Un pensionar din Alba a fost condamnat la doi ani de închisoare pentru că a spart un dozator de lapte pentru a fura banii

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 16 august 2019, 13:20 Actualitate | Esenţial


Politia
Foto: Politia Romana
Un bărbat în vârstă de 64 de ani, din orașul Ocna Mureș, județul Alba, a fost condamnat de Judecătoria Aiud la doi ani de închisoare cu executare, după ce a spart de două ori un dozator de lapte, din care a luat bani. La stabilirea pedepsei s-a ținut cont de faptul că bărbatul este recidivist, relatează Mediafax.

Potrivit informațiilor publicate în sentința instanței, bărbatul a forțat de două ori, în aceeași zi, sistemul de închidere al dozatorului de lapte amplasat pe o stradă din Ocna Mureș, furând banii strânși din vânzare, în total o sumă de 870 de lei.

Magistrații arată că pentru fapta sa, respectiv furt calificat, bărbatul se încadrează la o limită minimă a pedepsei legale de 8 luni de închisoare, însă fiind recidivist (condamnat la 3 ani și 5 luni închisoare, în 2014, din care i-au mai rămas de executat 801 zile închisoare în momentul în care a fost eliberat condiționat), s-a dispus o pedeapsă de doi ani de închisoare, cu executare.

„Instanța va ține seama de caracterul repetat al acțiunilor infracționale ale inculpatului, de caracterul continuat al prezentei infracțiuni, respectiv de persoana inculpatului care este în prezent pensionar și, deși a recunoscut fapta prezentă, nu s-a prezentat în fața instanței decât adus cu mandat de aducere”, se arată în sentința publicată de Judecătoria Aiud.

Condamnarea nu este definitivă și a fost atacată cu recurs.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3873 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Sigur daca spargi un dozator ! (Vineri, 16 august 2019, 13:30)

    Idealistu [utilizator]

    Te condamna cu executare. Daca furi milioane, violezi si omori oameni, primesti o condamnare cu suspendare.
    Justitia lu' peste din Romania.
  • +8 (20 voturi)    
    more than 3.6 (Vineri, 16 august 2019, 13:33)

    U_swamp [utilizator]

    Daca spargea doua dozatoare, il depasea pe Dragnea la anii de detentie....chiar ca-i oarba....
  • +4 (10 voturi)    
    foarte bine. (Vineri, 16 august 2019, 13:36)

    Martha Logu [utilizator]

    coleg cu Liviu.
  • +5 (19 voturi)    
    Prorata (Vineri, 16 august 2019, 13:37)

    oxbridge [utilizator]

    Parlamentarii cu dosare de corupție ar trebui sa ia pe viața, dacă se aplica proporționalitatea.
  • +11 (17 voturi)    
    Chiar conteaza (Vineri, 16 august 2019, 14:12)

    DanielDr [utilizator]

    Primele patru comentarii ... a luat cat un politician corupt etc ... Bai oameni buni, a furat, de cand se aplica legea selectiv??? Daca chiar se da cu executare, decide judecatorul prin informatiile pe care le are la dispozitie: ii murea nevasta acasa, prima abatere da/nu samd.
    Sa inteleg ca daca esti peste 65 de ani si incalci legea nu se mai aplica pedeapsa?
    • 0 (6 voturi)    
      Se aplica, Daniele. (Vineri, 16 august 2019, 15:59)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui DanielDr

      Problema e ca marii corupti ai patriei nu sunt pedepsiti proportional. Daca gainarul ia 2 ani ca a furat probabil 2000 de lei, unul care fura 20 000 000 de lei cat ar trebui sa ia? 6 ani? 8 ani? Nu. 20 000 de ani. Adica puscarie pe viata. Si pe moarte.
      • 0 (2 voturi)    
        @ Tommy (Vineri, 16 august 2019, 20:15)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

        Nu se aplica, Tommy. Se vede ca nu esti jurist.
  • +7 (7 voturi)    
    Inventiv pensionarul (Vineri, 16 august 2019, 14:48)

    dandra [utilizator]

    Asa o sa fac si eu in anii de pensie.

    In puscarie esti pazit non stop, 3 mese pe zi asigurate, ai asigurare medicala gratis si daca ai igrasie in camera primesti bani de la stat.

    In puscarie se traieste mai bine daca esti pensionar cu pensie non-speciala de la statul roman.

    #M..E PSD
  • +7 (7 voturi)    
    sincer (Vineri, 16 august 2019, 14:57)

    Watcherss [utilizator]

    nu`prea inteleg ce treaba are poza cu "politia". nu iau apararea politistilor, dar macar gazetarii ar trebui sa stie cine judeca si condamna in tara asta.

    long story short, politistii l-au prins, judecatorii l-au condamnat. ca e mult / putin ... e alta mancare de peste.
  • 0 (0 voturi)    
    E in regula (Vineri, 16 august 2019, 15:48)

    Mihail. [utilizator]

    Numai sa nu va atingeti de Videanu si de altii ca el.
  • +8 (10 voturi)    
    pentru isterizat postacii (Vineri, 16 august 2019, 16:04)

    c8 [utilizator]

    Nenea recidivistu avea condamnare anterioara de 3 ani si 5 luni si era eliberat conditionat dupa 1 an si 2 luni.

    A spart dozatorul si a luat 870 lei. Dupa cateva luni iar va fi eliberat conditionat numai bun sa faca alte tampenii (sper sa le faca pagube exact celor care il compatimesc).
    • +1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 16 august 2019, 16:34)

      omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui c8

      daca ar fi fost la prima fapta ar fi luat 8 luni cu suspendare (cum se spune si in articol)

      fiind recidivist eliberat conditionat va execute restul din pedeapsa anterioara (nu ni se spune pentru ce a primit prima data 3 ani si 5 luni)
    • 0 (0 voturi)    
      Nimeni (Vineri, 16 august 2019, 17:05)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui c8

      Nimeni nu ii tine partea condamnatului cu executare pt ca a furat 800 de lei, comentariile sunt catre tot aceasi judecatori care dau o sentinta cu suspendare unuia care fura mii sau zeci de mii de euro, dar mna, ultimul e tovaras cu PSD/UDMR/PNL
  • 0 (0 voturi)    
    Oare cate “dozatoare”o fi spart... (Vineri, 16 august 2019, 16:52)

    gigiN [utilizator]

    ....dragnea ???