Avocatul lui Dincă: A crezut că sunt prostituate, asta a fost în mintea lui - UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 august 2019, 16:21 Actualitate | Esenţial


Gheorghe Dinca
Foto: Agerpres
Claudiu Lascoschi, noul avocat din oficiu al lui Gheorghe Dincă, a declarat sâmbătă că bărbatul a susținut că a crezut că cele două adolescente erau prostituate. "El a crezut că sunt prostituate, asta a fost în mintea lui".

"Şi-a menţinut declaraţiile (că le-a omorât pe cele două fete - n.r.), a dat indicii pentru a se lămuri cazul. Deci a cooperat, pe scurt. (...) Luiza şi Alexandra nu erau prostituate. El a crezut că sunt prostituate. Asta a fost în mintea lui. A recunoscut că a întreţinut relaţii sexuale cu ele. Susţine că sunt doar două victime. A cooperat cu organul judiciar, a dat indicii şi ancheta are un curs favorabil", a susținut Lascoschi, într-o intervenţie telefonică la Digi 24.

Avocatul, care a fost desemnat din oficiu, a precizat că nu se află sâmbătă la Caracal, unde continuă ancheta la locuința lui Gheorghe Dincă. "Nu mă aflu la Caracal. Eu am fost desemnat de Barou ca avocat din oficiu. Probabil că e un alt avocat din oficiu astăzi. Am acoperit o perioadă de timp, începând din momentul audierii de opt ore şi până ieri (vineri - n.r.) când s-au încheiat percheziţiile şi ce s-a mai făcut", a spus Lascoschi.

DIICOT a anunțat oficial, sâmbătă, că în urma analizelor făcute de Institutul Național de Medicină Legală pe fragmentele osoase ridicate din casa lui Gheorghe Dincă a rezultat profilul genetic al unei singure persoane, respectiv al Alexandrei Măceșanu.

Alexandra Măceșanu, de 15 ani, a dispărut miercuri, 24 iulie, după ce a luat o mașină "la ocazie". În același mod a dispărut în luna aprilie și Luiza Melencu, de 18 ani.

Suspectul, Gheorghe Dincă, a fost identificat abia vineri, 26 iulie, după ce joi Alexandra a sunat de trei ori la 112 pentru a-și anunța răpirea. Duminica trecută, după ce inițial a negat că le cunoaște pe cele două fete, Gheorghe Dincă le-a spus anchetatorilor că a ucis-o pe Alexandra și i-a ars trupul, declara procurorul șef adjunct al DIICOT Georgiana Hosu. Bărbatul le-a spus anchetatorilor că a procedat la fel și cu Luiza.

CITEȘTE ȘI: Avocatul lui Gheorghe Dincă: El a susținut în nenumărate rânduri că le-a ucis pe Alexandra și pe Luiza și că nu există alte victime






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4504 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    sau o fi crezut ca sunt politicieni ? (Sâmbătă, 3 august 2019, 16:24)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Romanezia
  • +1 (5 voturi)    
    Bătut în cap cu leuca. (Sâmbătă, 3 august 2019, 16:46)

    Raoke [utilizator]

    Ce, semănau cu Houdrea sau Țurcana?
  • +7 (13 voturi)    
    si cum adica o prostituata nu este o fiinta umana? (Sâmbătă, 3 august 2019, 16:55)

    viziru [utilizator]

    si cum adica o prostituata nu este si ea o fiinta umana? avocatul la fel de cretin precum criminalul ..... iar mafia cocalari+politisti+procurori vor simti curand gloantele............ L
    alta cale se pare ca nu exista.......
    • +5 (5 voturi)    
      Avocatul e precum (Sâmbătă, 3 august 2019, 17:28)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Androneasca; demisia?!
      Paine si circ pe indestulate...
    • +3 (3 voturi)    
      Wtf!! (Sâmbătă, 3 august 2019, 21:35)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Citești oblic? Omul a reprodus declarația criminalului. Comentariul tău este mult mai jignitor cu privire la prostituate, doar din prisma insinuării făcute.
  • +8 (12 voturi)    
    prostituatele sunt mai de incredere decat .... (Sâmbătă, 3 august 2019, 17:05)

    viziru [utilizator]

    prostituatele sunt mai de incredere decat ....politistii sau procurorii din Romania ...... este un lucru cert ..... politistii si procurorii din Romania sunt curvele interlopilor cocalari de cea mai joasa speta ..... rusine ba viermilor.....
  • +4 (4 voturi)    
    De la un capat la altul: (Sâmbătă, 3 august 2019, 17:22)

    Namaste [utilizator]

    Nonsense!
  • +4 (4 voturi)    
    Mi-am promis sa ma abtin dar.. (Sâmbătă, 3 august 2019, 17:48)

    nlln [utilizator]

    ..este prea mult!

    D-le avocat,

    Clientul d-voastra este un criminal, bolnav psihic.Probabil acest criminal declara vrute si nevrute.
    Aveti sarcina sa il aparati ,intelegem.
    DAR nu trebuie sa va simtiti obligat sa si transmiteti catre public lucruri care este evident ca sunt minciuni ordinare.

    NU ASOCIATI cuvantul prostituata cu imaginea acestor victime! NICIODATA!
    Indiferent ce spune acest criminal.

    Acesta nu este un caz de divort din filmele americane cand fiecare parte incearca sa o denigreze pe cealalta.
    Aici sunt oameni nevinovati care si-au pierdut viata.
    Limitati-va sa ii aparati drepturile( are oricum prea multe) in fata autoritatilor.

    Mai am o intrebare dar nu o pot aseza in acest context.
  • +8 (8 voturi)    
    Intrebare: (Sâmbătă, 3 august 2019, 17:50)

    nlln [utilizator]

    Si daca erau prostituate care era problema?
    Ce explicatii aveti ?D-voastra ca avocat credeti ca ar beneficia de circumstante atenuante?
  • +5 (5 voturi)    
    Il apara (Sâmbătă, 3 august 2019, 18:31)

    Kepler [utilizator]

    'neasteptat de bine', dar de fapt repeta vorbele monstrului, care sint o insulta grava la adresa memoriei victimelor. Fraza: A recunoscut că a întreţinut relaţii sexuale cu ele, ar trebui sa fie de fapt: A recunoscut ca le-a violat. Asta trebuie sa recunoasca, dupa ce a recunoscut ca le-a omorit. Iar faptul ca sint 'numai' doua victime trebuie verificat cu cea mai mare atentie.
  • +2 (2 voturi)    
    pai sa-i dam drumul (Duminică, 4 august 2019, 9:56)

    muciflenduri [utilizator]

    Omul a crezut ca-s prostituate. A omorat-o pe prima si apoi a facut aceeasi greseala si cu a doua. Stim doar ca a gresi e omeneste...
    Un astfel de nenorocit nu poate fi recuperat. Faptul ca indruga povestea cu prostitutia, arata ca nu poate fi niciun fel de indulgenta pentru monstru. Nu doar ca a violat si omorat doua fete, dar incearca si sa le intineze memoria.