Doi bărbați din județul Brașov au torturat până la moarte un pui de râs și au postat imaginile pe Facebook

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 7 august 2019, 13:58 Actualitate | Esenţial


pui de ras
Foto: Captura Facebook
Un tânăr de 17 ani și un bărbat în vârstă de 32 de ani dintr-o localitate din Brașov sunt cercetați pentru braconaj, după ce au postat pe Facebook un filmuleț în care se vede cum au chinuit un pui de râs până l-au omorât, relatează SalutFăgăraș.ro.

Animalul a fost la început legat de gât și târât prin curte. Pentru că nu a murit, bărbații l-au legat cu o sfoară și l-au străpuns cu o ţeapă între coaste.

Imagini AICI. (Imagini care vă pot afecta emoțional).

La data de 6 august lucratori din cadrul Serviciului Arme, Muniții si Substante Periculoase Brasov s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul ca în data de 5 august 2019, pe o rețea de socializare, au fost postate mai multe fotografii în care apărea un pui din specia râs, care prezenta răni accentuate și era legat cu o sfoară în jurul gâtului.

În urma activităților investigativ-informative au fost identificate două persoane, respectiv doi bărbați, in vârstă de 17 ani si 32 ani, din localitatea Bunești.

Celor doi bărbați li s-a întocmit dosar penal pentru braconaj şi vor răspunde pentru fapta lor.

,,În cauză, s-a întocmit dosar penal in care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ,,braconaj-vânarea speciilor de vânat strict protejate în alte condiții decat cele legale”, faptă prevăzută de art. 42 alin. (1) lit. (F) din Legea nr. 407/2006. Cercetările sunt continuate în cauză pentru lămurirea tuturor împrejurărilor de fapt și în vederea stabilirii raspunderii judiciare”, a declarat agent de poliţie Nadia Olaru, purtător de cuvânt al IPJ Braşov.

Cadavrul puiului din specia râs a fost ridicat de către lucrătorii Serviciului Arme, Muniții si Substante Periculoase Brașov si a fost predat reprezentanților, care administrează fondul de vânătoare pe raza căruia s-ar fi găsit puiul din specia râs, în vederea efectuării necropsiei acestuia și stabilirii cauzelor reale ale decesului.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















31502 vizualizari

  • +100 (104 voturi)    
    Astia sunt viitorii criminali (Miercuri, 7 august 2019, 14:09)

    quietguy58 [utilizator]

    Astia sunt viitorii criminali
    • +51 (53 voturi)    
      Exact! (Miercuri, 7 august 2019, 14:29)

      MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Exact la asta ma gandeam si eu...
      • +45 (49 voturi)    
        Viitorii Ghe.Dinca (Miercuri, 7 august 2019, 15:30)

        Silvius88 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

        Idioti imbecili trebuie condamnati la inchisoare. Rasul este animal protejat. Scurt si la obiect un proces rapid.
        • +46 (48 voturi)    
          animal protejat? (Miercuri, 7 august 2019, 16:53)

          Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui Silvius88

          Nush daca are legatura ca e animal protejat sau nu... cand omori din placere si te bucura sa chinui o vietate pana moare... sigur ai probleme mari sus la mansarda!!!
          • +5 (13 voturi)    
            Cea mai mare nedreptate adusa Europei (Miercuri, 7 august 2019, 21:22)

            hashtag Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Capac1947

            a fost desfiintarea pedepsei cu moartea. A ajutat la inmultirea coruptilor, imbecililor, psihopatilor si defectilor mintal fara sanse de recuperare. Le-a dat garantia ca nu li se poate intampla nimic daca omoara fiinte nevinovate sau le fura mancarea de la gura.
            • -4 (4 voturi)    
              Toți acei oameni - (Joi, 8 august 2019, 3:36)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui hashtag Dragnea

              avangarda forțelor coloniale. Fără toți nebunii și scursurile umane care să măcelărească aborigeni Europa ar fi fost o notă de subsol.
      • +11 (39 voturi)    
        asta au invatat ei acasa.... (Miercuri, 7 august 2019, 16:08)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

        asta au invatat ei acasa.... o tara plina de cretini !
        • +23 (25 voturi)    
          Asta au invatat... (Miercuri, 7 august 2019, 18:00)

          Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Si vor avea copii...
          Si tot asta ii vor invata...!
          • +8 (22 voturi)    
            Vă mai amintiți? Eu n-am uitat - (Miercuri, 7 august 2019, 19:53)

            comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

            acum vreo 4-5 ani, în preajma Revelionului - un fort rusesc în mijlocul ghețurilor, iar de plictiseală soldații s-au distrat dându-i unui urs polar hrană în care camuflaseră explozibil. Și apoi s-au distrat filmând chinurile bietului animal. Peste 50% din comentarii subliniau originea făptașilor - barbari slavi, au creat comunismul și Gulagul, doar la ei e posibil așa ceva.
            Ei bine, e posibil peste tot - peste tot în „lumea civilizată”. Nu cred că societățile tribale dovedesc atâta lipsă de respect pentru viață - o iau pentru a se hrăni, pentru că e a inamicului, pentru a-și îmblânzi divinitățile - dar nu în mod gratuit și nu pentru distracție. Oare ce conotații capătă termenul „evoluție”?
      • +19 (25 voturi)    
        Doi barbati? (Miercuri, 7 august 2019, 16:50)

        Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui MirceaCS

        Nu vad nici o diferenta intre Dinca si chestiile astea doua care in titlu sunt mentionati ca barbati!!!
    • +55 (59 voturi)    
      Exact (Miercuri, 7 august 2019, 14:30)

      MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Cine are inima sa omoare cu sange rece un animal in chinuri, are si sa omoare un om.

      Sper ca presa sa ramana pe fir si sa urmareasca ce condamnare vor primi, in special cel de 32 de ani.
      • +3 (39 voturi)    
        Pai (Miercuri, 7 august 2019, 15:14)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

        Anul trecut intr-o sedinta a consiliului primariei Bucuresti a fost o propunere sa se mareasca pedeapsa pt chinuirea si omorarea animalelor ... s-au opus iubitorii de hingheri in frunte cu Ana Maita si au zis ca nu e nevoie. Poftim !
        • +12 (16 voturi)    
          NU (Miercuri, 7 august 2019, 19:36)

          AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Nu e treaba primariei legislatia penala.
        • +2 (10 voturi)    
          Măcar o diferențiere (Miercuri, 7 august 2019, 19:55)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          între eutanasie (argumentată) și tortură este necesară și urgentă.
      • +14 (16 voturi)    
        @Mircea (Miercuri, 7 august 2019, 17:11)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

        Pariez cu tine ca jegurile respective vor lua cu suspendare...

        In plus imaginile respective nu ar mai trebui publicate / link-uite. Care este ideea sa vezi un animal chinuit?
    • +20 (40 voturi)    
      Actualii (Miercuri, 7 august 2019, 14:43)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Vreti sa spuneti “actualii criminali”.
    • +28 (34 voturi)    
      ala de 17 ani dar si ala de 32 ani (Miercuri, 7 august 2019, 15:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      merita castrati chimic ca sa nu procreeze altii Aidoma Lor
    • -27 (51 voturi)    
      Dar aia care taie porcul in curte (Miercuri, 7 august 2019, 15:15)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      si se pozeaza, plini de mandrie, cu piciorul pe grumazul animalului mort ba chiar cu un pahar de tuica in mana?

      Nu e imaginea asta plina de mandrie ca ai omorat un animal lipsit de aparare, o imagine emblematica pentru marele popor roman care crede ca "vesnicia s-a nascut la sat" si alte aberatii?

      Astia ar trebui internati pe socuri electrice si dusuri reci, dar cati oare nu ar merita acelasi tratament? Psihologii spun ca 55% din romani sunt din astia fara empatie: psihopati, sociopati, etc.
      • +22 (32 voturi)    
        vezi ca a inceput treieratul la grau (Miercuri, 7 august 2019, 16:18)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui clint

        pune-te in fata combinei

        si-am auzit ca si prunele vor fi torturate in cazane….
        • -11 (17 voturi)    
          Iti recomand "Moartea Caprioarei" (Miercuri, 7 august 2019, 18:41)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          de Labis... Nu ca ai intelege ceva din ea, doar asa, ca sa fi citit si tu o poezie in viata.
          Intre noi fie vorba, pari genul care oricum nu intelege despre ce se vorbeste in propozitie.
          • 0 (4 voturi)    
            aici m-ai prins (Joi, 8 august 2019, 1:31)

            natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui clint

            sunt inginer, nu intelectual
            oricum, minusul ti l-am dat din suflet:)
            ramanem prieteni, ok?
      • -11 (25 voturi)    
        cam multe.. (Miercuri, 7 august 2019, 16:53)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui clint

        minusuri ai primit...iar psihologii gresesc.....procentul amintit e mai mare....si pe urma ce e de mirare cind ro e plina de ...."animale"...umane...
      • +30 (34 voturi)    
        Esti departe de subiect... (Miercuri, 7 august 2019, 16:59)

        Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui clint

        Una e sa omori... sa vanezi... pentru a te hrani...
        Alta e sa o faci din placere doar pentru ca te incanta suferinta si actul in sine de a schingui o vietate pana la moarte!
        • -8 (16 voturi)    
          N-ai inteles... (Miercuri, 7 august 2019, 18:39)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui Capac1947

          De la "Moartea Caprioarei" a lui Labis si pana la poze pe FB cu pocul taiat, pline de veselie, manele si tuica, e cam mare diferenta. Dar... suntem prea departe sa intelegem. Hai sa ne rezumam in a-i injura pe aia ca au omorat rasul si gata, nu e mai simplu asa ?
          • 0 (8 voturi)    
            "au omorat rasul"... (Miercuri, 7 august 2019, 19:09)

            Namaste [utilizator] i-a raspuns lui clint

            noroc de zambet...;-)
    • +13 (19 voturi)    
      Cariera de tortionar le este deschisa (Miercuri, 7 august 2019, 15:16)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      gaina - ras - om - cine stie ce.

      Acum se bat primele medalii.
      • +5 (5 voturi)    
        Și dacă nu suntem atenți (Miercuri, 7 august 2019, 20:01)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        la seria de electorale care urmează, peste 2 ani psd-ul (direct sau prin membrii camuflați în ALDE, PRO sau PNL-exUSL) va scoate la concurs posturi bine plătite - ei nu pot fi stopați sau întorși, ci doar aruncați cu totul de pe drum.
    • +16 (16 voturi)    
      Cruzime impotriva animalelor (Miercuri, 7 august 2019, 16:27)

      mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Asta cu braconajul e de fatada. Eu zic ca ar fi si un concurs de infractiuni cu cea de cruzime contra animalelor prevazuta de Legea 205/2004.
    • +2 (6 voturi)    
      Guvernanti, (Miercuri, 7 august 2019, 17:57)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      valorosi filozofi si academicieni...
  • +42 (46 voturi)    
    La puscarie! (Miercuri, 7 august 2019, 14:15)

    Blackball [utilizator]

    Asa se nasc viitorii dinca.
  • +53 (57 voturi)    
    Baaaaa (Miercuri, 7 august 2019, 14:16)

    moima [utilizator]

    In ce lume traim .... sincer nu inteleg cruzimea asta si lipsa de empatie. De ce ai chinui un animal inainte sa-l omori . Mai ales ca e un pui inofensiv. Astia ar trebui bagati la puscarie.
    • +34 (36 voturi)    
      psihopati (Miercuri, 7 august 2019, 14:43)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui moima

      Se stie ca psihopatilor le lipseste empatia. Indiferent ca schinguiesc un om sau un animal, ei nu simt nimic. si nici pedepsele nu-i inspaimanta.
    • 0 (22 voturi)    
      hmm (Miercuri, 7 august 2019, 15:01)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui moima

      Pe de o parte ma bucur sa vad ca romanii s-au senzibilizat la stirile despre chinuirea animalelor si raspund ca atare, cu indingnare si cereri de tragere la raspundere din punct de vedere legal a celor vinovati!

      Pe de alta parte, tot romanii au stat impasibili cand zeci de mii de caini au fost omorati cu lopata de hingheri lui Oprescu si in aceasi perioada multi alti caini au fost omorati sau schiloditi de distrusi ca astia 2.

      https://www.animalzoo.ro/va-mai-amintiti-de-grivita-catelusa-al-carui-botic-a-fost-sfarmat-cu-un-levier/
  • +35 (39 voturi)    
    cretini facuti la betie (Miercuri, 7 august 2019, 14:17)

    iodixit [utilizator]

    rele tratamente aplicate animalelor nu exista in jaful nostru de lege psd-ista?
    aruncati in inchisoare si aruncata cheia de la celula.
    piine si apa, asta-i tot ce merita jegosii astia nenorociti. sper ca sint cu dizabilitati mintale, ca alta scuza nu au.
  • +27 (29 voturi)    
    Hotnews, please! (Miercuri, 7 august 2019, 14:28)

    levierul [utilizator]

    As vrea sa urmariti cazul si sa ne tineti la curent cu ce se va intampla cu dosarul penal deschis.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce sa se intample?! (Joi, 8 august 2019, 9:30)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      O sa fie cooptati ca membrii pedesere, au toate calitatile pentu asta!!!
  • 0 (30 voturi)    
    Poporul in actiune (Miercuri, 7 august 2019, 14:30)

    Robert M [utilizator]

    Astia sunt imaginea poporului, arata exact starea in care au ajuns romanii.
    Acesti oameni au fost acceptati si promovati in societate iar acum actioneaza si produc teroare.
  • +12 (12 voturi)    
    cosmar (Miercuri, 7 august 2019, 14:32)

    Dedalus [utilizator]

    Ce spun mamele acestora despre fapta lor?

    Nu cred ca pentru torturarea unui animal se poate vorbi despre iertare.

    Iar asta inseamna o viata groaznica pentru faptasi. Puiul ii va bantui toata viata.

    Daca o merita? Nu stiu, nu eu judec.
  • -2 (20 voturi)    
    parintii, in ecuatie (Miercuri, 7 august 2019, 14:36)

    Toni_Romania [utilizator]

    In gen cei sadici au avut familii conflituale, cu tati batausi/alcool/agresiuni. Cand eram mic aveam doi baieti sadici in bloc, unul omora porumbei, si altul dadea foc la pisici cu motorina. Ambii erau batuti de tati.
    • -10 (32 voturi)    
      In orice familie de la tara (Miercuri, 7 august 2019, 15:22)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      copiii sunt chemati sa vada cum se taie porcul. O chestie care tine de identitate, mandrie nationala pasamite.

      Pisicile vecinilor care vin sa manance puii de gaina, sunt omorate sau otravite cu lasitate.

      Puii de pisica sau de caine, abia fatati sunt omorati, copiii sunt trimisi cu ei sa ii inece.

      De Paste, mielul nu poate sa lipseasca de pe masa romanului, de multe ori si ala era "belit" in curte, in prezenta copiilor care trebuie sa ajute.

      Copiii mai mari sunt pusi sa taie gainile.

      Or fi fost astea niste motive intemeiate sa omori ? Eu nu cred ca exista asa ceva. Mai ales in fata copiilor.
      • +7 (11 voturi)    
        Le amesteci (Miercuri, 7 august 2019, 15:29)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Una e exemplul tau, cu taiatul porcului (chestie aparent inofensiva, dar care poate traumatiza un copil mic) si alta ceea ce am zis eu (copiii batuti).
        • -8 (18 voturi)    
          Eu vorbeam de bucuria cu care (Miercuri, 7 august 2019, 18:47)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          se taie porcul si mandria, uneori bolnava, de a-l fi rapus, de a face poze cu marea "realizare", nu despre actul in sine al sacrificarii unui animal pentru a-l manca, care ar trebui facut cu o anumita decenta.

          De obicei sacrificarea lui in curte e o sarbatoare, se uda cu tuica, muzica, vin si rudele de la oras ca la o mare chestie.

          Chiar asta nu da nimanui de gandit ?
          • +7 (9 voturi)    
            respect (Miercuri, 7 august 2019, 22:16)

            Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui clint

            Nu stiu, depinde.

            In unele locuri taierea porcului era o sarbatoare ca moment in sine.

            Dar moartea animalului era tratata cu maxima decenta. Si nu era nicio bucurie pentru nimeni, ci doar expresia unei necesitati.

            La fel si taiatul gainilor.

            Ucizi ca sa mananci si asta e inevitabil. Doar ca trebuie sa iti pastrezi mila, compasiunea, respectul pentru animalul respectiv.

            Morala ne invata asa ceva. Si unele religii,
      • -6 (10 voturi)    
        Neaosism?! (Miercuri, 7 august 2019, 17:52)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Umor: un "pui de ras"...?!
  • +14 (14 voturi)    
    fara cuvinte (Miercuri, 7 august 2019, 14:38)

    KayT [utilizator]

    Exact asa le-as face si eu lor.

    Insa diferenta dintre mine si ei e ca eu nu sunt un vierme lipsit de creier si condus de cele mai joase instincte.

    Asa ca sper sa infunde puscaria in schimb.
  • +6 (28 voturi)    
    la bulau (Miercuri, 7 august 2019, 14:41)

    razeshu [utilizator]

    in celula cu Dinca. Sa nu puna pleoapa pe pleoapa, s ale fie teama unii de altii pana crapa de nesomn.interesant de aflat si cate Like-uri au primit. S-a tot batut moneda cu violurile din Vaslui dar adevarul este ca neamul asta e abrutizat rau in totalitatea lui si nu e cazul sa ne mai ofuscam cand ne iau strainii in balon . suntem niste salbatici rudimentari.
  • +14 (28 voturi)    
    unde sunteti aia cu ardelenii fiinte superioare?! (Miercuri, 7 august 2019, 14:44)

    Hans Metter [utilizator]

    Daca era in Vaslui probabil ca din betivi nu ii scoteati pe desteptii care au facut mizeria asta.
    • -10 (16 voturi)    
      Din moment ce tara toata face spume la gura (Miercuri, 7 august 2019, 15:18)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      de fericire cand aude de mioritza, de capra, de oaie si ie, la ce sa te-astepti ?
    • -2 (24 voturi)    
      Nu chiar (Miercuri, 7 august 2019, 15:19)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Nu conteaza din ce judet sunt, sunt din Romania si e suficient! Stiu ca ardelenilor le place sa se simta buricul pamantului dar in rarele ocazii cand am fost prin Transilvania am vazut aceasi "mizerie" pe sosele: depasiri in curba, flashuri ca de ce nu merg cu 100km/h prin comune, trecut pe rosu etc.


      Asta e Romania, o mizerie de la est la vest si nord la sud!
      • +15 (17 voturi)    
        corect (Miercuri, 7 august 2019, 15:30)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        asta am vrut si eu sa subliniez. Nu conteaza zona tarii. Romania e destul de eterongena cand vine vorba de orice
        • +1 (1 vot)    
          ”eterongena” sau omogena?! (Joi, 8 august 2019, 8:41)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          poate erogena?!
  • +22 (24 voturi)    
    UMANOIZI (Miercuri, 7 august 2019, 14:45)

    jidanul [utilizator]

    Acesti umanoizi dezaxati nu au ce cauta nici printre oameni, nici printre animale. Locul lor este ori la clinicile de boli mentale, ori la puscarie, pe viata in ambele variante.
  • +12 (14 voturi)    
    In aceeasi celula (Miercuri, 7 august 2019, 15:07)

    aniod [utilizator]

    Trebuie bagati in inchisoare in aceeasi celula cu criminalul Dinca. Pe vecie.
  • 0 (22 voturi)    
    Primul punct pentru serial killer (Miercuri, 7 august 2019, 15:31)

    ac [utilizator]

    1. Tortura animalelor
    2. Incendieri, furt minor etc.
    3. Bedwetting
    Si te miri ca e plin de de-alde Dinca.
  • +7 (9 voturi)    
    Facebook (Miercuri, 7 august 2019, 16:08)

    ACP [utilizator]

    nu a sters contul respectiv?
  • +3 (19 voturi)    
    Educatie sau politie (Miercuri, 7 august 2019, 18:04)

    Jolly Roger [utilizator]

    Unii sarbatoresc 50 de ani de primul pas pe luna, altii baga o tepusa intr-un pui de animal legat...

    Ca sa nu se întâmple asa ceva ai nevoie de educatie, iar daca nu, de politie.

    Dar cand nu ai nici de unele... iti raman stirile de la ora 5!

    Unde e referendumul ala cu reintroducerea pedepsei cu moartea?
  • -4 (6 voturi)    
    Lui Gary (Miercuri, 7 august 2019, 18:08)

    Namaste [utilizator]

    Yourovskiy i-ar place, cred, sa conferentieze nitel pentru Romani... ;-)
    • 0 (4 voturi)    
      El e promotorul extrem radical (Miercuri, 7 august 2019, 21:30)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      al veganismului in USA.
  • +4 (8 voturi)    
    Sper (Miercuri, 7 august 2019, 19:38)

    Sorin.Borodi [utilizator]

    Sa speram ca cineva ii cunoaste si va face ceea ce trebuie facut.
    • 0 (0 voturi)    
      o mama de bataie (Miercuri, 7 august 2019, 23:53)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui Sorin.Borodi

      la o mama buna de bataie cred ca te referi.....
  • +4 (4 voturi)    
    Pai nu e numai "braconaj"! (Joi, 8 august 2019, 3:46)

    Codruta N [utilizator]

    E si "cruzime impotriva animalelor", exista lege pentru asta!
    Sa le cumuleze pedepsele! >:(
  • 0 (0 voturi)    
    Care braconaj?! (Joi, 8 august 2019, 9:21)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Cei doi sunt viitori membrii de incredre ai pedesereului, acesta a fost examenul lor de admitare in Partid!