Dăncilă: România a înregistrat o creștere a PIB de 4,8 la sută în 2019 față de aceeași perioadă a anului trecut

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2019, 14:36 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Facebook/ Viorica Dancila
Premierul Viorica Dăncilă a declarat, miercuri, la începutul ședinței de Guvern, că cifrele publicate recent de INS și Eurostat arată că ”economia României înregistrează o evoluție peste așteptări”, înregistrând o creștere a PIB de 4,8% față de aceeași perioadă a anului trecut, iar țara noastră a reușit a doua cea mai mare creștere economică din UE.

”În primul trimestru al acestui an, țara noastră a înregistrat o creștere a Produsului Intern Brut de 4,8%, serie ajustată sezonier față de aceeași perioadă a anului trecut. România a reușit a doua cea mai mare creștere economică din UE. Trimestrul al doilea este al cincilea trimestru în care înregistrăm creștere economică progresivă de peste un procent de la un trimestru la altul. Este rezultatul măsurilor de sprijinire a mediului de afaceri și de impulsionare a investițiilor pe care le-am luat prin programul de guvernare”, a declarat Dăncilă.

Aceasta a mai spus că, în primele șase luni ale anului, investițiile străine directe au crescut cu 30% față de aceeași perioadă a anului trecut.

De asemenea, premierul a spus că, de la începutul anului, au fost înregistrate peste 53.000 de noi locuri de muncă.

”În prezent, există 6,4 milioane de locuri de muncă active”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1288 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Asta inseamna ca scade si datoria ca % din PIB (Miercuri, 21 august 2019, 15:01)

    Lok [utilizator]

    Asadar ne mai putem imprumuta pe viitor sa o tinem la acelasi nivel.
  • +6 (6 voturi)    
    economia duduieste (Miercuri, 21 august 2019, 15:05)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    ne-am pus gaj mostenirea si ne-am imprumutat de la camatari.
    Acum dam de baut la tot satul. Ieconomia creste.
    Pentru ca avem valuare.
    • -5 (7 voturi)    
      La 35% din PIB nici nu stam rau. (Miercuri, 21 august 2019, 15:23)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Daca ar fi mai mult poate am avea mai multe investitii.
  • +5 (7 voturi)    
    Da inflatia ? (Miercuri, 21 august 2019, 16:03)

    BauBauBau [utilizator]

    Cat e inflatia ?
    • -4 (4 voturi)    
      PIB-ul e raportat la dollar. (Miercuri, 21 august 2019, 16:55)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui BauBauBau

      Asa ca $$$ fara numar.
  • +5 (5 voturi)    
    Vasilico ce-i PIBul?De ce scade puterea de cumpara (Miercuri, 21 august 2019, 16:29)

    Plagarus [utilizator]

    Vorbim de inflatie inflație atunci când se înregistrează o creștere generalizată a prețurilor bunurilor și serviciilor,cazul de acum al RO.
    IPC -indicele preturilor de consum -ne doboara.
    • -5 (5 voturi)    
      Care putere de cumparare o scazut? (Miercuri, 21 august 2019, 16:54)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ca era ieri un fake news. Sper ca nu vorbesti de cartofi.
      • +2 (2 voturi)    
        ROcea mai mare viteză de îndatorare din ultimii 10 (Miercuri, 21 august 2019, 18:09)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Mari dezechilibre intre consum si investitii !!
        RO continuă să importe mai mult decât exportă, astfel că deficitul balanţei comerciale se duce-n rapa.
        Cresterea economica trebuie privită ca o cifră "rea", sunt de părere economiștii, tocmai pentru că se bazează excesiv pe consumul produselor din import.
        Cresterea economica este transferată altor ţări care exportă la noi
        • 0 (0 voturi)    
          Departe de adevar. (Joi, 22 august 2019, 8:35)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          Avem 35% datorie raportat la PIB. Acuma ca avem 4.8 crestere o sa scada datoria ca %. Si inca nici nu e recoltata agricultura aia grasa din lanul de afara. Ar putea fizic sa zgarie 6% anul asta.
          Cand ai 4.8% crestere, nu iti faci griji de balanta comerciala. Nu poti sa faci avere si sa o transferi afara, ca Romanii nu doneaza. Primim ceva in schimb, fie materie prima pentru autostrazi sau masini sau armament.
          Balanta comerciala e doar unul din indicatori. Cresterea economica e mult mai importanta.
          • +1 (1 vot)    
            Este o gluma proasta ac,"crestere economica" (Joi, 22 august 2019, 13:20)

            Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            PIB-ului de max.4% și o inflație de 4,2%.!!!!
            PIBul Potential explica cresterea economica in conditii de echilibru relativ,adica fara presiuni asupra inflatiei.
            Output-gap -ul face ca excesul de cerere agregata sa determine ' gonflarea " inflatiei.
            Nu mai are rost sa continuii,ca-i de rasul-plansul ce se intampla cu "guvernarea " Vasilicai - psd & alde & udmr.
  • +2 (2 voturi)    
    Normal ca crescut PIB-ul in lei! (Miercuri, 21 august 2019, 19:12)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Cu cat este mai mare inflatia, cu atata Docila se va lauda cu un PIB mai "mare"!