Ciolacu, replică la acuzațiile președintelui în Cazul Caracal: Nu poate să fie cineva vinovat moral fiindcă e o grozăvie, e o excepție

de DG     HotNews.ro
Luni, 29 iulie 2019, 18:03 Actualitate | Esenţial


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu a declarat, că nu crede că președintele Klaus Iohannis și-a ales cuvintele potrivite atunci când a spus că Guvernul ar fi vinovatul moral pentru crimele de la Caracal, deputatul PSD calificând ce s-a întâmplat drept „o grozăvie, o excepție”.

”Cred că nu au fost niște cuvinte tocmai potrivite. Nu poate să fie cineva vinovat moral fiindcă e o grozăvie, e o excepție, totuși nu se întâmplă în fiecare zi în România așa ceva. E o tragedie pentru familie, nici nu vreau să mă gândesc și nici nu aș vrea să intru în amănunte”, a afirmat președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, înaintea reuniunii CEx al PSD de luni seara, potrivit Mediafax.

Ciolacu a mai declarat că nu mai este necesară înființarea unei comisii de anchetă privind tragedia din Caracal, dat fiind faptul că este vacanță parlamentară. El a adăugat că nu vor putea fi puse întrebări în comisie, fiind deja o anchetă penală în curs.

Președintele Klaus Iohannis a declarat, legat de cazul Caracal, că Executivul trebuie să se gândească dacă nu este vinovatul moral, susținând că toți cei care au greșit trebuie să fie sancționați, indiferent dacă sunt de la Interne, STS sau alte instituții.

”Instituții ale statului român nu au reușit de această dată să își facă datoria, aceea de a proteja dreptul fundamental la viață. Este o realitate sumbră care, din nefericire, nu mai poate fi schimbată. Cei responsabili vor trebui aspru sancționați. De la Interne, de la STS, din toate instituțiile care vor fi găsite vinovate de aceste tragedii. Dar pedepsele, oricât de severe și binemeritate ar fi, nu aduc viețile pierdute înapoi. Ce este însă obligatoriu să facem este să identificăm toate mijloacele pentru a preveni repetarea unor astfel de tragedii. (...) Și resping abordarea politicianistă propusă de Guvernul României, care ar trebui să se gândească dacă nu cumva este autorul moral al acestei tragedii”, a spus Klaus Iohannis, într-o declarație de presă, duminică, la Cotroceni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2795 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Da, o grozavie,dar care.... (Luni, 29 iulie 2019, 18:15)

    gigiN [utilizator]

    ..... a fost favorizata de inconstienta voastra, a psd-ului, de asacrifica orice si pe oricine pentru a-l salva pe ....Il cappo di tutti cappi .
  • +13 (15 voturi)    
    Desigur voi nu stiti nimic (Luni, 29 iulie 2019, 18:23)

    razvan73 [utilizator]

    Pai cine a promovat/incurajat si sustine in continuare coruptia in toate institutiile statului?

    Nu voi, Ciolacule? Nu voi?

    Cine vrea reducerea pedepselor pentru coruptie, cine a dat recursul compensatoriu, cine vrea abrogarea abuzului in serviciu?

    Cine? Nu voi?

    Nenorocitilor!
    • +5 (7 voturi)    
      Seful de la MAI (Luni, 29 iulie 2019, 18:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui razvan73

      Rece t numit, este un complice bine cunoscut al infractorilor din clanul mafiot psd Mazare.QED ca PSD = aceeasi mizerie, urmasii lui Dragnea sunt mai CRIMINALI decât Ciocoiul din Teleorman insusi.
  • -2 (8 voturi)    
    vina (Luni, 29 iulie 2019, 18:23)

    semperfidelis [utilizator]

    nu de crima sunteti voi vinovati ci de timpul de reactie incredibil de incet pentru gravitatea cazului iar pentru asta raspunde politistul care s-a ocupat de caz si pe structura ierarhica pana la sefi.
  • +14 (16 voturi)    
    DOBITOCULE! (Luni, 29 iulie 2019, 18:29)

    Cetateanu [utilizator]

    Nu e vorba doar de crima! Ci de nenorocirea de sistem indolent pe care l-ati creat. Bolsevici nenorociti ce sunteti!
  • +8 (10 voturi)    
    Un mafiot (Luni, 29 iulie 2019, 18:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nici un scuipat nu dau pe cuvintele acestui pesedist, adica hot sau complice la furt, iar mai recent complice moral al crimelor din Caracal. P$D e o organizatie infractionala si criminala. Punct.
  • +5 (7 voturi)    
    Ba, Ciolane! (Luni, 29 iulie 2019, 18:45)

    omezu [utilizator]

    Orice meserie onesta e de apreciat, dar nu pot sa nu remarc ca bestia aia era sofer/taximetrist/mecanic/tinichigiu, adica fix ce au fost candva si parlamentarii P$D! Deci mare diferenta nu e, doar ca voi l-ati ajutat sa ucida mai usor!
  • +6 (8 voturi)    
    Complici moral la crima din PSD+ALDE Iasi (Luni, 29 iulie 2019, 18:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ba se poate Ciolacule. Sunteti TOTI niste complci la distrugerea RO, la furt si jad, la distrugerea Justitiei si la crimele din Caracal
  • +3 (3 voturi)    
    Pai nu e bine? Astea nu le-ati dat voi, Ciolacule? (Luni, 29 iulie 2019, 18:55)

    razvan73 [utilizator]

    1) PSD a propus dublarea numarului de zile acordate pentru detentie in conditii improprii de la 3 la 6, fara niciun studiu de impact referitor la numarul de detinuti care ar fi urmat sa fie eliberati in baza acestei legi.

    2) La Camera Deputatilor, pe langa situatia cazarii intr-o celula care asigura o suprafata egala sau mai mica de 4 m.p./detinut, PSD a introdus 5 situatii noi pentru recursul compensatoriu, respectiv lipsa accesului la activitati in aer liber, lipsa accesului la lumina naturala sau aer suficient ori disponibilitatea de ventilatie, lipsa temperaturii adecvate a camerei, lipsa posibilitatii de a folosi toaleta in privat si de a se respecta normele sanitare de baza precum si a cerintelor de igiena, precum si existenta infiltratiilor, igrasiei si mucegaiului in peretii camerelor de detentie.

    3) Si, foarte important, in loc sa se verifice, de la caz la caz, fiecare celula in care au stat infractorii, PSD a "extins" verificarea la tot penitenciarul. Practic, daca intr-o singura celula dintr-un penitenciar exista igrasie, toti detinutii vor putea iesi mai repede pentru conditii improprii.

    4) A fost crescut numarul de zile considerate ca fiind executate pe baza muncii neremunerate prestate in detentie.
  • +2 (2 voturi)    
    Da, se vede (Luni, 29 iulie 2019, 19:18)

    tarabost [utilizator]

    ca numai bine ati facut, PSDilor. Puteti incepe sa va cautati de lucru, o sa ramaneti curand fara serviciul de la stat. Poate gasiti la salubritate.