Cazul Caracal. Comisarul care ar fi oferit date din anchetă unor interlopi: Am apelat la toate mijloacele / Informațiile erau publice, au fost puse pe Facebook de cineva din Primărie

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 2 august 2019, 13:34 Actualitate | Esenţial


Suspectul din Caracal
Foto: Captura Digi 24
Comisarul Nicolae Alexe, șeful operativ al Poliției Olt, care după dispariția Alexandrei ar fi apelat la Remus Rădoi "Codiță", șeful unei rețele uriașe și unul dintre cei mai temuți oameni din județ, a susținut la B1 TV că informațiile pe care i le-ar fi trimis lui "Codiță" erau deja publice în acel moment, fiind postate pe Facebook.

"Dacă nu făceam ceea ce am facut mi se imputa că nu am făcut, dacă am făcut, mi se impută că am făcut. Am apelat la toate mijloacele. Acele informații de care vorbiți dumneavoastră deja erau pe o pagină de Facebook cu numerele de telefon, nu știu, cred că cineva de pe la Primărie a luat numerele de telefon și le-a pus să le găsească. S-au pus numerele de telefon pe o pagină de Facebook, deci deja erau făcute publice”, a declarat pentru B1.ro comisarul șef Nicolae Alexe.

Libertatea
a scris vineri că Poliţia a apelat la interlopi pentru a afla adresa unde a fost dusă Alexandra, iar aceștia i-au trimis pe poliţişti la casa unei grupări rivale, pentru a-şi regla conturile.

Comisarul șef Nicolae Alexe, numărul unu pe operațiuni în poliția Olt și cel care a coordonat acțiunea de la Caracal, a apelat la un apropiat, Remus Rădoi ”Codiță”, șeful unei rețele uriașe și dintre cei mai temuți oameni din județ, condamnat pentru că a desfigurat un rival în bătaie, scrie Libertatea, care publică fragmente din conversația pe WhatsApp a celor doi.

Potrivit sursei citate, poliția i-a oferit numerele de telefon ale suspectului și alte informații, iar Remus Rădoi ”Codiță” a trimis poliția la două adrese false ale rivalilor din clanul "Oacă". În același timp, clanul "Oacă" cunoștea și el toate mișcările poliției, fiind prieten cu șefii poliției din Caracal: Mirea și Humă, ambii implicați în căutarea Alexandrei.

Nicolae Alexe a susținut de la începutul anchetei că a fost singurul care a insistat să se intre în casă și că adresele pentru cele trei percheziții au fost obținute prin intermediul unor investigații. "Concret, am luat legătura cu oameni din Caracal de bună-credință care mi-au furnizat date", declara Alexe la România TV.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6800 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Trist (Vineri, 2 august 2019, 13:46)

    florinos [utilizator]

    Alexandra aștepta ca Statul Român sa vina sa o salveze dar Polițiștii făceau vizite la interlopi.

    Sa ne amintim cum Tariceanu, Iordache, Olguta si Viorica Dancila au condamnat protocoalele intre institutiile statului pentru a le inlocui cu protocoale cu interlopi.

    Ciudat ca Politistul Nicolae Alexe nu a cerut ajutorul SRI care are tehnologie performanta si care ar fi salvat-o pe Alexandra.
    • +2 (2 voturi)    
      Puteau cere ajutorul DOS (Vineri, 2 august 2019, 14:43)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Direcția de Operațiunei Speciale, din cadrul MAI, mai devreme de ora 22:00 ... Că ăia aveau aparatura și conștiințele necesare pentru a o face, așa cum au demonstrat de fapt ...
    • +1 (1 vot)    
      Ii avem inca in minte pe cei (Luni, 5 august 2019, 10:38)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      care zbierau ca oricum Iohannis e mai raud ecat toti interlopi, el fiind etnic german in timp ce interlopi sunt romani.
      Multi dintre ei parintii nostri.
      Poate si parintii Alexandrei si Luizei.
      De vreme ce le curg lacrimile la haznale.
      Nu-i bai, maximum un an sa treaca si apare la haznale si victima sistemului dinca.
  • +8 (8 voturi)    
    avem interlopi de treaba, se poate discuta cu ei (Vineri, 2 august 2019, 13:49)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    in studiourile tv si pe holurile parlamentului.
  • +6 (8 voturi)    
    In concluzie , nu mai avem nicio speranta , (Vineri, 2 august 2019, 13:54)

    kokos [utilizator]

    daca politistii sunt prieteni la catarama cu interlopii si isi paseaza informatii de la unii la altii. Ar trebui sa infunde toti puscaria.
    • -1 (1 vot)    
      interlop? (Miercuri, 7 august 2019, 12:41)

      sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Cititorul de titluri care nu verifica si continutul.
      E interlop pentru ca tabloidul Libertatea zice in titlu?

      Citind articolul vezi ca e de fapt patronul celei mai mari firme de paza din oras.
      Singura problema cu legea pe care a avut-o a fost ca a batut niste persoane din clanul cercetat pentru proxenetism.

      Ar trebui cercetat seful politiei care avea legaturi cu acel clan cercetat pentru proxenetism si care a fost mutat se pare la frontiera.

      In loc sa fie cercetati cei care trebuie se pune presiune pe singurul politist care pare sa se fi straduit sa isi faca treaba.
      El e de fapt si cel care a insistat sa se intre imediat in curte si la Dinca.
  • +9 (9 voturi)    
    Foarte bine a procedat! (Vineri, 2 august 2019, 14:20)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Foarte bine a procedat Dl. Comisar!

    Daca nu interlopii, atunci CINE este cel mai potrivit sa dea informatii despre infractori?!

    Desigur ca dumnealor sunt cei mai in masura sa dea relatii, normal ca stiu tot ce misca in oras, in judet!

    Cinste dumnealui, si felicitari interlopilor care au incercat sa il ajute, complet dezinteresat si gratuit!
    • +1 (1 vot)    
      Prinos de multumire (Luni, 5 august 2019, 10:41)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      cefelor late trebuie sa le fie cantate si slujba, ca sa-i ajute Dumnezeu de-or fi sa dea de greu.
      Suntem gradina Maicii Domnului sau ce mama dreaq' ?

      PS: Divertis prezenta deja cazuri din astea. Sunt emblematice pentru acest popor orientalizat
  • +6 (6 voturi)    
    Tara a ajuns in fundul râpii... (Vineri, 2 august 2019, 14:31)

    Olyx [utilizator]

    nu mai putem spune ca a ajuns pe buza prapastiei...!! Ca Politia statului roman sa ajunga la cheremul interlopilor ESTE DE NECONCEPUT !... DEMISIA Guvernului ar fi prima masura ce trebuie luata, NU EXISTA ALTA CALE !....
  • +1 (1 vot)    
    nustiu ce sa zic (Vineri, 2 august 2019, 14:33)

    liviu_ [utilizator]

    pe de o parte politia ar trebui sa aiba informatori si printre oamenii care nu prea apreciaza legea...
    pe de alta parte asta nu era chiar unu mic pe care sa-l folosesti ca informator sau ca sa prinzi infractori mai mari..
    asta pare chiar unu smecher care trebuia arestat, nu interogat despre disparitia unei fete
    ce sa zic.. inca odata se vede coruptia si incompetenta politiei din caracal!
  • +3 (3 voturi)    
    eu cred ca a "AVERTIZAT" nu a "APELAT" (Vineri, 2 august 2019, 14:54)

    Andor74 [utilizator]

    ...cu alte cuvinte, vedeti ca avem un caz de disparitie, daca sunteti voi vedeti ce faceti, daca nu sunteti voi zicem ca 'ne-ati ajutat'
  • +1 (1 vot)    
    "Alexandra", afacere (Vineri, 2 august 2019, 15:30)

    Namaste [utilizator]

    toxica..
  • +4 (4 voturi)    
    A facut ce trebuia, un politist realist (Vineri, 2 august 2019, 17:38)

    V. Istina [utilizator]

    Se “revansa” el altfel, mai inchidea ochiul la o amenda, etc,

    Sa fim cinstiti, e poate singurul din Caracal care pare a fi facut ceva eficient ca politist!
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Vineri, 2 august 2019, 23:39)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Spuneam intr-un articol de aici ca cine crede ca serviciile din intreaga lume, ca vorbim de Mossad, MI5, MI6, FBI, CIA, CSIS, DIH, DST, SIRP, cateva dintre servicii, nu au informatori din randul interlopilor se inseala amarnic.

      Da, dpdv moral nu este corect, dar dpdv eficienta, nu ai alta sansa ca politist, sau agent profesionist, decat sa ai o retea de informatori din randul interlopilor, altfel esti ca pestele pe uscat.

      Daca s-ar putea fara ei ar fi perfect, dar tehnologia inca nu a ajuns inca in punctul in care informatorii sa devina inutili.
      • +1 (1 vot)    
        Nu i-ar fi prins pe dementii aia de la Bataclan (Luni, 5 august 2019, 10:43)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

        fara ceea ce se cheama "les indics".
        Aici insa vorbim de interlopie generalizata.
  • +1 (1 vot)    
    Au gasit fata beton (Luni, 5 august 2019, 10:58)

    ruskimushki [utilizator]

    stilata, cuminte, politicoasa, numai buna de produs.
    Desteapta.
    Daca mai traieste, pune cariera multora in pericol.
    De aceea e mai bine sa nu fie gasita.
    Taraganarea cautarilor este evidenta.
    Acum nu te mai omoara personal in beci, il lasa pe altul s-o faca.