Celebrul alpinist Torok Zsolt, care a doborât mai multe recorduri, a fost găsit mort în zona Vârfului Negoiu

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 august 2019, 15:42 Actualitate | Esenţial


Torok Zsolt (sursa foto- Facebook)
Foto: Hotnews
Alpinistul a cărui dispariție a fost anunțată sâmbătă dimineața la 112 a fost găsit mort în zona Vârfului Negoiu, au anunțat reprezentanții salvamont Sibiu. Potrivit acestora, este vorba de celebrul Torok Zsolt, care a dobărât mai multe recorduri în alpinismul românesc și mondial.

Alpinistul român în vârstă de 45 de ani, a cărui dispariție a fost anunțată sâmbătă dimineață de soția acestuia, a fost găsit mort. „Din păcate a fost găsit decedat. A căzut printre stânci în zona Vârfului Negoiu”, au precizat, pentru Mediafax, reprezentanții Salvamont Sibiu.

Căutările au început imediat după anunțarea dispariției și în acțiune au fost implicați salvamontiști și jandarmi din județele Sibiu și Argeș, dar și un elicopter al MAI. Potrivit salvamontiștilor, bărbatul găsit mort este Torok Zsolt, unul dintre cei mai cunoscuți alpiniști din România.

În 2016, Torok Zsolt a urcat cinci vârfuri în Himalaya, iar în trei dintre ascensiuni i-a fost alături Vlad Căpuşan. Cei doi au realizat în 2016 în Himalaya două premiere naţionale şi o premieră mondială, în acest caz fiind primii oameni care au ajuns pe Peak 5 din regiunea Makalu, un munte înalt de 6.421 de metri, care nu a mai fost urcat de nimeni până în acel moment, în condiţiile în care vârful a fost deschis ascensiunii în 2003.

În 2013, Torok Zsolt a condus expediţia românească ce a ajuns pe Nanga Parbat, 8.126 de metri, considerată cea mai mare performanţă în alpinismul românesc. Zsolt Torok este unul dintre cei mai cunoscuţi şi apreciaţi alpinişti români la nivel mondial, realizator al mai multor premiere. Printre altele, a fost pe Maratonul Marilor Pereţi, Trilogia Alpilor şi pe K2.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















42741 vizualizari

  • -48 (68 voturi)    
    Muntele te ucide dacă nu-l respecți (Sâmbătă, 17 august 2019, 15:53)

    Nyk1 [utilizator]

    A fost în Himalaya, dar uite că a subestimat Negoiul mioritic și a plătit prețul.
    • +44 (56 voturi)    
      deh (Sâmbătă, 17 august 2019, 16:06)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      de unde stii matale ca l-a subestimat? macar l-ai cunoscut pe om? eu nu am avut onoarea...

      ...shit happens chiar si la cei mai buni, asta nu inseamna ca e vorba de subestimare.
    • +18 (28 voturi)    
      S-o crezi tu (Sâmbătă, 17 august 2019, 16:11)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Profesionisti ca el trateaza orice catarare la modul serios.
      • +5 (21 voturi)    
        Doar imprastii cu ura (Sâmbătă, 17 august 2019, 18:19)

        Ord [utilizator] i-a raspuns lui banel

        si cauti zarva. Sunt convins ca un teoretician ca tine in ale muntelui s-ar fi descurcat mai bine. Te suporti, tristule?
    • +15 (21 voturi)    
      puteai sa te abtii de la panseuri idioate (Sâmbătă, 17 august 2019, 19:19)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Mii de romani au fost "in Himalaya" dar ii numeri pe degetele de la o mana pe cei care se apropiau de performantele lui Zsolt.
  • +48 (50 voturi)    
    Dragâ Torok Szolt, (Sâmbătă, 17 august 2019, 16:04)

    Venier [utilizator]

    Nu te-am cunoscut dar am auzit de tine si de pasiunea vietii tale - muntele.
    Noi cei pasionati de munte( si nu numai) ne vom aminti de tine si iti multumim câ ai urcat acolo unde cugetul ne duce, acolo unde ai lumea la picioare.
    Condoleante familiei.
  • +12 (16 voturi)    
    Foarte ciudata moartea... (Sâmbătă, 17 august 2019, 16:56)

    Intermezzo [utilizator]

    Cum sa cazi printre stinci in zona Negoiu, ca doar acolo e poteca? Nu tu perete vertical, nu tu abrupt, doar poteca. E drept, printre stinci, dar cum sa cazi de pe poteca in asa hal incit sa mori? Sa fi cazut in Strunga Dracului? Acolo e ceva mai accidentat dar nu ca sa te zdrobesti de stinci. Sa-l odihneasca Dumnezeu! Cu multi ani in urma, prin 1975, a stirnit o vie emotie moartea alpinistului Nae Anghelide, in Piatra Craiului, pe Muchia Rosie. A cazut de la 40 de metri si praf s-a facut. Se desprinsese temporar din coarda si a alunecat. Nae Anghelide a lasat un traseu fabulos in Piatra Craiului numit Drumul lui Anghelide. Nu el l-a botezat asa ci cei impresionati de frumusetea traseului. Cei curiosi il pot vedea aici:

    https://urlzs.com/kb47D
    • -8 (12 voturi)    
      asa, asa... (Duminică, 18 august 2019, 2:21)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      ... dati-o in teoria conspiratiei.
    • +7 (7 voturi)    
      muntele nu e doar poteca! (Duminică, 18 august 2019, 9:06)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      In zona Negoiu sunt cativa pereti de alpinism, pe unul dintre ei, peretele nordic al Caltunului, unul din trasee fiind deschis chiar de Zsolt cu trei ani in urma.
      Traseele sunt de grad 2 pana la 4, dificile, cu atat mai mult pentru cineva care le urcă solo.
    • +1 (1 vot)    
      eh (Duminică, 18 august 2019, 11:53)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      eu am o banuiala ca a luat-o pe rapa dracului ... e un drum direct care cand era intretinut era calea "main" spre negiu dar acum e in paragina e si foarte periculos mai ales la urcare. Nu am dovezi ca acolo s-a intamplat dar e cam singurul loc in care un om ca el ar fi putut fi luat prin surprindere
      • +1 (1 vot)    
        eh eh (Luni, 19 august 2019, 8:03)

        anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Strunga Dracului e plimbareala pt un drumet obisnuit. Singurul pericol acolo e primavara la dezghet sau dupa ploi abundente din cauza ca peretii hornului au stanci instabile ce se pot prabusi peste horn si peste cei din el. Traseul in sine nu e nicio problema, n-ai unde sa cazi!

        Tragedia a avut loc in alta parte a Negoiului. Zsolt a mers la alpinism, pe un traseu de alpinism, muchia Fierastrau, gradul 3A.
  • +26 (28 voturi)    
    Dumnezeu să-l odihnească in pace. (Sâmbătă, 17 august 2019, 17:41)

    Rescator [utilizator]

    A fost un om valoros in toate sensurile posibile.
    Puțini se pot lăuda cu performanțele sale in ALPINISM.
    • -13 (15 voturi)    
      e, hai.. (Duminică, 18 august 2019, 2:21)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      ... sa nu exageram!
      • +2 (2 voturi)    
        Nu exagereaza deloc... (Luni, 19 august 2019, 0:16)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        ... decat daca tineti mortis sa cautati nod in papura chiar si intr-un astfel de mesaj.
        Mie, cel putin - probabil pentru ca-s mai prost de felul meu - mi s-a parut clar din context ca @Rescator se refera la noi, la Romania si chiar la Romania contemporana.
        Altfel, ce-ar mai ramane de spus... intr-un fel, a murit facand ceea ce iubea si iubea ceva care n-are deloc legatura cu jegul multilateral dezvoltat in care traim multi, prea multi dintre noi in Romania. Cu siguranta cei apropiati, familia in primul rand, nu vad lucrurile in acelasi fel, dar poate ca pana la urma a fost moartea pe care si-ar fi dorit-o.
        Multi il vor uita, inevitabil, dar cei de a caror parere i-ar fi pasat il vor tine minte multa vreme. Odihneasca-se in pace.
  • +13 (15 voturi)    
    RIP, (Sâmbătă, 17 august 2019, 20:50)

    Namaste [utilizator]

    brav alpinist, Zsolt Torok!
    Pe Everest s-au petrecut in lant accidente mortale, recent...
  • +10 (12 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odinheasca! (Sâmbătă, 17 august 2019, 23:01)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Il "cunosteam" de pe Alpinet, nu mi-am inchipuit nciodata ca i s-ar putea intampa asta, aici in Fargarasi!!