Cum a reușit Alexandra să pună mâna pe telefon pentru a suna la 112. Agresorul era plecat la farmacie

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 29 iulie 2019, 14:35 Actualitate | Esenţial


Oase din curtea lui Gheorghe Dinca
Foto: Facebook
Fata de 15 ani ucisă la Caracal a reușit să găsească un telefon mobil în locul în care era sechestrată după ce agresorul său a plecat la farmacie să cumpere o cremă pentru a-i trata rănile provocate la mâini, se arată în raportul Ministerului de Interne, obținut de Mediafax. Fata a relatat atunci când a sunat la 112 că este legată și că a fost violată.

"La ora 11.23, Măceșanu Alexandra a revenit cu un nou apel la 112, de pe același număr de telefon, sesizând aceleași aspecte, motiv pentru care dispecerul IPJ Olt a redirecționat apelul către dispeceratul Poliției Municipiului Caracal, solicitând măsuri urgente. După primirea apelului de la ora 11.12. dispecerul Poliției Municipiului Caracal a transmis sesizarea către patrula de ordine publică pedestră, care acționa în zona 7 Caracal, (...) adresă pe care aceasta a furnizat-o de o carte de vizită găsită la locul unde se afla”, se arată în raportul MAI. Alexandra le-a indicat operatorilor 112 și o adresă de pe o carte de vizită găsită în locuința lui Ghoerghe Dincă, iar aceasta îi aparținea unui inginer de cadastru.

De asemenea, fata a dat mai multe detalii legate de curtea imobilului în care se afla și a precizat că nu poate părăsi locul întrucât acolo erau câini.

Întrucât a existat o neconcordanță între adresa indicată de Alexandra și cea unde se afla, agenții de poliție au revenit la Poliția Caracal și au raportat evenimentul șefului Biroului Investigații Criminale.

Ulterior, fata a fost sunată. "Aceasta a relatat că este sechestrată într-o casă de un bărbat care în acel moment nu se afla lângă ea, fiind plecat la farmacie să cumpere cremă pentru a-i trata rănile provocate la mâini. Totodată, victima a precizat că în acea curte se aflau un brad, un nuc, o mașină platformă cu fiare vechi, un autoturism gri și mai mulți câini lupi dezlegați. În continuare, polițistul a întrebat-o dacă are rețea internet pe telefonul de pe care vorbește și răspunsul a fost negativ. Tot cu ocazia convorbirii, șeful biroului i-a solicitat să-i comunice culoarea gardului și dacă poate să iasă din casă și din curte. Cea în cauză a răspuns că gardul este din metal de culoare roșie și nu poate ieși din încăpere deoarece este legată și afară sunt câini lupi”, se arată în raportul MAI, care prezintă discuția dintre Alexandra și ofițerii de poliție, atunci când fata a sunat la 112.

În același document se mai arată că discuția s-a încheiat atunci când pe fundal s-a auzit lătrat de câine, iar fata a spus că nu mai poate vorbi, deoarece bărbatul s-a întors. Fata a precizat și că a fost violată de bărbat.

Anchetatorii îl vor duce luni pe Gheorghe Dincă la Caracal, pentru reconstituirea celor două crime pe care le-a recunoscut.

Suspectul în cazul crimelor din Caracal, Gheorge Dincă, a recunoscut că a ucis-o pe fata de 15 ani joi, în jurul orei 12.00, imediat ce a surprins-o cu telefonul în mână și a precizat că i-a incinerat corpul, a declarat, duminică seară, procurorul Georgiana Hosu, adjunctul șefului DIICOT. Ea a spus că bărbatul a răpit-o pe fată în scopul exploatării sexuale, a sechestrat-o și a violat-o, iar Alexandra "nu a avut practic nicio șansă de a se apăra". Referitor la cealaltă fată ucisă, Luiza, în vârstă de 18 ani, procurorul a spus că sunt indicii că Dincă a procedat în același mod.

Adolescenta de 15 ani a sunat joi, din locuința suspectului, de 3 ori la 112 în interval de 7 minute, începând cu ora 11.05.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















41875 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    eu sunt socat si de altceva (Luni, 29 iulie 2019, 14:41)

    Hans Metter [utilizator]

    de unde a aparut poza asta cu oasele?! e strigator la cer. Adica dupa toata mizeria asta, persoane din ancheta dau ilegal poze ziaristilor? ca nu pot sa cred ca sunt publicate undeva pt toata lumea.
    • +11 (11 voturi)    
      pentru ca asa cum e politia e si presa si totul (Luni, 29 iulie 2019, 15:10)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      in Romania.
      Uncompetenta guraliva si tupeista.
      Asa e politia, justitia, presa, administratia, mediul academic, sistemul medical, totul.
      Aceasi aroganta a functionarului care iti face o favoare daca isi face treaba.
      Ca asta invata copii de mici, mergi pe burta, nu fi fraier.
    • +4 (4 voturi)    
      cam atat a rmas dupa dizolvarea in acid (Luni, 29 iulie 2019, 17:37)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      asta multumita PSD ului
      • 0 (0 voturi)    
        trist... dar true... (Marţi, 30 iulie 2019, 0:39)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        trist... dar true...
    • +1 (1 vot)    
      de ce b0$$ ? (Marţi, 30 iulie 2019, 0:38)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      esti socat ? dar de coruptie esti socat ? dar de ceea ce face PSD in parlament cum e?

      adica e mai bine sa ni se ascunda adevarul ? ca pe vremea lui ceausescu... nu exista boli, singura tara din lume care a eradicat TBC-ul :)))))) ... nu exista violuri, nu exista crime... traim intr-o lume perfecta.

      hai mars...
  • +14 (18 voturi)    
    intrebari (Luni, 29 iulie 2019, 14:52)

    Itsoc [utilizator]

    1. se poate incinera complet un corp in curte fara miros puternic de ars, prajit si altele?
    2. se poate calcina un corp pana a nivel de oase sfaramate avand in vedere ca flacara deschisa (nesuflata in mediu controlat) nu atinge nicidecum temperatura de 1000 de grade cat ii trebuie unui corp sa fie cremat in 1 la 3 ore.
    3. singurele probe de sange preluate din curte au aratat ca sangele nu e de natura umana ceea ce arata un omor prin strangulare, singura care nu lasa urme de sange dar lasa urme biologice (scuzat sa-mi fie remarca...).

    Cineva nu-si face treaba, ori anchetatorii sunt idioti si ei si vor sa ascunda ceva, ori presa e tampita si relateaza tot ce zice fanica si costica pe la colturi.
    • 0 (10 voturi)    
      nu, nu se poate (Luni, 29 iulie 2019, 15:19)

      Remarque [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Intrebarile sunt perfect justificate. Intr-adevar, cineva nu isi face treaba in directia in care trebuie. Au multe de ascuns, cred ca a fost atins doar varful icebergului.

      https://www.activenews.ro/stiri-social/Popicu-l-a-omorat-pe-Kennedy-157118?fbclid=IwAR1M0K43-1s1_WvljNk0-vNQ2Y5lIP6JrmsEL_4VGoGQpF79uhgpGbrTnAw#.XT6lShBpinM.facebook
    • +2 (12 voturi)    
      intrebari (Luni, 29 iulie 2019, 15:21)

      alex_costi [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      La cata inginerie avea in cap, a plecat la farmacie sa-i cumpere fetei o crema si a facut imensa gafa sa o lase cu telefon? Nu prea se leaga lucrurile si multe se vor bate cap in cap in urmatoarele zile
    • +7 (7 voturi)    
      mi-as dori ca cei care dau - (Luni, 29 iulie 2019, 16:30)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      sa lase si un comment cu argumentele lor.
      adica imi doresc sa cred varianta oficiala dar nu-mi pot explica chestia asta cu arderea cadavrului si lipsa sangelui de acolo.

      sa-mi spuna cineva cu dovezi concrete cum arzi un corp in 19 ore total la tine in curte; sa-l anentizezi efectiv. Nu doar carnea ca aia se arde repede dar oasele necesita ardere intensiva. Aruncati un os de porc in gratar si lasati-l acolo pana ard toate lemnele, veti vedea ca inca il mai gasiti.

      Ori cum a facut individul asta totul in 19 ore?
      Vreau sa inteleg....pentru ca explicatiile pot sa indeparteze celelalte teorii cum ca in Caracal functiona o retea de traficati de carne vie iar popicu era doar un slujbas care a picat de prost acum.
    • +1 (1 vot)    
      soda caustica+ prajire (Marţi, 30 iulie 2019, 10:06)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      se poate fierbe intr-un cazan. Nu stiu daca ai facut vreodata carne la garnita, dar rezolvi un porc de 300 de kile intr-o zi si raman doar jumari . Daca ai si soda caustica nu mai ramane nimic din tesut . restul de carne poate sa o fi dat la cainii din curte sau aruncata undeva pur si simplu. Fata sa fii avut 50 de kile, transata,pusa in cazan , prajita, pus soda caustica aruncat resturile. Cam asta ar rezolva in cateva ore problema cadavrului.
  • +2 (4 voturi)    
    S-a dus la farmacie pt fata? (Luni, 29 iulie 2019, 14:58)

    D-or [utilizator]

    !
    • +4 (6 voturi)    
      omul era psihopat (Luni, 29 iulie 2019, 15:16)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      astia fac tot felul de lucruri ciudate.. citeam recent de o fata care a scapat de cel care a sechestrat-o si a ajutat la prinderea lui pt simplul motiv ca i-a laudat orhideele.
    • +4 (4 voturi)    
      da, pentru ca fata era privita ca o marfa (Luni, 29 iulie 2019, 16:45)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Vroia sa o dea spre exploatare in Italia, el era doar un pion dintr-o retea de proxeneti. Sa ia bani buni pe ea, trebuia sa o vanda sanatoasa.
      Si turcii, cand luat prizonieri, ii ingrijeau si le oblojeau ranile, ca sa ii insanatoseasca si sa ia pret mai bun la piata de sclavi. Asa gandesc cei care fac bani din trafic de carne vie, vad omul ca o marfa.
  • +6 (6 voturi)    
    Ziaristi fara logica (Luni, 29 iulie 2019, 15:05)

    Criscat [utilizator]

    ..care nu stiu sa scrie un articol; macar ala care l-a scris sa se semneze sa stim cine este autorul(redactia?)
    Deci nu se intelege daca Alexandra a sunat si a relatat sau politistul a sunat-o si i s-a relatat....cel care a scris cele de mai sus ce a inteles?....eu ce sa inteleg?
  • +11 (11 voturi)    
    Un amanunt cheie care probabil nu-l vom afla!!! (Luni, 29 iulie 2019, 15:23)

    VisatorLaORomanieMaiBuna [utilizator]

    Oare dementul ala chiar a prins-o pe fata cu telefonul in mana, sau politistul a sunat-o inapoi si atunci dementul si-a dat seama ca fata a sunat la politie?

    E foarte bizar ca politia a decis sa sune inapoi FARA sa verifice mai intai al cui e numarul!!!!!!!!!!!!!
    Este evident ca pentru o victima care suna la politie si spune ca e in pericol de moarte, orice apel poate ii poate fi fatal daca politia suna inapoi!!!!!!!!!!!!!!

    Dar acest amanunt nu-l vom afla cred niciodata.

    Eu sper ca familia victimei sa dea in judecata statul roman. Suma nu e importanta, motivul insa e ca numai in acest fel s-ar scoate la iveala, in mod public, toate amanuntele actiunilor politiei. Un avocat iscusit ar pune la indoiala pas cu pas, moment cu moment, orice actiune si motivare a politiei.
    De exemplu: cum e posibil sa suni la 112 si sa nu raspunda nimeni? Ce s-a intamplat, s-a nimerit fix in acel moment sa fie toate liniile ocupate? Cel care lucra la 112 a fost la buda/manca? Nu sunt suficienti oameni? Politia a sunat inapoi fara sa verifice numarul mai intai? Etc..
    • +1 (3 voturi)    
      mica precizare: (Luni, 29 iulie 2019, 16:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui VisatorLaORomanieMaiBuna

      Fata a sunat de pe un telefon vechi si cu cartela (care apartinea criminalului). Politia nu putea verifica al cui e numarul din simplu motiv ca nu respectivul nu era abonat.
      Insa, cand a sunat inapoi, politistul a facut o eroare fatala.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu stim (Luni, 29 iulie 2019, 17:05)

        VisatorLaORomanieMaiBuna [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Avem un motiv in plus sa multumim si CCR si militantilor pentru ca in Romania cartela pre-pay nu se cumpara cu document de identitate!!!!!!!!!!!!

        Dar cum spuneam, nu stim (inca) daca dementula ala prins-o pe amarata aia sau dobitocul ala de politist a sunat-o inapoi si asa s-a prins dementul.

        Va dati seama cum e sa fi captiv din cauza unui dement, sa suni la 112, sa te ia politistul la misto, sa-i dai toate detaliile posibile si imposibile, si apoi sa mori macelarit cum nici dobitoacele nu mor? Te apuca depresia...
    • +2 (6 voturi)    
      Au sunat inapoi de TREI ori! (Luni, 29 iulie 2019, 16:54)

      VisatorLaORomanieMaiBuna [utilizator] i-a raspuns lui VisatorLaORomanieMaiBuna

      Din stiri aflam ca politia a sunat inapoi, nu o data, ci de mai MULTE ori!!!!!!!!!!

      Incredibil! Deci oricand, dementul ala putea sa isi dea seama ca fata a apelat politia!!!!!!!!!!!!

      Politisul ala ce IQ are?? Amarata aia a dat toate detaliile posibile si imposibile, cum arata casa, cum e vopsit gardul, casa, etc. Numai coordonatele GPS nu le-a dat.

      Politistul ala trebuia sa-l duca capul sa-i zica amaratei din primul apel sa inchida telefonul sau sa-l puna pe silent si sa-l ascunda, caci fata avea toata casa la dispozitie. Apoi politia trebuia sa rascoleasca toata zona pana dadeau de casa dementului, caci de la primul apel aveau deja coordonatele GPS, chiar daca nu erau clare.

      Nu spun ca stiu sigur ca fata ar fi scapat, dar e teribil ca politia a suna inapoi pe numarul ala!!!!!!!!!!!!
      • +3 (3 voturi)    
        O singură întrebare (Luni, 29 iulie 2019, 17:17)

        Geirge [utilizator] i-a raspuns lui VisatorLaORomanieMaiBuna

        trebuia să pună polițistul: Ce număr au mașinile pe care le vedea fata în curte? Apoi după numărul de înmatriculare ar fi găsit pe posesor. Chiar dacă erau ale altor persoane într-un final ar fi ajuns la casa aia... Nu le-ar fi luat 19 ore!
        • +2 (2 voturi)    
          A? (Luni, 29 iulie 2019, 18:31)

          VisatorLaORomanieMaiBuna [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

          Ummm, numerele din fata curtii?

          Hai ca o dam deja in Sherlock Holmes.

          Dupa cum s-a spus, STS si politia au avut dupa primul apel al amaratei aleuia localizarea.
          Faptul ca nu a fost perfect, ca a avut acuratete, e alta poveste. In plus, dupa ce au aflat locatia perfecta, nu trebuiau a astepte pana dimineata. ei nu stiau ce s-a intamplat.

          E imposibil sa stai si sa astepti inca X ore, dupa ce ai auzit-o pe amarata aia tipand si plangand ca a fost violata.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca i-a luat (Luni, 29 iulie 2019, 19:45)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    crema de maini insemna ca nu dorea sa o omoare atunci, daca ii zicea operatorul sa se prefaca ca nu s-a intamplat nimic si sa traga de timp (si nu o mai suna) avea sanse mari sa o salveze.
  • +2 (2 voturi)    
    Adresa de pe cartea de vizita (Luni, 29 iulie 2019, 19:49)

    Alex56 [utilizator]

    Cartea de vizita era a unui inginer de cadastru. Dinca a vrut sa vinda casa in ultima vreme si probabil avea nevoie de un plan de cadastru. Daca politistii erau mai isteti sau erau coordonati de un ofiter bun , l-ar fi intrebat pe inginer despre clientul voinic cu ochi albastrii , cu virsta de 50-60 de ani. Referitor la apelarea telefonului de catre autoritati , din alte articole rezulta ca :
    - telefonul nu avea SIM dar era activ doar numarul 112
    - STS a putut apela acest telefon; a sunat de 9 ori mai tirziu pentru localizare dar telefonul era deja oprit
    La convorbirea a 3-a cu Politia , Alexandra a spus in final " VINE, VINE " dupa care convorbirea s-a oprit.
    Dinca a declarat ca a prins-o vorbind la telefon si a omorit-o.
    • +1 (1 vot)    
      mai mult decat dubios (Marţi, 30 iulie 2019, 1:21)

      jaridian [utilizator] i-a raspuns lui Alex56

      Criminalul avea un telefon fara sim INCARCAT de pe care Alexandra a reusit sa sune la 112 deoarece doar acest numar e apelabil in acest caz. La ce naiba ii trebuia lui un telefon fara sim de pe care putea apela doar serviciul de urgenta? Ca banuiesc ca nu era un smart phone de pe care juca candy crush? Sincer mi-e foarte greu sa cred asta si sper ca nu s-a inceput deja musamalizarea. Azi intr-o emisiune la televizor sotia mea a vazut declaratia unui barbat care a zis ca i-a disparut fata in aceeasi localitate, a fost la politie, s-a facut misto de el ca si in aceste doua cazuri, omul a sunat un prieten din politie de la bucuresti care i-a zis cum sa mearga la politie si sa dea declaratie si sa zica exact ce articole de lege doreste sa se aplice legat de cererea lui si i-a fost adusa fata inapoi, a fost implicat si in aceasta situatie acelasi criminal dar cand sa dea alte detalii despre imprejurari a fost intrerupta legatura cu el si mutata discutia pe alt invitat. Deci sa spuna la un test cu detectorul de minciuni toti politistii incompetentii implicati daca nu cunoasteau criminalul si preocuparile lui?