Anchetă în Vrancea, după ce un operator i-a fi spus unei tinere care sunase la 112 că nu are echipaje disponibile: „Asta este legislația. La revedere!”

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 15 august 2019, 20:55 Actualitate | Esenţial


Centru de preluare a apelurilor de urgenta - 112
Foto: Agerpres
Polițiștii din Vrancea au început o anchetă, după ce o operatoare i-a fi spus unei tinere care sunase la 112 că nu are echipaje disponibile pentru a-i oferi asistență. Fata sunase pentru a anunța că a fost șicanată în trafic de mai mulți bărbați, care au urmărit-o până acasă, potrivit Mediafax.

„La nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea, conducerea a dispus verificări prin structura specializată, structura de control intern, urmând ca în funcție de rezultatul verificărilor să se dispună măsurile legale care se impun”, a declarat, pentru Mediafax, purtătorul de cuvânt al IPJ Vrancea, Paula Enache.

Potrivit unor surse din rândul anchetatorilor, o tânără județul Vrancea a sunat la 122 și a solicitat ajutorul polițiștilor, dar operatoarea i-ar fi spus că nu are echipaje disponibile. Polițista i-ar fi spus fetei că nu știe în cât timp poate să direcționeze un echipaj către locul apelului, deoarece polițiștii sunt angrenați în mai multe misiuni.

O parte din înregistrarea dialogului cu operatorul de la 112, obținut de Realitatea TV:

  • Fata: Și cât timp ar trebui să aștept ca să pot pleca?
  • Dispecer: Habar nu am! Poate dura jumătate de oră, poate dura o oră, poate dura 20 de minute sau poate dura 3 ore. Habar nu am! Doamnă, domnișoară, să nu credeți că ei au altă treabă decât munca de poliție! Sunt la un caz unde cineva era amenințat cu un cuțit că este omorât. Adică trebuiau să fie acolo...
  • Fata: Toate echipajele?
  • Dispecer: Nu toate, doamnă. V-am dat exemplu doar de unul. Asta este legislația. La revedere!

Aceleași surse spun că în acest caz sunt mai multe apeluri telefonice și că în discuție ar fi intervenit și un bărbat, care s-a recomandat a fi tatăl fetei. Acesta i-ar fi pus mai multe întrebări operatoarei de la 112, în timp ce înregistra discuția.

Toate aspectele sunt analizate de polițiștii de la Control Intern, iar la final aceștia vor decide dacă operatoarea de la numărul de urgență a acționat conform regulamentului și vor stabili dacă se impun sancțiuni împotriva acesteia.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















21062 vizualizari

  • +42 (42 voturi)    
    Lol (Joi, 15 august 2019, 21:17)

    mitg [utilizator]

    Operatoarea probabil inca era blocata cu mentalitatea pe care a dezvoltat-o de la dispeceratul de taxi de la care or fi racolat-o.
    • +14 (16 voturi)    
      decat sa ! (Vineri, 16 august 2019, 8:57)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Decat sa lupte pentru profesionalismul lor in strada cu jandarmii, acesti lasi ai statului roman prefera sa dea mumu la concetatenii lor ! Asta i la vista !
      • +5 (9 voturi)    
        An Electoral (Vineri, 16 august 2019, 9:50)

        florinos [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Viorica Dancila in An Electoral a promis ca Raed Arafat va rezolva toate problemele din Sistemul 112, se pare ca nu a reușit asa cum a dat chix si la Colectiv, Avionul din Apuseni, Elicopterul de la Siutghiol și la Caracal.
        • +1 (3 voturi)    
          Nu Raed e problema (Vineri, 16 august 2019, 11:03)

          dihania [utilizator] i-a raspuns lui florinos

          Mentalitatea romaneasca e problema - poti sa-l aduci si pe Chuck Norris - nu va putea schimba nimic!

          Care mentalitate? O stim cu totii - o vedem zi de zi in oras, pe strada, in trafic etc.
  • +35 (41 voturi)    
    Echipajele Politiei (Joi, 15 august 2019, 21:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Echipajele Politiei = Militiei sunt puse sa ceara parole pentru intrunirile Ciumei Rosii, nu sa ajute populimea. POLITIA e o institutie profun corputa, inhaitata cu infractorii si complice cu ei. Emblematica e Academia de Poltiie, adunatira de plagiatori, escroci, santajosti, politruci si mafioti. Viitoarele cadre de maine al MILITIILOR ROSII PEZEDISTE
  • +28 (30 voturi)    
    Cu asa raspuns (Joi, 15 august 2019, 21:42)

    Kepler [utilizator]

    la ce te poti astepta. Ar trebui concediata, sau amendata: leafa pe o luna.
  • +32 (32 voturi)    
    ?? (Joi, 15 august 2019, 21:44)

    tirolez [utilizator]

    Dna sau dnul care i-a spus celui care sunase disperat ca-l taie vecinul cu drujba ca i se pare si probabil taie vecinul lemne, mai lucreaza la 112? Persoana a decedat, pentru cei care nu-si amintesc.
    Trebuie sa-i dea cineva in judecata "pe persoana fizica" sa le ia si pielea de pe ei , poate asa devin mai responsabili.
  • -39 (41 voturi)    
    sacalism massmedia, nu se compara cu cazul caracal (Joi, 15 august 2019, 21:44)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    romanul nu are simtul masurii, sare dintr-o extrema in alta.
    Cazul asta nu e de aceeasi magnitudine cu o femeie violata si sechestrata de un strain.
    • +43 (45 voturi)    
      De ce nu este de aceiasi magnitudine? (Vineri, 16 august 2019, 1:00)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      pentru ca nu a fost violata si ucisa? Daca peste 10 minute intrau aia peste ea in casa atunci era justificat apelul la 112? Daca fata aia era macelarita atunci erai multumit?

      Stiu ca nu esti in stare sa intelegi asta dar cazul este exact ca si cel al Alexandrei.
      • +5 (5 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 16 august 2019, 10:40)

        Criminal in paralel [anonim] i-a raspuns lui taro

  • +24 (26 voturi)    
    bataie de joc... (Joi, 15 august 2019, 21:51)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    bataie de joc...
  • +21 (23 voturi)    
    KIM Jong opri$han (Joi, 15 august 2019, 22:11)

    un domn [utilizator]

    Este ober$hef peste oile cu doua picioare din Vrancea
    • +8 (8 voturi)    
      cu asa mecla (Vineri, 16 august 2019, 9:01)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      era cel mult cioban
      • +6 (8 voturi)    
        Este taximetrist de atze (Vineri, 16 august 2019, 9:32)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Asta facea inainte de 89, cara atze cu un carucior la o fabrica de confectii, iar dupa binecuvantarea iliescieana i au aparut in buzunat unmilionjumatedemarcigermane
    • +2 (2 voturi)    
      Erau oamenii lui Oprisan cei care sicanau. (Vineri, 16 august 2019, 17:01)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce,numai in Olt politicienii au lingai care le fac rost de fete?Are si Oprisan oamenii lui care fac treburile murdare.De aia nu a intervenit 112.Echipajul supraveghea ca oamenii lui Oprisan sa nu fie deranjati.Astepta Oprisan la CAPRIOARA marfa tanara,proaspata!
  • -12 (32 voturi)    
    Ok! Inteleg! Statul nu ne poate proteja. (Joi, 15 august 2019, 22:54)

    Marionette [utilizator]

    Dar de ce nu putem cumpara arme fara nici un document sau alta opreliste birocratica macar sa ne putem apara viata?
    Devine tot mai evident ca armele in Romania trebuie sa se vanda ca bomboanele si portul armelor la vedere si autoprotectia sa fie legale.
    Militia, sts, 112, judecatoriile, procuratura trebuie desfiintate si apararea/judecata o face comunitatea.
    Taxele de asemenea trebuie reduse la un 10% total.
    • +8 (14 voturi)    
      ! (Vineri, 16 august 2019, 7:42)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Fata probabil n-ar fi avut arma, cate fete de 18 ani au arme in SUA ca tot ne-ai disperat? Aia sigur ar fi avut si poate nu s-ar fi sfiit sa foloseasca. Mergi la medic sau in Texas.
      • -3 (15 voturi)    
        Este normal sa fii disperat. (Vineri, 16 august 2019, 9:23)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Cand realizezi ca statul este inutil, ca treburile ar merge la fel de bine cu autoaparare, ca taxele ar trebui sa fie 10%, nu 70% cat sunt acum, normal ca esti disperat. Multi sunt disperati de ideea ca oamenii.nu sunt oi care asteapta izbavirea de la gasca interlopo-cleptocrata. Multi sunt speriati de ideea de a asculta oamenii cu adevarat. Multe interese s-ar clatina daca oamenii s-ar apara singuri.
        Revenind la subiect, pactul social spune ca tu nu.trebuie sa ai pistol si sa impusti in cap agresorii pentru ca statul te apara. Renunti la autoapararea ta pentru ca in 2 minute te apara statul. Ce e asa de greu de acceptat ca atunci cand statul isi incalca pe banda rulanta aceste atributii trebuie sa ni se redea dreptul la autoaparare si cheltuielile (taxe) care le dam pentru protectie trebuie sa dispara de vreme ce protectia nu este prestata???
        • +1 (1 vot)    
          oamenii in general n-or fi oi.. (Vineri, 16 august 2019, 10:51)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          da' majoritatea romanilor sunt. din pacate
        • +4 (4 voturi)    
          Dude (Vineri, 16 august 2019, 12:08)

          MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          Las-o moale cu armele...

          Romanul se omoara deja in trafic. Cum ar fi sa fie si liber la purtat arme? Eventual arme de asalt?
          Exact asta ii lipseste romanului, un AK47... Face palm...
      • +1 (3 voturi)    
        Poftim un exemplu ... (Vineri, 16 august 2019, 12:14)

        BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        O mamă de 18 ani ... Împușcă un agresor care a intrat în casa sa ...
        https://www.ammoland.com/2019/02/woman-shoots-kills-intruder-911-operators-say-ok-shoot/
      • +1 (3 voturi)    
        Și încă un exemplu ... (Vineri, 16 august 2019, 12:33)

        BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        O fetiță de 14 ani ... Se apără pe sine și le apără pe surorile ei ... Trăgând asupra unor intruși ce încercau să le intre în casă
        https://www.wsaz.com/content/news/Teenager-saves-sisters-from-intruder-526277011.html
    • 0 (0 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 16 august 2019, 10:41)

      Criminal in paralel [anonim] i-a raspuns lui Marionette

    • 0 (2 voturi)    
      cam extrem (Vineri, 16 august 2019, 11:13)

      dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      am ajunge mai rau decat USA in cazul asta..
  • +16 (16 voturi)    
    Oare (Joi, 15 august 2019, 22:57)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Oare ce se mai poate comenta?
  • +24 (24 voturi)    
    Hehe (Joi, 15 august 2019, 23:19)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Am eu niste poze prin telefon cu ce se ocupa politistii in timpul programului de nu au timp de urgente: vreo 10 domni si doamne in uniforme fumand si band cafea la benzinarie cu masinile politiei parcate la ora 16 in miezul zilei!
  • +22 (24 voturi)    
    Da, e clar: (Joi, 15 august 2019, 23:44)

    unins [utilizator]

    trebuie sa ne aparam singuri!
  • +28 (28 voturi)    
    asta-i legislatia (Joi, 15 august 2019, 23:46)

    gabriel67 [utilizator]

    bine spus tara hotilor imaginea publica oficiala este protejarea deputatilor care fura si modifica legile pentru prescriptii,,poltia cere autorul interlopilor iar angajatii de la 112 nu au nici un fel de pregatire in dispeceratul la care sarmanul contribuabil suna pentru ajutor ,plateste dar nu are acces ca de asta e legislatia in 2 cuvinte,
  • +34 (36 voturi)    
    Eu nu inteleg articolele astea (Joi, 15 august 2019, 23:47)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Romanii chiar nu vor sa inteleaga... niciun angajat la stat, fie ca e in Parlament, Senat, Guvern, Politie, spitale etc. nu sunt in slujba cetateanului. Nu e treaba lor ce facem sau nu facem noi, daca ne e bine sau nu.
    Ce nu e clar???

    In schimb slujba noastra este sa producem ca ei sa isi ia salariile facand nimic.

    Pe bune, chiar nu vreti sa intelegeti ca noi suntem la cheremul lor si ca noi lucram pentru ei? Maine poimaine o sa aveti pretentii si sa spuneti ca noi i-am pus acolo cum ca i-am fi votat, moment in care aduc aminte de 2016 si multumesc tuturor celor care au votat PSD.

    Case closed!

    Poate in 2020 nu mai mergeti la munte, la mare si la gratare in loc sa votati ca sa nu va mai plangeti ca vai ce tragic e in Romania si ca au criminalii mai multe drepturi.
  • +20 (24 voturi)    
    ok (Joi, 15 august 2019, 23:51)

    liviu_ [utilizator]

    limbajul operatoare lasa ... MULT de dorit... dar la fel ca si operatorul din cazul alexandrei (Care a ridicat problema lipsei de personal la 112) si aceasta discutie ridica o problema:
    SUNT SUFICIENTE ECHIPAJE?!

    pentru ca e usor sa o anchetezi pe operatoare (cam pe buna dreptate), dar daca are dreptate?! daca nu sunt suficiente echipaje?! pai asta nu e ceva de cercetat si de dat solutii?!
    dar nmuuuuuuu noi anchetam trepadurii ca sa nu schimbam nimic si ca sa lasam sefii si sefutzii sa fure in continuare !

    hai sictir cu ancheta voastra! nu dau 2 parale pe kkturile de anchete!
    asa ati bagat-o si pe asistenta de la giulesti la puscarie si NIMENI altcineva nu a platit si gh9ici ce ?! e in continuare lipsa de personal!

    noi anchetam repede p-aia mici (Care da, au gresit) dar acoperim ca matza sub pres problemele reale ale sistemului ca sa putem fura linistiti in contiinuare!

    muriti ba!
    • +1 (1 vot)    
      Lasand la o parte limbajul, da, ai dreptate (Vineri, 16 august 2019, 15:42)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sunt aici de fapt doua probleme:
      1. Operatorii 112 si comportarea lor
      2. Capacitatea sistemului de a face fata la situatii de urgenta
      Avand in vedere ca articolul se refera la operatoare, voi discuta numai acest aspect (chiar daca si celalalt nu e deloc de neglijat!).
      Acest comportament e inadmisibil si ar trebui sa duca la o concediere imediata. Nu tratezi pe cineva care are nevoie de ajutor cu sictir si ii inchizi telefonul. In alte tari, e drept mai civilizate, operatorul sta cu apelantul pana la sosirea echipajului necesar (politie, salvare, pompieri) si nu inchide decat data apelantul ii spune ca poate astepta singur in siguranta. Si chiar si asa, ii cere confirmarea cel putin inca o data.
      • +1 (1 vot)    
        Operatoarea nu trebuie sa decida. (Vineri, 16 august 2019, 17:05)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Operatoarea trebuie sa anunte echipa de interventie,pe seful acesteia care stabileste modul de interventie.Asa ar trebui sa fie,dar nu are cine stabili ca Arafat are alte sarcini de la Viorica si pana le rezolva,iese la pensie.
  • +18 (18 voturi)    
    Vai mama voastra... (Vineri, 16 august 2019, 0:14)

    Bibishor [utilizator]

    ....ce noroc a fosta pentru Romania sa intre in UE.
  • +24 (24 voturi)    
    3 din 4 (Vineri, 16 august 2019, 0:29)

    BjornTuroque [utilizator]

    TOT sectorul public e plin de incompetenti. Unii sunt prosti si rau-intentionanti natural, altii doar nu primesc training suficient de bun si se complac in haznaua aia unde banii vin si nimeni nu comenteaza.

    Reset sau outsourcing in masa.
  • +22 (22 voturi)    
    am patit si eu asta (Vineri, 16 august 2019, 4:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    un cretin cu volan pe dreapta se tot facea ca intra in mine , am sunat la 112 i-am spus nr si tot si aia mi-a spus : -veniti maine la politie si faceti o plangere ! doi kilometri mai departe stateau cu radarul in tufis la o ciupeala.
  • +20 (20 voturi)    
    astia sint platiti sa serveasca populatia (Vineri, 16 august 2019, 5:12)

    Coco Whistle [utilizator]

    prinde draga violatorul, hartuitorul si adu-l la sectie. acolo te vor amenda tot pe tine, infractorii bucurindu-se de protectie, atit legislativa cit si frati de cruce cu acesti vesnici militieni. as inchide poarta intainte de a restructura. acel individ nu numai ca nu si-a facut datoria ptr care a fost angajat, dar s-a implicat intr-o discutie total neprofesionala si defectuoasa. dreptatea se face haiduceste in romania. inarmati poporul.
  • +16 (16 voturi)    
    112 de cacat (Vineri, 16 august 2019, 8:12)

    Pseudonim2 [utilizator]

    Acum o luna jumate m-a sicanat un nenorocit in trafic ... avea o duba de lasa nori negri in spate si cum eram pe bicicleta m-am simtit deranjat. Am mai dat de masini care scot fum dar masini care sa-mi inegreasca tricoul niciodata. L-am filmat, i-am aratat si bineinteles ca l-am si injurat ca-i respir noxele de la o masina care nu avea in vecii vecilor cum sa treaca ITP-ul. La urmatoarea linie dreapta a trecut pe langa mine si mi-a aruncat cu o sticla de borsec de 2L care era jumatate plina direct in cap. Am sunat la 112 si a inceput operatorul "Domne v-a lovit ? "NU vizibil, dar nu e normal sa-ti dea cu o sticla de apa in cap in trafic" -"Domne asta nu e o urgenta, va rog frumos sunati la politia locala" . Deci un idiot care da cu sticle de apa dupa biciclisti (puteam sa ma dezechilibrez si sa dau cu capul de bordura sau pur si simplu sa pic de pe ea) nu e o urgenta. Ce pot sa zic, nu mai sun la 112 in viata mea ca nu te ajuta cu nimic.
  • +14 (14 voturi)    
    Ma uit pe balcon odata la 5 dimineata (Vineri, 16 august 2019, 9:05)

    ruskimushki [utilizator]

    frig, prima zapada. In parcare apare un tip, in pijama, venind de departe. Incearca usile masinilor. Cum toate sunt inchise, merge spre stufarisul de pe malul raului, disparand dupa blocurile inghetate.
    Sun la 112, expun problema. Dom'le zice, nu ne putem deplasa pentru orice om in pijama. Da-i frig, zic eu. S-apoi, zice, daca e unul care glumeste ? N-avem salvare pentru fiecare gluma.
    Mersi mult.
  • +10 (10 voturi)    
    Nimic nou sub soare in Romania (Vineri, 16 august 2019, 9:31)

    Frankie [utilizator]

    De cate ori am sunat eu la politie cand am vazut drogati/betivi in trafic la un pas sa omoare pe cineva.... nici nu mai stiu. De fiecare data am sunat degeaba. Cam asta e politia romana.... timpul trece, leafa merge
  • -13 (15 voturi)    
    exagerari jurnalistice (Vineri, 16 august 2019, 10:04)

    noi2013 [utilizator]

    numai bune de scos comentariile nemultumitilor de serviciu....

    Operatoare e lipsita de tact, dar echipajele nu le scoate din buzunar.... Mai mult, situatia de fata chiar nu e o urgenta de grad zero. Domnisoara in cauza poate depune plangere la politie.

    In timpul asta poate chiar moare cineva si are nevoie de ambulanta sau ia ceva foc... hai sa gasim dreapta masura totusi
    • +4 (6 voturi)    
      ai zis bine (Vineri, 16 august 2019, 10:13)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      masuri de dreapta
      care sa ne duca in sus ca tara
    • +3 (3 voturi)    
      deci..te urmareste cineva in trafic (Vineri, 16 august 2019, 10:55)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      te injura,te ameninta,se face ca se ciocneste in tine,dar nu e urgenta,a?
      urgenta o fi doar cand sta cineva cu ,cutitul la gatul tau?
      pai unul de ala in trafic poate provoca accidente in lant,cu victime.
  • +3 (7 voturi)    
    Știe cineva pentru ce-i 112? (Vineri, 16 august 2019, 10:12)

    asavreau [utilizator]

    Are șef?Guvernul României are vreo putere asupra lui?Cică ajută.Pe cine?De ce se dă vina pe STS?Ce treabă are STS?STS ar trebui să lucreze ca o centrală telefonică și dacă centrala telefonică nu face ce-ți propui,renunți.Alegi alt operator.Ai de unde.De ce trebuie să suni la 112 controlat de STS și nu direct.112 este prost organizat,de aia nu funcționează.Cred-că nici nu știu ce trebuie să facă și cine să facă.Este o amestecătură de instituții,de orgolii,de șefi și nimeni nu face nimic și se crede mai competent ca celălalt.Vedem cât de ......proști sunt!În frunte cu șeful ăl mare!
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 16 august 2019, 11:10)

    a.nonim [utilizator]

    Sa zicem ca nu avea echipaj liber, e perfect posibil. Sa zicem ca nu era o urgenta de grad zero. Dar un asemena mod mecanic de tratare a apelului e inacceptabil. Daca respectivii o atacau la coborarea din masina? Daca ar fi chemat pe cineva in ajutor si iesea o lupta care se solda cu victime? Operatorii 112 trebuie sa mai si gandeasca un pic, nu mai vorbim de un minim de empatie. Altfel am putea pune un robot care sa trimita automat un echipaj sau sa inchida telefonul, n-ar mai fi nevoie sa platim operatorii. In acest caz exista o solutie cat se poate de simpla, sa-i dea adresa celei mai apropiate sectii de politie ca persoana sa poata opri masina in fata sectiei. Chiar daca infractorii n-ar fi fost prinsi, cel putin garanta siguranta persoanei.
  • +5 (5 voturi)    
    Timpul trece, leafa merge (Vineri, 16 august 2019, 12:11)

    Milka Man [utilizator]

    noi cu drag muncim...Poliția română este doar un alt exemplu de incompetență, lene și aroganță. După cum vedeți, deja se calmează lucrurile după Caracal și nimic nu se va schimba. Fifor și Dăncilă vor inventa noi scuze, iar polițistii vor amenda în continuare babe pe trecerea de pietoni care încurcă BMW-urile cu prioritate și vor confisca pătrunjel pentru că așa este legislația, nu? Toți așteptă pensia la 45 ani după o viață foarte stresantă la locul de muncă...leneși...