Libertatea: Căutarea Alexandrei, cu informații de la clanurile de interlopi care i-au trimis pe polițiști la adrese greșite

de Redacția     HotNews.ro
Vineri, 2 august 2019, 9:01 Actualitate | Esenţial


Alexandra
Foto: Facebook Alexandru Cumpanasu
Comisarul șef Nicolae Alexe, numărul unu pe operațiuni în poliția Olt și cel care a coordonat acțiunea de la Caracal, a apelat la un apropiat, Remus Rădoi ”Codiță”, șeful unei rețele uriașe și dintre cei mai temuți oameni din județ, condamnat pentru că a desfigurat un rival în bătaie, scrie Libertatea, care publică fragmente din conversația pe WhatsApp a celor doi.

Potrivit sursei citate, poliția i-a oferit numerele de telefon ale suspectului și alte informații, iar Remus Rădoi ”Codiță” a trimis poliția la două adrese false ale rivalilor din clanul Oacă. În același timp, clanul Oacă cunoștea și el toate mișcările poliției, fiind prieten cu șefii poliției din Caracal: Mirea și Humă, ambii implicați în căutarea Alexandrei.

Nicolae Alexe, fost adjunct IPJ Olt, a declarat că a propus procurorilor care se ocupau de dispariția Alexandrei, să intre în flagrant în casa lui Gheorghe Dincă, invocând prevederea din Constituție care le permitea acest lucru, însă magistrații nu au fost de acord, deoarece nu erau siguri că victima e acolo.

Cotește materialul complet pe Libertatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















30817 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    mda (Vineri, 2 august 2019, 9:15)

    SoulSearcher [utilizator]

    asa e in fiecare oras/localitate din Romania

    exista niste interlopi care cotizeaza la sefii de politie si la procurori

    mai tineti minte de seful politiei neamt cand plangea la conferinta de presa dupa interlopul mararu omorat in mijlocul orasului piatra-neamt de impuscaturi precum in filme ???

    romania = tara interlopilor si a cefelor late care umbla cu pistolul la brau, doamne pazeasca sa ai vreodata vreo intersectie cu ei, ca singura sansa e sa fugi din tara cu familia, sa nu te mai gaseasca nimeni.
    • +9 (15 voturi)    
      Doar ca (Vineri, 2 august 2019, 9:47)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Titlu inselator, primele adrese gresite au venit de la STS, asa se vehicula, acum aflam pe surse ca ar fi fost furnizate de interlopi.
      Cam greu de crezut ca politia locala nu il cunostea pe criminal.
      Din ce observ criminalul trage de timp pentru a trece cele 30 de zile pentru arest, deocamdata nu au dovezi ca este criminal si poate fi eliberat conform legilor date de rectorul UAIC IASI Tudorel Toader si aprobate de Viorica Dancila.
      • +9 (9 voturi)    
        Probabil (Vineri, 2 august 2019, 11:07)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Probabil dupa cele 30 de zile va fi eliberat. Si e si mai probabil sa fuga imediat din tara, pentru ca stie ca in libertate zilele lui sunt numarate. Asa ca daca vrea cineva sa faca dreptate, trebuie sa se grabeasca.
      • +10 (12 voturi)    
        politia a mintit cu adresele gresite (Vineri, 2 august 2019, 11:18)

        olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        venite de la STS. Seful DIICOT a lamurit asta.
      • +10 (10 voturi)    
        testele ADN (Vineri, 2 august 2019, 12:53)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        mda, testele astea ADN la noi dureaza de numai.

        Cred ca se asteapta clonarea unui bebelus dupa urmele ramase, asteptat pana ajunge la 15 ani, si vazut daca seamana cu victima...

        Daca nu ar fi de plans... :(
        • +1 (1 vot)    
          Nu rade (Luni, 5 august 2019, 15:17)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

          acuma se tiparesc formularele de cerere tipizate.
          Apoi se ridica cladirea.
          Dureaza doua luni pana obtii actele, cu tot cu masuratori topo.
          Deci 15+1, ca la Loto.
    • +18 (18 voturi)    
      De marele Șoric. (Vineri, 2 august 2019, 9:47)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Marele și prototipul milițianului din Rrromânistan.
      Și viermi ca ăștia se pensionează la 45 de ani.
    • +1 (17 voturi)    
      Soric (Vineri, 2 august 2019, 9:59)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Mararu a cumparat casa in care locuiesc....
      Nu am nicio legatura cu familia Mararu !
      Mararu, de ce este atat de interlop Mararu ? De ce, pentru ca dadea bani la oameni si le lua camata ? Cati nu dau bani ? Sunt procurori care dau bani, politisti care dau bani, altii.... Interlop este substantiv sau adjectiv dupa dumneavoastra ? ..aplauze din sala...
  • +29 (31 voturi)    
    Alde pezede... (Vineri, 2 august 2019, 9:23)

    rov [utilizator]

    Si planul lor urgent:
    1. slabirea justitiei si scoaterea din puscarie a condamnatilor
    2. amnistia fiscala - sunt firme care s-au "pregatit" si au asteptat-o
    3. Indatorarea fara limita a Romanie ca oricine vine la guvernare sa gaseasca totul parjolit.

    Se zice ca nu e bine sa te gandesti la razbunare, dar acesti mizerabili merita cautati si pedepsiti precum cei care au facut holocaustul.

    Asta e HOLOCAUSTUL ROMANIEI !!!
    • +2 (2 voturi)    
      de precizat... (Sâmbătă, 3 august 2019, 12:14)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui rov

      De precizat slabirea justitiei prin maltratarea legilor in favoarea infractorilor de catre un politician (o fi el doctor,master sau academician in ale dreptului) venit NU INTAMPLATOR din Caracal ! Acest Ciordache este manjit cu sangele victimelor criminalilor ,violatorilor si hotilor ...... Pavaza pentru alde Dinca si sleahta interlopilor.
  • +28 (28 voturi)    
    Prieteni cu interlopii ?? (Vineri, 2 august 2019, 9:34)

    batmanss [utilizator]

    Cine se aseamănă se aduna ! E inadmisibil asa ceva , ar trebui sa fie cercetați si închiși.
    • +17 (17 voturi)    
      Tu cum crezi (Vineri, 2 august 2019, 10:03)

      Vinceroy [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Ca de ani de zile tot vedem sintagma "x, un cunscut interlop din orasul y" sau "z, un cunscut clan interlop".
      Mereu am avut o problema cu asta.
      Daca e interlop si e cunoscut, de ce mai e in libertate?
      Fix din motivul mentionat.
  • +7 (7 voturi)    
    Interlopii folosesc și presa ca să se bată. (Vineri, 2 august 2019, 10:11)

    asavreau [utilizator]

    Astăzi este atacat Rădoi.Mâine cine?Rădoi este rău văzut de toți infractorii din Caracal,aș spune că este singur împotriva tuturor.Nu-i un sfânt,dar ce-i legal în Caracal?Administrația PSD au făcut ca peste tot în țară,să fim considerați toți vinovați.Fac mahării PSD niște declarații halucinante,că suntem tâmpiți dacă-i mai votăm.
    • -9 (11 voturi)    
      Ca utilizeaza indignarea autosustinuta de voi? (Vineri, 2 august 2019, 11:04)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Bravo lor. Doar nu te astepti sa se ocupe de lucruri bune. Nu ar fi mai bine sa va linistiti toti incetisor si sa nu mai dezvoltati teorii si conspiratii? Doar zic si eu. S-ar putea sa fie utilizate de interlopi in conflictelel lor, sau de politicieni in adunarea de mase de manevra.
      • +4 (4 voturi)    
        Asta în timp ce autorităţile statului ... (Vineri, 2 august 2019, 12:26)

        BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        se contrazic între ele ... sporind aceasta indignare
        • -4 (4 voturi)    
          Presa este problema. (Vineri, 2 august 2019, 12:51)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

          Din stirile despre ucigasul Dinca, peste jumatate sunt false fara declaratii oficiale. Dar sunt distribuite peste tot fara verificare.
          Politia nu este un mijloc de informare, si trebuie sa astepte pana la atingerea anumitor pasi in investigatie pentru a oferi declaratii, de care apropo nu sunt obligati decat la cerere.
          • +2 (2 voturi)    
            Să luăm declaraţiile oficiale: (Vineri, 2 august 2019, 13:36)

            BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            1. Chestorul Ioan Buda, fostul şef al Poliţiei Române ne-a spus că poliţia a dorit să intre în locaţie, dar au fost opriţi de procuror care nu a permis acest lucru până la ora 6:00
            Asociația „Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor” (AMASP), din care face parte procurorul, Cristian Popescu, care se ocupa de caz ne spunea că de fapt poliţia nu a avut poliţişti diponibili pentru a efectua percheziţia, iar procurorul nu le-a interzis acestora să intre în locaţie ... ca apoi să aflăm din raportul Serviciului de Îndrumare și Control din cadrul Parchetului General că aceştia au hotărât de comun acord să nu intre în casa acestuia înainte de ora 06:00
            • -1 (1 vot)    
              Nimic contrar. (Vineri, 2 august 2019, 14:48)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

              Ala o spus ca ii trebuie mandat, alalalt o spus ca nu-s politisti, ca de comun acord in comunicare deficitara intre oameni la ora 4 noaptea au ajuns la un acord. Si fiecare scrie ce stie in raport. Uau, conspiratie.
              • +1 (1 vot)    
                Să înţeleg că dacă avem o (Vineri, 2 august 2019, 15:16)

                BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                urgenţă la 4 noaptea nu ne putem baza pe autorităţile statului, căci sărăcuţilor le e somn şi nu se pot coordona ... dacă era iarna şi o găseau dimineaţa moartă din cauza unei hipotermii ... cine plătea pentru deciziile de a amâna intrarea în locuinţă?
                • 0 (0 voturi)    
                  Sa intelegem ca au aflat locul (Vineri, 2 august 2019, 16:35)

                  Lok [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

                  abea la 3 noaptea. La 16 ore de la apelul 112. Era mult prea tarziu.
                  • 0 (0 voturi)    
                    prea tarziu pentru ce ? (Luni, 5 august 2019, 9:42)

                    ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                    pentru a prinde un batran mincinos?
          • +2 (2 voturi)    
            2. Georgian Drăgan, purtătorul de cuvânt al (Vineri, 2 august 2019, 13:54)

            BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Poliţiei Române declara că STS le-a transmis aria în care se află telefonul mobil şi ulterior 3 locaţii greşite unde s-au efectuate primele 3 percheziţii;
            Sorin Bălan, prim adjuct STS a declarat că STS-ul nu a furnizat locaţiile greşite poliţiei pentru că STS-ul nu furnizează locaţii ...
            Dar presa este problema autorităţile îşi fac treaba excelent ... presupun tot vina presei că autorităţile nu s-au schimbat după Munţii Apuseni, Siutghiol, Colectiv ... apropo de Colectiv avem vinovaţi ori autorităţile au lucrat excelent la îngroparea dosarului odată ce presa şi populaţia au uitat de el şi au căutat alte subiecte ...
            • 0 (2 voturi)    
              Pai presa nu trebuie sa verifice din 3 surse? (Vineri, 2 august 2019, 14:49)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

              Sau astea sunt standarde invechite ce nu mai fac fata necesitatilor vietii cotidiene din 2019?
              • +1 (1 vot)    
                Dar mai nou purtătorul de cuvânt (Vineri, 2 august 2019, 15:12)

                BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                al poliţiei nu este sursă oficială credibilă? ori te îndoieşti de declaraţiile prim adjunctului STS date în comisia de apărare ... ori ai ajuns la aceeaşi concluzie ca şi mine? ... autorităţile statului MINT ... iar orice iese din gura lor ar trebui verificat de trei ori ...
                • 0 (0 voturi)    
                  Exact. Sa verifice. (Vineri, 2 august 2019, 16:38)

                  Lok [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

                  Pe langa ca avem un caz foarte proaspat, presa sare sa publice orice dar orice iese din gura oricui fara nici o discriminare. Vecini catel purcel, toti au ceva de spus in presa si se mai si contrazic. Nu uit ca orele telefonului erau puse gresit in presa de vineri.
                  • 0 (0 voturi)    
                    precizeaza (Luni, 5 august 2019, 9:43)

                    ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                    sa verifice haznaua trei, singura abilitata.
  • +22 (22 voturi)    
    Stat mafiot (Vineri, 2 august 2019, 10:20)

    JustinCase [utilizator]

    Ba, voi pricepeti ce se intampla in mizeria asta de tara?
    Deci militia sta pe WhatsApp cu interlopii.
    Militia nu face cercetari ci ii intreaba pe interlopii pe care ii tolereaza si carora nu le face nimic.
  • +15 (15 voturi)    
    "Cautare" ??? (Vineri, 2 august 2019, 10:24)

    Andor74 [utilizator]

    Cred ca mai degraba "AVERTIZARE"....
    Prima data isi suna colaboratorii: "Vedeti ca avem de cautat pe cineva, dati-mi de stire daca voi sunteti, sa stiu ce fac mai departe"...
  • +13 (13 voturi)    
    Preteneala cu interlopii... (Vineri, 2 august 2019, 10:36)

    delavrancea [utilizator]

    Si pe ce fel de relationare se bazeaza preeteneala asta?
    Sa intelegem ca e asa o cardasie intre
    POLITIC-INTERLOPI-INSTITUTIILE DE FORTA ALE STATULUI (TOATE)-AFACERISTI
    Mai jos , noi-oile-prostii-..limea
    Bravo Ba!Ce stat ati cladit.
    Lua-v-ar dra..!
  • +14 (16 voturi)    
    ma amuza suportabilitatea romanilor (Vineri, 2 august 2019, 11:18)

    Itsoc [utilizator]

    ma intreb de cate exemple mai au nevoie romanii ca sa se rascoale masiv si sa arda din temelii tot sistemul asta eminamente mafiot.

    In cazul Hexipharma li s-a aratat romanilor ca viata lor nu inseamna nimic atunci cand vine vorba de combinatii pe nashpa cu statul.
    De aici fiecare roman trebuie sa inteleaga ca fiecare cladire construita, fiecare pod, fiecare strada, spital, e facut pe nashpa si ca le va periclita viata, nu e o chestiune de DACA ci de cand.
    Doi, cazul de fata arata ca militia, procuratura si serviciile lucreaza mana in mana cu Mafia politica dar si mafia tiganeasca interlopa. Cand zici POLITIA ROMANA zici MAFIA INTERLOPA.
    Concluzia de aici? nimeni dintre copiii romanilor nu sunt in siguranta si vor fi traficati pentru sex si munca fortata in final. Nu e o chestiune de daca ci de cand.

    Sintetizand pe intelesul tuturor romanilor:
    Viata voastra si a copiiilor vostri e a Mafiei in vecii vecilor, orice rezistenta e futila. Ori plecati din tara ori acceptati ca va veni randul vostru si al familiei voastre.

    acum, meditati un pic pe asta si ganditi-va ce veti spune copiiilor vostri atunci cand vor ajunge traficati sau sa li se taie un picior in spital pentru ca au luat o infectie rezistenta si nah, nu s-a mai putut face nimic decat amputarea.
    nu uitati asta. Nu uitati!
  • +12 (12 voturi)    
    Interlopi, pentru linistea voastra, gasiti-o rapid (Vineri, 2 august 2019, 11:32)

    D-or [utilizator]

    Interlopi, uniti-va si gasiti felele cit mai repede si cit mai vii.

    Daca sunt moarte, ati incurcat-o...
  • +10 (10 voturi)    
    Astora le cerea Dragnea iertare... (Vineri, 2 august 2019, 12:28)

    Metec [utilizator]

    PSD este precipitatul politic al lumii interlope. De aceea, el ar trebui desfiintat de Parchet.
    Am cerut asta prin toate metodele posibile. Din pacate, Parchetul s-a facut ca nu intelege si nu vede nimic.
    Macar de-ar intelege electoratul, in cele din urma... Dar, slabe sanse!
  • +10 (10 voturi)    
    se pare ca dinca prefera (Vineri, 2 august 2019, 12:32)

    trandafil [utilizator]

    sa putrezeasca in inchisoare pentru crima decat sa dea ochii cu clanurile mafiote din caracal.
  • +4 (6 voturi)    
    Emigrez in Columbia (Vineri, 2 august 2019, 13:33)

    justin puscasu [utilizator]

    ”Codiță a trimis poliția (respectiv pe Comisarul șef Nicolae Alexe cu care era in contact pe un grup Whatsapp) la două adrese false ale rivalilor din clanul Oacă. În același timp, clanul Oacă cunoștea și el toate mișcările poliției, fiind prieten cu șefii poliției din Caracal: Mirea și Humă, ambii implicați în căutarea Alexandrei. "
    Deviza Politiei Americane (To serve and protect) se aplica perfect si Militiei noastre: slujesc si protejeaza clanurile interlope.
  • +3 (3 voturi)    
    interlopii intre ei (Vineri, 2 august 2019, 14:24)

    Coco Whistle [utilizator]

    se cunosc, se ajuta, devin statul roman. e nevoie de oameni noi, educatie noua, e nevoie de romanii plecati.
  • +1 (1 vot)    
    Nimic nou sub soare (Vineri, 2 august 2019, 14:44)

    Mai_mirare [utilizator]

    Nimic nou sub soare! Infractorii, mereu au fost informatori. Iar politia inchide ochii la infractiunile lor, tocmai pentru a obtine informatii in cazuri din acestea care nu pot fi uitate prin sertare.
  • +1 (1 vot)    
    trafic de persoane (Vineri, 2 august 2019, 15:00)

    watt [utilizator]

    E posibil ca fetele sa fie scoase din tare? Sa fie vândute?
    Ce amestec au clanurile mafiote?
    Sau găsit rămășitele celor 2? Sau nu ?
    E foarte dubios....
  • +2 (2 voturi)    
    Ca-n filme! (Vineri, 2 august 2019, 15:34)

    Alui [utilizator]

    Asa am aflat si structurile mafiote din Romania:
    la baza, infractorii de drept comun si politistii, sus politicienii PSD!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se poate numi un stat... (Vineri, 2 august 2019, 22:44)

    Olyx [utilizator]

    in care interlopii dau informatii Politiei si procurorii protejeaza infractorii insa acelasi stat ofera pensii de zeci de mii de lei acelorasi procurori iar pe politisti ii scoate la pensie la 45 de ani ? Simplu : STAT MAFIOT ! pentru ca acest stat nu protejeaza cetateanul roman, obisnuit ci pe interlopi ( adica omologii romani ai mafiotilor...)
    • +1 (1 vot)    
      Hmmm (Vineri, 2 august 2019, 23:32)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Dar cu informatorii cum facem? Ca si aia tot interlopi sunt si vrem nu vrem este nevoie si de ei pentru a pune cap la cap informatiile sau pentru a le obtine.

      In orice tara exista si vor exista informatori.

      Nu este corect dpdv moral, de acord, dar dpdv eficienta este mai mult decat necesar sa ai, ca politist competent, in special pentrub investigatorii "de teren", o retea de informatori. Fara ei esti ca pestele pe uscat.

      Sau crezi ca Mossad, MI5, MI6, CIA, FBI, DPF, CSIS, BND, DST, SIRP, ISD, pentru a mentiona cateva servicii, nu au informatori, sau daca au, acesti informatori nu sunt in proportie de 75% dintre ei interlopi?
  • +1 (1 vot)    
    Remus Radoi (Vineri, 2 august 2019, 23:07)

    Eu123 [utilizator]

    M-am uitat la interviul cu Remus Radoi de la Digi24.

    Am ramas masca. Interlop sau nu, omul asta are un limbaj de 10 ori mai elevat si cursiv decat orice politist care a dat pana acum declaratii in acest caz.

    Poate e interlop, ok, cateodata politia mai coopereaza si cu interlopii in orice tara, interlopi care in schimbul informatiilor sunt lasati sa isi desfasoare activitatile pana la o anumita limita, nu degeaba se numesc informatori.

    Dar, acest informator este cu 10 clase peste politisti.

    Spune lucrurilor pe nume, declara in ce a fost implicat pentru sprijinirea politiei si spune si ce tip de comportament au politistii nostri.

    Macar 1 politist as vrea sa vad ca vorbeste cursiv ca acest Radoi.

    Repet, interlop sau nu, dar macar stie sa vorbeasca.

    O fraza spusa de el este de mentionat cand s-a referit la anchetatorii din cazul actual :

    "Sunt două variante, ori în continuare sunt lipsiţi de înţelepciune, de profesionalism şi orbecăie ca nişte cretini aşa cum au dat dovadă până acum, ori există o conivenţă sau lucrurile, firul logic duc înspre cineva atât de important încât necesită un timp pentru a le aranja."
    • 0 (0 voturi)    
      Si link-ul (Vineri, 2 august 2019, 23:24)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

      https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/reactia-lui-remus-radoi-barbatul-sunat-de-politistul-care-coordona-disparitia-alexandrei-1168369