Ecaterina Andronescu, despre declaraţia pentru care a fost demisă: O interpretare absolut scoasă din context / Am slujit instituția de la 8.00 dimineaţa până la miezul nopţii

de MH     HotNews.ro
Vineri, 2 august 2019, 21:24 Actualitate | Esenţial


Ecaterina Andronescu
Foto: Captura video
Ecaterina Andronescu susține că declaraţiile care au dus la demiterea sa din funcţia de ministru al Educaţiei au fost interpretate "într-o manieră absolut scoasă din context", "fără niciun fel de legătură" cu ceea ce a gândit ea. Ea a mai spus, vineri seară, că i se pare "oarecum mai nepotrivit" sau "neobişnuit" că a aflat din presă despre decizia premierului Viorica Dăncilă.

"Găsesc că a fost o interpretare absolut scoasă din context. Nu are niciun fel de legătură interpretarea pe care au dat-o unii cu ceea ce eu am gândit şi ceea ce eu am făcut, inclusiv publicând prin comunicatul de presă intenţia pe care noi am avut-o de la începutul anului şcolar. Faptul că doamna prim-ministru a luat această decizie este fără îndoială în fişa postului domniei sale. Dar că am aflat din presă, asta mi se pare că este oarecum mai nepotrivit sau neobişnuit, să spunem aşa. Nu este aceasta o problemă. Dar vreau să nu planeze asupra activităţii mele de dascăl, în primul rând, dar şi asupra activităţii publice asemenea lucruri care nu au nicio legătură cu mine. Şi spun acest lucru răspicat. Şi cu oarecare amărăciune, trebuie să recunosc", a spus Andronescu într-o conferinţă de presă susţinută la sediul ministerului.

Ecaterina Andronescu a mai afirmat că România are nevoie de un ministru al Educaţiei "profesionist" şi de un sistem "care să fie în mai mică măsură atins de decizii politice".

"Mi s-a cerut să schimb ordinul de ministru privindu-i pe profesorii cu note sub 5 la titularizare"

Ea a mai susținut că i s-a cerut să schimbe ordinul de ministru în baza căruia profesorii care nu au luat nici măcar nota 5 la examenul de titularizare să nu mai predea, fără a spune însă cine i-ar fi cerut să schimbe acel ordin.

"Un profesor care nu este un model pentru elevii lui, un profesor care nu are vocaţie şi determinarea de a-şi sluji elevii, eu cred că nu produce efecte benefice sistemului de învăţământ. După declaraţia mea publică legată de notele profesorilor şi cei care nu au luat la examenul de titularizare nici măcar nota 5, trebuie să vă mărturisesc că mi s-a cerut să schimb acest ordin de ministru. Nu am făcut-o şi nici nu aveam de gând să o fac, pentru că îmi călcam pe propriile mele convingeri", a subliniat Ecaterina Andronescu, citată de Agerpres.

Andronescu a adăugat că pleacă de la minister "cu convingerea că nu a făcut lucruri greşite", susținând că în perioada în care a deţinut funcţia de ministru "a slujit" instituţia "de la 8.00 dimineaţa până la miezul nopţii", deoarece sistemul de învăţământ are nevoie de multe măsuri.

"Am reuşit să regândesc metodologia manualelor şi să readucem sistemul acesta de manuale într-o situaţie cu care societatea românească era deja obişnuită şi care să fie convenabilă şi pentru elevi, dar şi pentru profesori. Nu a fost un lucru foarte uşor de făcut. Aşa cum nu au fost uşor de construit proiectele privind digitalizarea. (...) Sunt astăzi proiecte care au fost scrise, depuse şi îşi aşteaptă aprobarea, de 475 de milioane de lei, din fonduri europene", a adăugat fostul ministru al Educației.

Ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, a fost demisă vineri de premierul Viorica Dăncilă, pentru declarațiile "profund greșite” date în cazul Caracal.

Ecaterina Andronescu a afirmat joi seară, într-o emisiune la Antena 3, că ea a „învăţat de acasă să nu se urce cu străini în maşină”, referindu-se la cazul Alexandrei, fata de 15 ani răpită şi sechestrată după ce a plecat spre municipiul Caracal cu o maşină „la ocazie”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5602 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Ai abramburit institutia, nu slujit (Vineri, 2 august 2019, 21:37)

    Dalinar [utilizator]

    De slujit ai slujit partidul de infractori!!!
  • +8 (14 voturi)    
    Asa este Ecaterina. (Vineri, 2 august 2019, 21:42)

    dandra [utilizator]

    Solitaire este un joc greu si iti mananca din timp.

    Iti manca dn timp cand alegi intre wc uri in scoli si wifi gratuit.

    Iti mananca din timp cand nu faci nimic ca sa aloci banii la educatie si in schimb intorci capul cand se duc la catedrala.

    Iti mananca din timp cand mii de elevi merg pe jos kilometrii intregi ca apoi sa toceasca niste poezii care nu o sa foloseasca vreodata la angajare.

    Nu uita ca dupa demisie sa iti depui solicitare de iesire la pensie. Am auzit ca pensiile speciale sunt acum destul de mari. Poate te califici, ca una dintre cele mai prolifice slugi PSD; poate primesti niste bani si de la antena3.

    Adio! Sper sa nu te mai vad niciodata in spatiul public.
    • -3 (5 voturi)    
      oarecum (Vineri, 2 august 2019, 22:16)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Sa stii ca a facut si lucruri bune.

      Comparativ, mi-e teama ca o vor regreta multi.

      Atat se poate in Romania, sa nu crezi ca un alt ministru va fi mai bun.

      Intr-o turma de zebre, niciuna nu e alba complet, Toate au dungi :-)
      • +1 (5 voturi)    
        A facut (Vineri, 2 august 2019, 23:25)

        Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        de nu le mai poti numara. O idioata fara viziune!
  • +5 (5 voturi)    
    .... (Vineri, 2 august 2019, 21:44)

    tirolez [utilizator]

    Lasa ca schimba Breaz tot. Si data de incepere a anului scolar si ordinul cu nota 5. Cum sa lasi atatia pilosi someri? Unii cu mastere, poate chiar si doctorate.
    De-asta e periculos sa avem oameni prost pregatiti in functii importante. Semneaza tot ce li se da. Androneasca sa zica mersi, a scapat ieftin, probabil ii pregateau ceva mult mai nasol daca nu renunta.
  • +8 (8 voturi)    
    Katy (Vineri, 2 august 2019, 21:49)

    aladdin [utilizator]

    Intreaba-te din ce partid faci parte. Dupa ce-ti raspunzi la intrebarea asta, totul va capata sens.
  • +5 (9 voturi)    
    Slujnica (Vineri, 2 august 2019, 21:51)

    mitg [utilizator]

    Esti in slujba prostiei draga, nu altceva.
  • +4 (6 voturi)    
    de fapt (Vineri, 2 august 2019, 22:00)

    of of [utilizator]

    De fapt, a fost demisa pentru povestea cu titularizarea (profesorii cu note sub 5 nu au voie să mai predea). I s-a cerut să schimbe ordinul de ministru și nu a vrut, așa că la prima ocazia a fost demisă!
    • +2 (2 voturi)    
      Dacă-i adevărat, este o bilă albă pt. ea. (Vineri, 2 august 2019, 22:30)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Dar mai degrabă pentru faptul că nu a vrut să se prelungească vacanța.
  • +5 (7 voturi)    
    abramburica a primit ce a meritat (Vineri, 2 august 2019, 22:02)

    trandafil [utilizator]

    In opinia dansei, guvernul dancila a fost cel mai slab din ultimii 30 de ani. Imediat ce a intrat ea in guvern, acesta a devenit unul foarte performant, fata de care nu a mai avut nici o critica. Oportunismul este principala ei calitate.
  • +3 (3 voturi)    
    Gata cu brambura toata ziua! (Vineri, 2 august 2019, 22:08)

    anion [utilizator]

    ''Am slujit instituția de la 8.00 dimineaţa până la miezul nopţii''. Te-ai surmenat fara niciun rost. Te-a doborat o analfabeta, un politician incalecat 6 luni de seful vostru. Faci contestatie la Sex-ul vostru si poate mai ramai in PSD un an! Sfatul meu este sa dormiti normal; de la 10.00 seara la 6.00 dimineata.
  • +2 (2 voturi)    
    de ce? (Vineri, 2 august 2019, 22:12)

    anion [utilizator]

    Te-ai gandit ca nu ai dat raspuns imediat la ziua cand incepe scoala? Daca seful a vrut amanare, de ce ai scaldat-o fara sampon?
  • +7 (7 voturi)    
    a slujit ,,,, (Vineri, 2 august 2019, 22:40)

    sareta [utilizator]

    Si Lucretiu Patrascanu a slujit Partidul Comunist ca un bou si in final l-au impuscat ca pe un mistret,,,,
  • +3 (5 voturi)    
    Foarte... (Vineri, 2 august 2019, 23:07)

    ElDiablo [utilizator]

    ...urat din partea doamnei Veorica. S-o demita pe Abramburica tocmai acum, inainte sa arunce ultima lopata de pamant in groapa invatamantului romanesc. Sa muncesti la asta 16 ore pe zi si sa fi expulzat ca o masea stricata...E de neiertat.
  • +2 (4 voturi)    
    QED (Sâmbătă, 3 august 2019, 9:04)

    anonimicus [utilizator]

    "Am slujit instituția de la 8.00 dimineaţa până la miezul nopţii".

    Care instituție?

    Căci seară de seară (până la miezul noptii, da) era ba la Antena 3, ba la Romania TV, ba (când se dădea "dizidentă") la Realitatea.
  • +1 (1 vot)    
    Din păcate ai slujit instituția și nu educația (Duminică, 4 august 2019, 12:14)

    hic sunt leones [utilizator]

    .