Dosar penal deschis de Secția de anchetare a magistraților pentru abuz în serviciu privind modul în care au fost făcute cercetările în cazul celor două adolescente

de MH     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2019, 10:57 Actualitate | Esenţial


Parchetul General
Foto: Facebook
Secția de anchetare a magistraților a deschis dosar penal in rem pentru abuz în serviciu privind modul în care s-au desfășurat cercetările în cazul uciderii celor două adolescente din Olt. Potrivit Parchetului General, în acest caz au fost făcute audieri și au fost ridicate documente de la Parchetul Judecătoriei Craiova, DIICOT, Curtea de Apel Craiova, Poliția Olt și Poliția Dolj.

Conform Parchetului General, procurorii Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție au dispus în 28 iulie începerea urmăririi penale in rem, pentru infracțiunea de abuz în serviciu, privind împrejurările în care organele de urmărire penală au acționat/nu au acționat în contextul cercetărilor care s-au desfășurat în dosarul uciderii adolescentelor din Olt.

Parchetul precizează că luni procurorii și ofițerii de poliție judiciară de la secția specială au făcut audieri și au ridicat documente de la Parchetul Judecătoriei Craiova, DIICOT - Serviciul Teritorial Craiova, Curtea de Apel Craiova, Poliția Olt și Poliția Dolj, iar aceste proceduri vor continua marți.

Suspectul în cazul crimelor din Caracal, Gheorge Dincă, a recunoscut că a ucis-o pe fata de 15 ani joi, în jurul orei 12.00, imediat ce a surprins-o cu telefonul în mână și a precizat că i-a incinerat corpul, a declarat, duminică seară, procurorul Georgiana Hosu, adjunctul șefului DIICOT. Ea a spus că bărbatul a răpit-o pe fată în scopul exploatării sexuale, a sechestrat-o și a violat-o, iar Alexandra "nu a avut practic nici o șansă de a se apăra". Referitor la cealaltă fată ucisă, Luiza, în vârstă de 18 ani, procurorul a spus că sunt indicii că Dincă a procedat în același mod.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2960 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    DNA-ul mai exista?! (Marţi, 30 iulie 2019, 11:04)

    Andy500 [utilizator]

    Eu nu am incredere in astia de la Sectia de investigare.
    Cred ca vor musamaliza cazul si au nevoie sa vada ce dovezi exista, ca sa le faca disparute!
    DNA-ul a disparut dupa ce a plecat Codruta!
    • +1 (1 vot)    
      DNA-ul e pentru cauze care implica sume de bani... (Marţi, 30 iulie 2019, 12:17)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      DNA-ul e pentru cauze care implica sume de bani de peste 50 mii euro... nu pentru cazuri unde criminalii omoara oameni.
      • 0 (0 voturi)    
        Cat e viata unui om? Dar viata a doi, trei... (Marţi, 30 iulie 2019, 12:36)

        Andy500 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        "Direcția Națională Anticorupție (DNA) este un parchet specializat în combaterea corupției, la nivel înalt și mediu, o organizație juridică în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Instituția se ocupă cu combaterea și prevenirea infracțiunilor de corupție care au cauzat daune mai mari de 200.000 de euro sau dacă obiectul infracțiunii îl reprezintă bunuri sau sume de bani în valoare de peste 10,000 euro. "

        O fi eu singurul care crede asta sau politia a cam ajutat criminalul?
  • +5 (13 voturi)    
    Ciuma roșie (Marţi, 30 iulie 2019, 11:06)

    maiorulmura [utilizator]

    Secția Specială Gestapo trebuie desființată urgent prin ordonanță de urgență și derogare de la referendum. Ei sunt primii vinovați pentru tragedie, din cauză că îi anchetează pe procurori, nu mai au curajul să-și facă treaba. S-a văzut cu vârf și îndesat la adopție, s-a văzut cu vârf și îndesat acum, când procurorul n-a îndrăznit să intre de frica SS. A trebuit să moară oameni ca să înțelegem că monstruozitatea asta de secție trebuie să dispară?
    • 0 (8 voturi)    
      Hopaaa... procurorii nu pot fi anchetați??? (Marţi, 30 iulie 2019, 11:19)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      EI SUNT MAI PRESUS DE LEGE??? De ce? Cum?
      Noi am văzut și că procurorii se mișcă foarte greu, nu doar milițienii.
      • +1 (1 vot)    
        Ba da, pot ! (Marţi, 30 iulie 2019, 11:58)

        rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        Problema este: cine ii ancheteaza ? Niste marionete puse de infractori dovediți ?
      • 0 (0 voturi)    
        lool ... te-ai uitat la antena 1 ... mah! (Marţi, 30 iulie 2019, 12:18)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        stirbule ... oricine e anchetat in tara asta, inclusiv procurorii ... nu ai nevoie de sectia speciala Gestapo pentru asta.

        dar cum tu te uiti la antena toata ziua, nu intelegi asta.
    • -2 (4 voturi)    
      tu faci misto? (Marţi, 30 iulie 2019, 11:20)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Cu sau fara sectia speciala, procurorii sunt fix la fel, eventual un pic mai tupeisti fara. O sectie de genul ar fi necesara, dar nu folosita in scopuri politice, ci pentru a elimina putorile tupeiste din sistem. Se vede ca n-ai avut de a face cu sistemul judiciar de la noi, ca sa stii cu ce se mananca procurorii si judecatorii. Nu cazuri high profile, ci d-astea normale.
  • -5 (7 voturi)    
    Procuror penal, (Marţi, 30 iulie 2019, 11:09)

    Mazeta [utilizator]

    marș la Tribunal!
  • +1 (3 voturi)    
    Deschide dosar ca sa il inchida (Marţi, 30 iulie 2019, 11:12)

    Silvius88 [utilizator]

    SIIJ o face numai ca sa protejeze procurorul si militienii implicati in uciderea prin Abuz in Serviciu a celor doua fete.
  • +3 (5 voturi)    
    Degeaba, criminalii sunt cei politici din PSD (Marţi, 30 iulie 2019, 11:15)

    pedepsitorul [utilizator]

    PSD, mai sunt 11 zile si te vei intalni cu romanii adevarati!

    Veorica, baga un concediu, eventual fugi din tara!
  • -1 (3 voturi)    
    de ce ancheteaza procurorii? (Marţi, 30 iulie 2019, 11:20)

    dessik [utilizator]

    Toate dovezile indica ca incompetenta a fost de partea politiei si a SCS. De ce ancheteaza astia procurorii? Vor sa inventeze o poveste ca sa-i scoata tapi ispasitor tot pe procurori? Poate pentru ca nu au dat vreo autorizatie la timp??
    • +1 (1 vot)    
      lipsa celeritate si miserupism (Marţi, 30 iulie 2019, 11:58)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      De aia ii ancheteaza. Insa ai dreptate la cine este vinovat in primul rand, politia si sts. "Nevinovatul" de procuror a pus pe hold pana la 6 intrarea, iar politistii au facut aport desi aveau cadru legal sa treaca peste el. Doar un exemplu. Sau, alt ex, de abia la 15:30 s-a dat numar dosar penal. In sistemul de rahat de la noi, existenta acelui numar deschide si alte posibilitati/institutii. Mai vrei? Vini diferite, dar nu-i mai ridica in slavi pe aia de, in marea majoritate, li se rupe si asteapta pensia speciala.
  • 0 (0 voturi)    
    a ucis-o la 12? (Marţi, 30 iulie 2019, 12:10)

    Itsoc [utilizator]

    unde-i cadavrul? unde-s ramasitele?
    prima stire aparuta in presa a fost "a ucis-o, a transat-o si i-a dat foc".
    cine a sarit cu ipoteza asta inainte de a avea vreo ancheta concreta?
    nu s-a gasit niciun cadavru, carnea din frigider era de animal, sangele testat din curte era tot de animal, oasele fotografiate sunt de gaina sau in cel mai rau caz de porc.
    cum topesti in acid un om in mai putin de 19 ore cand dureaza 48 de ore minim?
    cum incinerezi pe cineva fara fum, fara miros si complet la un foc de lemne? aruncati un os din copanul gainii in jarul gratarului, lasati-l cateva ore si-l gasiti in forma originala dar calcinat, il puteti rupe in bucatele dar nu-l puteti face praf alb, cenusa...

    asadar, ce a marturisit individul? le-a omorat si unde-s corpurile?
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu (Marţi, 30 iulie 2019, 12:12)

    tarabost [utilizator]

    ar ancheta? Daca a procedat corect nu va exista consecinta negativa, ar exista doar disconfort pentru anchetati si anchetatori. Ancheta e necesara pentru a stabili daca exista sau nu vinovatie in situatia de fata. Asta o vor decide judecatorii, nu anchetatorii. Si eventual s-ar putea descoperi daca exista erori sistemice care trebuie corectate, ceea ce ar fi benefic pentru societate in ansamblu.
  • 0 (2 voturi)    
    Este just (Marţi, 30 iulie 2019, 12:14)

    rectificare [utilizator]

    ca fiecare cetatean sa poata fi tras la raspundere in domeniul lui, inclusiv procurorii. Caci doar frica pazeste bostanaria. Problema este insa cine te trage la raspundere. Apoi ma intreb: cu ce stare de spirit il ancheteaza procurorii pe Dincă, când știu ca in acelasi timp ei inșiși fac obiectul unei anchete ? Daca erau profesionisti si de buna-credinta, SIIJ incepea ancheta asupra procurorilor fara sa spuna la nimeni. Iar la urma cand ajungeau la niste concluzii, puteau sa ne spuna: "am cercetat si am descoperit asta si asta". Asa, incepand cu declaratii inainte de a fi miscat un pai, SIIJ arata ca de fapt nu vrea decat sa ii intimideze pe procurori și sa creeze impresia ca PSD se implica.