Propunerile Vioricăi Dăncilă pentru funcția de comisar european: Dan Nica și Rovana Plumb - surse

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 9 august 2019, 14:17 Actualitate | Esenţial


Rovana Plumb
Foto: Captura video
Premierul Viorica Dăncilă a trimis Comisiei Europene o scrisoare cu propunerile României pentru funcția de comisar european, și anume pe europarlamentarii PSD Dan Nica și Rovana Plumb, au declarat surse politice pentru Mediafax.

Pe 26 iulie, prim-ministrul Viorica Dăncilă a precizat că România va trimite două propuneri pentru funcția de comisar european, „una de comisar femeie și una de comisar bărbat”.

Rovana Plumb și Dan Nica au fost aleși europarlamentari pe listele PSD. Ei fac parte din formațiunea politică europeană a Socialiștilor și Democraților, a doua ca reprezentare în Parlamentul European.

Pe 20 iulie, Viorica Dăncilă a anunțat că România ar putea cere din nou portofoliul politicilor regionale, având în vedere că mandatul nu a fost dus la termen, precizând că a înțeles că „ar fi de preferat cu un comisar femeie pentru că am obține un portofoliu mult mai important”.

Audierea lui Ioan Mircea Pașcu, propus comisar european interimar din partea României, în locul Corinei Crețu, în Conferința Președinților, dar și ședința au fost amânate deoarece unul dintre forurile legislative nu are încă un președinte ales, au spus, anterior, surse europene, pentru MEDIAFAX. Următoarea sesiune plenară a Parlamentului European se va desfășura pe 16 septembrie, prin urmare este probabil ca validarea lui Ioan Mircea Pașcu să nu mai aibă loc până în septembrie, au explicat sursele citate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5359 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    vasilica (Vineri, 9 august 2019, 14:23)

    nash pandelica [utilizator]

    la targu' de prosti...
  • +23 (25 voturi)    
    Amâdouă propuneri sunt catastrofale. (Vineri, 9 august 2019, 14:28)

    Rescator [utilizator]

    Și răzășul din Galați și Tante Aglaia din Dâmbovița
    au fost parte la acte de corupție și la alte șmenuri de
    partid și de stat.Nu au nicio treabă cu interesele
    legitime ale României și sunt anti UE.
  • +24 (26 voturi)    
    Niste rasuflati (Vineri, 9 august 2019, 14:28)

    RTK [utilizator]

    Ma doare capul cand vad aceleasi personaje sinistre indiferent de competenta lor pe domeniu.
  • +26 (28 voturi)    
    multumim veorica (Vineri, 9 august 2019, 14:38)

    voxpopulix [utilizator]

    dan nica - o fosila psd-ista


    Dar rovana plumb - asta chiar e bataie de joc. Ea nu poate justicica nici macar masinile cu care sa da beizedeaua de razvan bozo plumb, dar vrea comisar.

    Dar este bine ca Dancila face tot posibilul sa ne scape de psd. Bine ca nu a nominalizat-o pe Olguta :))))))))

    Sau pe dragnea, lucra remote.
    • +10 (10 voturi)    
      da corect (Vineri, 9 august 2019, 18:14)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      si sa nu uitam ca fata mare rovana ne punea s aplatim taxe auto ca prostii in timp ce ea si familia le inmatriculau in bulgaria..cel putin din cauza asta trebuia sa dispara din politica
  • +22 (24 voturi)    
    Doamne fereste ......... (Vineri, 9 august 2019, 14:42)

    viziru [utilizator]

    Doamne fereste ......... Stapanul bacurilor zis si Omoratorul de poduri si Doamna de plumb cu masina cu numar de Bulgaria ......
  • +22 (24 voturi)    
    aoleu! (Vineri, 9 august 2019, 14:45)

    ipsilon [utilizator]

    Serios, nu stiu cum sa mai fac ca sa nu ma ia greata de fiecare daca cand citesc iar si iar numele astora din PSD, deci nu mai suport cand ii vad in fata ochilor, am incercat, cu Hellas, cu limonada, nu mai stiu ...
  • +17 (19 voturi)    
    Bulgaroaica si penalul cu art.1 lit. f din CP ? (Vineri, 9 august 2019, 14:47)

    Plagarus [utilizator]

    Propuneri Miraj de fatada,neacceptabile si neprescrise ca in RO. !
  • +14 (16 voturi)    
    propuneri...propuneri... (Vineri, 9 august 2019, 15:53)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Doamne fereste! sau cum zic fratii lor maghiarii :Jezus
    Istenem"!
  • +17 (19 voturi)    
    mint rubbing directorate (Vineri, 9 august 2019, 15:57)

    U_swamp [utilizator]

    Nu stiam sa se fi instituit un portofoliu de frecat menta in Comisia Europeana. Daca ma insel, cei doi pafaristi pesedisti sint perfecti!
  • +12 (14 voturi)    
    Reprezentativa... (Vineri, 9 august 2019, 16:10)

    Nonidem [utilizator]

    Reprezentativa alegere: una e "plumb", celalalt e "nica"-forma dialectala pentrul nimica.Reprezentativa pentru PSD!Din pacate,reprezinta si Tara.
  • +14 (16 voturi)    
    Si noi stam ca tampitii si comentam pe forum ..... (Vineri, 9 august 2019, 16:17)

    KTerinca [utilizator]

    Maine cu totii in piata.
    Jos Guvernul PSD !
  • +13 (15 voturi)    
    cine? (Vineri, 9 august 2019, 16:17)

    anion [utilizator]

    Doi cercetati penal. Amandoi parca bagati in afacerea Microsoft si salvati de clopotelul din Parlament. Doamna mai are masina cu nr. de inmatriculare in Bulgaria.
  • +12 (14 voturi)    
    nu mai scapam odata ... (Vineri, 9 august 2019, 16:21)

    Claudiu-N [utilizator]

    de dinozaurii astia ....poate dupa parlamentare ; sau mai devreme la anticipate
  • +2 (8 voturi)    
    Trebuie numit urgent un ministru plin la MEN (Vineri, 9 august 2019, 16:29)

    D-or [utilizator]

    Care sa repuna inceperea scolii acolo unde ii este locul in calendar, adica pe 15 septembrie.

    Pentru Dl Breaz provocarea a fost prea mare.

    Si care sa afle ce e cu facatura auto-intitulata "Federatia elevilor din Romania", in fapt un instrument de validare a deciziilor MEN.
  • +10 (12 voturi)    
    pe astia? (Vineri, 9 august 2019, 16:43)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Pe Rovana Plumb am revazut-o aseara la TV in campania electorala de la europarlamentare cum il pupa in c..r pe Dragnea , si ii spunea "mare patriot roman".
    S-o vad ca merge la Rahova si ii zice si azi tot asa!

    Filmuletul l s-a dat cu ocazia procesului Dragnea-PSD , aceasta tiganiada estivala.

    Daca o vedeati, va venea sa spargeti TV. Asta , individa asta gata sa linga orice sef ca sa ajunga unde trebuie ,sa ajunga comisar UE. Nu m-ar mira sa fie altii ca ea in comisie ca asta e drumul drept spre functii inalte in multe locuri, nu competenta.Asta e pentru idealsiti...tot fel de fel de mediocritati cu coloana vertebrala flexibila o sa ne conduca, indiferent de la ce partid ar veni.
  • +12 (14 voturi)    
    De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere (Vineri, 9 august 2019, 16:58)

    neagoe [utilizator]

    D'apoi Veorica! Pentru cat poate ea, Nica si Plumb sunt niste zei!
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 9 august 2019, 17:33)

    John.Doe [utilizator]

    Aceeasi ciorba reincalzita.
  • +7 (7 voturi)    
    Pe Rowana nici la spalat vase n-as baga-o (Vineri, 9 august 2019, 17:59)

    Dalinar [utilizator]

    Dar pt psd se pare ca e buna pt fctii europene….ce sleahta de facoceri inculti si dementi mai are si psd!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Văleu (Vineri, 9 august 2019, 18:10)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Văleu-văleu-văleleu.
  • +7 (7 voturi)    
    Comisia europeana (Vineri, 9 august 2019, 18:13)

    Godzillagrrr [utilizator]

    nu e o sinecura, ci forumul unde se iau deciziile care traseaza viitorul UE.

    Nu au ce sa caute acolo tâmpiti.
  • +4 (4 voturi)    
    Carmen Dan (Vineri, 9 august 2019, 19:03)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    De ce nu Carmen Dan? E pregatita, nu se da inapoi de la decizii radicale, tine cu partidul, ii plac rosiile romanesti.... Este exponentul cel mai glorios al PSD-ului.

    Sau putem incerca cu Oprea.... Sunt atatia oameni valorosi pe care Viorica i-a uitat....
  • +4 (4 voturi)    
    nedumeriri (Vineri, 9 august 2019, 21:32)

    traiang [utilizator]

    Numai vorbesc ca o varianta mai tampita nu se putea imagina dar ma intreb candidatul nu ar trebui ales de partidul care a castigat europarlamentarele.Pai cum ai pierdut alegerile si pui o persoana de asa importanta ? !!
  • +3 (3 voturi)    
    Doua...... (Sâmbătă, 10 august 2019, 5:17)

    gigiN [utilizator]

    ....muraturi ! Continuarea politicii psd-ului de "The wrong man in the wrong place"!!!