Filosoful Mihai Șora, jefuit în metrou / Mesaj către hoț: Mi-ai șterpelit frumusețe de portofel cu ultimii 50 de lei

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 9 august 2019, 17:29 Actualitate | Esenţial


Mihai Sora
Foto: Mihai Sora / Facebook
Filosoful Mihai Șora, în vârstă de 102 ani, a fost jefuit în metrou, fiind-i furat portofelul, și îi transmite hoțului că nu îi va putea folosi cardul, pentru că l-a blocat.

Mihai Șora spune că i-a fost furat "frumusețe de portofel", cu ultimii 50 de lei și cu cardul.

El are și un mesaj pentru hoț:

"Dragă hoțman-în-metrou-care-mi-ai-șterpelit-frumusețe-de-portofel-cu-ultimii-cincizeci-de-lei-și-card-verzui-de-la-CEC-Bank, află că am fost astăzi la bancă și cardul meu cu ghinde și frunzulițe de ștejar nu-ți va folosi la nimic, căci l-am blocat.

Mihai Șora

P.S. Să nu mai faci".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















28876 vizualizari

  • +16 (36 voturi)    
    recursul compensatoriu are un curs predictibil (Vineri, 9 august 2019, 17:47)

    U_swamp [utilizator]

    Sutii compensati de pesede nu se uita la virsta `victimei`. In mod evident, la pirnaie nu l-au invatat sa recunoasca filosofii pe strada. Nici pe Eminescu nu l-ar dibui in multime...
    • -4 (24 voturi)    
      Ultimul bolsevic in viata furat de un #rezist. (Sâmbătă, 10 august 2019, 9:09)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Ironie: Ultimul bolsevic in viata a fost furat de un continuator, #rezist.

      Afirmatia de mai sus este perfect adevarata, sustinute de fapte:
      a) in 1948, Mihai Sora avenit de la Paris, DIN LUMEA LIBERA in Romania Bolsevica, ca sa o slujeasca la ministerul de externe pe Ana Pauker. La acea vreme se stia exact ce reprezinta bolsevismul in Romania, nu e ca "a cazut pe tehnica", cum le place securistilor sa spuna cand intercepteaza ilegal.
      b) Celalalt personaj din povestea asta, sutul, necunoscut, are cele mai mari sanse sa fie #rezist pentru urmatoarele argumente:
      - Povestea se petrece in Bucuresti (statistic, demonstrat, aici % de #rezist depaseste 50%)
      -Povestea se petrece pe mijloacele de transport in comun, acvolo unde studentii #rezist au reduceri mari sau gratuitati
      -E iute de picior si are mana usoara, probabil antrenat in diverse evenimente si adunari, manifestatii ilegale.
      - Are "aplecare" in a lovi batrani inofensivi, dupa cum s-a vazut si in alte cazuri cu #rezistenti.

      In rest, Dumnezeu sa-l tina pe acest Sora; nu multe tari se mai pot mandri ca au bolsevici in viata; dealtfel asta-i contributia lui (unica) la romanism. Poate facem singurul muzeu al Bolsevismului cu personaj in viata (eh, asta ar fi o contributie majora a lui Sora pentru romani)!
      • +3 (7 voturi)    
        daca da, e bine de stiut (Sâmbătă, 10 august 2019, 14:21)

        U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Pungasirea unui bolsevic da circumstante atenuante pentru un infractor? Iar a unui democrat, agravante?
        • -2 (6 voturi)    
          Mare dilema, asa-i? Bolsevic sau democrat? (Sâmbătă, 10 august 2019, 14:48)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

          Pungasirea unui bolsevic da circumstante atenuante pentru un infractor? Iar a unui democrat, agravante?
          ===================
          La #rezisti, da! Bolsevicii de ieri sunt democratii de azi.

          O patanie. Acum cativa ani, acest Sora a cerut si el o viza pentru USA. (Detaliu de circumstante: la vremea aia, zana nationala, LCK, actual viitoare puscariasa, lua licureala direct de la Ambasada SUA, iar Sora, la randul lui licurea intens la LCK #rezist).
          Pana si americanii - cunoscuti pentru pragmatismul lor - au zis : "toate ca toate, da nu bolsevici !"...asa ca i-au dat un flit monumental.
  • +23 (39 voturi)    
    Poate il cearta Ecaterina Andronescu (Vineri, 9 august 2019, 17:49)

    dandra [utilizator]

    " pai de ce mah Mihai nu ai tinut portofelul in fata la pantaloni, ca sa nu fii jefuit, eu asa fac"

    Se duce naibii tara asta,
    • -1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 10 august 2019, 11:48)

      sorinnc [anonim] i-a raspuns lui dandra

  • -45 (65 voturi)    
    prea il bagati in seama pe mosul asta (Vineri, 9 august 2019, 17:53)

    dessik [utilizator]

    Explicat-mi, cu e e asa remarcabil, in afara de faptul ca traieste mult?

    Nu spune nimic iesit din comun.
    • +7 (19 voturi)    
      ti se pare normal? (Vineri, 9 august 2019, 19:08)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      lasam personalitatea Sora deoparte (se pare ca ai gusturi mai spre antene), insa insasi faptul ca un om de 102 ani a fost jefuit la metrou este o stire in sine! Hotii astia nu au nimic sfant, daca au furat un batran de 100 de ani!
      • -1 (21 voturi)    
        Personalitatea lui Sora!? (Sâmbătă, 10 august 2019, 7:36)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Mosu a fost comunist fanatic la viata lui. A fost membru in Partidul Comunist Francez inca din timpul razboiului!!! Dupa razboi a venit in Romania bolsevica neobligat de nimeni si a fost consilierul Anei Pauker!!! Ca sa bage un pic spaima in “burghejii” romani...
        De la asta vreti sa invatam democratia acum? Vai de mamaliga noastra.
        • +4 (4 voturi)    
          tardvis (Sâmbătă, 10 august 2019, 13:01)

          andimi [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          nu stiu daca mai citesti, am spus sa lasam personalitatea deoparte. Comunist, marxist sau nu (desi oamenii au dreptul la o a doua sansa), tot personalitate e, iar daca ai citit bine, am preferat sa pun accentul pe varsta omului! Dar de, romanul s-a nascut carcotas, el prefera sa comenteze pe langa subiect decat sa se indigneze ca un batran de 102 ani e jefuit!
        • +1 (3 voturi)    
          Ironia e alta... (Sâmbătă, 10 august 2019, 16:55)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          ... ca tot zicea un dashtept ceva de ironie mai sus.
          Ironia e ca pana si aprigul bolsevic centenar Sora protesteaza de mama focului impotriva PSD...
          Spre deosebire, de exemplu, de aproape-centenarul Iliescu - personalitate cunoscuta in toata lumea ca atasat dintotdeauna valorilor democratice universale mai ceva decat paduchele de gazda sa.
          Iar cand o fi sa moara - Sora, ca alalalt probabil o sa ne ingroape pe toti, inclusiv pe cei inca nenascuti - o sa se duca intr-un colt de cimitir oarecare asa cum sade bine unui nemernic de bolsevic.
          Alalalt insa, Luceafarul democratiei pesediste, sper ca va fi imbalsamat ca un alt mare predecesor si expus in fata la Kiseleff 10, aproape de ce i-a fost drag toata viata, pesedeaua si stapanii lor de la rasarit (pentru cine nu cunoaste Bucurestii, la Kiseleff 6 e Ambasada Rusiei), ca sa aiba lumea pe cine scui... aaa, ca sa aiba lumea unde sa-si aduca prinosul de recunostinta, ca tare mult bine a mai facut Domnul Iliescu pentru tarishoara asta.
    • -5 (23 voturi)    
      Cum de ce?! (Vineri, 9 august 2019, 19:25)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Pai omul e un "aprig luptator anticomunist", asa cum pretind ca sunt mai toti fostii comunisti care au detinut functii in regimul de trista amintire.
      Daca ar fi fost in gasca "ailalta", din "pupator de moaste" si "bosorog senil" nu l-ar fis scos...
    • +6 (20 voturi)    
      sper ca in... (Vineri, 9 august 2019, 19:29)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      cazul tau sa nu fie "remarcabil"...nici macar asta...cu traitul mult....
    • +4 (18 voturi)    
      prea te bagi in seama singur... (Vineri, 9 august 2019, 19:51)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      prea te bagi in seama singur...
    • +9 (23 voturi)    
      Omul a trăit în atâtea vremuri... (Vineri, 9 august 2019, 20:26)

      spirache [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Dragă Dessik, remarcabil la acest mos este că, deși nu mai are o miză personală la vârsta sa ( bani, funcții, putere), își face auzite gândurile într-un mod ludic și placut despre societatea românească contemporană, spre deosebire 99% din septuagenarii, nonagenarii și centenarii României care trăiesc cu Antena 3 și visează doar 3 trandafiri.
      • +5 (7 voturi)    
        Ba are o miza personala... (Sâmbătă, 10 august 2019, 8:02)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui spirache

        Orgoliul! Pacatul favorit al diavolului cum zice Al Pacino. Sa nu uitam ca a fost politician de frunte si in anii ‘50 si in anii ‘90. Nu exista politician fara orgoliu! Asta ii face sa iasa in fata.
    • -1 (19 voturi)    
      Moș este taktu (Vineri, 9 august 2019, 21:18)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      bai idi....!
      Asta lasă un urma o capodopera patriotica, nu gunoaie umane ...
      • +3 (9 voturi)    
        Capodopera patriotica!? (Sâmbătă, 10 august 2019, 7:57)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        Omu asta in martie ‘90, cand era ministrul educatiei in guvernul Petre Roman, a semnat decretul de desfiintare a claselor romanesti de la liceul Bolyai Farkas din Tg Mures. Asta a amplificat si mai mult tensiunile interetnice locale care au culminat in aceeasi luni cu lupte de strada.
        Tot in ‘90, declara in L’express despre idea care se lansase in guvernul roman privind sustinerea autodeterminarii R. Moldova (care si-a obtinut independenta in august ‘91) ca ar fi o incoerenta, ca s-ar sustine pentru Moldova ceea ce se refuza Transilvaniei!!!
        Intr-adevar, mare patriot!
      • 0 (4 voturi)    
        Ce capodopere patriotica, prietene? Bolsevismul? (Sâmbătă, 10 august 2019, 15:15)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        "Asta lasă un urma o capodopera patriotica, nu gunoaie umane ..."
        =====================
        Ce capodopere patriotica, prietene? Bolsevismul?

        In 1948, Mihai Sora avenit de la Paris, DIN LUMEA LIBERA in Romania Bolsevica, ca sa o slujeasca la ministerul de externe pe Ana Pauker. Stii cine a fost Ana Pauker si ce a reprezentat pentru Romania? La acea vreme, la Paris se stia exact ce reprezinta bolsevismul in Romania; Sora nu a fost prins din greseala de evenimente.

        Nu stiai asta despre "capodopera ta patriotica"?

        Verifica-te, documenteaza-te si intreaba-te daca n-ar fi cazul sa-ti gasesti modele diferite in viata.
    • +3 (19 voturi)    
      Ca si gandeste mult, nu doar traieste... (Vineri, 9 august 2019, 23:21)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      :)
    • -2 (6 voturi)    
      multumesc sincer pentru raspunsuri! (Sâmbătă, 10 august 2019, 11:42)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Nici o intentie de trolling. Cu alte cuvinte omul e fost comunist, care intre timp s-a reprofilat in patriot. Si nu stiu de unde mai poarta si titlul de filozof. Si mai si scrie diverse banalitati din viata sa, intr-o maniera usor poietica. Faptul ca i-au furat portofelul cu 50 de lei, sa ma scuzati, mi se pare o banalitate. La fel ca si postarea despre participarea la un protest cu nepotelul lui, nu mai stiu cand.

      Probabil meritul lui principal e ca este relativ inteligent la varsta sa. Suficient cat sa mai tina o pagina personala.
    • -3 (5 voturi)    
      tocmai am intrat pe pagina lui de facebook (Sâmbătă, 10 august 2019, 11:55)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Rectific. Omul intr-adevar are ceva notorietate. Se pare ca CV-ul + stilul usor amuzant de a scrie atrage pe multi. Am gasit si o scurta biografie a lui de unde rezulta ca are doctorat in filozofie si in Romania a editat o serie de carti, a publicat niste "dialoguri filozofice" si a fost si ministru a educatiei. Ok, lucrurile au sens.

      Multa sanatate!
  • -7 (19 voturi)    
    mmda și nu (Vineri, 9 august 2019, 19:10)

    ampersand [utilizator]

    Foarte probabil hoțul - român fiind - fură de la bogați ca să dea la săraci. Sau poate v-o fi confundat c-un englez. Sau poate fura pur și simplu, că românii fură aici de peste 2000 de ani.
    • +4 (8 voturi)    
      Mda, ma rog (Sâmbătă, 10 august 2019, 8:07)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Fura si ei ce a mai ramas dupa ce au furat in ultimii 1000 de ani turcii, austriecii, rusii...Ca ungurii, desi Cherestoy s-a dus, inca mai fura (vezi primari/viceprimari Udmr de pe la Cluj sau Sf. Gheorghe). N-au inventat-o romanii p-asta.
  • -7 (21 voturi)    
    Dezastru! (Vineri, 9 august 2019, 21:35)

    drona [utilizator]

    In acelasi timp,hotii i-au furat si mintea pierduta cu multa vreme in urma.
  • +3 (19 voturi)    
    “Nu spune nimic iesit din comun“? (Vineri, 9 august 2019, 22:36)

    V. Istina [utilizator]

    Daca pentru tine ce spune Mihai Șora e “comun”, nu pot decat sa te felicit!

    Ma tem insa ca nici macar intelesul “comun“ al cuvintelor nu-l stapanesti.

    Cu alte cuvinte, ca troll sadea, esti un fel de Apis, totusi mult mai putin divin insa din plin bovin!
  • +14 (20 voturi)    
    erau aia 50 de lei de la soros ! (Vineri, 9 august 2019, 22:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca nu are saracu' om caine!
  • -3 (17 voturi)    
    Jaf, talharie, omor e una, furt din buzunare alta (Sâmbătă, 10 august 2019, 0:34)

    Alex735 [utilizator]

    "Jefuit" are cu totul alta semnificatie.
    • +3 (3 voturi)    
      Foarte corect! (Sâmbătă, 10 august 2019, 10:22)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Pedeseristii au dat minus si in cazul asta, desi este vroba doar de DEFINITIA CORECTA, nu de opinii politice!

      Sigur ca da, nu este jaf sau tilharie, ci furt din buznare!

      Complet non-violent, ba chiar "artistic", pentru ca victima nu isi da seama cand ramane fara bunuri ...
  • -5 (19 voturi)    
    Romanii au fost invatati sa-si fure caciula (Sâmbătă, 10 august 2019, 0:50)

    Coco Whistle [utilizator]

    ...Proprie. E in singe. Legi drastice, o alta militie, multa educatie si poate mai schimbam ceva. Mai dureaza 100 ani. Alegeti, cu analfabetii, infractorii la putere nu mergem mai departe ca si natie. Copiii nostri se vor prostitua pina cind cineva nu va mai bune botul. E nevoie de arme la popor.
    • +7 (9 voturi)    
      Statistica nu te prea sustine (Sâmbătă, 10 august 2019, 8:14)

      Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      In Buc furturile in metrou sint rare. Infractionalitatea in Buc e la 1/2 vs Budapesta si 1/4 vs Paris. Si de unde stii ca fost roman!?
      Plimba-te prin oras si ai sa vezi toate natiile si rasele pamantului. Buc e un adevarat oras multicultural.
      • +3 (3 voturi)    
        Infracționalitatea e mai scăzută în București (Sâmbătă, 10 august 2019, 12:21)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

        pentru că infractorii au migrat spre capitale unde e mai profitabilă :-)
      • +4 (4 voturi)    
        Budapesta si Paris (Sâmbătă, 10 august 2019, 13:49)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

        Pai in Budapesta si in Paris ai o gramada de turisti care se plimba cu metroul. In Bucuresti ai mult, mult, mult mai putini turisti in general si multi dintre ei nu s-ar aventura cu metroul. Deci mai putine sanse sa gasesti o victima mai profitabila in metrou. Bietul domn Sora a avut ghinion mare.
    • +1 (3 voturi)    
      Dar nu este caciula proprie! (Sâmbătă, 10 august 2019, 10:23)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Este portofelul (sau smarfonul) altuia!

      Si nu romanii au inventat furtul din buzunare, chiar daca la noi se practica mai intens ...