PROFIL Cine este Dana Gîrbovan, nominalizată pentru Ministerul Justiției: O susținătoare a modificărilor legilor justiției, care au scos în stradă sute de mii de români. Gîrbovan a fost dorită ministru al Justiției și de Liviu Dragnea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 23 august 2019, 15:38 Actualitate | Esenţial


Dana Garbovan, presedinte UNJR
Foto: Facebook
Dana Gîrbovan, nominalizată în sedința de vineri a Comitetului Executiv al PSD pentru funcția de ministru al Justiției, este de profesie judecător și este fondatoarea Uniunii Naționale a Judecătorilor - un ONG despre care ea nu a putut preciza niciodată câți membri are sau reprezintă. Gîrbovan a fost, în ultimii 2 ani și jumătate, o susținătoare vocală a controversatelor modificări aduse legilor justiției, care au scos sute de mii de români în stradă. UNJR a fost singurul ONG acceptat la dezbaterile "comisiei speciale" din Parlament, conduse de Florin Iordache. Numele Danei Gîrbovan a mai fost vehiculat o dată pentru funcția de ministru al Justiției în urmă cu doi ani și jumătate, după demisia lui Florin Iordache și înainte de numirea lui Tudorel Toader în fruntea ministerului. Presa a scris atunci că Dana Gîrbovan a fost dorită chiar de Liviu Dragnea la conducerea Ministerului Justiției.

Dana Gîrbovan s-a născut la 3 septembrie 1978 la Jibou, a studiat la Facultatea de Drept din cadrul Universității Babes-Bolyai din Cluj-Napoca și la Institutul Național al Magistraturii. Și-a început cariera ca judecător stagiar la Judecătoria Zalău, în anul 2001, iar din anul 2008 este judecător la Curtea de Apel Cluj, secția Civilă. Este căsătorită și are doi copii.

În anul 2007, Dana Gîrbovan a fondat "Uniunea Națională a Judecătorilor din România", un ONG despre care fondatoarea sa nu a precizat niciodată câți membri are și câți judecători reprezintă, în ciuda insistențelor presei de a clarifica acest aspect. Potrivit Danei Gîrbovan, "UNJR a fost fondată în 2007 cu gândul nu de a crea un sindicat, ci de a avea o asociație dinamică, activă, prezentă în spațiul public pe tot ceea ce înseamnă dezbateri privind sistemul judiciar, indicând probleme și oferind soluții."


Atât Uniunea Națională a Judecătorilor din România, care, potrivit Danei Gîrbovan, "acționează ca un câine de pază al independenței justiției", cât și președinta UNJR, s-au remarcat adesea, în ultimii ani, printr-o serie de poziții controversate:
  • În februarie 2017, după ce Direcția Națională Anticorupție a deschis un dosar privind adoptarea și ulterior abrogarea controversatei OUG 13, care a scos în stradă sute de mii de oameni în toată țara, Dana Gîrbovan califica ancheta DNA drept "un derapaj" și cerea "o analiză serioasă la nivel de sistem pentru a se stabili care au fost cauzele unui astfel de derapaj".
  • Pe 9 iulie 2019, în ziua publicării Raportului GRECO ce arăta că România a făcut progrese insuficiente în combaterea corupţiei și critica înființarea Secției speciale, Dana Gîrbovan afirma că: "Rapoartele GRECO pe Romania confirmă, încă o dată, că aceste evaluări sunt nu doar vădit subiective, ci conțin și erori grosiere. (...) Raportul de follow-up cuprinde o analiză părtinitoare și pe alocuri superficială ori eronată a problemelor ce fac obiectul sau, fapt ce compromite seriozitatea și profesionalismul unui asemenea raport ce se finalizează prin 'recomandari' adresate unui stat pe chestiuni ce țin de justiție".
  • La finalul lunii iulie 2019, Dana Gîrbovan afirma că "este tristă și foarte cinică folosirea cazului de la Caracal pentru ca diverși magistrati, jurnaliști sau formatori de opinie să își valideze tezele despre justiție și modificările aduse legilor justiției."
  • Dana Gîrbovan a criticat și organizarea referendumului pe justiție din 26 mai, despre care a declarat că îi amintește de "comunism": "Prin includerea mai multor probleme într-o singură întrebare, referendumul din 26 mai încalcă libertatea fiecărui cetățean de a-și exprima distinct punctul de vedere cu privire la fiecare dintre multele probleme supuse referendumului. Altfel spus, prin modul în care au fost formulate întrebările, referendumul mi-a amintit tot de perioada comunistă, când, dacă vroiai să cumperi un kg de carne, trebuia să cumperi și o conserva de pește sau o pungă de creveți expandați."
  • După ce a fost o susținătoare, anul trecut, a modificării legilor justiției în varianta în care au trecut de "Comisia Iordache" și de Parlament și a contribuit activ la elaborarea acestor modificări, Dana Gîrbovan a criticat, la începutul acestui an, Ordonanţa lui Tudorel Toader (OUG 7) care aducea noi modificări acestor legi, afirmând că "reprezintă un regres faţă de legile justiţiei votate în Parlament".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















23139 vizualizari

  • -24 (32 voturi)    
    normal (Vineri, 23 august 2019, 15:42)

    cucuveauamov [utilizator]

    jurnalistii cu #epoleti vor incerca sa ne convinga in continuare ca albul e negru
    • +33 (37 voturi)    
      UNJCR (Vineri, 23 august 2019, 17:45)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dana Scarbovan este unul din oamenii mafiei psd, infiltrat in justitie.
      Uniunea Nationala a Judecatorilor Corupti din Romania (UNJCR) si Asociatia Magistratilor Corupti din Romania (AMCR) sunt doua organizatii ale magistratilor corupti, aflati in slujba mafiei psd, organizatii create de mafia psd pentru a distruge sau a controla justitia din interior.
      In timp ce toti magistratii cinstiti, corecti, competenti au criticat modificarile aduse legilor justitiei, in timp ce toate organismele internatioanle au cerut abrogarea tuturor modificarilor aduse legilor justitiei, Dana Scarbovan a sustinut toate aberatiile si toate monstruozitatile inserate in legile justitiei, de catre likelele din parlament, in favoarea infractorilor.
      Speram ca presedintele sa respinga aceasta propunere nerusinata, venita din partea mafiei psd.
      Speram ca Societatea Civila sa organizeze actiuni energice de protest, impotriva noilor incercari ale mafiei psd de a continua atacul impotriva independentei justitiei, de a continua incercarile de a-si subordona justitia.
      Magistratii cinstiti, corecti, competenti, incoruptibili si nesantajabili trebuie sa lupte pentru desfiintarea Sectiei Speciale si revocarea oamenilor mafiei psd, infiltrati la CCR, la ICCJ, in CSM, la Inspectia Judiciara, la Curtile de Apel si la Judecatorii.
      • -8 (10 voturi)    
        Daca justitia (Vineri, 23 august 2019, 22:25)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Cozmin30

        era infiltrata cu oameni din PSD atunci Dragnea era bine-merci, in schimb intreaga familie Iohannis nu s-ar fi simtit prea bine. Din cate stiu protocoalele secrete erau justitie-SRI, nu justitie-PSD.
        • +3 (3 voturi)    
          Aberatiile slugilor mafiei psd (Sâmbătă, 24 august 2019, 15:27)

          Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

          @mironescu valeriu :
          Justitia a fost masiv infiltrata de oamenii mafiei psd, dar mai sunt citiva judecatori la ICCJ corecti, cinstiti, competenti, incoruptibili si nesantajabili.
          Puscariasul dragnea nu a avut norocul sa nimereasca la un complet in care judecatorii corupti, aflati in solda mafiei psd, sa fie majoritari, cu toate ca a schimbat mai multe completuri de judecatori.
          Judecatorii corupti, aflati in slujba mafiei psd, oricit de ticalosi ar fi, nu-i pot face nimic presedintelui, pentru ca nu exista niciun motiv.
          Protocoalele dintre Justitie si Serviciile Secrete sunt documente tehnice de colaborare intre institutiile statului, in vederea armonizarii luptei impotriva infractorilor.
          Asemenea protocoale exista in toate tarile.
          Bica si Udrea au putut fi arestate in Costa Rica pentru ca intre Politia Romana si Interpol exista asemrnea protocoale.
          In protocoale nu este prevazut nicaieri sa fie arestati oameni nevinovati, sa fie fabricate probe, sa fie falsificate probe. Niciun nevinovat nu a fost aresat.
    • +8 (10 voturi)    
      Din contra.. (Vineri, 23 august 2019, 19:21)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ..postacii borfasilor, ca de fiecare data, incearca sa ne convinga de faptul ca borfasii vor o justitie libera. Libera de profesionisti si independenti.
  • +28 (30 voturi)    
    Clanul Dragnea. (Vineri, 23 august 2019, 15:56)

    Marionette [utilizator]

    Factiunea "Justitie". Nici ca se putea ceva mai prost! Dar PSD nu dezamageste, cand zicem ca nu se poate mai prost! Ei ne arata ca se poate!
  • +24 (28 voturi)    
    Well, Dana, te vei garbovi de tot (Vineri, 23 august 2019, 16:03)

    John M. [utilizator]

    sub potopul de critici, invective si injuraturi pe care, noi, "masele largi populare" ti le pregatim deja. Problema ta e ca Mr. Prez, proaspat intors dintr-o calatorie de succes, o sa te trimita inapoi in parohia Cluj ca sa nu ne mai enervam si cu tine ca si cu infamul Tudorel Toader de care de-abia am scapat.
  • +22 (24 voturi)    
    Ferească Dumnezeu! (Vineri, 23 august 2019, 16:34)

    asavreau [utilizator]

    Din rău în mai rău.
  • +6 (12 voturi)    
    .... (Vineri, 23 august 2019, 17:05)

    sile1 [utilizator]

    Astept reactia lui Johannis !
  • +25 (29 voturi)    
    Asta e o carpa ... (Vineri, 23 august 2019, 17:09)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ..a sustinut neconditionat toate modificarile la legile justitiei. Mana in mana cu tripleta de aur dragnea-nicolicea-iordache !
  • +26 (30 voturi)    
    Russia strikes back! (Vineri, 23 august 2019, 17:12)

    independentu [utilizator]

    Ce, domnu; presedinte, v-ati vazut cu Trump?
    Hai sa va punem un agent Gazprom vicepresedinte pe probleme economice si o pupila de-a lui Iordache la justitie, ca prea v-ati luat-o in cap cu americanii.
    Pai ce credeati, ca PSD-ul moare, daca e Dragnea la parnaie?
    Nu moare si nu se preda!
    • -1 (1 vot)    
      da (Sâmbătă, 24 august 2019, 16:09)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui independentu

      Este o flegma mare, groasa si galbena in ochii ficusului. Cica, ce, ma? Zici ca tu ai fost primit de Trump, si astia de la PSD-ALDE-UDMR nu? Te bucuri ca ti-ai luat firmanul de la Inalta Poarta?
      Ei, lasa ca ti-o coacem noi, boierii si stapanii acestei vagauni. Stai sa vezi a doua propunere, care devine obligatoriu de aprobat!! Numai ai putintica rabdare,s timabile! Sa nu uiti cine ti-e stapan, sluga nevolnica ce esti! Sa nu uiti cine tine haturile, boule!
  • +27 (27 voturi)    
    red plague PSD (Vineri, 23 august 2019, 17:18)

    middle_brick [utilizator]

    Ciuma rosie nu se dezminte, hoti si ticalosi pana in maduva oaselor, Dragnea nu a murit spiritul lui este viu in PSD. Veorico 15% va fi mult pentru PSD.
  • +4 (4 voturi)    
    ciumo (Vineri, 23 august 2019, 21:36)

    DMR [utilizator]

    chiar crezi ca te lasa klaus?
  • +5 (5 voturi)    
    Domnilor.. (Sâmbătă, 24 august 2019, 0:14)

    Observatory [utilizator]

    eu pariez ca Duamna Blonda la creier încă primește și executa poruncile domnului de la Pensiunea Rahova !
  • +5 (5 voturi)    
    O carierista rapace -in cel mai ''bun'' caz !! (Sâmbătă, 24 august 2019, 7:22)

    deval [utilizator]

    Dancileza si-a luat suturi in fund de la fractiunea mafiota Mitraliera -Codrin !! In plus, sluga dancileza, va putea spune Infractorului de la Rahova ca de fapt ea i-a ramas devotata - si ar fi perfect adevarat !! Caci ea nu face decat sa-i tina scaunul ocupat cat e indisponibilizat.......
  • +3 (3 voturi)    
    Dar de ce nu-l pui direct pe ''Mitraliera'' ? (Sâmbătă, 24 august 2019, 8:37)

    deval [utilizator]

    E independentent complet ! De Romania, de morala, de Europa, de interesul public ! Are si experienta, ca e condamnat pentru coruptie ! Cu suspendare ...(Asta e o experienta mai relevanta decat dreptul muncii al Garbovitei...) E si medic . Nimeni nu stie cum. E si revolutionar. Nimeni nu stie cum, desi sigur stie macar Ilici........
    • +1 (1 vot)    
      Nicolicea va fi a doua propunere (Sâmbătă, 24 august 2019, 16:04)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Nu risca sa-l respinga adormitul de la Cotroceni, al prima strigare. Va fi a doua propunere, pe care bovinul abia o asteapta. Pe urma va zice ca el este4 un presedinte care respecta Constitutia. Constitutia, vezi Doamne, nu-i da de ales, trebuie sa-l numeasca, ca altfel intra tara in haos. Inainte de alegeri! Nu se poate asa ceva, ca doar scaunul lui in joc.
  • -3 (3 voturi)    
    o numire cu intrebari (Sâmbătă, 24 august 2019, 9:52)

    Dizidentul [utilizator]

    marele merit a doamnei Girbovan este ca a facut cu adevarat studii si sint facute in anii dupa revolutie, derapajele sint motivele de ingrijorare. Cind Nicolcea, Iordache si Serban sint inca in Comisia Juritica doamna nu v-a putea decide decit in limitele impuse (vezi Tudorache). Doamna Birchall nu a fost sustinuta de sistemul incrustat creat de aceasta comisie formata din analfabeti in materie de drept si Dancila este limitata ca sa inteleaga marile Probleme dinsa accepta propunerile Corifeilor Justitiei care au fost prinsi pe picior gresit de Birchall.
    • +2 (2 voturi)    
      ce merite? de unde stii tu ce studii a facut? (Sâmbătă, 24 august 2019, 16:12)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Stii tu a cui este, pe ce filiera a intrat in viata publica si care ii sunt sarcinile de serviciu? A demonstrat cumva ca este altceva decat o ucenica infipta a Mafiei?!?
  • +3 (3 voturi)    
    corect este "ce este dana garbovan" (Sâmbătă, 24 august 2019, 15:58)

    revo [utilizator]

    Este o unealta mica, dar eficienta, in mana Crimei Organizate: PSD-ALDE-UDMR.
    La fel de eficienta ca SS-ista Adina Florea, ca moartea in vacanta de la CSM, Lia Savonea, ca agramata Dancila, ca imbecila Grapini, ca tumorile neextirpabile Tudorel, Ciordache, Nicolicea, soferul etc.

    Crima Organizata, PSD-ALDE-UDMR, nu duce lipsa de cadre de nadejde. Cred ca pur si simplu le creste inima cand vad ca din pepiniera se ridica madre si vajnice vlastare, demni urmasi ai ciumei rosii. Poate ca asta este misterul vietii fara de moarte a mumiei umblatoare, Ilici Iliescu, satisfactia nemasurata ca are mii de urmasi.
  • +3 (3 voturi)    
    Cum poate Garbovita sa ceara garantii de (Duminică, 25 august 2019, 8:36)

    deval [utilizator]

    independenta ?! Dupa ce 19 ani am platit-o ca sa fie independenta cu salarii grase (inaintea tuturor :medici, ingineri, profesori...) acum ea dupa ani de zile in care presupunem ca si-a exercitat independenta , ea cere , garantii de independenta ca ministru al justitiei ?
    E de noaptea mintii daca nu a aflat ca independenta e aia de care esti tu insuti capabil , pe baza profesionalismului, educatiei, propriei instante morale de a carei deliberari esti singur raspunzator !!!!!