Teodorovici: Nu voi accepta negocierile pe sub masă, făcute fără știința și în ciuda partidului. PSD este prea mare pentru a fi șantajat

de MH     HotNews.ro
Vineri, 9 august 2019, 19:18 Actualitate | Esenţial


Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici
Foto: AGERPRES
Eugen Teodorovici susține că, atât timp cât va fi președinte exacutiv al PSD, nu va accepta "negocierile pe sub masă, făcute fără știința și în ciuda partidului" și "predarea PSD ca ostatic". El transmite că PSD este un partid prea important pentru a fi șantajat, indiferent de cine sunt cei care încearcă șantajul.

"Ca să putem insista pentru România, trebuie să insistăm pentru PSD#farasantaj. PSD a fost, este și va fi un partid puternic și prea important pentru a fi șantajat, indiferent de cine sunt cei care încearcă șantajul!", a scris Teodorovici pe Facebook.

El spune că, atât timp cât este președintele executiv al acestui partid, nu va accepta două lucruri: negocierile pe sub masă, făcute fără știința și în ciuda partidului și predarea PSD ca ostatic.

Ministrul Finanțelor nu neagă că "sunt unii care vor asta". "Nu neg că poate sunt unii care vor asta, dar atât ei cât și toți membrii și alegătorii noștri trebuie să știe că nu voi gira niciodată aceste lucruri. În rest, fiecare e dispus să încerce să vândă ce și cât poate pentru a-și păstra funcția. Nu totul are un preț, dar totul are un cost. Altfel, rămân același optimist care are convingerea că, dacă dovedim încredere, curaj și caracter, avem în continuare viitor!", adaugă ministrul Finanțelor.


Viorica Dăncilă și Călin Popescu Tăriceanu au vorbit zilele trecute despre o restructurare guvernamentală, reducerea numărului de ministere la 19 și alocarea unui număr "considerabil" de portofolii către o posibilă alianță ALDE-Pro România. Un guvern cu 19 ministere, din care câte patru să fie pentru ALDE și Pro România, iar PSD să renunțe la două ministere, propunerile fiind Transporturile, Dezvoltarea, Sănătatea sau Educația. Acestea sunt variantele discutate, potrivit deputatului și purtătorului de cuvânt al ALDE, Varujan Vosganian.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4967 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Nici nu stii cat de mic incepi sa fii (Vineri, 9 august 2019, 19:33)

    Dalinar [utilizator]

    Bre Turd-horrorovich, moshneag la 40 de ani!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Orlando (Vineri, 9 august 2019, 19:59)

    hamurabi [utilizator]

    ha, ha ...
  • +3 (3 voturi)    
    Cui ii pasa ce nu accepta DJ Teodorovici?! (Vineri, 9 august 2019, 20:22)

    danduta [utilizator]

    Face si el declaratii sa nu uite lumea ca exista.
    Sa n-aiba grija, unii se roaga sa capoteze, de exemplu aia care asteapta restituirile de TVA pentru export care de 4 luni nu au primit banii.
    Bani, pe care conteaza, ca ei nu sunt bugetari si nici politicieni sa sa manance banul public, sunt pur si simplu niste privati, care-si fac un plan de afaceri si un buget de venituri si cheltuieli eronat, din cauza unui dj-teodorovici.
    Ale carui griji sunt, in pricipal frizura si in particular cum il "vede" WWDancila. Ca are "concurenta" in Fifor.
  • +4 (4 voturi)    
    tu orlando (Vineri, 9 august 2019, 20:52)

    adrhc [utilizator]

    nici nu știi cât de mic începi sa fii - cu PSD cu tot
  • +4 (4 voturi)    
    psd (Vineri, 9 august 2019, 21:12)

    ------ [utilizator]

    Vai de capu tau teodorovici,tu vorbesti de onoare ,corectitudine,ce datorii a acumulat Romania de cand esiti unde esti.
  • +4 (4 voturi)    
    PSD ul mare ? (Vineri, 9 august 2019, 21:14)

    Observatory [utilizator]

    Mare ce? Kko nu partid conduși de analfabeți și hoți !
    Șeful vostru este la Pensiunea Rahova ! Sau poate ai uitat..?
  • +4 (4 voturi)    
    Deh... (Vineri, 9 august 2019, 21:52)

    ElDiablo [utilizator]

    ...mai disco boy, nu ati votat cu doua maini sa nu-i ridicati imunitatea spagarului de la partidul cu 3,7% voturi obținute la europarlamentare? Uite cine a ajuns sa santajeze marele psd. Ati ajuns de tot rasul...Totusi, consolati-va cu ideea ca, se poate si mai rau. O sa vedeti in 20 20 cat de rau. Eu unul, sper sa dispareti in tenebrele istoriei, unde va e locul.
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Vineri, 9 august 2019, 23:22)

    jaoju [utilizator]

    desigur... psd-ul e gata sa sucombe !
  • +4 (4 voturi)    
    Poezie (Vineri, 9 august 2019, 23:34)

    Gigi Kent [utilizator]

    Teodorovici, nici nu stii, cu Dancila inainte, cat de mic incepi sa fii!!

    Lasa cate procente a luat PSD acum 3 ani la alegeri. Vedem la alegerile urmatoare cum ia Dancila 3%, sa vezi ce o sa te bagi la negocieri pe sub masa ...
  • +3 (3 voturi)    
    Ce vorbesti,"Maria Ta"? (Sâmbătă, 10 august 2019, 6:35)

    gigiN [utilizator]

    ...Se pare ca prostia suprema in psd s-a mutat de la veorica la tine !!! Esti.. ..eminenta "ce nu stie" a gastii de hoti,infractori si analfabeti ??
  • +3 (3 voturi)    
    Nu ai cu cine.Ăsta-i PSD. (Sâmbătă, 10 august 2019, 10:19)

    asavreau [utilizator]

    Dacă introduci un om foarte deștept în PSD va sfârși prin a deveni prost.Este o lege a firii.Poți prosti un deștept,dar nu poți face deștept un prost.PSD este o adunătură care nu suportă oameni deștepți,cu idei moderne,cu comportament civilizat.Ori îi alungă,ori îi prostește.Orlando a ales a doua variantă.Să fie prost,că-i mai comod.
  • +5 (5 voturi)    
    Acest nefericit și neterminat de Orlando (Sâmbătă, 10 august 2019, 11:02)

    Rescator [utilizator]

    este o amenințare reală pentru securitatea României.
    Să vedem de ce:
    -a distrus Economia și finanțele țării;
    -impreună cu cimitirologul și cumanul Vâlcov
    a produs tâmpeniea antieconomică și pro Rusia
    numită OUG 114;
    -Toate acțiunile și declarațiile sale sunt ordonate
    din afara țării;
    -Iese zilnic cu câte 2-3 gulgute din afara fișei
    postului.Scopul este bulversarea cetățenilor și
    uitarea de către aceștia a marilor mizerii produse
    de Mafia Roșie,Cupola Ciumei Roșii;
    -Este megaloman și mincinos.Observați gestul de
    pițipoancă de ași căuta încontinuu capul.
    -Lista rămâne deschisă............................