​Mai mulți bani pentru mâncarea deținuților. Impact financiar bugetar de 2,19 milioane de lei pe an / Cum motivează Ministerul Justiției majorarea normei de hrană în penitenciare

de MH     HotNews.ro
Duminică, 4 august 2019, 15:17 Actualitate | Esenţial


Penitenciar
Foto: Sindicatul Național SINPEN 2016 Constanta
Ministerul Justiției vrea să majoreze norma de hrană pentru deținuți, argumentând că potrivit legii sumele de bani alocate pentru hrana deținuților se modifică dacă, prin inflație, prețul alimentelor depășește 5% de la ultima actualizare. Ultima dată, au fost majorate în septembrie 2018. Pentru acest an, impactul financiar prognozat este de 1,10 milioane de lei, iar pentru următorii patru ani va fi de câte 2,19 milioane de lei.

Ministerul Justiţiei (MJ) a pus în dezbatere publică un proiect de ordin pentru aprobarea valorilor financiare actualizate ale normelor de hrană pentru persoanele private de libertate. Instituția argumentează că actualizarea valorii financiare a normelor de hrană ale persoanelor private de libertate se face periodic, pe baza indicilor preţurilor de consum, dacă rezultă diferenţe de peste 5% faţă de luna în care s-a stabilit ultima valoare.

"Până în prezent nu a mai existat o actualizare a valorilor financiare ale normelor de hrană, subsecventă stabilirii acestora prin (...) Ordinul ministrului justiţiei nr. 3146/C/2018 pentru aprobarea valorilor financiare ale normelor de hrană ale persoanelor private de libertate", se precizează în document.

MJ arată că, potrivit datelor statistice furnizate de către Institutul Naţional de Statistică, indicele preţurilor de consum pentru produsele alimentare pentru perioada septembrie 2018 - mai 2019 este de 105,66%. "Având în vedere diferenţa procentuală de peste 5% (respectiv, 5,66%), precum şi dispoziţiile articolului 51 alineatul (2) din Ordonanţa Guvernului 26/1994, cu modificările şi completările ulterioare, este necesară actualizarea valorilor financiare ale normelor de hrană ale persoanelor private de libertate", se menţionează în referat.

Ministerul Justiţiei precizează că impactul financiar asupra bugetului de stat va fi în acest an de 1.108.000 de lei, iar pentru următorii patru ani de câte 2.198.000 de lei.

Câteva exemple:
  • Pentru persoanele minore şi tinere reţinute, arestate preventiv, condamnate la pedeapsa închisorii sau la detenţiune pe viaţă, precum şi celor faţă de care s-a dispus o măsură educativă privativă de libertate aflate în centre de reţinere şi arestare preventivă, penitenciare, centre de detenţie sau centre educative, norma de hrană va fi de 5,65 lei (fără TVA) - valoare minimă; 7,51 lei valoare maximă.
  • Pentru persoanele majore reţinute, arestate preventiv, aflate în centre de reţinere şi arestare preventivă, penitenciare, precum şi celor faţă de care s-a dispus o măsură educativă privată de libertate, aflate în centre de detenţie sau centre educative - 3,97 de lei valoare minimă; 5,82 de lei valoare maximă.
  • Pentru persoanele majore, condamnate la pedeapsa închisorii ori la detenţie pe viaţă, precum şi celor faţă de care s-a dispus o măsură educativă privativă de libertate - 3,97 de lei valoare minimă; 5,82 de lei valoare maximă.
  • Se mai acordă diverse suplimente - pentru zile festive, pentru muncă uşoară şi muncă grea, supliment antidot sau pentru bolnavi și gravide.

documente

Vezi în documentul atașat tabelul cu valorile financiare ale normelor de hrană ale persoanelor private de libertate







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5273 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    Nu ii mai place..... (Duminică, 4 august 2019, 15:31)

    gigiN [utilizator]

    ...papica lui “Daddy”???
    • +2 (2 voturi)    
      Pachet (Duminică, 4 august 2019, 19:06)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Primeste pachet de acasa plus ca are o foaie de la medic ca sufera de diabet si are privilegii.
    • 0 (0 voturi)    
      nttt (Luni, 5 august 2019, 19:41)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      mita
  • +30 (34 voturi)    
    ... (Duminică, 4 august 2019, 15:35)

    tirolez [utilizator]

    Copiilor le pica scolile in cap si merg cu autostopul. Asa e cand votezi aceiasi infractori si accepti senin propaganda cu "toti fura".
  • +23 (23 voturi)    
    Dedi (Duminică, 4 august 2019, 15:47)

    mitg [utilizator]

    S-a saturat de fasole, cartofi, varza si pui?
  • +11 (11 voturi)    
    prioritati (Duminică, 4 august 2019, 16:24)

    minrest [utilizator]

    Nu a primit NIMENI indexare cu rata inflatiei in ultimul timp. Primii care primesc sunt detinutii. Probabil nici dupa ei, nu va primi nimeni, Detinuti, mandria tarii!
  • +10 (10 voturi)    
    mai mult? (Duminică, 4 august 2019, 16:37)

    anion [utilizator]

    Din cei 29000 aflati in inchisoare 19000 au iesit cu recursul compensatoriu. Chiar in inchisoare sunt din nou 29000 ca sa influienteze bugetul prin norma de hrana?
  • -9 (11 voturi)    
    corect (Duminică, 4 august 2019, 16:44)

    adrhc [utilizator]

    deși sunt si eu la fel de saturat/revoltat de PSD-isti pe care ii văd ca pe niște infractori in libertate totuși cred ca îmbunătățirea condițiilor din închisori (nediscriminatoriu!) poate duce in final la o reducere (nu totala) a infracționalității. Dar hai sa presupunem ca nu e așa ci ca dimpotrivă crearea unui “iad” in pușcării ar fi mai eficient: pai astfel de idei (extreme) sunt deja testate, mai exact când vrei sa crești gradul de violenta al unui animal (ex. câine) tehnica este sa-l înfometezi, bati, etc. La fel mai mult s-ar înrăi si majoritatea “animalelor” din închisori cu un astfel de tratament.
    • +1 (3 voturi)    
      Da, da, o barabula'n plus (Duminică, 4 august 2019, 17:54)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui adrhc

      O sa ii faca ingerasi, hahaha!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Cu tine se mândrește Doamna Prostie! (Duminică, 4 august 2019, 17:58)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui adrhc

      Mai ai frați!?
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Duminică, 4 august 2019, 17:01)

    mihai_mi [utilizator]

    Ba, dar noi astia cinstitii din ce acoperim inflatia? La privat, in economia reala, salariile nu au crescut.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu stiu (Duminică, 4 august 2019, 17:32)

    unins [utilizator]

    daca a fost o strategie, sau este o intamplare fericita, faptul ca PSD-ul mai este la guvernare, dar acum inteleg bine ca ramanerea lor la putere, ii va distruge complet, datorita urii inseminate tuturor romanilor in fata incompetentei lor. Sa fie intr-un ceas bun!
  • +6 (6 voturi)    
    Să vadă și prostimea de cine are grijă pizideaua!! (Duminică, 4 august 2019, 17:59)

    Raoke [utilizator]

    Să vadă. De copii nu le pasă, de bătrâni nu dar de pușcăriași da!
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru comparatie (Duminică, 4 august 2019, 18:52)

    justin puscasu [utilizator]

    Alocatia bugetara anuala pentru un student este de circa 2500 lei. Cheltuielile anuale cu un puscarias sunt de 25.000 lei pe an, adica de 10 ori mai mult.
    Tot de 10 ori au fost micsorate anul acesta fondurile pentru premierea rezultatelor cercetarii. Suma alocata pentru aceasta competitie este de 1.5 milioane lei, adica mai putin decat corectia bugetara pentru hrana detinutilor.
    Cam astea sunt prioritatile statului roman.
  • +2 (2 voturi)    
    Dar ei nu pot munci undeva,?! (Duminică, 4 august 2019, 19:16)

    Entiu [utilizator]

    Dar ei nu pot munci undeva, pe bani, pentru a mânca la popota penitenciar?
    • +2 (2 voturi)    
      Ar trebui (Duminică, 4 august 2019, 20:12)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      OBLIGATI sa muncesca pentru a acoperi TOATE cheltuielile legate de sederea lor in penitenciar. Nu este corect ca cei impotriva carora au comis infractiunile, adica romanii cinstiti, sa le asigure cele necesare vietii. "Nu vrei sa muncesti, nici sa nu mananci", Asa este scris in Biblie, iar romanii care sunt "crestini de 2000 de ani", trebuie sa respecte Biblia.
  • +2 (2 voturi)    
    Oare in spitale s-a majorat (Duminică, 4 august 2019, 22:59)

    kokos [utilizator]

    norma de hrana?
  • +1 (1 vot)    
    Conducerea noastră (Luni, 5 august 2019, 10:25)

    Canache [utilizator]

    - sau e făcută doar din imbecili;
    - sau îşi bat joc de noi în mod ostentativ;
    - sau îşi pregătesc viaţa ”de apoi” (cînd se duc de la conducere) şi nu au toţi nenorociţii ăştia bani să fugă în alte zări (estice).