Donald Trump se întâlnește cu Klaus Iohannis, pe 20 august, la Casa Albă

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 august 2019, 20:02 Actualitate | Esenţial


Iohannis și Trump
Foto: Presidency.ro
Donald Trump îl va primi marți, 20 august, la Casa Albă, pe președintele Klaus Iohannis.

„Cei doi lideri vor discuta despre cele mai bune modalități de a răspunde numeroaselor provocări de securitate comune cu care se confruntă Statele Unite și România și modalitățile de a promova un comerț echitabil și reciproc și parteneriate energetice”, se arată într-un comunicat al Casei Albe publicat marți.

Vizita are loc cu ocazia împlinirii a 30 de ani de la căderea comunismului și a 15 ani de la aderarea României la NATO, potrivit sursei citate.

„Președintele (Donald Trump) așteaptă cu nerăbdare să celebreze aceste aniversări importante împreună cu președintele Iohannis”, se mai arată în acest comunicat.

La scurt timp după comunicatul Casei Albe, Administrația prezidențială a anunțat că „președintele României, domnul Klaus Iohannis, va efectua în perioada 19-20 august a.c. o vizită la Washington D.C., la invitația Președintelui Statelor Unite ale Americii, domnul Donald J. Trump”.

„Cu prilejul întrevederii, Președintele Klaus Iohannis și Președintele Donald J. Trump vor discuta despre întărirea și dezvoltarea în continuare a Parteneriatului Strategic puternic și dinamic dintre România și Statele Unite ale Americii, în toate dimensiunile sale, inclusiv în plan securitar și economic.

Președintele României va evidenția, și cu această ocazie, faptul că țara noastră va continua să fie un partener strategic solid și un aliat responsabil și de încredere al Statelor Unite ale Americii, una dintre prioritățile politicii externe a României fiind consolidarea relației transatlantice și a securității spațiului euroatlantic”, potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















11586 vizualizari

  • +28 (46 voturi)    
    Sunati la 112 (Marţi, 6 august 2019, 20:10)

    omezu [utilizator]

    Pentru Calin inima fierbinte zis si Tari-4% ca el tot moare de grija lui Iohannis...sa nu crape pe bune (de ciuda) de data asta!
  • +11 (53 voturi)    
    Normala si de asteptat ac.intalnire. (Marţi, 6 august 2019, 20:12)

    Plagarus [utilizator]

    RO incepe sa reprezinte ceva demn de apreciere in USA
    • -2 (30 voturi)    
      din pacate... (Marţi, 6 august 2019, 20:47)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      se duce acolo sa repare stricaciunile facute de actuala coalitie pesedist-aldista. din agenda, pare o vizita de lucru si probabil ca se doreste o intelegere bilaterala cand vine vorba de proiectele din domeniul energiei, intelegere care va avea un format mult mai profesionist decat orice putea sa ne obtina parlamentul. o chestiune foarte necesara si in intarziere.
      • -3 (19 voturi)    
        ala (Miercuri, 7 august 2019, 7:34)

        Iulian Lupasq [anonim] i-a raspuns lui g01an

        se duce sa o suga in chec. voi chiar credeti ca oamenii astia reprezinta ceva sau pe cineva? sunt doar niste marionete. habar nu avem pe ce lume traim
    • +1 (3 voturi)    
      ha-ha-ha!!! (Miercuri, 7 august 2019, 17:13)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      """RO incepe sa reprezinte ceva demn de apreciere in USA""""...ce gluma proasta!!!...sa fi apreciat de un escroc rasist si psihopat...."pretin" cu kim jong , un dictator criminal si psihopat ca si el...
  • -25 (63 voturi)    
    ok (Marţi, 6 august 2019, 20:13)

    U_swamp [utilizator]

    Voie de la marele licurici pentru candidatura?
    • -4 (16 voturi)    
      cere ajutor (Marţi, 6 august 2019, 20:24)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      cu macrou, care cam baga betze'n rate.
    • +7 (23 voturi)    
      Lol (Marţi, 6 august 2019, 20:28)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Dedi, ti-au strecurat un smartfone dupa gratii?
    • +8 (28 voturi)    
      daca preferi lumina de la Rasarit e liber ... (Marţi, 6 august 2019, 21:06)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      ...la matanii.
      Ai grija la care ca acum sunt doua lanterne pe directia aia.
      PS - porcaria cu licuricii sa ti-o faci guler ca poate iti va tine de cald la intelect.
    • +3 (17 voturi)    
      Marele Phurtin cui ii da voie??? (Marţi, 6 august 2019, 22:21)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Dupa celebrii Juana si Pisicu Mitoman???
    • -5 (21 voturi)    
      Voi comunistii (Marţi, 6 august 2019, 22:25)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      infocati , tot
      Cu Stalin, puțin și Ceaușescu , visați numai draci roșii
      Spălați pe creier ...de Balbaitul cu 4’clase ‘
  • -5 (27 voturi)    
    la fel (Marţi, 6 august 2019, 21:40)

    miculescu-rucar [utilizator]

    ca dragnea!
    campanie electorala!
    ce firma de loby a pregatit vizita?
    • +11 (25 voturi)    
      Dracna s-a dus la baut si halit de pleasca (Miercuri, 7 august 2019, 0:10)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Ca nu l-a bagat nimeni in seama, e si prea prost ca poa sa capteze vreo atentie, dealtfel!!!
  • -5 (29 voturi)    
    vedem ce mai cumparam (Marţi, 6 august 2019, 21:42)

    Je__ [utilizator]

    poate ne dau astia niste baterii second hand pt delfinul, sau ceva incalzitoare pt pista de f16

    ca vizita e doar pt semnat contracte, in rest nu contam
  • -1 (21 voturi)    
    Anunt oficial (Marţi, 6 august 2019, 21:49)

    DMR [utilizator]

    Taraba prezidentialelor 2019 a fost desfiintata din lipsa de contracandidati. Se analizeaza in continuare daca mai e necesara organizarea de alegeri sau se prelungeste mandatul printr-o decizie formala.
  • -3 (11 voturi)    
    foarte din scurt (Marţi, 6 august 2019, 22:07)

    ..13 [utilizator]

    Vine aceasta vizita - poate este mai bine asa~
  • -3 (19 voturi)    
    100% (Marţi, 6 august 2019, 22:20)

    lider [utilizator]

    Se cauta aliati in Golful Persic!
  • +4 (10 voturi)    
    Gândesc. (Miercuri, 7 august 2019, 8:38)

    Mirobo [utilizator]

    Pare firesc ca după atâta prietenie și alianță inclusiv sacrifii umane să putem călători și noi,ca și ceilalți parteneri,fără viză in USA.
    • -6 (10 voturi)    
      ? (Miercuri, 7 august 2019, 9:40)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Ce naivitate sa vorbesti despre prietenie. Stapanii nu sunt niciodata prieteni cu slugile. L-a chemat la ordin ca nu ne miscam cu suficient talent in domeniul "energetic". Scrie si in articol. Auzi ... 30 de ani de la caderea comunismului ... In August.
      • +4 (10 voturi)    
        Ai scapat porumbelu' (Miercuri, 7 august 2019, 10:02)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        esti cel mai in masura sa vorbesti despre relatia sluga stapan.In fond e simplu,iti faci treaba,primesti banii,mananci micu'.
    • -3 (7 voturi)    
      nu si daca ai statut de sluga (Miercuri, 7 august 2019, 9:47)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      sluga doar executa, nu are si drepturi


      ce idei avangardiste pe capul vostru! dupa atata spalare facebookista pe creier, chiar aveti pretentii....chiar va credeti importanti si ca aveti drepturi
      • +2 (8 voturi)    
        asta cu ''sluga executa (Miercuri, 7 august 2019, 10:12)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        nu are si drepturi'' era valabila in evul mediu stalinist.Acum da,suntem importanti si avem drepturi.
        • -4 (8 voturi)    
          Ai dreptul să taci și să execuți. (Miercuri, 7 august 2019, 10:59)

          Raoke [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Ăsta-i „dreptul” sclavetelui. Că a fi slugă presupune niște drepturi care noi nu le mai avem.
  • -1 (7 voturi)    
    In doar cateva cuvinte .... (Miercuri, 7 august 2019, 8:54)

    KTerinca [utilizator]

    .... asta este ceea ce conteaza cu adevarat.
    Sa ne considere americanii ca pe ceva d-al lor, peste care nu te bagi, e ceea ce conteaza cu adevarat.
    Restul sunt vrajeli, UE, NATO, relatiile cu vecinii si alte gargare de acest gen.
  • +4 (10 voturi)    
    Vizita lui iohannis in SUA (Miercuri, 7 august 2019, 9:18)

    Theros [utilizator]

    Toate lucrurile trebuie puse in mata lor fireasca . Vizita acestui part presedinte in SUA este O ACTIUNE INITIATA DE AMBASADORUL MAIOR PENTRU ASI SALVA PIELEA!! ASTA NU INSEAMNA CA ACTIUNEA NU ESTE IMPORTANTA, DAR NU PENTRU iohannis , CI PENTRU ROMANIA. PENTRU EXEMPLIFICARE VA REDAU EXACT DECLARATIILE PRESEDINTELUI SUA TRUMP care a relevat ca stim tot ce se intmpla in Romania si sustinem cu tarie Romania si deci evident ca sustinem si lupta anticoruptie. Vom sustine mereu lupta anticoruptie si il vom sustine pe viitorul presedintele al vostru. Acesta trebuie sa fie un politician onest, foarte popular , activ si cu o viziune clara asupra Parteneriatului strategic , care sa nu fie afectat de flucuatiile care au loc pe plan european . Repet, stim tot ce se intampla in Romania , iar viitorul presedinte va avea sprijinul nostru. Sunt multi investitori americani care investesc in Romania si nu faceau asta acum cativa ani, asta arata un mare progres. Multe felicitari. Oamenii din Romania iubesc SUA si vin aici si suntem foarte mandri de ei.
    • -6 (6 voturi)    
      Ce fumezi, faraoane? (Miercuri, 7 august 2019, 11:00)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Zi-ne și nouă.
  • -6 (6 voturi)    
    Ne cheamă la ordin. (Miercuri, 7 august 2019, 11:01)

    Raoke [utilizator]

    Să vedem ce ni se mai trasează.
  • -2 (2 voturi)    
    vai, ne-am topit! (Miercuri, 7 august 2019, 16:07)

    revo [utilizator]

    Ce sa ne mai facem! Ne-a pus Dumnezeu mana-n cap!

    Doi imbecili utili mafiei.