Klaus Iohannis se întâlneşte, la Washington, cu Donald Trump. Mizele vizitei președintelui în SUA

de DP     HotNews.ro
Marţi, 20 august 2019, 6:23 Actualitate | Esenţial


Iohannis și Trump
Foto: Presidency.ro
Preşedintele Klaus Iohannis va fi primit marţi, la Washington, de omologul său american, Donald Trump, în cadrul vizitei de lucru pe care o efectuează în SUA, notează Agerpres. Potrivit agendei oficiale, Klaus Iohannis va sosi la Casa Albă la ora 14,00 (21,00 ora României), unde va fi întâmpinat de preşedintele SUA, Donald Trump, şi va semna în Cartea de Onoare. După acest moment vor avea loc, în Biroul Oval, convorbirile tete-a-tete ale celor doi preşedinţi, urmate de discuţii cu participarea membrilor delegaţiilor oficiale.

Este pentru a doua oară, în actualele lor mandate, când preşedinţii Trump şi Iohannis au o întrevedere la Casa Albă, după întâlnirea din iunie 2017.

Vizita la Washington a preşedintelui Iohannis vine în contextul în care România marchează 30 de ani de la căderea comunismului şi 15 ani de apartenenţă la NATO, după cum preciza recent Casa Albă.

Mizele vizitei la Washington

Săptămâna trecută, într-o întâlnire informală cu jurnaliştii, preşedintele Klaus Iohannis afirma că printre temele de discuţie cu omologul american se vor număra securitatea energetică şi programul Visa Waiver.

"Este o întâlnire pe care am dorit-o şi eu şi preşedintele Trump de ceva timp. Sunt chestiuni extrem de importante care trebuie discutate şi reiterate: Parteneriatul strategic, aspecte de securitate, NATO şi alocarea a 2% din PIB, relaţia economică aflată în creştere, relaţia pe energie. Vor fi şi discuţii în legătură cu înzestrarea Armatei, faptul că suntem împreună în Afganistan şi chestiuni care trenează, precum Visa Waiver. Aici trebuie să se mişte un pic lucrurile", spunea şeful statului.

"Energia este şi sensibilă, şi importantă. Securitatea energetică ţine de securitatea naţională", sublinia Iohannis care a susţinut că americanii au o îngrijorare că Europa va ajunge prea dependentă de Rusia în domeniul energetic. Preşedintele menţiona că România îşi doreşte ca Exxon să rămână în proiectul de la Marea Neagră.

De asemenea, şeful statului anunţa că doreşte să discute cu preşedintele Trump şi despre efectivele de militari americani din România, precizând că ţara noastră are posibilitatea de a găzdui mai mulţi militari din SUA.

Klaus Iohannis va reitera, cu acest prilej, invitaţia adresată lui Donald Trump de a vizita România.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5355 vizualizari

  • -9 (13 voturi)    
    Barna nu are nevoie de "interventii", Johannis da. (Marţi, 20 august 2019, 8:35)

    Miky60 [utilizator]

    Se vede diferenta dintre un om care toata viata lui a facut totul corect, legal si pe cont propriu (Barna) si unul care a fost toata viata lui bugetar si a folosit numai interventii (Johannis). D-asta Barna merita sa fie presedinte!
    • +4 (8 voturi)    
      Adevar (Marţi, 20 august 2019, 10:36)

      Mihai1985 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Dan Barna a luat contracte de la stat de aproape 1 milion de euro. Contractele au fost derulate cu Primaria din Constanta a lui R. Mazare. Daca ai dubii ele se pot face publice.
      • +2 (6 voturi)    
        Barna e mai neprihanit decat Fecioara Maria (Marţi, 20 august 2019, 11:15)

        Velma Kelly [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

        De cand iti permiti intrigantule sa te iei de demiurgul cu pantofi de clovn ?
      • 0 (2 voturi)    
        Disperarea cu care il ataci pe Barna (Marţi, 20 august 2019, 14:33)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

        este clar ca arata ca va este frica de faptul ca va opri toata mafia creata in jurul PSD si PNL de catre Johannis si demascata inclusiv de Netflix!
        Barna nu a dat nicio mita niciodata, totul este doar o inventie a voastra pentru a-l discredita!
        • +1 (1 vot)    
          Din respect fata de Romania iti raspund (Marţi, 27 august 2019, 2:17)

          Mihai1985 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Vezi ca acele contracte pot fi facute publice. Si vezi ca sotia lui Barna lucreaza la OMV, unde lucreaza si sotul lui Dancila! Eu sunt plecat de mult timp peste hotare. Eu sunt convins ca faci parte din clientelea lui Barna, cum altii fac parte din clientele PSD si PNL. Eu vreau o schimbare profunda in politica, fara PSD si PNL, dar si fara Barna. Cere-ti iertare poporului roman pentru manipularea pe care o produci. Oare nu se gaseste un om mai integru in tara asta? Numai cei care s-au imbogatit din afaceri cu statul? Sa nu crezi ca romanii sunt prosti, mai ales cei de pe hotare!
  • +1 (9 voturi)    
    Venit si Geta cu volãnasele ei ? (Marţi, 20 august 2019, 9:26)

    Velma Kelly [utilizator]

    Intreb pentru o vecinã.
    • +1 (3 voturi)    
      ca sa vezi !! (Marţi, 20 august 2019, 10:59)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Concentrare mare la Videle in blocul plin de tate care mai de care mai "inteligente " !!!Ai uitat sa te interesezi de chilotii pe care ii poarta ,ori aia nu sint interesanti ,pentru ca la voi oricum nu se poarta !!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Intreab-o in rusa, altfel (Marţi, 20 august 2019, 11:12)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      nu o sa te inteleaga, tovarase troll.
  • -2 (16 voturi)    
    deci inca mai avem ceva de dat gratis... (Marţi, 20 august 2019, 9:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ...hidrocarburi, creiere? si de cumparat scump (armament?)

    hegemonul cu cheltuiala se tine.
    • +1 (7 voturi)    
      Mandrii sa ne aparam saracia si prostia ? (Marţi, 20 august 2019, 9:53)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu se da nimic pe gratis,ci doar contra unor spagi grase insusite de catre guvernantii celor 30 de ani.aiuritori si de rasul lumii civilizate. !!!
    • +5 (7 voturi)    
      Goguleeeee.. (Marţi, 20 august 2019, 12:22)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Iar vorbeste gura fara tine...Dar poate te putem da la schimb... Crezi ca am putea lua ceva? Noi te iubim sa stii... si fara tine viata e pustiu...
    • +2 (4 voturi)    
      In afara de ce-a dat Nastase si Tariceanu? (Marţi, 20 august 2019, 13:55)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu prea!
      Intrebare: este bine ca Nastase ne-a vandut petrolul?
  • -4 (14 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 20 august 2019, 9:49)

    Mazeta [utilizator]

    Astfel de vizite sunt pregătite cu luni, dacă nu cu ani înainte și prespun adesea reciprocitate. Graba cu care s-a organizat această vizită arată probabil disperarea diplomației americane.

    După ce Iohannis nu a făcut practic nici o vizită de stat în 5 ani de mandat, Trump a cedat până la urmă și l-a invitat pe misteriosul și inflexibilul președinte român.
    • +5 (13 voturi)    
      emotionanta..... (Marţi, 20 august 2019, 10:45)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ......concentratia slujbasilor PSD-ALDE !!!!( Cum procedati stati toti in aceiasi camera si la un semn va repeziti la tastaturi !!??? Si emotionant este faptul ca ai depasit obiceiul de a arunca o pastila pentru a intretine comentariile !!! E groasa rau de ai fost pus la munca suplimentara (gratisa sau indemnizata ). "patriotilor "Intrebati si voi angajatorul de ce sleahta borfasilor nu este invitata pe nicaieri !!!!
      • +7 (7 voturi)    
        tinind seama..... (Marţi, 20 august 2019, 13:42)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui asada

        ...de ce am scris mai sus numarul minusurilor voastre ma onoreaza !!!! Bag seama ca am dreptate !!! Este groasa caderea stapanilor si la orizont se intrezareste foame mare!!!! Spor la treaba baieti !!!
  • -1 (13 voturi)    
    Dl presedinte nu poate lua decizii executive (Marţi, 20 august 2019, 10:09)

    animatron [utilizator]

    E foarte bine pentru imaginea Romaniei si personal a dlui Iohannis ca avem un acces la varful primei puteri a lumii.

    Fara o coordonare cu Guvernul, dl presedinte nu poate mare lucru in afara unor discutii "de principiu" cu presedintele Trump.

    Cu siguranta, politicianul nostru, un liberal "de dreapta" (conservator), va fi atacat violent de presa care sustine coalitia PSD-ALDE-UDMR, precum si de partea "progresista" a Opozitiei din Romania (recte USR-PLUS).

    Mai intai pentru ca suntem in campanie electorala, ori in mintea profund deranjata a majoritatii politicienilor de la noi este perfect "normal" sa-ti porcaiesti adversarul politic si sa-i pui in carca orice.

    Apoi pentru ca dl Iohannis se intalneste cu dl Trump, care e un fel de "marele Satana" pt toti cei care sustin ideologia globalista, multiculturalismul, distrugerea frontierelor si statelor nationale, a identitatilor cultural-lingvistice sau de gen/sex, etc.

    Oricum, as remarca ca exact zilele astea, presedintele progresist Macron l-a primit cu pupaturi la resedinta de vacanta pe dictatorul Vladimir Putin, iar dna Merkel si-a strans calduros mainile, zambind, cu autocratul ungar Viktor Orban.

    Dl Macron chiar a facut apel la Europa sa aiba relatii ameliorate cu Rusia, a proclamat ca Rusia este europeana si ca "destinul Europei" e sa ajunga la buna intelegere cu patria de origine a bolsevismului.

    Dupa ce toata ipocrizia campaniei electorale din Romania se va sfarsi, cred ca electoratul naiv hipsterist care uraste sincer si justificat "ciuma rosie" va avea mari surprize pe partea ordinelor venite de la Paris pt dnii Ciolos si Barna.

    Germania nu ne mai poate surprinde, dna Merkel are relatii bune cu dl Putin, de ce n-ar avea si cu dl Orban Viktor, mai ales ca e vorba de multe miliarde de euro (Germania e primul partener economic al Ungariei) si asta cam bate orice "valori europene".

    Sper ca Romania sa mentina f. activ parteneriatul strategic privilegiat cu USA, pt ca axa Paris-Berlin ne poate vinde Rusiei.
    • +1 (1 vot)    
      Conservator ?! (Marţi, 20 august 2019, 15:28)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      D-le Animatron, apreciez întotdeauna comentariile dvs. echilibrate, informate și la obiect, iar acesta nu face excepție. Am totuși o mică nelămurire: de unde până unde l-ați scos pe președintele Iohannis „conservator” ?!... Poate era un sarcasm și mi-a scăpat mie ?...
  • -6 (10 voturi)    
    Vizita in SUA. (Marţi, 20 august 2019, 10:22)

    Theros [utilizator]

    Aceasta este adevarata analiza a unei actiuni ESUATE , pe BANII NOSTRI!! In opinia publica din SUA , dar si presedintele trump cunoaste ca iohannis este desconsiderat , este un robot si ce s-a intamplat la Constanta cu soldatul american , cand acest parat presedite s-a facut ca nu observa a fost aspru criticat si dezavuat de presedintele Trump , intregul congres al SUA si opinia publica americana!. Presedintele Trump stie ca iohannis este O SLUGA CREDINCIOASA , CARE NU ARE NICI IN CLIN NICI IN MANECA CU POPORUL ROMAN SI INTERESLE ROMANIEI!! In Romania este foarte nepopular, NU CUNOASTE TEMELE DE POLITICA INTERNA SAU EXTERNA!!

    Conform așteptărilor, Donald Trump a legat lupta anticorupție mai puțin de nevoia consolidării democrației românești și mai mult de nevoia unui mediu privat competitiv pentru investitorii străini , in primul rand cei din SUA.. Ne amintim că în discursul de la inaugurare, Președintele Trump a pus America pe primul loc și a afirmat clar că nu se va implica în treburile interne ale altor state. Dar, în plan economic, un businessman știe că investitorii americani care vin în număr tot mai mare spre România au nevoie un de ecosistem liber, curat și predictibil. De urmărit și evoluția discuțiilor din jurul programului visa waiver. Presa americană a speculat evidenta divergență de opinii între președinții SUA și România: Donald Trump a spus că nu VA discuta acest aspect. CARAGHIOSUL DE Klaus Iohannis a mintit din nou !!. Totuși, nu e nimic surprinzător aici. Donald Trump, care s-a poziționat ferm în chestiunea imigrației, nu poate vira brusc la 180 de grade pentru România. De partea cealaltă, Klaus Iohannis se ferește să abordeze subiectul de interes maxim pentru comunitatea românească din SUA și pentru românii din țară. Procedurile legate de eliminarea vizelor sunt extrem de clare, iar România trebuie să le îndeplinească. Aici nu se pune problema de „merge și-așa”. PERSPECTIVELE NU SUNT ASA DE POZITIVE , DESI SOLDATII NOSTRII SE SACRIFICA PE
  • -2 (8 voturi)    
    de ce s-o mai intalni...? (Marţi, 20 august 2019, 10:33)

    jescu [utilizator]

    Trump are probleme mari in Pacific. N-are interese pe aici, asa ca nu primim nimic, si probabil nici n-o sa oferim nimic ca n-avem bani.
  • 0 (8 voturi)    
    Se pare ca este un eveniment pozitiv, (Marţi, 20 august 2019, 11:54)

    midufi [utilizator]

    judecand dupa postarile grabite ale trollilor sovietici, unii binecunoscuti, altii...
    • -3 (3 voturi)    
      Nu prea pricep (Marţi, 20 august 2019, 16:19)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      De ce ar da trolii sovietici cu noroi în evenimentul cu președintele SUA ? Doar știe o lume întreagă că Trump e omul rușilor, nu ?...
  • 0 (10 voturi)    
    fantastic cum se aduna postacii PSD (Marţi, 20 august 2019, 12:47)

    un oarecare [utilizator]

    toti postacii PSD se aduna sa explice cat de inutil este ca Ro poarta discutii oficiale cu US.

    chiar sunt curios, este vreunul dintre voi care considera ca avem un guvern bun postacilor? serios acum.
    • +2 (4 voturi)    
      Ei nu-s interesati decat de barabula zilnica (Marţi, 20 august 2019, 16:36)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Is slugi mancurte fara constiinta.
    • -1 (3 voturi)    
      deci.. (Marţi, 20 august 2019, 20:25)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      cei care nu sunt de acord cu postarile unor imbecili frustrati de mocirla in care traiesc , inseamna ca sunt postaci psd sau trolli rusi...pe de alta parte ii "doare undeva" de romani pe escrocul psihopat si pe cowboys lui....asa cum escrocul din teleorman a platit pt ""make a photo"" cu trump la fel si "profesorul de meditatii cu 5-6 case"" pt a si promova campania de alegeri...in ro nu o sa fie niciodata oameni capabili si cinstiti in conducerea tarii pt ca nu ar fi oglinda majoritatii poporului ala...care merita ce are de la 1945 pina azi...
      • +1 (1 vot)    
        nu (Miercuri, 21 august 2019, 15:49)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        presedintele pe cre il avem cu toate defectele lui este cea mai buna varianta care a fost disponibila la ultimile alegeri. daca nu era Iohanis era Ponta. Deci simplu spus, avem cel mai bun presedinte posibil.
        la fiecare alegeri e important sa eliminam din politica pe cel mai incompetent. Data trecuta a fost randul lui Ponta. Data sper sa ave de eliminat intre 2 membrii nonPSD.

        Mircea Geoana sustinea dezvoltarea de autostrazi de la Galati la Odesa. Pitesti spre granita din vest via Sibiu nu era o prioritate in capul lui. Prioritatile PSD sunt apropierea spre Rusia si nu spre Vest.
        Uber a fost suprimat doar ca sa faca loc Yango pe piata. Yango (companie ruseasca cu actionar majoritar statul rus) a aparut imediat dupa suprimarea UBER. Coincidenta?

        Sa spui ca e un lucru rau ca presedintele Ro. poarta discutii cu parteneri NATO este stupid. Fara NATO si USA eram acum exact ca Ucraina, mancati de tovarasii de la rasarit. si asta e avabil pentru toate tarile din Europa de Est