Arafat: Peste 70% dintre apelurile la 112 sunt false sau abuzive. Sună bazându-se pe faptul că nimeni nu știe cine este în spatele cartelei

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 31 iulie 2019, 16:51 Actualitate | Esenţial


112
Foto: Wikimedia Commons
Raed Arafat a declarat că peste 70% din apelurile la 112 sunt false sau abuzive, unul dintre motive fiind acela că apelanții sunt conștienți că autoritățile nu îi pot identifica după cartelele prepay, transmite Mediafax.

„Când venim cu concluzii, nu putem spune ce va fi adoptat la nivel de Parlament sau de Guvern, aceasta este o decizie politică, dar trebuie să semnalăm care sunt problemele. Una din problemele identificate este probelema cartelelor prepay. 70% - 72% din apeluri sunt false sau abuzive la 112 și sunt făcute de pe telefoane fără număr, si atunci înseamnă că nu poți lua nicio măsură. La Bihor, ieri (marți, n.r.) , a sunat o persoană la 112, zicând că se sinucide și a dat diferite indicii.(...) Și-a bătut joc de ei de pe o cartelă, nu știm a cui este”, a explicat Raed Arafat.

Potrivit acestuia, în momentul în care este cunoscut posesorul cartelei prepay, autoritățile îl pot localiza.

„Dacă știm a cui este cartela, imediat poți lua legătura cu persoana. Vorbim strict din punct de vedere al apelării la 112, nu pe alte aspecte. (...) Apeluri false sunt tot timpul (la 112, n.r.). Dar nu poți lua nicio măsură împotriva acelei persoane. (...) Operatorul nu poate face nimic. (...) Ia din timpul celui care are urgență reală. (...) Suntem obligați să reacționăm chiar dacă apelul e fals”, a mai explicat Arafat.

Șeful DSU a mai atras atenția că, în cazul în care o persoană este conștientă de faptul că numele său este legat de cartela de pe care sună, nu va apela abuziv la 112.

„Ei sună bazându-se pe faptul că nimeni nu știe cine este în spatele cartelei”, a punctat Raed Arafat.

Guvernul a înființat un comitet interministerial condus de Raed Arafat, pentru a îmbunătăți sistemul de urgență 112 și sistemul de localizare, arată un comunicat PSD. Comitetul va prezenta un plan de modificări legislative prin OUG care vor fi adoptate prin lege de Parlament.

Comitetul a avut deja întâlniri, iar în cursul zilei de miercuri va participa la alta.

„Astăzi (miercuri, n.r.) va fi a treia întâlnire, participă STS, participă IGSU, ANCOM, Ministerul Comunicațiilor și alți specialiști. Azi urmează să vină cu propuneri concrete, cu texte - cu texte propuse pe parte legislativă, cu ce trebuie să facem pe partea tehnică. Dacă sunt costuri pentru implementarea AML. Până mâine au termen. Vom discuta toate aceste aspecte și vom vedea ce va fi mâine. Intenția este să terminăm raportul cât mai repede”, a explicat Arafat.

Acest comitet este condus de secretarul de stat din MAI, Raed Arafat și are în componență reprezentanți ai IGSU, ai Secretariatului General al Guvernului, Ministerului Comunicațiilor și Societății Informaționale, Serviciului de Telecomunicații Speciale, și ai Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații.

În Parlament a existat o dezbatere largă pe tema cartelelor prepay fiind înregistrate și discutate mai multe proiecte de lege în acest sens. În 2011 o serie de deputați PDL au depus un proiect de lege care reglementa colectarea datelor personale ale utilizatorilor serviciilor de tip Prepay. Proiectul de lege a fost respins la vremea respectivă.

În 2014 un alt proiect de lege pe aceiași temă susținut public de SRI alături de legea denumită Big Brother a fost adoptat de Parlament. Mai exact, Camera Deputaţilor a adoptat în 2 iulie, cu 195 de voturi "pentru", 20 de voturi "împotrivă" şi 75 de abţineri, iniţiativa legislativă care obligă deţinătorii de cartele telefonice preplătite (prepay) să-şi prezinte datele personale de identificare.

Legea prevedea o perioadă de un an, respectiv până la 1 ianuarie 2016, pentru ca posesorii de cartele preplătite să aibă posibilitatea de a furniza operatorilor de telefonie datele personale de identificare. În caz contrar, legea prevede anularea numărului de telefon.

Proiectul de lege a fost susținut public de șeful SRI, George Maior, președintele de atunci al Comisiei de control SRI actualmente fugarul Sebastian Ghiță, dar și de Laura Codruța Kovesi. După ce a primit votul Parlamentului, proiectul de lege a fost atacat la Curtea Constituțională de către Avocatul Poporului pe motiv ca aceasta ar aduce atingere principiului garantarii si ocrotirii vieții intime familiale și private de către autoritățile publice și principiului proporționalității prevăzut expres de art. 53 alin. (2) din Constituție.

Curtea Constituțională a decis în septembrie 2014 că legea referitoare la identificarea utilizatorilor de cartele telefonice prepay este neconstituțională.

Curtea a constatat că dispozițiile legii criticate nu au un caracter precis și previzibil, iar modalitatea prin care sunt obținute și stocate datele necesare pentru identificarea utilizatorilor serviciilor de comunicații electronice pentru care plata se face în avans, respectiv a utilizatorilor conectați la puncte de acces la internet nu reglementează garanții suficiente care să permită asigurarea unei protecții eficiente a datelor cu caracter personal față de riscurile de abuz, precum și față de orice accesare și utilizare ilicită a acestor date", își motiva CCR decizia, într-un comunicat de presă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6056 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    asa si ? asta impiedica triangularea ? (Miercuri, 31 iulie 2019, 16:55)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    cati dintre "glumetzi" au fost dati in urmarire ?
    Si cati au fost sanctionati ?
    Sau nu v-ati derenjat ?
  • +6 (6 voturi)    
    Asa si? (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:01)

    gabone [utilizator]

    Ghinion ca s-a intamplat nenorocirea asta ca altfel nu mai iesea el public sa ne spuna despre 70% si despre cum sistemul e unul de 2 bani care nu poate face nimic..

    S-au bagat totusi bani in sistem, dar s-au dus in buzunarele lui Ghita..

    Acum iar se intalnesc si se fac ca discuta despre cum imbunatatesc sistemul si unde se mai duc niste bani..

    Iar o sa ne auzim peste ani despre cum sistemul e varza si lumea suna la misto iar misto-ul asta se transmite catre politisti care nu-i mai cred nici pe cei care au nevoie de ajutor..
  • -2 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:03)

    tirolez [utilizator]

    foarte bine, cui nu-i convine sa foloseasca porumbei voiajori. Dar nu va trece , in primul rand interlopii beneficiaza de cartelele anonime
  • +8 (8 voturi)    
    securistule (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:06)

    Mistrelutz [utilizator]

    cu ce te ajuta buletinele cumparatorilor daca oricine poate suna,la 112 de pe orice telefon fara cartela ??
    nu ne putem da libertatile la schimb pentru o falsa sau presupusa securitate.
  • +7 (7 voturi)    
    Abureala de doi lei. (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:09)

    Amad [utilizator]

    Nu-si cumpara nimeni cartela doar ca sa sune la 112.

    Politia poate obtine listingul apelurilor de pe cartela respectiva. Din 2-3 apeluri afla detinatorul real.
  • +8 (8 voturi)    
    La 112 se poate suna și fără SIM în telefon (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:13)

    Harald [utilizator]

    Tocmai au mai găsit politicienii un pretext să crească controlul asupra populației, de parcă că n-o să știe nimeni să scoată cartela din telefon, când are chef de glume proaste cu 112.

    Am să trimit la toate cunoștințele din RO niște SIM-uri din Anglia, unde nu cere nimeni acte de identitate. Ce-or să facă politicienii, or să interzică roaming-ul?
  • -1 (3 voturi)    
    pai (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:17)

    liviu_ [utilizator]

    rezolvati in plm problema

    acu te plangi cand esti secretar de stat de o gramada de ani?!

    interziceti cartelele fara proprietar declarat si obligati prin lege companiile sa le schimbe... ce kkt nene?! chestia asta e de zeci de ani si acum ne-am trezit?!

    si apoi cand ii prinzi pe aia cu telefoane la misto le trantesti un 2-3k euro amenda PENALA sa le iasa pe nas. si daca-s plozi, sa plateasca parintii!

    sa vezi cum ne potolim... dar pentru asta ar trebui sa avem... nustiu un secretar de stat care se ocupa de smurd si isu?!
  • +7 (7 voturi)    
    Sarcina de la partid ? (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:19)

    paulbutoi [utilizator]

    Cati dintre acesti apelanti abuzivi plang in cursul convorbirii cu operatorul 112 ?
    Iata ca eternul Arafat rezolva inca odata problemele …
    Le-a mai rezolvat si dupa Apuseni , lac Mamaia , Colectiv …
    Compara rapirea cu sinuciderea ...
    Ce tupeist nesimtit …
  • +7 (7 voturi)    
    se putea ... (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:20)

    ipsilon [utilizator]

    fara sa se bage in seama si marele Arafat ...
    Credeam - de fapt, nu credeam, dar speram - ca n-o sa se bage in seama, mai ales ca n-are el nicio treaba cu un caz strict de competenta Politiei.
    Poate cred c-am uitat ca, atunci cand a fost intr-adevat de competenta sa - Apuseni, Sutghiol, Colectiv etc etc - a facut un mare rahat, adica nimic bun!
    Mi-e greata de oportunistul asta, sincer ... a profitat de valul de efuziune cand a iesit lumea in strada pentru el, de-a cazut Ponta, si nu-si mai vede ridicolul din propria ograda
  • +8 (8 voturi)    
    Mare tupeu are acest impostor (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:28)

    Ragnar [utilizator]

    Acest impostor nu stie cum sa faca sa mergem cu buletinul sa luam cartele.Ba impostorilor,aveti tone de mijloace de localizare,cum poti sa afirmi asa ceva in 2019.Nu ti-e rusine???
  • +7 (7 voturi)    
    câteva întrebări (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:30)

    calexe [utilizator]

    1. nu se poate apela 112 și fără cartelă montată în telefon? dacă da, atunci care rostul ca autoritatea din domeniu să știe identitatea unei cartele prepay?

    2. presupunând că totuși identitatea utilizatorului unei cartele prepay este relevantă pentru identificarea apelantului la 112, un răufăcător nu poate ruga pe bunica prietenului nepotului socrului său să-i cumpere o cartelă prepay? și atunci cum mai identifică dl. arafat apelantului fraudulos la 112?
    • +3 (3 voturi)    
      Raspuns la 2 . (Miercuri, 31 iulie 2019, 20:34)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui calexe

      Nu poate !
      De ce ?
      Pentru ca asa spune Arafat !
      Raufacatorii e prosti !
      Arafat e destept
      Inca un Impostor salvator al natiei ….
  • +5 (5 voturi)    
    Hai lasa Arafatule,esti veriga expirata/slaba ISU (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:38)

    Plagarus [utilizator]

    Tov. asta trebuie inrolat oficial in politica.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce deștept ești, dottore (Miercuri, 31 iulie 2019, 17:57)

    Traian2015 [utilizator]

    Dacă cere poliția de la operator (cu motive întemeiate) lista cu apelurile făcute și preluate de pe acel SIM, ce crezi, află cine a sunat sau nu? Ce zice gândirea dumneata de doctor cu 25 de ani de studii și acum mare demnitar în stat?
  • +5 (5 voturi)    
    deturnarea atentiei (Miercuri, 31 iulie 2019, 18:20)

    Razvan_M [utilizator]

    Apelul la 112 vine dupa ce parintii victimei au anuntat Politia de disparitie. Sa nu glumim cu lucrurile serioase - mai ales daca suntem reprezentanti ai autoritatii.
  • +6 (6 voturi)    
    Dl. Arafat lasa-ne cu prostiile! (Miercuri, 31 iulie 2019, 18:23)

    Andy500 [utilizator]

    Intai vedeti de ce STS, dupa 5 ani de la tragedia din Apuseni e la fel de praf!
    Daca eu pun un cersetor sa-mi cumpere 100 de cartele prepay si apoi le revand la negru pe cine 'descoperiti'?
    Lasati prostiile si imbunatatiti soft-urile STS, calitatea angajatilor din MAI si semnati PRTOCOALE cu SRI si alte organe care ar putea ajuta!
    Stiu, protocoalele dauneaza, dar dauneaza INFRACTORILOR!
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Miercuri, 31 iulie 2019, 18:23)

    adrian_rolland [utilizator]

    Si voi pacalicilor ce faceti pentru identificarea apelantilor? Bugetari de doi lei..
  • +4 (4 voturi)    
    Și de aceea nu se acționează? (Miercuri, 31 iulie 2019, 18:48)

    asavreau [utilizator]

    Dacă sunt și apeluri false,nu-i un motiv ca cel care răspunde să fie impertinent.O întrebare,dacă-i serviciu de urgență de ce se intervine cu metode polițenești(procuror,judecător)?Instruiți domnule Arafat oamenii.Habar nu au cum să procedeze.Nu dau nici-un sfat celor care solicită sprijinul.De ce?
  • +2 (2 voturi)    
    amezi (Miercuri, 31 iulie 2019, 18:49)

    jaridian [utilizator]

    Se pot da amenzi la cei care suna in bataie de joc la 112. Minim, repet minim sase luni este pastrat instoricul convorbirilor ( un articol aleatoriu mai jos pentru necredinciosi :) - nu am gasit de la hotnews ca puneam de la hotnews - sper sa nu se taie comentariul doar din acest motiv ) .Ca persoana care lucreaza in IT desi nu stiu detalii despre ce fac exact companiile din telefonie mobila va pot zice ca tehnic e trivial sa ai istoric cu toate convorbirile de cand s-a lansat compania sau de cand ai implementat un astfel de istoric. Iar povestea ca vai doamne nu stim cine este posesorul acelei cartele si nu putem face nimic imi pare un argument imbecil. Oricine foloseste telefonul mobil suna alte persoane : rude, colegi, prieteni. Ce pot face autoritatile daca nu li se interzice expres prin lege sa faca ar fi sa ia de la companiile de telefonie istoricul unei cartele prepaid cu proprietar necunoscut care isi bate joc de 112 si sa sune la numerele de telefon pe care acea cartela le apeleaza cel mai des si sa intrebe interlocutorul sau interlocutoarea a cui e numarul de telefon pe care el il cauta. Evident ca acest lucru s-ar face printr-un numar special sa stii clar ca te suna politia ca sa afle o informatie nu orice tampit care se joaca de-a politistul. Oricum ideea este ca nu e nici un fel de complexitate pentru a afla cine e posesorul unei cartele prepaid. Argumentul cu nu stim a cui e cartela si nu putem identifica proprietarul numaruluiu de telefon e imbecil. Trebuie doar sa vrei si o poti face inclusiv dupa ora 6 dimineata deci chiar si politia ar putea executa o astfel de sarcina.

    https://www.realitatea.net/datele-convorbirilor-telefonice-sunt-inregistrate-si-stocate-incepand-de-marti_440472.html
  • +5 (5 voturi)    
    Arafat spune prostii : (Miercuri, 31 iulie 2019, 19:26)

    Rahan5 [utilizator]

    ,, Ei sună bazându-se pe faptul că nimeni nu știe cine este în spatele cartelei”, a punctat Raed Arafat.

    Cei care suna la 112 pot fi ,,goniometrati" / localizati in zilele urmatoare cand folosesc din nou telefonul. Asta chiar si in cazul in care opresc telefonul chiar imediat dupa comvorbire.
    Cei care transmit mesaje false la 112 pot fi detectati si urmariti destul de usor cu tehnologia actuala pana la posibilitatea arestarii.
    Nici un ,,derbedeu" care suna la 112 pentru minciuni / aiureli nu o va mai face stiind ca va trebuii sa arunce cartela telefonica dupa mesajele false transmise.
  • +3 (3 voturi)    
    Blocat (Miercuri, 31 iulie 2019, 21:18)

    Alien__ [anonim]

    Nu e nevoie de amenzi sau cercetare penala, ar fi suficient ca operatorul de telefonie mobila sa suspende temporar telefonul și cartela SIM de pe care s-au făcut apeluri abuzive și sa ceara o suma de bani, de exemplu 100RON, pentru fiecare deblocare.
    • +2 (2 voturi)    
      1000-5000 de Lei (Miercuri, 31 iulie 2019, 23:01)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Alien__

      mai bine.
  • +3 (3 voturi)    
    Scuze, cauze si motive (Miercuri, 31 iulie 2019, 22:26)

    DurAndrei [utilizator]

    Asta este Arafat de cand s-a pesedizat profund. Ca sef al SMURD probabil ca era bun.
    Cel mai inportant lucru pe care l-a facut pentru tara asta este aducerea PSDului la putere in 2012 cu ajutorul imenselor mitinguri din ianuarie 2012 ("am vinit sa diemonstrez pentru domnul Calafat")
    In rest, Apuseni, Suitghiol si acum Caracal... niste mofturi
  • +2 (2 voturi)    
    Tot vina boborului este ... (Joi, 1 august 2019, 8:51)

    BleahBleah [utilizator]

    Căci autorizăţile nu greşesc niciodată ...