Cazul Caracal

A treia zi de verificări la casa lui Gheorghe Dincă: Au fost luate probe și din locuință, pentru prima dată. Anunțul DIICOT

de MH     HotNews.ro
Duminică, 4 august 2019, 15:37 Actualitate | Esenţial


Gheorghe Dinca
Foto: Agerpres
Echipele de polițiști și procurori DIICOT au încheiat verificările făcute duminică, pentru a treia zi la rând, în locuința lui Gheorghe Dincă și au fost ridicate noi probe care urmează să fie analizate. Este vorba despre probe din podul casei, dar și despre haine care, la prima analiză, nu ar fi ale Luizei. Potrivit DIICOT, au fost găsite și ridicate mai multe categorii de urme criminalistice, iar verificările în locuința și în mașinile bărbatului vor continua în zilele următoare, în prezența acestuia.

DIICOT a anunțat, printr-un comunicat de presă, că în urma cercetărilor făcute în locuința lui Gheorghe Dincă au fost găsite și ridicate mai multe categorii de urme criminalistice, care urmează să fie "procesate".

Procurorii precizează că cercetările în locuința, în dependințele, în autoturismul și în autoutilitara lui Gheorghe Dincă nu au fost finalizate și vor fi continuate și în cursul zilelor următoare, "în mod neîntrerupt", în prezenta inculpatului și a avocatului său.

De asemenea, DIICOT menționează că activitățile de cercetare și căutare care nu presupun prezența inculpatului sunt încă în desfășurare.

Anchetatorii au sigilat duminică, la 15.00, casa lui Gheorghe Dincă și au plecat cu probele pe care le-au ridicat în timpul zilei, potrivit Mediafax. Este vorba despre probe ridicate din podul casei bărbatului, dar și despre haine găsite pe un câmp dintre Craiova și Caracal și care, la prima analiză, nu ar fi ale Luizei.

Anchetatorii au ridicat aceste haine după ce au fost sesizați de o femeie. "De o săptămână am văzut hainele astea aici. Veneam la șosea în fiecare zi să iau pe soțul meu și de aseară de când am văzut căutările până acolo m-am gândit. Sunt niște blugi de damă, blugi, pantaloni scurți”, a spus femeia, care a participat la ridicarea probelor.

Locul indicat este aproape de drumul spre Craiova, unde Dincă le-a spus anchetatorilor că a aruncat telefonul Luizei într-un lan de floarea-soarelui, la o distanță de aproape nouă kilometri de locuința sa.

Duminică a fost prima zi în care anchetatorii au intrat în casa lui Dincă, primul loc verificat fiind podul. De asemenea, verificări au mai fost făcute și în curtea casei, care are o suprafață de câteva mii de metri pătrați.

După ce a participat la perchezițiile de la locuința sa din Caracal, Gheoghe Dincă este dus în arestul Poliției Olt, unde își va petrece noaptea. Luni vor fi reluate verificările la locuința unde bărbatul a spus că le-a ucis pe Alexandra și pe Luiza.


Suspectul, Gheorghe Dincă, a fost identificat abia vineri, 26 iulie, după ce joi Alexandra a sunat de trei ori la 112 pentru a-și anunța răpirea.

Duminică, după ce inițial a negat că le cunoaște pe cele două fete, Gheorghe Dincă le-a spus anchetatorilor că a ucis-o pe Alexandra și i-a ars trupul, declara procurorul șef adjunct al DIICOT Georgiana Hosu. Bărbatul le-a spus anchetatorilor că a procedat la fel și cu Luiza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15364 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    ancheta adevarata ar duce la (Duminică, 4 august 2019, 15:45)

    Kosmos [utilizator]

    Interlopi -mafia italiana-romana-politisti romani -Membri PSD ..
  • +13 (19 voturi)    
    tariceanu (Duminică, 4 august 2019, 17:30)

    zigot [utilizator]

    nici o vorba despre modificarile din justitie;
    asteapta sa fie ales presedinte pentru protectia
    acordata dincilor.
    • +1 (3 voturi)    
      tariceanu ..presedinte? (Duminică, 4 august 2019, 23:12)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Asta ajunge presedinte doar daca activeaza "votul electronic" si masluiesc sistemul informatic, ceea ce nu ar fi imposibil. Altfe, nu ia nici 3%. Iar daca iese presedinte, probabil se lasa cu revolutie. Il bagam in butoiul lui dinca, sa vada cum e.
  • +6 (10 voturi)    
    Dincă Gheorghe (Duminică, 4 august 2019, 19:18)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Era si numele unui faimos criminal comunist membru in CPEx al PCR.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu aveti impresia ... (Duminică, 4 august 2019, 19:23)

    justin puscasu [utilizator]

    ca cineva trage de timp in ancheta asta?
    Romania anchetelor bine facute.
  • +4 (6 voturi)    
    Naveta (Duminică, 4 august 2019, 19:58)

    abp [utilizator]

    Din moment ce nu exista transport in comun in sate si comune si oamenii sunt nevoiti sa ia masini la ocazie, ar trebui promovat un set de reguli nescrise, cum ar fi trimiterea numarului masinii unei persoane apropiate in momentul in care masina opreste, inainte sa ne urcam.
    • +4 (4 voturi)    
      Doar nu dai vina pe fata... (Duminică, 4 august 2019, 21:25)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui abp

      ...ca n-a facut asta?
      • +3 (5 voturi)    
        Naveta (Duminică, 4 august 2019, 22:32)

        abp [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        Sigur ca nu. Este doar o idee pentru viitor pentru ca, din pacate, nu cred ca se va rezolva imediat problema transportului in mediul rural si oamenii de multe ori nu au cu ce face naveta.
    • 0 (0 voturi)    
      ...regulă există... (Luni, 5 august 2019, 8:27)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui abp

      Utilizatorului, proprietarului unui autovehicul care se deplasează pe un drum public, îi este interzis să se oprească și să accepte să transporte diferite persoane, cam așa zice o lege adoptată acum cîțiva ani. Dar soselele, drumurile naționale sînt pline de clienți, cliente...Dar 2 fete de 15,18 ani neînsoțite, să se urce singure, la ia-mă nene, din punctul meu de vedere, habar nu aveau de lumea în care trăim.
  • +4 (4 voturi)    
    Sa faca testul cu butoiul! (Duminică, 4 august 2019, 23:08)

    Paleopterix [utilizator]

    Am inteles ca acum vor sa testeze "butoiul" sa vada daca putea arde un corp uma in timpul respectiv? Foarte bine, numai ca cel mai corect ar fi sa il foloseassca pe DINCA pentru testul asta. Sa il bage pe animal acolo sa vada in cat timp arde viermele.
    • +3 (3 voturi)    
      Ar scăpa prea usor (Luni, 5 august 2019, 0:19)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      La Craiova la maxima pe viata este un loc potrivit.
      Ars în butoi ar scăpa prea ușor. Acolo în centrul lumii, în cușcă, singur auzind strigatele animalice ale altor psihopați cu priveliște către cei care au un pic de libertate și intimitate acolo merita.
      Giurgiu sau Arad ar fi un lux prea mare pt monstru.
  • +1 (5 voturi)    
    Doliu National? (Duminică, 4 august 2019, 23:14)

    Paleopterix [utilizator]

    Alo, tovarashu Iohannis, nu credeti ca merita o zi de doliu national, atat pentru fiintele alea doua (sau cate or mai aparea) ucise de bestie, cat si pentru toata natia romana, siluita de atata amar de vreme de politicieni, politisti, jandarmi, interlopi, care mai de care? Eh?
    • 0 (6 voturi)    
      stai (Luni, 5 august 2019, 0:22)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      sa se intoarca din vacanta...
    • 0 (6 voturi)    
      er schaut aufmerksam und besorgt zu (Luni, 5 august 2019, 3:41)

      Schlossadler [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      De pe plajă urmărește cu atenție și îngrijorare.
      Când i-o pica și lui fisa despre ce anume e vorba, o să iasă la înaintare, făcând o probă de alpinism-viteză pe cadavre.
  • +1 (1 vot)    
    Subiectul zilei (Luni, 5 august 2019, 4:10)

    Iudaroz [utilizator]

    Pe mine încă mă nedumiresc multe lucruri:
    1. De ce nu s-a vb nimic despre telefoanele lui Dincă( conținut, numere din agenda, apeluri etc.)
    2. Care sunt sumele și de la cine primea bani Dincă prin Western.
    O scurta analiză sper pertinenta...
    Personal nu cred că Dincă a incendiat ( nu incinerat) cadavrul. In primul rand, faptul că familia a fost sunata de către Dincă ( sau de catre altcineva) denotă faptul că Dincă nu e tocmai un psihopat, ci ca a actionat după o schemă pe care o folosesc cei care se ocupa cu acest gen de activități. Daca nu Dincă este cel care a sunat familia Alexandrei, atunci din start avem de aface cu o rețea. Oricum ... convingerea mea este că e vb de o retea. Nu răpești 3 fete fără ca interlopii din zona sau instituțile sa nu aibă habar. Dovada că aveau habar... Cel puțin politia.
    Acum, haideți să facem un exercițiu de imaginatie.. Sa presupunem că suntem Dincă... scuze... dincă... și că am venit de la farmacie acasă și am prins victima vorbind la telefon.
    Ce am face?!... Daca am trai într-o țară unde serviciul 112 și poliția funcționează pentru cine trebuie(nu pentru interlopi), ar cam trebui sa ne .... pe noi de frică. Mergând pe acest raționament, nu știm exact ce a vorbit victima urmând ca politia sa ajunga într-un timp relativ scurt in apropiere. Pai cat de imbecil trebuie sa fii sa omori victima ca mai apoi sa te apuci sa faci focul în cazanul fermecat. Mai ales după ce ai primit mesajul :" Eliberează fata imediat" , care fie vorba intre noi sper sa fi fost de la STS nu de la poliția locală!!! Din acel moment tovarășul dincă a actionat din frică. Frică nu de politie .. frică să nu iasă la iveală toata tarasenia....la pușcărie e mai sigur pentru el decât afară dacă ar cădea și alți indivizi alaturi de el. Revin înapoi la momentul "Eliberează fata imediat!"... Matematic vorbind ar mai putea fi și alte variante :
    Varianta B - sms primit de la poliția locală ( grav daca au știut că fata e acolo și nu au acționat).
    Varianta C - sms primit de
  • +1 (1 vot)    
    Continuare (Luni, 5 august 2019, 4:35)

    Iudaroz [utilizator]

    Varianta B - sms primit de la poliția locală ( grav daca au știut că fata e acolo și nu au acționat).
    Varianta C - sms primit de la interlopi - care confirmă faptul că există o grupare organizata, că și varianta B de altfel. (Sincer prefer varianta A sau C!)
    Nu se știe cu exactitate când a fost omorâtă ( și dacă a fost omorâtă ). Tovarășul dincă a plecat la farmacie. Înainte sau după telefonul Alexandrei?? Se prea poate să fi părăsit domiciliul de teamă ca politia sa nu fie prin zona și să dea un ochean ...eventual să arunce și telefonul Alexandrei.
    Cu cazanul fermecat e iară trasa tare de par.
    In meseria pe care o am folosesc frecvent incineratorul de la nava pentru a arde ambalaje din lemn și carton , cârpe , ulei.
    Incineratoarele navale pot sa ridice temperaturi peste 1000 de grade Celsius pentru a arde în condiții speciale plastic însă se preferă ca plasticul sa fie reciclat...(revin cu explicații)..
    Uzual, este folosit pentru ambalajele din lemn și carton iar temperaturile nu depășesc 600 de grade in tiraj forțat, cu ajutorul unui ventilator și având un cos de cel puțin 20 metri înălțime!!!!
    Nici dacă ardem cârpe îmbibate cu ulei temperaturile nu depășesc 750 grade. Vorbim de un volum de 50 kg, că sa fie comparativ.
    Pentru a aduce și a menține câteva ore temperatura in focarul incineratorului peste 1000 grade este nevoie să funcționeze doua arzătoare cu motorina, câte unul in fiecare camera de ardere , și așa cum spuneam , tirajul sa fie fortat.
    E nevoie de o cantitate suplimentara de combustibil deci, in afara de materialul care trebuie incinerat și de foarte mult aer.
    Cazanul fermecat nu avea nici un fel de tiraj , nu avea supraalimentare cu aer (ventilator) și nici vre-un injector cu motorina. In cel mai fericit(nefericit) caz ar putea să dezvolte o temperatura mai mare la baza, fiind insuficient oricum pentru a incinera in totalitate un volum atât de mare. Corpul uman este alcătuit din peste 55 % apa ....ca sa incinerezi un corp uman este nevoie automat sa
  • +1 (1 vot)    
    Continuare2 (Luni, 5 august 2019, 4:51)

    Iudaroz [utilizator]

    nevoie automat sa menții continuu temperatura ridicata folosind un combustibil cu putere calorica ridicata. In afara de par, nimic arde de la flacără libera.
    Și dacă ar fi pus vaselina sau alt ceva ...tot nu era suficient aer sa poată incinera un corp întreg la presiune atmosferică. Cartonul bituminat de-asupra ar face că sa nu mai existe nici un tiraj și focul sa se înăbușe. Șansele că Alexandra sa fi fost incinerata acolo sunt mici zic eu. 
    Una peste alta, o anchetă publică de o asemenea anvergura are dezavantajul că nu da prea multe șanse la viață victimelor, care pot fi sacrificate inainte ca ele sa poată fi salvate de cei care trebuie sa le găsească. Păcat.
    In tot acest context punerea sub acuzație a Tovarășului dinca fara nici un alt fel de urmări vis a vis de traficul de persoane (in special de copii) de pe teritoriul întregii țări înseamnă o lovitură uriașă data de statul român tuturor cetățenilor acestei țări.
    PS:
    O știre a trecut oarecum neobservată. Tovarășul dincă se cam ducea pe la cimitir, cu "reparațiile".
    Poate se gândea că daca cineva vrea sa găsească cadavrele , sigur nu se va duce la cimitir, că acolo sunt deja prea multe.
  • +1 (1 vot)    
    Aci NIMIC nu este CLAR (Luni, 5 august 2019, 7:15)

    burebista [utilizator]

    Ceva nu este CLAR ,CEVA este foarte confuz si incurcat .
  • +1 (1 vot)    
    Mda (Luni, 5 august 2019, 7:30)

    TheFaime [utilizator]

    astia fac practica acolo sau ce naiba? daca dupa o saptamana inca tot se iau probe noi..da-i pace. jandarmeria a sfeclit-o pe 10 august, politia cu acest caz. zero credibilitate in ochii cetateanului roman!
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 5 august 2019, 8:41)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Incetisor... (Luni, 5 august 2019, 14:13)

    Miki66 [utilizator]

    Ar trebui sa-si doreasca inchisoarea, dupa ce i-a facut de trei rahati pe toti politistii nostri. Nu toti politistii merita jignirea asta. Avem si politisti adevarati, asa cum am avut si militieni adevarati,chiar geniali, colegi ai marelui Dumitru Ceacanica. Sa speram ca cei care il ancheteaza pe Dinca se pricep sa-l "gadile" ca s-o simta si ma-sa. Macar atat sa faca pentru Alexandra, sa guite Dinca pe limba lui ! Pot face macar atat.
    https://www.politisti.ro/.../5753-genialul-criminalist.../