Fifor anunță că poliția începe verificarea transportatorilor ilegali de persoane

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 2 august 2019, 8:57 Actualitate | Esenţial


Parcare de la Autogara Militari
Foto: Hotnews
​Poliția începe astăzi verificarea transportatorilor ilegali de persoane în toată țara, a anunțat, pe Facebook, ministrul interimar al Internelor Mihai Fifor.

Acțiunea ar urma să se desfășoare timp de 8 zile în primă fază și vizează depistarea celor care efectuează transport neautorizat de persoane.

Acțiunile vor fi concentrate în special în apropierea zonelor de îmbarcare și debarcare a pasagerilor din stațiile pentru mijloacele de transport în comun, gări, autogări, dar și pe traseele de deplasare a acestor autovehicule.

Polițiștilor rutieri, de ordine publică, de investigare a criminalității economice și de la transporturi li se vor alătura și specialiști ai Registrului Auto Român și ai Inspectoratului Teritorial de Muncă, a mai precizat ministrul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1943 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Mda (Vineri, 2 august 2019, 9:05)

    The_Dude [utilizator]

    Transportatorii neautorizati il roaga pe dl ministru sa fie mai exact in declaratii, respectiv sa indice in detaliu zonele de interes, mai ales ca 8 zile sunt cam multe. Totodata, pentru corecta informare, ar trebui ca aceasta actiune sa fie facuta publica si pe FB, eventual si prin ro-alert, iar politia sa se deplaseze catre aceste zone obligatoriu cu surle si trambite.

    Nu de alta, dar ar fi pacat sa fie prins vreun transportator neautorizat... ar strica la statistica, stiindu-se ca in Romania nu exista acest flagel.
  • +9 (9 voturi)    
    Si pana acum (Vineri, 2 august 2019, 9:37)

    batmanss [utilizator]

    Ce-au păzit ? Nu făceau asta ? Se stia de ei dar totul era permis.
  • +7 (7 voturi)    
    Dar pînă acum ce-au făcut asistații!? (Vineri, 2 august 2019, 9:51)

    Raoke [utilizator]

    Au așteptat salariul uriaș, voucherele de vacanță, norma de hrană și pensia!? Ăștia-s mai dăunători ca șobolanii!
  • +2 (2 voturi)    
    Fifor (Vineri, 2 august 2019, 13:49)

    BibiAfricanul [utilizator]

    asta e un NIMIC. Patentat. Sluga buna la orice. Un papagal. De unde sa isi dea el seama/inteleaga ce spune,
    Pentru el e ceva extraordinar ca se face ceva, orice, oricum, numai sa se faca. Praf in ochi.
    Plan de masuri. Strategie. Vax albina.
    Si vorba lui Dude, sa ii anuntam pe toate caile, sa fie actiunea de succes....
    E nevoie de o situatie limita si iti dai seama ce nulitati ne conduc.
  • +1 (1 vot)    
    neautorizati (Vineri, 2 august 2019, 13:55)

    Ademordna [utilizator]

    Adica ii cauta pe cei care nu contribuie la morisca lor.
  • +2 (2 voturi)    
    Rezultatul actiunii... (Vineri, 2 august 2019, 14:31)

    misu81 [utilizator]

    ... va fi urmatorul : cativa amarati care luau autostopisti in drumul lor, oameni care nu vor mai avea cu ce sa se deplaseze pe drumurile rurale care sa nu uitam ca sunt lipsite de mijloace fezabile de transport si alte asemenea rezultate infertile.
    Ca de obicei cand se intampla la noi ceva luam cele mai abramburite masuri pe care ulteior le abandonam ca fiind nefezabile.
    Domnule Fifor camere de luat vederi la fiecare colt de strada, asta e solutia pentru siguranta celor care fac autostopul, bineinteles si sa raspundeti la 112 in cazul in care se intampla ceva si sa stie angajatii MAI sa se uite pe camere.

    Succes !
  • 0 (0 voturi)    
    incepe ? (Vineri, 2 august 2019, 16:55)

    codrean [utilizator]

    e ilegal de mult timp ?Amploarea fenomenului este principala cauza de desfiintare a multor linii de transport public devenite nerentabile !