Guvernul vrea să treacă sistemul 112 de la STS la MAI. Fifor: „Suntem în faza în care pregătim procedura și modificări legislative”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 31 iulie 2019, 21:22 Actualitate | Esenţial


Mihai Fifor
Foto: Agerpres
​Guvernul vrea să treacă sistemul 112 de la STS la Ministerul de Interne. Anunțul a fost făcut de vicepremierul Mihai Fifor, care conduce interimar MAI.

Într-o intervenție telefonică la Antena 3, Fifor a spus că una dintre cele mai relevante și de impact măsuri luate în calcul după tragedia de la Caracal este „unificarea dispecerizării, pentru că am văzut cu toții ce timpi se pierd atunci când operatorul 112 încearcă să obțină informații și ulterior dă legătura către dispecerul de la Poliție, de la Ambulanță sau de la Pompieri”.

Întrebat dacă acest anunț se traduce prin trecerea 112 de la STS la MAI, Mihai Fifor a răspuns: „E corect! Asta dorim să facem și suntem în faza în care pregătim procedura și modificări legislative astfel încât să trecem de îndată la acest lucru”.

Anterior, într-o declarație de la Palatul Victoria, premierul Viorica Dăncilă declarase că a cerut Ministerului de Interne și lui Raed Arafat să prezinte planul de măsuri referitor la comasarea dispeceratelor între Poliție, SMURD, Pompieri, Ambulanță.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8681 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Adica in Kiseleff 10 ? (Miercuri, 31 iulie 2019, 21:33)

    Plagarus [utilizator]

    S-a pucat de slujit muzeograful Fiforel antropOlogul !
    • +19 (19 voturi)    
      ca tot merge struna MAI-ul... (Miercuri, 31 iulie 2019, 22:29)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ca tot merge struna MAI-ul...
      • +3 (3 voturi)    
        Exact (Joi, 1 august 2019, 9:30)

        florinos [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Oare vor folosi tehnologia sistemului 112 si la altceva ? un fel de Big Brother de 10 August ?
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 31 iulie 2019, 21:40)

    tirolez [utilizator]

    Bineinteles asta se va face cu ce-le-ri-ta-te, spre deosebire de masurile de inasprire a pedepselor.
  • +16 (16 voturi)    
    MAI (Miercuri, 31 iulie 2019, 21:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adica la niste incompetenti, slugoi politic angajati pe criterii de nepotrism si clientelism, ai caror sefi au asbolvit Fabrica de plagiatori, infractori, corupti si snatajisti numita Academia de Politie. Si, eventual, sa mai smenuiasca niste parai catre mafia lor care a distrus SO.
  • +12 (12 voturi)    
    . (Miercuri, 31 iulie 2019, 22:03)

    theo667 [utilizator]

    Atentie ca astia fac fix ca iluzionistii arata ceva dar manaresc in alta parte, sub masca trecerii 112 sa nu treaca si altceva la MAI-Miliție
  • +18 (18 voturi)    
    Reparam o deficienta printr-o aberatie! (Miercuri, 31 iulie 2019, 22:07)

    V. Istina [utilizator]

    Asta da tampenie! STS-ul este cel mai putin vinovat in situatia asta, si ei vor sa-l pedepseasca! Ati uitat cum au reactionat politistii?
    • +10 (10 voturi)    
      Da, dar așa nu vom mai avea nici o sansa. (Miercuri, 31 iulie 2019, 22:37)

      Marinake [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Din punct de vedere al imaginii instituției, căcatul va fi mai ușor de maturat sub un preș și nu va exista nici o transparenta.
  • +10 (18 voturi)    
    Ciuma roșie (Miercuri, 31 iulie 2019, 22:19)

    maiorulmura [utilizator]

    112 trebuie trecut la profesioniștii de la SRI cu suplimentarea bugetului. PSD-ul vrea să ia STS ca să poată să fure alegerile.
    • +7 (9 voturi)    
      Tovarășe maior... (Miercuri, 31 iulie 2019, 23:09)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      ... trollezi subtil, așa e ordinul pe unitate la P$D?

      PS „Corect” se spune „profesionaliști”, nu profesioniști, nu ai citit indicațiile prețioase ale Duamnei Veoreca? :)
      • -3 (7 voturi)    
        Du-te bă de-aici (Joi, 1 august 2019, 0:34)

        maiorulmura [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

        Dracnea la pușcărie!
        • +5 (7 voturi)    
          News flash (Joi, 1 august 2019, 1:06)

          Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

          Poate în beciul din Kiseleff 10 de unde postezi nu s-a aflat, dar Draqnea e deja la pușcărie ;-)

          Nu ne mai trollezi ceva din repertoriul manelist al PSD, cu protocoalele SRI cu parchetele, statul paralelo-perpendicular, serviciile și procurorii răi care hăituiesc bieții politicieni nevinovați? :)
  • +3 (3 voturi)    
    rock (Miercuri, 31 iulie 2019, 22:41)

    TLiviu [utilizator]

    aoileu !!!! stiri bune pentru unguri ...
  • +10 (10 voturi)    
    Masuri pentru a lua fata la fraieri (Miercuri, 31 iulie 2019, 22:45)

    CipCC [utilizator]

    Masuri pentru a lua fata la fraieri!
    Si daca se mai intampla o faza ca asta de la Caracal il mutati la Cotroceni, si tot asa!
    Bai nenorocitilor, a murit fata aia la metrou, ati montat panouri de protectie in statii? Sau ce asteptati, sa mai moara cativa impinsi pe sine!?
  • +11 (13 voturi)    
    urmeaza SRI, SIE, si tot ce misca independent ! (Miercuri, 31 iulie 2019, 22:54)

    mirceacr [utilizator]

    Oportunitate de consolidare si subordonare politica a institutiilor de securitate care aveau statut autonom !
    Toata lumea sub control la partid !
  • +10 (12 voturi)    
    PSD a găsit pretextul... (Miercuri, 31 iulie 2019, 22:54)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... pentru a pune mâna pe STS și a putea controla aplicația care verifică votul multiplu. Niște „profesionaliști” adevărați când e vorba de manipulare și furt, ca să o parafrazăm pe Veoreca
    • +6 (8 voturi)    
      mult mai mult (Joi, 1 august 2019, 0:29)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

      sts asigura comunicatiile speciale ale tuturor demnitarilor, incepand cu cotrocenii.
      ar fi mai ceva decat fuse sipa...
      cu asta si cu parchetul special pt. justitie, ar scapa de orice gica contra...control total, s'ar rezolva si cu coruptia si cu criminalitatea.

      vasilica e mai parsiva, mult mai parsiva decat nicu livache dracnea din rahova.
    • +4 (4 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 1 august 2019, 8:28)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

  • +9 (9 voturi)    
    Ca să câștige alegerile... (Joi, 1 august 2019, 0:27)

    revelare [utilizator]

    .
  • +10 (10 voturi)    
    genial! (Joi, 1 august 2019, 1:58)

    Filbert [utilizator]

    Cum militienii au dovedit, in tragedia de la Caracal, competenta, profesionalism, empatie, inteligenta, reactie rapida, e absolut normal sa administreze ei 112...Eu zic ca merita si controlul centralei nucleare de la Cernavoda, apropo.
  • +8 (8 voturi)    
    nacht und nebel (Joi, 1 august 2019, 7:31)

    nevada [utilizator]

    Adică noapte si ceață. Noaptea minții dacă nu naște monștri, atunci cel puțin va produce ceața în care sa se ascundă tot ce vor cei de la PSD prin marionetele (=slugile ) lor de la MAI
  • +4 (4 voturi)    
    pai (Joi, 1 august 2019, 9:21)

    codrean [utilizator]

    STS-ul asta e o institutie importanta, autonoma, o muta oare cineva cum vrea si cand vrea ? Doar "deschiderea discutiei" pe aceasta tema denota habarnismul lui Dancila si Fifor !
  • +4 (4 voturi)    
    Noaptea Mintii !! Spunet cum faceti sa localizati (Joi, 1 august 2019, 9:33)

    deval [utilizator]

    instant corect apelurile , incepand de maine ! Asta e prioritatea !!! Asteptati concluziile anchetelor si apoi puteti face analize-daca aveti creerul necesar- , nebunilor !
    In mod normal serviciile implicate trebuie desfiintate -ca in Georgia- si reconstruite ! Am spus de multa vreme ca Ciuma Rosie e contagioasa si e pentru ca analfabetii si coruptii nu se pot incojura decat cu oameni ca ei !!
  • +4 (4 voturi)    
    Si cum se imbunatateste serviciul, ambuscatule ? (Joi, 1 august 2019, 9:37)

    deval [utilizator]

    Ne-ati disperat cat de cretini sunteti !! MAI este cea mai corupta si analfabeta structura , cum sa insemne asta un lucru mai bun ?!
  • +4 (4 voturi)    
    bravos.... (Joi, 1 august 2019, 9:41)

    liviu_ [utilizator]

    eu zic sa trecem tot direct sub controilul psd...

    mai baieti
    noi facem schimbari de dragul schimbarilor...

    cati au spus de problemele legislative?! daca procuroru ala nu era incompetent si legea e cu adevarat proasta cu privire la prechezitii?!
    cati au spus de problema 112? personal insuficient (Daca politaiu care a raspns la apel are dreptate si era SINGUR pe judet, pai atunci se explica d c a actionat asa si nu e chiar vina lui...)?
    d c nu exista protocoale la 112? set de intrebari si actiuni in functie de situatie!
    implementat localizarea mai ok la 112 (to be fair, aici cel mai probabil nu ajuta)!
    d c politistii s-au uitat pe camere la peste 12 ore de la disparitia fetei (e posibil sa fie ei incompetenti, e posibil sa fie procedura f greoaie, sau ambele)
    etc etc...
    astea tre rezolvate nu mutat x din subordinea y in subordinea z... aia nu rezolva NIMIC !!!


    ASTEA sunt intrebarile la care tre sa se raspunda, nu mutat institutii din dreapta in stanga si deschis dosare de cercetare doar pentru a da impresia ca facem ceva!
    sigur daca oamenii aia au gresit, vor trebui sa plateasca, dar scopul principal e sa repari viciile care au dus la aceasta tragedie si alea nu le repari daca anchetezi 3 incompetenti si raman 3000 de incompetenti care o sa actioneze fix la fel!
  • +5 (5 voturi)    
    Alo 112?Nu,poliția.Ce vrei bă? (Joi, 1 august 2019, 9:43)

    asavreau [utilizator]

    De acum dacă suni la 112 întâi te bate și pe urmă te întreabă ce vrei.PSD-ALDE ca sistem criminal nu pot vedea deficiențele de funcționare a 112.Nu văd că sistemul funcționând cu metode polițienești nu face nimic bun.Nu ajută.trecut la MAI întăresc metodele polițienești care sunt miliția cu o denumire nouă.
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Joi, 1 august 2019, 9:47)

    Pilips [utilizator]

    La fel cum au trecut si Institutul Cantacuzino?
    De ala ce se mai aude, e la fel, doar ca acum are alti sefi...
  • +3 (3 voturi)    
    alta... (Joi, 1 august 2019, 10:56)

    asada [utilizator]

    ....golanie a tandemului Dancila -Fifor instaurat dupa arestarea predecesorului borfas !!!! Izvor nesecat PSD-ul nu duce lipsa de lepre care nu se dau indarat de la nimic !!! O alta institutie independenta al carei conducator era numit de presedinte, se trece in subordinea unui minister profund corupt si aservit PSD condus de cineva de teapa lui Carmen Dan !!! Asteptam cu nerabdare aparitia naimitilor binecunoscuti alegatori si sustinatori ai PSD-ALDE_UDMR de pe forumuri care sa critice presedintele ca nu face nimic sa opreasca borfasii si mafioti de a pune mana pe tot ce misca in tara asta !!! Chiar nu se poate face nimic pentru a fi opriti acesti golani !!???