VIDEO Protest la Ministerul Justiției, miercuri la prânz: ”Cerem desființarea Secției Speciale!”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 31 iulie 2019, 7:50 Actualitate | Esenţial


Protest la Ministerul Justitiei
Foto: Facebook
Comunitatea Declic anunță că miercuri, între 12.30 și 13.00, va organiza un protest la Ministerul Justiției: ”Hai la MJ să cerem desființarea Secției Speciale!”

UPDATE 12.40 Inițiatorii protestului au adus pentru Ana Birchall un ”mandat de 30 de zile”, termen în care ministrul Justiției trebuie să respecte solicitările GRECO.


Ce scrie pe pagina de Facebook a evenimentului:

”Într-un moment în care era cu adevărat nevoie de investigarea procurorilor și judecătorilor care nu și-au făcut treaba în cazul uciderii Alexandrei, Secția Specială și-a dovedit ineficiența. Nu am văzut decât un comunicat că s-au sesizat din oficiu. Apoi, la fel ca în cazul de la Caracal, procurorii Secției Speciale și-au luat liber în weekend.

În cazuri similare investigațiile se derulau și peste weekend, pentru că infractorii nu au zile libere, așa că nici anchetatorii nu pot avea, în situații de urgență.

De aceea, e momentul să ne vedem miercuri, 31 iulie, la ora 12.30, să îi cerem personal ministrului Justiției, Ana Birchall, desființarea Secției de Anchetare a Magistraților.

Îi vom duce un mandat de 30 de zile, din partea semnatarilor petiției „Desființați urgent Secția Specială pentru magistrați”.

Nu este emis de o instanță, ci de cetățeni. Îi dăm suficient timp pentru a găsi soluția legală de a închide acest parchet. Vrem ca această secție să dispară, pentru ca procurorii și judecătorii care greșesc să fie anchetați urgent de un parchet responsabil. Această secție se grăbește când trebuie să scoată din joc procurori incomozi, dar când are un caz grav de anchetat își ia liber în weekend.

Suntem peste 17.000 de cetățeni care au semnat petiția prin care solicităm închiderea secției de șantaj!”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3455 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Hai sa desfiintam Sectia Speciala si sa-i (Miercuri, 31 iulie 2019, 12:53)

    xrogo [utilizator]

    lasam pe procurori si judecatori sa actioneze de capul lor, fara nici o opreliste si fara cercetari incomode, cum au actionat in cazurile Sorinei si a Alexandrei!
    • -1 (5 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:54)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Asa este caci pana la infiintarea SS procurorii si chiar judecatorii isi faceau de cap. Ajunsesera chiar sa ii acuze de coruptie si sa ii condamne pe fruntasi din psd-alde, ceea ce este inacceptabil.
      Ca sa fie clar, de acum inainte se poate fura in voie, SS vegheaza sa nu miste in front vreun procuror sau judecator.
  • +2 (12 voturi)    
    BATETI CAMPII (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:20)

    jidanul [utilizator]

    Pentru abuzurile, erorile si ororile juridice, fara numar, pe care judecatorii si in special procurorii, le-au comis impotriva romanilor Sectia Speciala pentru anchetarea Magistratilor trebuie sa existe pentru ca magistratii nu trebuie lasati de capul lor pentru lucrul pe care il fac.
  • -1 (9 voturi)    
    de acord, desfiintati sectia (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:24)

    premierul grivco [utilizator]

    din moment ce exista parchet militar, de ce nu ar exista si un parchet pt magistrati?
    asa ca, da, desfiintati sectia si faceti un parchet!
  • +2 (6 voturi)    
    Sa nu (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:48)

    TotLaFel [utilizator]

    Uitam scopul pentru care a fost infiintata aceasta sectie! Sa bage frica in magistratii care se ocupa de dosarele politicienilor infractori! De cate ori a cerut aceasta sectie disarul Tel Drum, etc...
    • 0 (0 voturi)    
      Frica in magistrati, pe bune?? (Miercuri, 31 iulie 2019, 20:02)

      El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui TotLaFel

      Dar directia aia obscura din DNA, infiintata prin ordinul secret al lui Nefertiti, care a facut 3.000 de dosare magistratilor (din care, cele mai multe, din oficiu pentru diverse hotarari/solutii date in cursul exercitarii profesiei), tinute la sertar cu anii, aia ce draq era?? Pentru a-i incuraja profesional pe colegii magistrati? Bai propagandistilor, nu mai aveti nici macar un milimetru de rusine? Ii considerati pe toti din jur intr-atat de prosti incat sa inghita tampeniile astea? Stai! Sau poate tu chiar le-ai crezut pe bune, auzind la altii. In cazul asta, e naspa rau..
  • 0 (6 voturi)    
    Plin de trolli pesedisti (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:51)

    vio7 [utilizator]

    E racoare in beci la Putin?De aia stati ca sobolanii la racoare?Nu va e,ma,rusine de voi un pic asa?Sunteti copii unora de ciripeau la securitate pe timpuri daca zicea vecinul ,un banc cu Ceasca.Mars,ma!
  • 0 (6 voturi)    
    Sta si corecteaza aberatia, sau pleaca doamna ? (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:52)

    Plagarus [utilizator]

    La cat de jalnica profesional si partinitoare a fost SS,este un pericol de mari derapaje comandate politic.