Hunedoara: 120 de polițiști și jandarmi mobilizați pentru căutarea unui adolescent care a anunțat la 112 că a fost răpit și dus în pădure. Alarma a fost falsă

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 6 august 2019, 18:00 Actualitate | Esenţial


112
Foto: Wikimedia Commons
Un adolescent în vârstă de 16 ani din orașul Brad din județul Hunedoara a anunțat la 112 că a fost răpit și dus într-o pădure. Peste 120 de polițiști și jandarmi au fost mobilizați pentru căutări, iar când băiatul a fost găsit s-a descoperit că apelul fusese fals, au anunțat marți reprezentanții Poliției Județene Hunedoara.

Potrivit unui comunicat de presă al Poliției Hunedoara, apelul de urgenţă care semnala răpirea unui adolescent de 15 ani a fost primit luni seară, iar peste 120 de poliţişti şi jandarmi au fost mobilizaţi pentru căutarea copilului.

La ora 21.49, polițiștii Inspectoratului Județean Hunedoara au fost sesizaţi prin 112 de către un adolescent care a spus că are 15 ani și care a anunțat că a fost răpit din Deva, din fața spitalului, de către persoane necunoscute. El a spus că aceste persoane i-ar fi oferit 50 de lei, după care l-ar fi luat cu un autoturism de teren sau tip dubă, cu care l-ar fi dus la o cabană dintr-o pădure. Polițiștii mai spun că operatorul 112 nu a putut obține alte date întrucât cel care a sunat a întrerupt convorbirea, afirmând că "se apropie cineva”.

Conform Poliției Județene Hunedoara, polițiștii au deschis dosar penal pentru lipsire de libertate, iar peste 120 de polițiști şi jandarmi au început căutările în zona orașului Brad, indicată de mijloacele tehnice ca zonă din care ar fi fost făcut apelul telefonic.

Acțiunea de căutare s-a încheiat marți, când polițiștii au reușit identificarea unui adolescent de 16 ani, din Brad, asupra căruia a fost găsit telefonul mobil de la care s-a făcut apelul telefonic. Potrivit polițiștilor, copilul a fost dus la Poliția Brad, unde a fost audiat, stabilindu-se că informațiile pe care le-a dat prin apelul de urgenţă nu sunt reale. El urmează să fie dus la Poliţia Deva, "pentru luarea măsurilor legale în cadrul dosarului penal coordonat de procurorul de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Deva".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14061 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Inchisoare cu executare plus bataie... (Marţi, 6 august 2019, 18:07)

    dandra [utilizator]

    ...pentru apeluri false la 112.

    Nu ma intereseaza ca este minor.
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Marţi, 6 august 2019, 20:47)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Amenzi penale uriaşe, pana la puşcarie cu executare inclusiv. Atat pentru minor cat si pentru tutore dacă e cazul (amenda cel puţin).
  • +17 (17 voturi)    
    Speranta moare ultima (Marţi, 6 august 2019, 18:30)

    blackbeard [utilizator]

    Eee, dragilor, si uite inca un element pentru care speranta va muri ultima, conform vorbelor consacrate.

    In timp ce alti copii dau dovada de maturitate si curaj, culminand prin sacrificiu suprem datorita prostiei adultilor
    indiferenti, altii sufera de analfabetism functional si retard inca de la varsta frageda. Cei din urma ar trebui sa faca parte din viitorul tarii. Daca voi asa il vedeti, imi pare rau pentru voi.
  • +14 (16 voturi)    
    Violenta nu e niciodata raspunsul (Marţi, 6 august 2019, 18:35)

    mitg [utilizator]

    "stabilindu-se că informațiile pe care le-a dat prin apelul de urgenţă nu sunt reale"

    Dar daca se dovedeste ca avea chef de glume, merita o mama de bataie de-i ies telefoanele "funny" din cap.
  • +16 (18 voturi)    
    Asta e cealalta extrema. (Marţi, 6 august 2019, 18:49)

    gayon [utilizator]

    De actiunile acestor inconstienti, se agata militienii si birocratii, iar victimele trag ponoasele. Acest retardat ar trebui sa lucreze in folosul comunitatii cel putin 5 ani de aici incolo. La retardatii astia nu tine cu educatia sau cu povesti de tipul, ,,Baiatul care a strigat lupul". Astia sunt ca si suporterii care se duc la stadion nu sa savureze spectacolul sportiv ci sa fie ei protagonistii, incaierandu-se cu fortele de ordine. Si nu exagerez deloc cand spun ca profilul psihologic al acestor specimene au multe in comun cu cel al criminalilor sau al celor care imprastie in jurul lor teroarea.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu-i o scuză să nu mai intervină. (Marţi, 6 august 2019, 18:51)

    asavreau [utilizator]

    Sancțiunile să fie conform legii.Așa cum cerem sancțiuni și la Caracal,Galați,dar nu miștocării ca pensionare cu 12 000 lei/lună ,ori patrulare pe jos.Chiar recomandăm cât mai multe patrule pe jos,mașinile să fie folosite numai la intervenție.
  • +13 (13 voturi)    
    Asteptam o amenda usturatoare si numele prostului (Marţi, 6 august 2019, 19:19)

    AliKimiku [utilizator]

    publicat
    Fara o publicitate, la modul cel mai corect, al riscurilor si amenzilor la care se expun teribilistii de tipul asta nu va scadea niciodata numarul apelurilor false la 112.
    In plus, cretinelul a facut-o intentionat.
  • +12 (14 voturi)    
    1+1=2 (Marţi, 6 august 2019, 19:36)

    Fileu_de_Poveste [utilizator]

    Asa trebuie facut:

    i. Raspunzi apelului de urgenta.
    ii. Faci totul ca la carte
    iii. Gasesti copilul / persoana
    A - daca apelul a fost Adevarat OK - se continua ancheta
    B - daca apelul a fost Fals - OK - altcineva preia cazul si se aplica legea

    Politzaii si Jandarii de la punctele i, ii, iii tre sa isi faca datoria, si sa nu-i intereseze mai departe ce se intampla la A / B. Ei erau defapt mari investigatori si asta ii interesa, ce e la A/B. Asta se intampla, isi depaseau atributiunile si luau ei decizia daca e adevarat / fals apelul. NU e treaba lor, ei sunt niste mujici platiti din banii nostrii sa isi faca treaba sa caute si sa gaseasca, nu sa gandeasca, ca de aia unii au dat spaga si nu au facut scoala, ca sa nu gandeasca.
  • +3 (3 voturi)    
    vorba batranei doamne (Marţi, 6 august 2019, 20:34)

    nash pandelica [utilizator]

    pe vremea mea, petrica si lupul era in cartea de clasa inataia...
  • -7 (9 voturi)    
    Bataie (Marţi, 6 august 2019, 20:59)

    zigzag [utilizator]

    Cum sa nu avem un popor de needucati daca toti comentatorii au vazut in bataie solutia? O sa formam o noua generatie de brute care o sa stalceasca cu bataia urmatoarea generatie. Unul n-ar fi propus sa i se explice, sa faca munca in folosul comunitatii la un centru de interventii, sa fie penalizati financiar parintii, sa fie consiliat si alte metode eficiente de educatie care functioneaza in lumea civilizata. Hai sa-i distrugem si p’astia in loc sa ii invatam ceva, ca si noi suntem animale si abia asteptam sa gasim unul mai slab sa ne rezolvam frustrarile. Ce conteaza ca e un copil care a facut o greseala. Noi sa dam cu pumnul. Tara de neispraviti.
    • +5 (5 voturi)    
      Ok, dar ce propui? (Marţi, 6 august 2019, 23:22)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      Sa nu ma iei cu "educația" si bla bla, ca vorba mai goala ca asta, mai rar. Nu exista tâmpit care apare la televizor sa nu răspunda la orice intrebare cu "este nevoie de educație si de o schimbare a mentalității'. Pffff! Vorbe goale! Încearcă tu sa l educi pe repetentul care ne batea intr-a 6, scuipa diriginta si juca barbut pe hol! Acum e in puscarie in Anglia. Chiar te rog! Ar trebui întrebați părinții: "Ce alegeți? 6 luni de munca in folosul comunității pt el sau 10000 de lei amendă?" Dar, munca in folosul comunității, nu gargară! Cu ", posibilitatea" de a merge la corecție, daca nu o face! Sau sunt tot rau ca propun asta?
  • -6 (6 voturi)    
    Direct la inchisoare (Marţi, 6 august 2019, 21:37)

    quietguy58 [utilizator]

    Direct la inchisoare si sa iasa pe la 80 de ani.
  • +1 (1 vot)    
    obligat (Miercuri, 7 august 2019, 17:16)

    liviu_ [utilizator]

    sa plateasca TOATA interventia + "amenda + bataie"

    serios ... ce kkt?!

    in momentee astea iti dai seama cat de prosti si needucati suntem!
    • 0 (0 voturi)    
      de ce sa nu plateasca interventia?! (Joi, 8 august 2019, 14:39)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      plus amenda?
      plus munca in folosul comunitatii, daca nu plateste?!