Fifor, despre cazul de la Galați: Am dispus măsuri ferme de verificare imediată a ceea ce s-a întâmplat

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 5 august 2019, 10:12 Actualitate | Esenţial


Mihai Fifor
Foto: Facebook/ Mihai Fifor
Ministrul interimar al Internelor, Mihai Fifor, anunță, luni, că a dispus verificări în cazul polițiștilor de la Galați, care nu au coborât din mașină pentru a ajuta o fată plină de sânge, precizând că atitudinea agenților este inadmisibilă, transmite Mediafax.

"În ceea ce privește cazul de la Galați, am dispus măsuri ferme de verificare imediată a ceea ce s-a întâmplat, urmând ca cei care se fac responsabili să fie trași la răspundere, conform legii. Nu vom accepta ca astfel de situații să se repete vreodată, atitudinea polițiștilor implicați fiind inadmisibilă. Am cerut fiecărui inspector șef de poliție ca, în maximum o săptămână, să prezinte o evaluare riguroasă a activității Inspectoratului, structură cu structură, urmând ca aceasta să facă obiectul analizei imediate de la nivel central", scrie Mihai Fifor, pe Facebook.

Ministrul transmite că așteaptă transparență, onestitate și corectitudine, iar "cei care nu înțeleg importanța și responsabilitatea funcției vor trebui să plece".

"Acțiunile dispuse săptămâna trecută pe linia transportului ilicit de persoane continuă și în aceste zile și primele rezultate încep deja să apară. Am fixat, de asemenea obiective precise pentru structurile MAI în legătură cu începerea anului școlar. Fiecare elev trebuie să se simtă în siguranță, acest subiect urmând să rămână o prioritate a Poliției române", transmite Mihai Fifor.

Cei doi polițiști filmați la Galați în timp ce refuză să intervină pentru a ajuta o fată plină de sânge, despre care se spune că a fost victima unui viol, sunt cercetați disciplinar. "Având în vedere imaginile apărute în spațiul public, Compartimentul de Relații Publice al Inspectoratului de Poliție Județean Galați este abilitat să comunice următoarele: Conducerea I.P.J. Galați a dispus, încă de ieri, declanșarea cercetării disciplinare față de cei doi polițiști, la finalizarea căreia, vor fi dispuse măsurile legale care se impun. Minora care apare în imagini a fost transportată la spital, de un echipaj de salvare, iar în funcție de rezultatul verificărilor și a raportului de expertiză medico-legală, se va stabili dacă aceasta a fost victima vreunei infracțiuni", a anunțat luni IPJ Galați.

Conform unei imagini filmate în weekend și postate pe Facebook, agenții stau în mașina de Poliție, deși în fața lor se afla o fată plină de sânge și în stare de șoc.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3320 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    ... (Luni, 5 august 2019, 10:25)

    tirolez [utilizator]

    Fiecare elev trebuie sa se simta in siguranta? Sa citeasca povestea prietenei Luizei, care se teme pentru viata ei ii teama sa se mai intoarca la scoala desi a terminat anul cu 9,75. "O sa-ti pun capul in gardul scolii". Da, satul Diosti, normal, de unde era Luiza.
  • +12 (12 voturi)    
    Daca era fiica ta? (Luni, 5 august 2019, 10:34)

    moima [utilizator]

    ce masuri ferme doreai sa se ia?
  • +11 (11 voturi)    
    ?? (Luni, 5 august 2019, 10:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Leorbăială de slugoi pesedist.... Un incompetent care a reușit să scoată atâtea idioțenii pe trompă, încât i-a făcut de râs până și pe stăpânii lui (dacă nu cumva prostia despre rachetele de la Deveselu i-a fost sugerată chiar de Putin și acoliții lui)
  • +18 (18 voturi)    
    bai nene (Luni, 5 august 2019, 10:43)

    g01an [utilizator]

    Fifor: "Nu vom accepta ca astfel de situații să se repete vreodată"

    Pai tocmai s-a intamplat din nou!! La nici 2 saptamani !!
    Sunteti normali la cap?!?
    • +9 (9 voturi)    
      si se vor intampla mereu (Luni, 5 august 2019, 11:31)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      pentru ca verificarile sunt la fel ca si anchetele care le fac ei....lungi si fara nici un rezultat


      daca azi astia ar fi demisi din politie, si fara drept de a incasa pensia speciala, da....atunci de forma ceilalti militieni se vor conforma

      de schimbat mentalitatea...nici o sansa....raman tot tablagii, in cardasie cu hotii si proxenetii
      • +2 (2 voturi)    
        asta am inteles si eu (Luni, 5 august 2019, 12:39)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        tara arde iar ei fac "rapoarte" si "evaluari".
  • +12 (12 voturi)    
    parole-parole... dar ferme-ferme (Luni, 5 august 2019, 10:58)

    U_swamp [utilizator]

    Si cine va citi rapoartele fiecarui politist? Mihnea Nastase, baiatul lui papa?
  • +12 (14 voturi)    
    pai normal (Luni, 5 august 2019, 10:58)

    sucaa [utilizator]

    daca voi dupa ce s-a intamplat la Caracal, singura masura care o luati este ca politistii sa fie imbracati in unifoarma, ce asteptari aveti?
    toata politia este controlata de interlopi. s-a vazut de cand infractorul dracnea venea inconjurat de interlopi la proces.
    acum seful unei politii comunica cu un interlop pe telefon date importante din dosarul unei rapiri.
    nu sunt exceptii, este regula in politia romana.
    trebuie concediati toti si angajati prin concurs ficare politist. de la seful piolitiei pana la ultimul curcan de la sate.
    auzi la ei, la sate au program doar pana la ora 16:00. si al nostru presedinte mut considera ca nu este urgenta nationala.
    numai incompetenti si mafioti la conducerea aceste tari. incredibil...
    pe 10 trebuie sa iesim toti!!! astia trebuie sa plece acasa urgent. deja au depasit orice limita.
  • +9 (9 voturi)    
    Un idiot (Luni, 5 august 2019, 11:09)

    Ozmo [utilizator]

    Asta trebuie sa isi dea demisia , in frunte cu Viorica !
  • +2 (2 voturi)    
    Măsuri ferme după Fifor. (Luni, 5 august 2019, 13:06)

    asavreau [utilizator]

    Pensionare la 40 și ceva de ani ca în cazul Caracal.Premii și avansări în grad.Cu cât ești mai brută,ești promovat în miliția condusă de Fifor.Nu spune nimic despre serviciul de urgență aflat în subordinea MAI,serviciul incapabil să ajute românii și care sau lăudat că-l vor reseta.
  • +1 (1 vot)    
    Daca se confirma ceea ce..... (Luni, 5 august 2019, 16:03)

    gigiN [utilizator]

    ... au facut,poti sa ne asiguri nu ca vor fi dati afara din.. militie,ci ca vei cere dosar penal pentru aceste bestii ??? Ma indoiesc!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Aveti un pic de rabdare (Luni, 5 august 2019, 23:15)

      Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Au hotarat! Le ia masina! Pedestrasi! Atat!