Dăncilă îi cere ministrului Justiției propuneri pentru interzicerea eliberării condiționate în cazurile de infracțiuni grave

de MH     HotNews.ro
Joi, 8 august 2019, 15:27 Actualitate | Esenţial


Viorica Dăncilă
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Viorica Dăncilă i-a cerut joi ministrului Justiției, Ana Birchall, să vină de urgență cu propuneri pentru modificarea legislației astfel încât infracțiunea de răpire să fie mai bine definită, iar pentru cazurile grave să fie interzisă eliberarea condiționată.

Dăncilă a spus, la începutul ședinței de Guvern, că la Ministerul Justitiei a fost începută o analiză a legislației penale în cazul infracțiunilor grave și foarte grave.

"Va fi realizat un pachet cu propuneri de modificare și completare a legislației privind mai multe aspecte. Interzicerea posibilității de eliberare condiționată pentru infracțiuni grave și foarte grave, definirea mai clară a faptei de răpire, fenomen pe care-l constatăm din ce în ce mai des în ultimii ani față de persoane vulnerabile și stabilirea prin lege a unor limite de pedeapsă mai mari, clarificarea competențelor organelor judiciare și altor aspecte din legislație, astfel încât să preîntîmpinăm alte tragedii" a declarat Viorica Dăncilă.

Ea a cerut ministrului Justiției să finalizeze această analiză în regim de urgență.

"Solicit ministrului Justiției să finalizeze analiza de urgență ca să formuleze propuneri de modificare a legislației. Vom lua toate măsurile pentru funcționarea corectă a instituțiilor răspunzătoare de siguranța cetățeanului și pentru întărirea luptei împotriva criminalității", a adăugat premierul.

Aproape 61.000 de persoane au semnat o petiție pentru adoptarea "Legii Alexandra" - detenție pe viață pentru "criminalii feroce care ucid minori sau femei însărcinate"

Aproape 61.000 de persoane au semnat până joi o petiție pentru adoptarea "Legii Alexandra" propusă de PNL și depusă marți, care prevede "introducerea detenției pe viață pentru criminali feroce", care ucid minori sau femei însărcinate.


“Legea Alexandra” înseamnă în primul rând introducerea detenției pe viață pentru criminali feroce, care ucid minori, femei însărcinate, după modelul Legii Tijana, adoptate în Serbia, potrivit deputatului PNL Florin Roman.

De asemenea, Roman a cerut adoptarea unei alte legi propuse de PNL și care prevede ca persoanele care comit crime, tâlhării, violuri și cei condamnați pentru pedofilie să nu mai beneficieze de eliberare condiționată. PNL propune și dublarea amenzilor pentru cei care dau apeluri false la 112 și restricționarea comercializării cartelelor prepay neidentificabile.

CITEȘTE ȘI:
Aproape 20.000 de deținuți, eliberați în baza recursului compensatoriu. 840 erau condamnați pentru omor, iar 566 pentru viol / 1.300 au recidivat și s-au întors în penitenciar

Alexandra Măceșanu, de 15 ani, a dispărut miercuri, 24 iulie, după ce a luat o mașină "la ocazie". În același mod a dispărut în luna aprilie și Luiza Melencu, de 18 ani.

Suspectul, Gheorghe Dincă, a fost identificat abia vineri, 26 iulie, după ce joi Alexandra a sunat de trei ori la 112 pentru a-și anunța răpirea. Duminica trecută, după ce inițial a negat că le cunoaște pe cele două fete, Gheorghe Dincă le-a spus anchetatorilor că a ucis-o pe Alexandra și i-a ars trupul. Bărbatul le-a spus anchetatorilor că a procedat la fel și cu Luiza.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2905 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Viceversa la Pzd-ici (Joi, 8 august 2019, 15:35)

    Sati [utilizator]

    Parca era invers : hotii, pedofilii si criminali afara din puscarii ca nu au apa calda.
    • +3 (3 voturi)    
      grevae, precum coruptia din ministere, politie (Joi, 8 august 2019, 16:17)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      autoritati si judete ?
    • 0 (0 voturi)    
      eu (Joi, 8 august 2019, 18:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      i-aș fi cerut lui ciordache, niciolicea și niciolae să vină cu astfel de propuneri.
    • +1 (1 vot)    
      Dna Dancila nu poate schimba imaginea PSD (Joi, 8 august 2019, 18:46)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      "Gruparea talibana" din PSD, din jurul condamnatului Dragnea, a produs partidului pagube imense in perceptia electoratului.

      PSD-ul e considerat acum, de o majoritate de electori, ca un exponent al clasei politice mafiote si incompetente, incapabila sa protejeze cetatenii Romaniei dar gata oricand sa loveasca in Justitie, in DNA, in procurori, magistrati, in toti cei care vor ca politicienii corupti sa plateasca cu inchisoare pt faptele lor penale.

      Am putea spune ca "niciodata nu e prea tarziu" si e pozitiv faptul ca dna premier o ia pe drumul invers pe care o apucase coalitia PSD-ALDE-UDMR.

      Dar nu cred ca e probabil ca astfel de initiative (care ar trebui sa fie normalitatea) sa mai schimbe ceva pana la alegerile prezidentiale.

      Tragedia de la Caracal, pe langa dezvaluirea imposturii a numerosi "sefi" din institutiile publice si a prostiei crase de care ddau dovada multi din subordinatii lor, a ridicat un nou "val de ura anti-PSD".

      Se va vota "pentru Alexandra", impotriva celor care conduc acum tara, coalitia PSD-ALDE-UDMR.

      Cred ca PSD-ul se va considera deja incredibil de norocos daca va avea un candidat in turul 2, atat.

      Este exclus sa castige Cotroceniul, va fi o mobilizare maxima impotriva acestui grup politic care a incercat timp de 2 ani sa distruga independenta Justitiei care ii tot baga la puscarie.

      Poate doar cu o atitudine foarte ferma de reformare a unor institutii si de pedepsire exemplara a celor aflati in ilegalitate sau in situatie de abuz/neglijenta in serviciu, PSD-ul va putea foarte lent sa isi indrepte imaginea de "partid protector al infractorilor".

      Si asta doar daca reuseste sa se mentina la guvernare pana in toamna lui 2020. Ceea ce e alt element de incertitudine.

      Actualii lideri PSD, care afirma ca nu-l agreau pe Dragnea, au acum posibilitatea de a lua masuri drastice, dure, fara a se teme de opinia publica, electoratul va sustine orice inasprire a legislatiei contra "penalilor", infractorilor si bugetarilor iresponsabili.
    • 0 (0 voturi)    
      Docila Tuteva nu pricepe că au dat (Joi, 8 august 2019, 18:49)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      drumul din pușcării la 20.000 de infractori periculoși de toate soiurile,pe motiv de spațiu și
      igrasie(opera ipochimenilor Ciordache,Pricolicea,
      Gargamel Beria,Suinul Șerban,etc.),cu scopul mizerabil de ași scăpa infractorii din Mafia Roșie,
      Cupola Ciumei Roșii.Așa au nenorocit toată societatea,nu mai au ce să repare,trebuie să plece,
      inclusiv in pușcării.
  • +19 (19 voturi)    
    Cât de grave ? (Joi, 8 august 2019, 15:40)

    Tescovin [utilizator]

    S-ar aplica și la corupție, delapidare, deturnare de fonduri, trafic de influență...?
  • +14 (14 voturi)    
    Propunere (Joi, 8 august 2019, 15:43)

    Celbland [utilizator]

    1) Interzicerea eliberării condiționate pentru cazuri de omor cu premeditare, corupție, viol, pedofilie, dar și a celor care nu achită imediat prejudiciul stabilit de instanță.

    2) Obligarea la muncă în pușcărie până la recuperarea prejudiciului stabilit de instanță.
    • +5 (5 voturi)    
      fara eliberare conditionata (Joi, 8 august 2019, 16:37)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      pentru cei care nu recunosc fapta.
      Sa nu mai pretinda ca a fost dosar politic, blablabla, sa admita ca sunt infractori. Si sa intre la loc in puscarie pentru restul pedepsei daca pretind ca sunt nevinovati dupa.
  • +15 (15 voturi)    
    Incuzand pentru fapte de coruptie, nu? (Joi, 8 august 2019, 15:53)

    ddanescu [utilizator]

    Sau pentru Dancica sa furi milioane sau sa protejezi bande de interlopi e ceva ce se trece cu vederea?
  • +12 (12 voturi)    
    Cele mai grave (Joi, 8 august 2019, 15:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    sunt infractiunile comise de Ciuma Rosie, cea care a distrus Justitia din RO si si-a anexat țara ca să o jefuiască și să se îmbuibe.
  • +12 (12 voturi)    
    Definiția răpirii, forma gravă (Joi, 8 august 2019, 16:14)

    Traian2015 [utilizator]

    Între 1945 și 1989, 30 de mii de șmecheri au răpit 20 milioane de Proști. Din 1989 până acum, i au eliberat condiționat..
    Ne vedem pe 10!
  • +4 (4 voturi)    
    e bine veorico... (Joi, 8 august 2019, 16:34)

    Martha Logu [utilizator]

    .. baga si politicienii si politistii corupti pe lista.
  • +6 (6 voturi)    
    tardiv, cucoana. (Joi, 8 august 2019, 16:48)

    CVL [utilizator]

    Cand toata societatea urla ca eliberati la gramada violatorii si talharii, Iordache, Nicolicea, Nicolae, Tariceanu, Tudorel, tu, Dragnea, Dan v-ati facut ca ploua. Cand ati incercat sa scoateti probele video surprinse de camerele de la terti, pe cine voiai tu, si PSD-ALDE-UDMR sa ajutati? In niciun caz victimele infractiunilor, ci pe infractori. Asa incat lamentarile tale de acum ca ceri rezolvare, ca esti mama, ca empatizezi, e tardiv.
  • +6 (6 voturi)    
    CCR (Joi, 8 august 2019, 16:49)

    BibiAfricanul [utilizator]

    a decis ca se incalca "drepturile omului" daca nu ii mai poti elibera pe corupti. In aceiasi nota, asta ar fi valabil si pentru criminali... ca si ei "sunt oameni".
    Tzatza asta, daca ar avea cea mai mica intentie sa faca ceva pentru justitie, ar trebui sa abroge toate porcariile lui ciordache care au favorizat infractorii de toate tipurile.
    Si pentru ca poimaine e 10 august, sa desecretizeze documentele care probeaza magaria jandarmeriei.
    Altfel, e vax albina.....
  • +6 (6 voturi)    
    daca ccr a zis ca (Joi, 8 august 2019, 16:53)

    Mistrelutz [utilizator]

    pentru corupti e neconstitutional sa interzicem amnistia..nu cam clar ca nici aici nu tine?
    modificati direct pedepsele minime - mariti-le
  • +2 (2 voturi)    
    Legea e plastilina fa ? Ai auzit de principii ? (Joi, 8 august 2019, 17:09)

    deval [utilizator]

    Aceasta guvernare a fost si este dedicata infractorilor ! Mijloacele prin care ati pus in practica aceasta dedicatie ar cere sute de modificari legislative pentru a fi indreptate, mii de demiteri ale tuturor conducerilor institutiilor de stat !!
    Radacina morala a neamului a fost afectata pentru zeci de ani si asta e lucrul care pentru brute , e ceva ce nici nu poate fi indreptat !!
    Ati avut fa masuri de protectie a cetatenilor(romani si europeni) cand ati dat drumul , in 10 luni la 18000 de infractori pe strazi ?
    Ceva programe de supraveghere, bratari electronice, informarea politiilor zonale ca uite s-a intors in comunitate un pedofil, obligatia pentru acestia ca in urmatorii 5 ani sa isi comunice la politie adesa de resedinta, prevederea ca daca incalca legea in orice fel se intorc la puscarie si executa dublul timpului de care au fost scutiti ?! Ce au inteles ei, infractorii cand au fost eliberati ? Ca nu asa grav ce au facut , ca societatea a devenit mai toleranta , ca au in haita psd un protector ?! Adica noi, cetatenii am cheltuit cu ancheta , cu judecata, cu detentia, cu reeducarea si ? Cetatenii sunt si ----- si cu banii luati !!
  • +2 (2 voturi)    
    Unde esti Niuluk sa ne explici (Joi, 8 august 2019, 17:47)

    Dalinar [utilizator]

    Citez: newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar
    "Numai la descreierati, mai binele natiei inseamna mai multe catuse."
  • +1 (1 vot)    
    intai (Joi, 8 august 2019, 18:09)

    liviu_ [utilizator]

    distrug justitia, apoi se fac ca o repara!

    mai mult... parca vad ca lalaie legea 3-4 luni apoi o pica la CCR si "atat s-a putut"
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 8 august 2019, 18:18)

    mihai_mi [utilizator]

    Poti sa pui orice pedeapsa: nu il va opri pe psihopat sa ucida, violeze, talhareasca etc. E bine sa se mareasca pedepsele ca sa-i tina departe de societate mai mult timp DAR trebuie sa ne ingijim de preventie: pedepsirea aspra a coruptiei, neglijentei in serviciu etc. DA! Coruptia duce la angajarea de incompetenti si mentinerea lor in sistem. Acesti incompetenti nu sunt capabili sa asigure protejarea populatiei.