai e un pericol social: un judecator las, ori prost, ori corupt, cam unul care elibereaza baroni gusati ca asta.
  • +9 (11 voturi)    
    O mizerie de justitie ! (Vineri, 23 august 2019, 20:33)

    Idealistu [utilizator]

    Astia sunt judecatorii d-nei Garbovan de UNJR, viitorul ministru al justitiei ! O panarama de justitie, complice cu infractorii,
  • +10 (10 voturi)    
    Bun sistemul... (Vineri, 23 august 2019, 21:11)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    La a treia condamnare nici macar nu va vedea puscaria, iar la a patra il vor trimite "in detentie" prin Hawaii, evident, cu all inclusive si zbor la business platit din banii contribuabililor pastoriti de alde Bunea.

    Viitor de aur ai daca pupi pe unde trebuie ca sa ajungi demnitar. Atunci te poti apuca de furat si luat spagi, oricum, condamnarile sunt ridicole.
  • +6 (6 voturi)    
    justitie de kkt, judecatori asisderea! (Vineri, 23 august 2019, 21:38)

    ...!?! [utilizator]

    .
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 23 august 2019, 21:40)

    dumnezeu [utilizator]

    incredibil!
    vin alegerile, știți ce aveți de făcut!
  • +9 (9 voturi)    
    Pai daca e hotz cinstit!!! (Vineri, 23 august 2019, 22:14)

    Dalinar [utilizator]

    Dar ne explica niuluk cu guguveaua ca si asta a fost haituit si asuprit pe nedrept, dupa Legea Hotzilor!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Incredibilul tocmai a devenit (Sâmbătă, 24 august 2019, 7:48)

    John M. [utilizator]

    grotesc!
  • +5 (5 voturi)    
    Deloc nu vreti sa ma intelegeti ! (Sâmbătă, 24 august 2019, 14:41)

    Susufler0 [utilizator]

    Si doar v-am explicat de atatea ori !

    Pe Bunea Stancu l-au inchis in penitenciar intr-o vinere seara, dupa care au inceput sa calculeze :

    1) Are peste 60 de ani deci pedeapsa primita se reduce cu jumatate;

    2) I s-au scazut din pedeapsa zilele datorate conditiilor grele de cazare in inchisoarea din Galati (in baza recursului compensatoriu).

    3)A muncit, respectiv a facut ordine in biblioteca in weekend (cartile la carti si almanahele la almanahe);

    4) In timpul liber a scris 3 carti stiintifice si prin urmare iarasi i s-a redus din pedeapsa primita.

    In lunea de dupa vinerea incarcerarii i-au facut socoteala cei din Comisia de Liberari conditionate din penitenciar si au ajuns la concluzia ca dl Bunea a implinit duminica seara fractia de pedeapsa executata pt a putea fi liberat conditionat, motiv pt care, cu maxima celeritate l-au bagat in Comisie l-au trecut prin cele doua instante judecatoresti de control iar seara, directorul inchisorii l-a condus personal la iesire scuzandu-se cu cerul si pamantul ca nu i-au dat drumul ... de joi ! :)))))))))))))

    PS. Puse cap la cap Directorul inchisorii ar fi trebuit sa se milogeasca sa nu-l tarasca pe la CEDO, pardon , asta-i statul care ii va plati peste vreo 10 ani cateva mii de euro, directorul trebuie sa faca frumos ca sa nu fie acuzat de represiune nedreapta !

    PPS. Asta e tara lui Dragnea Voda ! :((((