Percheziţii DNA la sediul societăţii Oracle România

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 7 august 2019, 17:31 Actualitate | Esenţial


Stema DNA
Foto: Wikipedia
Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie fac percheziţii, miercuri, la sediul societăţii Oracle România din Pipera, într-un caz privind anumite fapte de corupţie din mediul privat, au precizat, pentru AGERPRES, surse judiciare. Vizat pare a fi directorul pentru România al companiei, Sorin Mîndruţescu.

Sursele citate au menţionat că între Oracle Romania şi o altă companie s-ar fi acordat anumite contracte, iar pentru acestea s-ar fi solicitat drept mită anumite sume de bani.

Potrivit aceloraşi surse, vizat de anchetă ar fi directorul pe ţară al companiei, Sorin Mîndruţescu, la domiciliul căruia ar fi, de asemenea, efectuate percheziţii.

UPDATE Mediafax scrie că directorul general Oracle România, Sorin Mîndruțescu, a transmis, prin intermediul avocaților că a răspuns tuturor solicitărilor procurorilor.

"La acest moment, nu pot face niciun comentariu întrucat nu cunosc ce acuzații formulează procurorii. Ceea ce pot spune este că am răspuns cu deschidere tuturor solicitărilor procurorilor și că voi adopta o astfel de conduită și pe viitor. Desigur, prin avocatul meu, voi cere să aflu mai multe elemente din dosar, însă, fiind o procedură în curs, voi rămane rezervat cu declarațiile, apreciind ce ele trebuiesc făcute doar în cadru instituțional", a transmis directorul general Oracle România, Sorin Mîndruţescu, prin intermediul avocaților.

Sorin Mindrutescu ocupă funcţia de Director General Oracle România din februarie 2008, dar lucrează în companie încă din 2001. Înainte de a lucra pentru Oracle el a ocupat poziţii de conducere în cadrul unor bănci din România. În ultimii ani el a avut funcţiile de Preşedinte al Consiliului Director al Camerei Americane de Comert în România, Preşedinte al Consiliului de Administratie a CFR, iar în prezent el mai ocupă funcţia de Preşedinte al Comitetului Reprezentanţilor Fondului Proprietatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















25590 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    nu e imposibil, deh, angajatii sunt si ei romani (Miercuri, 7 august 2019, 17:40)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    iar romanii se descurca, se stie
    • +7 (9 voturi)    
      baiatul e de-al PSD... (Miercuri, 7 august 2019, 20:06)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      baiatul e de-al PSD...

      Consiliul de Administrație al CFR, în 2013, în timpul guvernării lui Victor Ponta

      - cum sa nu fure si el putin.
      • 0 (0 voturi)    
        "baiatul" e de-al lui (Joi, 8 august 2019, 13:17)

        danduta [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Nu amesteca PSD-ul, cand nu este cazul. Cazuri sunt destule, dar nu acum.
        Cunosc caz de haiduiceala curata din banii corporatiei internationale, de catre managerul local (si nu este roman).
        Banii n-au miros si nici nationalitate, partid, etc.
        E pur si simplu lacomie curata.
    • +4 (6 voturi)    
      Multi manager cu ramificatii in PSD (Miercuri, 7 august 2019, 20:53)

      EduardRO [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Sunt foarte multi manageri in Oracle Romania cu ramificatii in PSD:

      - Sorin Mandrutescu, CEO Oracle Romania, plus functiile prezentate in articol pe care nu le putea avea fara radacinile din PSD
      - Florin Dragnea, nepotul din Teleorman al lui Liviu Dragnea, Director intr-un mare departament din Oracle Romania
      - Mihai Alistar, Manager, acelasi departament, var cu Victor Alistar, reprezentantul PSD in conducerea "Transparency International Romania", reprezentant al Societatii Civile
      ...

      si multi altii.
      • 0 (2 voturi)    
        sistemul informatic PIAS de la CNAS (Joi, 8 august 2019, 8:02)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui EduardRO

        Investigaţiile cred că au legătură cu proasta funcţionare a sistemului informatic PIAS pentru CNAS

        Este o pată pe obrazul Oracle că au făcut un soft care merge aşa de prost.
        Au avut sub contractori şi asta spune totul cred.
      • +1 (1 vot)    
        clarificare (Joi, 8 august 2019, 12:00)

        trient [utilizator] i-a raspuns lui EduardRO

        Hai sa nu vanam vrajitoare aiurea.

        Florin Dragnea e la Oracle din 2004. Lucreaza in advanced customer support din 2005. E oarecum normal dpdv dezvoltare cariera sa ajunga manager si apoi director in departamentul respectiv paishpe ani mai tarziu. In alta ordine de idei e manager level 4 (Ellison e level 10) ceea ce inseamna destul de putin. Are 60 oameni sub el asa ca n-as numi "mare departament" ce face acolo.

        Iar Mihai Alistar e manager sub Florin Dragnea, cum ar veni subaltern.

        Acum, daca ar fi si masoni, ar fi total alta treaba...
  • -2 (8 voturi)    
    Retragerea lui Sorin de la Fondul (Miercuri, 7 august 2019, 17:41)

    un domn [utilizator]

    Proprietatea sa fie cauza ?
  • +12 (20 voturi)    
    Aoleo (Miercuri, 7 august 2019, 17:51)

    DanCris [utilizator]

    Presedintele AmCham si de la Fondul Proprietate e corupt ?! Nu se poate... Incepe sa imi placa DNA-ul, o sa ies pe 10 august si eu sa sustin independenta justitiei cot la cot cu corportatistii Oracle.
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 august 2019, 18:05)

    tirolez [utilizator]

    Nu-i ajungea salariul si s-a gandit sa faca niste "invarteli"?
  • +9 (15 voturi)    
    "o companie" (Miercuri, 7 august 2019, 18:10)

    toxx [utilizator]

    nu orice companie, ci au dat spaga unor institutii de stat, ca sa ia contracte. de aia a intrat DNA peste ei si nu Diicot. pt ca , contractele cu statul sunt cele mai avantajoase nu ? iei banii cu intarziere, dar ii iei. pe piata privata e concurenta mare.

    spaga e sport national in tara asta... "nu e prost ala care cere, ci ala care da" . companie straina, management tot de pe Dambovita. ma astept ca Oracle US sa-l dea in judecata pe acest CEO dupa ce i-a facut imaginea praf.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu crezi că CEO face singur ce vrea? (Joi, 8 august 2019, 8:04)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Că şpaga nu e dată cu acordul sau chiar la indicaţiile celor de mai sus ??

      Microsoft a dat în judecată propriul CEO?
      Nu, a plătit amenda.

      Deci....
  • +6 (8 voturi)    
    Hehe (Miercuri, 7 august 2019, 18:23)

    Lawl [utilizator]

    Dar nu se poate asa ceva.....
    • +3 (5 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 7 august 2019, 19:58)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Lawl

  • +4 (6 voturi)    
    Oracolul de la Oracle Romania & PopaZov/b (Miercuri, 7 august 2019, 19:38)

    Plagarus [utilizator]

    Activ in conducerea Bancorex şi la Banca Turco-Română,amandoua .......+ ex presedinte CA.CFR S.A.+
    posibil PM propus de nea Traian...
    • +3 (5 voturi)    
      Partial (Miercuri, 7 august 2019, 20:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      La BTR era seful Sucursalei Pitesti, NU in conducerea bancii
  • +8 (10 voturi)    
    Praf in ochi (Miercuri, 7 august 2019, 19:38)

    florinos [utilizator]

    Praf in ochii românilor, ati mai auzit ceva de dosarul Siveco unde câțiva minoritari spalau bani pentru Socol, ei fiind incadrati in contracte ca si Consultanti IT.

    Oracle, HP, Teamnet, UTI au multe contracte cu statul, probabil verificarile au loc pentru ca Oracle a oprit suportul la CNAS si a timp de o luna tot sistemul de Carduri de Sanatate a fost picat.
  • -3 (13 voturi)    
    Platea impozit prea mare? (Miercuri, 7 august 2019, 20:04)

    holinessdani [utilizator]

    Dar stai, e IT-ist deci nu plateste impozit deloc!
    Probabil ca de asta era suparat si atunci "impozita" el pe altii.
    Sa vedeti acum pe rezistentii (angajatii) de la Oracle cum o sa iasa pe 10 august sa urle pe strazi ca sunt vanati si bagati in puscarie pe nedrept de ciuma rosie.
    Si mai sunt curios de ceva: de cate ori o fi fost ANAF-ul in control la ei? Ca la covrigaria de la coltul blocului au fost de 3 ori in ultimii 2 ani.
    • +2 (12 voturi)    
      .... (Miercuri, 7 august 2019, 20:21)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Nu e IT-ist, a absolvit Finante-Banci , nu se incadra la scutiri. Dar nu cred ca facea foamea din cauza asta.
      PS poti sa iesi si tu pe 10 August, nu fi invidios.
    • -1 (3 voturi)    
      preasfintia/pardon prostia Ta (Miercuri, 7 august 2019, 23:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Angajatii Oracle sau orice mutlinationala sau nu a dreptul sa demonstreze cu sau fara hastag cand li se scoala lor. Controlul actual este al DNA nu al ANAF fiindca ANAF-ul este o scula controlata de PSD si controloleza doar vanzatorii de marar.
      PS- fii sigur ca auditurile interne si externe al Oracle sunt mai tari decat orice control ANAF ever. Dormi linistit postac PSD-isd, epoca voastra e istorie.
      • 0 (2 voturi)    
        Ce prostie! (Joi, 8 august 2019, 7:01)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Las-o balta cu auditurile care oricum sunt manarite,atunci cand situatia este de cacao,parca nu se stie.Auditurile se fac pe o tema data si evident cauta in stanga cand problema este in dreapta.Ar fi bine ca DNA sa se apuce si de alte firme private care fac furaciuni de milioane de euro , cu bani de la stat.DNA,keep on the good job!
        • 0 (2 voturi)    
          Lache (Joi, 8 august 2019, 9:31)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

          Obiectul investigatiei vizeaza chestiuni comerciale intre Entitati Private, NU implica Statul ( altfel esti musca verde in dos al calului )
            #showComment
  • 0 (2 voturi)    
    FCPA (Joi, 8 august 2019, 0:50)

    S3 [utilizator]

    DNA - FCPA - DOJ - SEC = Amenda aproximativ 20.000.000 $ și posibil dosar penal pentru câtiva top executives.