Politico: Bizara sagă a numirii procurorului-șef european. Oficiali francezi confirmă că Parisul intenționează să o susțină pe Kovesi în defavoarea propriului candidat

de DG     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2019, 10:17 Actualitate | Esenţial


Kovesi
Foto: Digi 24
Cursa pentru selectarea șefului parchetului european, care ar urma să își înceapă activitatea anul viitor, a luat o întorsătură neașteptată, scriu jurnaliștii de la Politico.eu, care semnalează faptul că niciunul dintre cei doi candidați rămași în cursă, francezul François Bohnert și românca Laura Codruța Kovesi, nu mai au sprijinul propriului guvern. Surse diplomatice franceze au confirmat pentru Politico faptul că Parisul intenționează să o susțină pe Kovesi.

Informația vine în contextul în care deja președintele Klaus Iohannis anunțase că a discutat cu omologul său francez, Emmanuel Macron, pentru susținerea candidaturii Laurei Corduța Kovesi. Până acum, partea franceză nu a comentat.

Oficiali francezi au confirmat pentru politico.eu că Parisul intenționează să o susțină pe Laura Codruța Kovesi, precizând că o astfel de mișcare ar debloca întregul proces de la Bruxelles și ar accelera procesul de punere în funcție a parchetului european, care ar trebui să fie operațional anul viitor.

De asemenea, mișcare este utilă pentru președintele Franței Emmanuel Macron, din perspectivă politică, pentru că acesta ar putea să se erijeze în liderul european care a făcut presiuni pentru ca un est-european să fie numit într-una din funcțiile de top de la nivelul UE, fără ca acesta să fie însă ”omul” guvernelor de la București, Budapesta sau Varșovia, guverne care au fost intens criticate și sancționate de UE pentru încălcarea statului de drept. Această mișcare este una extrem de importantă pentru Macron care nu a făcut niciun secret din faptul că dorește construirea unei mișcări europene care să atragă tot mai mulți liberali.

Cu toate acestea, procedural, Franța mai trebuie să notifice oficial Consilului european în legătură cu schimbarea sa de poziție.

În articolul intitulat ”Bizara sagă a căutării unui procuror-șef european„, jurnaliștii trec în revistă modul în care s-a derulat întreaga procedură, cu accent pe negocierile politice care au stat în spatele acestei proceduri, fără precedent, de vreme ce este pentru prima oară în istoria UE când are loc concursul pentru această instituție.

Cei doi candidați rămân în cursă, deși nu au sprijinul propriului guvern, și, cel mai probabil, unul dintre ei va ajunge să ocupe funcția, deși, teoretic, există și scenariul în care discuțiile sunt blocate și se poate căuta un alt candidat. Politico semnalează faptul că situația este una neobișnuită în condițiile în care guvernele statelor membre și diplomații fac lobby, de obicei, în favoarea conaționalilor pentru astfel de funcții.

Dacă în cazul fostei șefe DNA Laurei Codruța Kovesi, lucrurile au fost clare de la bun început pentru că guvernul de la București i-a fost ostil, marea schimbare a intervenit în ceea ce îl privește pe contracandidatul său François Bohnert.

Jurnaliștii notează că și mai bizar a fost faptul că anunțul potrivit căruia Franța nu îl mai susține pe acesta nu a fost făcut de președintele Emmanuel Macron, ci de liderul grupului Renew din Parlamentul European, Dacian Cioloș, în timpul unei conferințe de presă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14879 vizualizari

  • -17 (25 voturi)    
    nu există „sagă” (Marţi, 30 iulie 2019, 10:21)

    Mazeta [utilizator]

    poate șpagă.
    • +9 (9 voturi)    
      Da, da, asa-i la moskva (Marţi, 30 iulie 2019, 13:21)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e normal sa judeci stramb.
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • -21 (27 voturi)    
    o sustinem! (Marţi, 30 iulie 2019, 10:41)

    cucuveauamov [utilizator]

    dar sa fie pusa si sefa la doctorate, ca acolo se pricepe cel mai bine.
    • -14 (16 voturi)    
      Ea și Ponta. (Marţi, 30 iulie 2019, 10:50)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Florea, Savonea.
    • -10 (14 voturi)    
      ...Macron ii retrage candidatura lui Bohnert (Marţi, 30 iulie 2019, 12:02)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Era vorba ca Macron ii retrage candidatura lui Bohnert. Asa declarase Klaus (adica, nu un micinos de rand, ci chiar presedintele).
      (evident ca toate postarile care au aratat ineptia unei astfel de afirmatii au fost minusate din plin).

      Azi, Macron nici nu retrage candidatura, dar nici nu comenteaza. Doar il lasa pe Ciolos sa spuna jeleuri despre Kovesi, sa mentina sus spiritul #rezist.
  • -15 (17 voturi)    
    Demult nu mai e o saga (Marţi, 30 iulie 2019, 10:45)

    tony-s [utilizator]

    ci o telenovela de prost gust cu intelegeri dubioase facute de iohanis in schimbul sustinerii frantei vom cumpara vechituri de la franta, asa cum dupa vizita lui iohanis de la washington am cumparat o gramada de vechituri de la americani.
    • +10 (10 voturi)    
      to'arasii de la sputnik (Marţi, 30 iulie 2019, 11:53)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      in actiune...Tony, cucuveauamov, demagogu, mazeta.
      ia bonus ala care comenteaza primul?
    • -8 (8 voturi)    
      Tigăile amerloce s-au cumpărat de moroi! (Marţi, 30 iulie 2019, 12:08)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Ăla spera să scape de bulău astfel.
    • +5 (5 voturi)    
      raspuns (Marţi, 30 iulie 2019, 14:08)

      barbilian [anonim] i-a raspuns lui tony-s

      Ce bine esti informat!
      Mai aduci masini second-hand din Olanda?... sau faci o pauza si postezi pe-aici ?!!
  • -2 (10 voturi)    
    Nu-i nimic bizar (Marţi, 30 iulie 2019, 11:02)

    holinessdani [utilizator]

    Toate posturile/functiile din aparatul si institutiile UE sunt posturi politice, in care numirile se fac politic, de catre politicieni si in urma unor negocieri politice.
    Asa cum este si normal, fiindca UE este un organism politic.
    Asa ca orice numire incepand de la seful Comisiei Europene apoi Consiliul Europei, BCE, CJUE si TOATE celelalte, trebuie si va fi facuta doar pe considerente politice.
    Chiar daca unii bat campii ca ar fi vorba de persoane, competente sau experienta.
    Dar cei care afirma asta nu fac decat sa minta in scop politic!
    • -9 (13 voturi)    
      Pai si atunci (Marţi, 30 iulie 2019, 11:34)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      unde mai e independenta justitiei de politic pe care o tot clameaza ue ?
  • +3 (11 voturi)    
    Iar Dancila & Co (Marţi, 30 iulie 2019, 11:32)

    fat.cat [utilizator]

    O sa-l sustina pe Monsieur Bohnert (sic!), doar asa, de-al dracu’. Ce pisici, se pune Macron cu noi?
  • +11 (13 voturi)    
    mi se pare amuzant (Marţi, 30 iulie 2019, 12:18)

    un oarecare [utilizator]

    cum se aduna opariti toti postacii pro PSD sa arunce cu rahat. disperare mare...
    propaganda anti justitie inca se duce aprig...
    • -7 (9 voturi)    
      Sigur draga, "disperare" (Marţi, 30 iulie 2019, 14:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Sigur draga, "disperare".
      Altfel, pari de neoprit: dupa 6 luni de postari ai zis ceva in plus fata de "DraCnia" si "Ciuma rosie".
      Telectualule !
  • 0 (2 voturi)    
    Nu-i de mirare. (Miercuri, 31 iulie 2019, 9:38)

    asavreau [utilizator]

    Spre deosebire de noi,Franța crează condiții ca oamenii bine pregătiți să îi păstreze.Să lucreze pentru Franța.La noi este invers.Tăriceanu spunea că cei mai buni români sunt în pușcării.De râsul lumii.Eu zic că cei mai bine pregătiți români sunt în în străinătate,plecați pentru-că în instituțiile statului sau aciuat persoane corupte,slab pregătite,cu doctorate false,în realitate neavând nici cunoștințe la nivel de liceu.Comportamentul golănesc al funcționarilor români este proverbial.Parlament,Guvern,Instituțiile statului o țin într-o bășcălie care a ajuns să ucidă.