Prim-adjunct STS: Operatorul de poliție a deschis aplicația de localizare la peste o oră de la primul apel al Alexandrei la 112 / Au fost solicitări de a asigura sprijin privind utilizarea aplicaţiei

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 29 iulie 2019, 17:29 Actualitate | Esenţial


STS - figura 1
Foto: STS
Poliția a deschis aplicația de localizare la peste o oră de la primul apel al Alexandrei la 112, susține prim-adjunctul STS, generalul de brigadă Sorin Bălan.

„​Noi nu furnizăm adrese poştale pentru agenţiile specializate de intervenţie decât în situaţiile în care apelul la 112 este realizat de pe un telefon fix. Noi nu am furnizat cele trei adrese. Nici nu putem. Vreau să vă informez că informaţia de localizare preluată de la operatorii de telefonie mobilă este afişată într-un format grafic atât la operatorul STS, cât şi la toate celelalte agenţii, inclusiv la Poliţie. Nu am furnizat adrese. (...) Accesarea informaţiilor de localizare au fost disponibile în sistem de la primul apel - 11,05 - iar deschiderea aplicaţiei de localizare pentru prima dată la operatorul de la poliţie s-a realizat la 12,08. Au fost solicitări ale operatorului de la poliţie de a asigura sprijin privind utilizarea aplicaţiei de vizualizare a proiecţiei informaţiilor, ceea ce s-a şi realizat, (...) ultimul (sprijin - n.r.) fiind la 12,32”, a spus Bălan, la audierile din Parlament.

El a precizat că operatoarele STS, în urma solicitărilor Poliţiei, au iniţiat nouă apeluri pe telefonul victimei pentru a putea afla informaţii de localizare mai clare.

"Din păcate, telefonul era închis", a adăugat generalul de brigadă Sorin Bălan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














35317 vizualizari

  • +47 (49 voturi)    
    Asa e la bugetari (Luni, 29 iulie 2019, 17:34)

    dandra [utilizator]

    1 ora e pauza de masa, boss.
    Nu se ridica nimeni de la masa, nu misca nimeni niciun pai.
    Despre ce vorbim!
    • -11 (27 voturi)    
      Atentie la argumente (Luni, 29 iulie 2019, 18:24)

      MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Sa aducem argumente mai bune decat chestia asta cu statul si privatul. Si la privat sunt o groaza de neseriosi, aceleasi nepotisme, aceleasi pile, relatii, etc
      .
      Adeverat insa e ca la stat in schimb e alta poveste, ca sunt platiti din banii nostri, dar strict din pct. de vedere al seriozitatii, uneori lucrurile sunt exact la fel.
      Vezi de pilda spitalele private, unde se intampla aceleasi grozavii.

      Eu ce vreau sa spun e ca, daca aducem nemernicilor astora care ne conduc argumente slabe, o sa ne trezim ca ne dau replica.
      • +19 (19 voturi)    
        diferenta (Luni, 29 iulie 2019, 18:47)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

        La privat, cu unele exceptii, vinovatul ZBOARA.
      • +15 (15 voturi)    
        La privat poți alege cui dai banii (Luni, 29 iulie 2019, 18:49)

        BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

        Dacă nu ești mulțumit de serviciile unuia ... Cauți altul să-i dai bani ... La stat banii ți se iau automat vrei nu vrei ... Altfel s-ar putea să vizitezi pușcăria ...
        • +4 (4 voturi)    
          Corect (Luni, 29 iulie 2019, 19:37)

          MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

          Corect! Din pacate asa ar trebui sa fie si la stat.
    • +1 (7 voturi)    
      Fara Sim (Luni, 29 iulie 2019, 18:39)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Cum au sunat înapoi daca telefonul nu avea cartela SIM ?
      • +5 (5 voturi)    
        Tehnic vorbind (Luni, 29 iulie 2019, 18:56)

        transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        SIMul iti da acces la servicii intr-o retea, dar telefonul este bine mersi in retea. Deci reteaua, daca vrea, te poate apela. Asa cum tu poti sa suni la 112 fara SIM, asa poate si telefonul 112 sa te sune inapoi.
      • +5 (5 voturi)    
        se poate (Luni, 29 iulie 2019, 19:47)

        Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        la 112 poati suna si fara sim
    • +6 (6 voturi)    
      Plus, (Luni, 29 iulie 2019, 20:55)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      după ce au terminat de mâncat și de făcut siesta, operatorul de la poliție (de altfel angajat cu siguranță exclusiv pe criterii de competență), a raportat respectuos că el nu știe să folosească aplicația. Atunci au vrut să îl sune pe infractor să își întrerupă pentru o jumătate de oră activitatea infracțională, până se termină instructajul operatorului de la poliție. Din păcate, telefonul infractorului era închis.
  • +26 (26 voturi)    
    si de ce nu au inconjurat imediat zonele ? (Luni, 29 iulie 2019, 17:38)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    De ce nu au pus filtre in intersectiile din zona ?
    Poate, vazand girofarele, vecinii ar fi dat indicii.
    Daca nu aveau oameni, de ce nu au cerut ajutor de la minister ?
    • +12 (12 voturi)    
      asa este (Luni, 29 iulie 2019, 17:57)

      ananstef [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      spun ca era un o zona cu 100 de case. trebuia inchis perimetrul, si echipe de poli-mili sa ia la rand casele, sa bata la porti, sa intrebe vecinii.
      • +2 (2 voturi)    
        stiu ca (Luni, 29 iulie 2019, 19:49)

        Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui ananstef

        pe harta pare o zona mare, dar din tot arealul ala case sunt doar pe 3 strazi, si nu insumeaza mai mult de 5km, 3 echipaje la acopereau in 15-20 minute.
      • +5 (5 voturi)    
        Politia (Luni, 29 iulie 2019, 20:04)

        florinos [utilizator] i-a raspuns lui ananstef

        Cati polițiști crezi ca sunt la post într-o amiaza de joi in zi de caniculă într-un oraș mic ?
    • +14 (14 voturi)    
      De curiozitate (Luni, 29 iulie 2019, 18:01)

      Vinceroy [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Cate curti cu brad, nuc si mai ales vechituri si caini lup pot fi in zona respectiva?
      Politia rurala/de proximitate/de acolo (sau cum o cheama) ar trebui sa viseze toata comuna/satul, nu?
      • +6 (6 voturi)    
        zona case (Luni, 29 iulie 2019, 19:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

        3 babe daca intrebau, stiau totul. Dar sa nu le cerem sa gandeasca. Ar insemna sa faca si munca de politie.
    • +14 (16 voturi)    
      Pai (Luni, 29 iulie 2019, 18:28)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      De ce sa ceara ajutor de la minister, Alexandra nu era ruda cu niciun PSD-ist!
    • +9 (9 voturi)    
      Zona (Luni, 29 iulie 2019, 18:34)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Zona hasurata are doar 2 străzi principale, restul este teren viran si un râu.

      Eu sunt curios unde erau pe harta celelalte adrese unde s-au făcut percheziții.
      • -2 (4 voturi)    
        wow (Luni, 29 iulie 2019, 20:37)

        AluGus [anonim] i-a raspuns lui florinos

        fa-te politist.Alea trei adrese sunt varfurile triunghiului.
    • +2 (4 voturi)    
      Un posibil răspuns (Luni, 29 iulie 2019, 21:08)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Azi Dincă a mărturisit că pe Luiza (prima fată) a ținut-o în viață din aprilie de când a răpit-o și până la jumătatea acestei luni (iulie), când a decis să o omoare și să scape de corpul ei, de frică pentru că a aflat că dosarul penal a fost preluat de DIICOT. Aici se pun două întrebări. 1) De unde a aflat Dincă că dosarul penal al Luizei fusese preluat de DIICOT ? și 2) ce anume îl făcuse pe Dincă ca în primele 3 luni, cât dosarul Luizei fusese la poliția din Caracal, să o țină pe Luiza în viață fără să îi fie frică că ar putea fi prins (de poliția din Caracal) ? Deci: oare de ce Poliția din Caracal nu a înconjurat zonele ?
      • +1 (1 vot)    
        sursa? (Luni, 29 iulie 2019, 22:55)

        Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

        pare greu de crezut
        • +1 (1 vot)    
          sursa aici (Marţi, 30 iulie 2019, 6:22)

          rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Ion-i_pozitivi

          https://www.realitatea.net/criminalul-din-caracal-dus-la-locul-unde-a-aruncat-trupul-luizei-prima-victima_2209784.html
        • +1 (1 vot)    
          Și alte surse (Marţi, 30 iulie 2019, 8:47)

          rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Ion-i_pozitivi

          https://adevarul.ro/locale/slatina/marturia-criminalului-caracal-despre-luiza-violat-o-timp-trei-luni-ucis-o-mijlocul-iulie-i-a-aruncat-cadavrul-dunare-1_5d3eae0e892c0bb0c6f86ea5/index.html

          https://www.antena3.ro/actualitate/social/dezvaluiri-din-ancheta-luiza-melencu-a-fost-violata-timp-de-trei-luni-de-ce-a-decis-gheorghe-dinca-531709.html
  • -2 (4 voturi)    
    pozitia (Luni, 29 iulie 2019, 17:42)

    gidi [utilizator]

    trebuiau sa fi aparut 3 arcuri de cerc in imagine
    • 0 (2 voturi)    
      primul (Luni, 29 iulie 2019, 19:50)

      Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui gidi

      si al treilea erau la fel
  • +17 (17 voturi)    
    Sluga Ciumei Rosii (Luni, 29 iulie 2019, 18:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Niste nulitati profesionale conduse de sefi absolventi ai Gagademiei de Poltie, unde plagiatul, furtul, coruptia, slugarnicia politica, șantajul etc etc sunt la ele acasa.

    La ce se pricep acest bugetari militieni? Sa ceara parole la Targoviste. O institutie complic cu asasinii, traficantii, hotii etc.
  • +13 (13 voturi)    
    Jesus! (Luni, 29 iulie 2019, 18:12)

    subcultura [utilizator]

    asa ca sa stie toti criminalii din tara asta ca isi pot face de cap in voie, ca militia oricum nu vine.
  • +8 (12 voturi)    
    Felicitări Mon General! (Luni, 29 iulie 2019, 18:18)

    Rescator [utilizator]

    In fața unor date certe inregistrate Miliția nu poate
    să mai zică nimic și nici Docila Tuteva.Am văzut
    virulența atacurilor la adresa STS venite di partea unor jalnici politruci,total pafariști in probleme de
    comunicații și IT.Totul se rezumă la pofta coteriei
    penale și bolșevice PSD/PCR +ALDE de a subordona politic STS-ul pentru a putea frauda,la liber, viitoarele alegeri.Sper ca Președintele Iohannis
    să nu cadă in capcana oamenilor Moscovei.
    Și apropo,scăpați de fantoma infractorului fugar Ghiță.
  • +10 (10 voturi)    
    reactie (Luni, 29 iulie 2019, 18:19)

    semperfidelis [utilizator]

    as intreba de ce nu au impanzit zona cu politie in urmatoarele minute.. dar cand stim cu totii cat de nepasatori sunt cei mai multi angajati ai statului imi cam dau singur raspuns.
  • +11 (15 voturi)    
    Ciuma roșie (Luni, 29 iulie 2019, 18:19)

    maiorulmura [utilizator]

    Când a tăiat Dracnea bugetele serviciilor secrete nu știa că așa se va întâmpla?
    Răspuns corect: nu a știut, a vrut.
    • +3 (5 voturi)    
      Când a mărit salariile tuturor bugetarilor (Luni, 29 iulie 2019, 19:19)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Oare s-a gândit că autoritățile statului sunt pline de nulități, care nu își merită salariu?
    • +4 (4 voturi)    
      De aia dispecerul s-a culcat pe ureche? (Luni, 29 iulie 2019, 19:55)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Dacă era fii-sa mai conta că Dragnea a tăiat bugetele?
  • +20 (20 voturi)    
    imbecilitate? (Luni, 29 iulie 2019, 18:28)

    Razvan_M [utilizator]

    "El a precizat că operatoarele STS, în urma solicitărilor Poliţiei, au iniţiat nouă apeluri pe telefonul victimei pentru a putea afla informaţii de localizare mai clare."

    Pai bine bai, victima v-a spus ca este in pericol si voi o sunati sa o dati de gol?
    • +4 (4 voturi)    
      neah (Luni, 29 iulie 2019, 18:53)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Normalitate bugetara, varianta politist
    • +3 (3 voturi)    
      ai auzit de zicala mortul e de vina? (Luni, 29 iulie 2019, 19:41)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      pai cum o folosesti daca nu e mortul? Te asiguri intai, faci tot posibilul sa produci mortul. Dupaia aplici procedura.
  • +6 (6 voturi)    
    2 strazi amarate (Luni, 29 iulie 2019, 18:59)

    action [utilizator]

    Cat de greu era s-o iei din poarta in poarta 2 strazi? Si sa auzi cainii lupi cand strigai proprietarul... Nimicurile alea de politisti trebuiau sa faca treaba si stim ca nu prea se face treaba la Stat.
  • +9 (9 voturi)    
    Avem un stat slab, asta e concluzia... (Luni, 29 iulie 2019, 19:05)

    transalpinarum [utilizator]

    Lucrez in domeniul telecom, iar ce constat, pe langa multe alte lucruri, este ca avem un stat slab, pe care-l doare la basca de cetatean. Strict vorbind, STS e "acoperit" cand spune ca operatorul de telefonie mobila informeaza coordonatele apelului. Dar intrebarea mea este DE CE operatorul mobil furnizeaza date de 2 bani referitoare la localizare? Sa ne intelegem, serviciul asta de localizare ptr 112 nu aduce nici un ban operatorului de telefonie, deci este un cost pe care el nu il vrea, dar statul trebuie sa-l vrea, pentru ca este un serviciu al STATULUI pentru cetatean. Toate sistemele de telefonie mobila, 3G, 4G, 5G, au puse la punct tehnologii de localizare foarte precise, dar sigur ,astea costa bani ca sa fie folosite in retea, bani pe care operatorul nu vrea sa-i investeasca, pentru ca nu face profit din asta. Dar statul, poate sa aibe cerinte pentru operator sa implementeze aceste servicii, altfel nu mai opereaza in Romania. in USA, FCC (Federal Communications Commision) are cerinte draconice pentru localizare. Banuiesc ca in Romania este treaba ANCOM? Ah, dar ANCOM este condusa de Grindeanu, scuze ca va deranjez domnu' Grindeanu, speram ca va cheltuiti slariu glas si nemeritat in destinatii cat mai exotice unde nu va poate gasi nimeni.
  • -2 (4 voturi)    
    de ce nu s-a facut triunghiulatia? (Luni, 29 iulie 2019, 19:23)

    demaGOGU [utilizator]

    ...stupid people of STS.
  • -4 (6 voturi)    
    adiloiu76@gmail.com (Luni, 29 iulie 2019, 19:24)

    Adiloiu [utilizator]

    In stirile prezentate de mass-media se arata faptul ca Alexandra ar fi avut telefonul agresorului pe mana ei timp de 30 de minute, ea efectuand 5 apeluri la 112, timp in care agresorul ar fi plecat la farmacie sa cumpere alifie pentru a-i trata ranile, oare nici un politist care a resunat-o, sau STS-ul in cele 5 apeluri nu au invatat-o sa instaleze repede aplcatia oficiala de la STS si anume APEL 112, care are si functia de localizare exacta a apelului (cca. 5-8 m precizie), asta in cazul in care acel telefon era unul smart ? Nu a intrebat nimeni si acest aspect, totusi suntem in secolul XXI, imi este greu sa cred, mai ales ca si batranii au tinut pasul cu tehnologia, chiar daca nu stiu sa o foloseasca.
    • +3 (3 voturi)    
      nu era (Luni, 29 iulie 2019, 23:11)

      Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui Adiloiu

      smart, si oricum ai nevoie de internet, si nu cred ca Dinca avea wi-fi. Dar la cate detalii le-a dat și ce areal de cautare era nu tb sa fie greu de gasit.
  • -1 (5 voturi)    
    Complicitate la crima (Luni, 29 iulie 2019, 19:24)

    Omics [utilizator]

    STS trebuia să poată localiza un apel de urgenta smartphone cu o precizie de cativa metri inca de la jumatatea anului 2017.
  • +5 (5 voturi)    
    boul de militian trebuie dat afara imediat (Luni, 29 iulie 2019, 19:45)

    John M. [utilizator]

    si actionat in justitie pentru "facilitatea unei crime de omor" .
  • +5 (5 voturi)    
    Politia are un Manual de Bune Practici... (Luni, 29 iulie 2019, 20:00)

    Alex56 [utilizator]

    Linkul de mai jos este pentru un articol scris de un deputat PSD, fost sef al IPJ Valcea.
    Pasajul urmator merita atentie:
    "Nu voi analiza întregul mod de acţiune, sau mai bine zis inacţiune, al instituţiilor angrenate în căutarea fetiţei (STS, Poliţie, Parchet), dar voi preciza câteva aspecte care au fost total ignorate de toţi cei implicaţi în acest caz, aspecte care, dacă erau urmate aşa cum prevede legea şi manualul de bune practici privind modul de acţiune al poliţiei în cazul copiilor dispăruţi, ar fi condus la salvarea fetiţei.
    În primul rând, pentru că am vorbit de manualul de bune practici, vreau să precizez că există un asemenea manual. Acesta îi obligă pe poliţişti ca imediat ce au primit plângerea să constituie “Centrul de Monitorizare”, care are în componenţă şefi din cadrul tuturor structurilor de poliţie cu atribuţii la nivelul judeţului. ...."

    http://ziaruldevalcea.ro/2019/07/28/deputatul-eugen-neata-fostul-sef-al-politiei-valcea-incompetentii-din-politie-sts-si-parchet-trebuie-sa-plateasca-in-cazul-crimelor-de-la-caracal/
    Daca nu apare linkul complet, cautati cu Google Eugen Neata . Nu conteaza ca e de la PSD; e un profesionist si articolul e foarte critic la adresa autoritatilor.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu ii ajuta CAPUL (Luni, 29 iulie 2019, 20:07)

    burebista [utilizator]

    Prosti de bubuie si combinatie cu LENEA si COMODITATEA SI NEPASAREA . Lipsa totala de responsabilitate si implicare .pe raz indicate cate locuri sunt de reparat masini . Victima a dat saraca indicatile super exacte si foarte intelligent ,cu multe clase peste acesti analfabeti .Oare cate clase au acesti politisti ?
    • +2 (2 voturi)    
      Ei lucrerază câte doi,deci două clase (Marţi, 30 iulie 2019, 14:31)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      impreună.Să nu ști cum să folosești o aplicație
      simplă in anul 2019(sau 20-19,cum ar spune Docila) este de râsul curcilor din Olt și Teleorman.