SONDAJ Cine trebuie să plece din funcție, după eșecurile în lanț de la Caracal?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 29 iulie 2019, 12:59 Actualitate | Esenţial


Sondaj - demisii in cazul Caracal
Foto: Hotnews
Cazul de la Caracal a dus deja la o serie de demisii sau demiteri la nivel înalt, pe măsură ce opinia publică a răbufnit în fața reacțiilor dezastruoase ale autorităților. Șeful Poliției Române a fost printre primii demiși, șeful STS - ultimul demisionar anunțat. Sunt aceste demisii suficiente? Cine trebuie să plece din funcție, după eșecurile în lanț?

  • Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10001 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    Dizolvarea P$D (Luni, 29 iulie 2019, 13:02)

    un domn [utilizator]

    si trecerea in ilegalitate !

    Legea Lustratiei in Constitutie !

    cine vrea partid de stanga sa isi faca FARA criminalii din P4D care s au perindat din 1990 - 2019 (* adaugam si criminalii din PCR care ar mai fi in viata )
    • +11 (15 voturi)    
      Familia Dragnea sa plece. Dintre noi. (Luni, 29 iulie 2019, 14:18)

      Penalu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Si Stefanescu, Firea, Radulescu, Toader, Ciordache, Dancila, Dan. Sa se ia de mana si sa paraseasca planeta.
  • +19 (25 voturi)    
    jos nepasarea (Luni, 29 iulie 2019, 13:10)

    I [utilizator]

    trebuie ca oamenii sa inteleaga ca ei au pus indirect si prmier si sef de politie si in final cei care au votat gresit (psd, alde) si cei care nu au fost la vot deloc sunt cei vinovati. Daca nu te intereseaza, nimic nu o sa mearga bine.
  • +21 (27 voturi)    
    Tot guvernul (Luni, 29 iulie 2019, 13:11)

    ABBV [utilizator]

    art trebui sa plece, de mana cu tot CCR-ul.
  • -15 (33 voturi)    
    Fara sa vad vreun rezultat, anticipez: (Luni, 29 iulie 2019, 13:21)

    newlook [utilizator]

    "Sa plece Dancila si PSD" : 99% (+)
    "Sa plece toti sefii institutiilor : 10% (+)
    "Sa plece procurorii #rezist" : -9% (-)
    ======Total (%)=99+10-9= 100%
    • 0 (8 voturi)    
      ramai somer si te intistrezi ! (Luni, 29 iulie 2019, 13:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Prodemos parca este de Stanga, asta daca NU vrei sa schimbi simpatiile tale politice !
      Aparent NU au humanoizi cu Ciuma Rosie !
    • +4 (14 voturi)    
      sictir (Luni, 29 iulie 2019, 13:38)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      s-a demonstrat deja ca procurorii nu au impiedicat pe nimeni sa ajunga acolo dar va place sa rostogoliti minciuna.
      platesc bine aia de la rusia today? :)
      eu anticipez ca in curand ramai fara job fara sa stiu cat castigi :)))
      • +2 (4 voturi)    
        Ura... procurorii si-au demonstrat.... (Luni, 29 iulie 2019, 14:50)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Cum ramane cu strigatele auzite de vecini, la ce ora erau alea. Daca tot e demonstrat totul, ar fi cazul sa iasa ceva sefutz de prin politie sa dea o declaratie de presa cu desfasurarea "corecta" a interventiei ca lumea se incinge rau de tot de la informatiile din media.
        • 0 (0 voturi)    
          alt fakenews demontat (Marţi, 30 iulie 2019, 12:58)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          nici asta n-a existat. nu a reclamat nimeni ca a auzit strigate.
          politia condusa de psd prin lachei si rude nu iese cu declaratie de presa decat daca vor sa creeze o alta manipulare precum colega lor paralizata anul trecut la manifestatie. atunci au putu sa iasa intr-o ora cu declaratii.
          cand baiatul lui carmen dan a luat un pumn intr-o discoteca in 2 ore au ajuns echipaje din 2 orase la fata locului sa "ancheteze".
          si mai sunt exemple.
          militia construta de aproape 3 ani de psd este in slujba lor, nu a noastra.
          daca stric muepsd pe strada in mai putin de un minut apare un militian sa-mi dea amenda.
    • +6 (10 voturi)    
      Si care este problema? (Luni, 29 iulie 2019, 13:52)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Mafia, oamenii politici si institutiile statului se "imbina" in mod armonios in judetele din sudul tarii. De fapt sunt o singura structura.
      "Sa plece Dancila si PSD" este prea putin spus. Aceasta grupare, ca partid nu o pot numi, trebuie destructurata.
    • +7 (13 voturi)    
      Ca de obicei, comentariu (Luni, 29 iulie 2019, 14:01)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      in bascalie, in perfecta concordanta cu gasca PSD-ALDE, pe care o preaslavesti!
    • +6 (12 voturi)    
      mistocar cocalar (Luni, 29 iulie 2019, 14:07)

      c.oameni [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      nu mai incape prostia in tine? :)
    • +5 (11 voturi)    
      @newlook (Luni, 29 iulie 2019, 14:16)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Esti bolnav, mosule.
    • +7 (13 voturi)    
      Sa pleci si tu cu rusii tai de pe Pamant (Luni, 29 iulie 2019, 14:19)

      Penalu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Pe Soare.
    • +4 (10 voturi)    
      si e fals?! (Luni, 29 iulie 2019, 14:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      cine a facut modificarile legilor penale cu perchezitia, cu protocoalele dintre sri si resti a ?!

      hai sictir...
      nici macar acum nu reusesti sa te rupi de mancat kk si sa judeci corect!

      cu ce au gresit ma procurorii?! ca a spus latrina 3 minciuni si tu esti atat de prost incat ii crezi?! also "procurorii rezist"?! esti un mancator de kkt de prima mana
    • +6 (12 voturi)    
      Fara sa te jignesc, anticipez (Luni, 29 iulie 2019, 14:27)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Un sondaj cu tema "Cine e mai fraier ca userul newlook" ar avea rezultatul:
      "Nimeni" : 99.99%
      "Nu vreau sa raspund" : 0.01% ( aici ar fi doar votul tau, te-ai prins ).
  • -7 (19 voturi)    
    Care esecuri? (Luni, 29 iulie 2019, 13:21)

    Lok [utilizator]

    Adica tocmai ce a declarat ucigasul voit si nesilit de niste nimeni, ca a ucis-o la milisecunda dupa telefonul la 112. Pai e cusuta cu ata alba, nu este un esec, este o reusita maxima a sistemului de justitie.
    • +2 (4 voturi)    
      esti cu toti neuronii acasa? (Luni, 29 iulie 2019, 13:37)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ce reusita vezi tu cind au fost omorite doua fete ?
      • +1 (5 voturi)    
        Cand nu prinde nimeni sarcasmu. (Luni, 29 iulie 2019, 14:44)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Dar trebuie sa recunosti ca au intors un esec monumental intr-un succes cu lauri. Va rog pe toti sa cititi cum ucigasul a recunoscut cum a ucis direct dupa telefonul la 112. Neoferind nici o sansa Politistilor sa salveze fata. 4 the WIN!!!
        Asta pentru ca la noi justitia este independenta, politistii nu pot fi cumparati, procurorii curati, magistratii niste ingeri in piele de om, si toti lucreaza in mod sisifian chiar subt presiunea Jupiteriana a politicului cu imaginea lui LCK cu pruncul in privire.
    • +4 (6 voturi)    
      bah, nu mai manipulati (Luni, 29 iulie 2019, 13:40)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      prima fata era disparuta de 3 luni si nimeni nu s-a sesizat din organele statului.
      daca incepeau de atunci ancheta poate Alexandra ajungea la meditatie.
      mama voasta de postaci rosii...
      • -3 (7 voturi)    
        Si sa gaseasca ce? (Luni, 29 iulie 2019, 15:06)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Cum anume crezi ca o gaseau pe prima fata? Prin prorocire? A doua nu era gasita daca nu suna la 112. Nu aveau cum.
        • 0 (0 voturi)    
          aiurea (Marţi, 30 iulie 2019, 12:54)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          tu crezi ca toti criminalii au fost prinsi pt ca au sunat victimele la telefon?
          ai impresia ca doar asa se prinde un criminal?
          atunci nu ma mir ca militienii aia au stat 19 ore dupa primul apel sa o gaseasca. daca media ta de inteligenta este asemanatoare cu a militionilor aia atunci este explicabil :))
    • +2 (8 voturi)    
      Ceea ce zici (Luni, 29 iulie 2019, 13:59)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      e adevarat, dar nu e trendy.
      Pe de alta parte, faptele raman. Aparatul politienesc scartaie, legile penale sunt ciopartite, AML pe gratis ne costa 180 de milioane, si lista continua. E adevarat, sunt si lucruri pozitive si imbunatatiri, de exemplu azi a scazut pretul la patrunjel.
    • +2 (8 voturi)    
      macar acum (Luni, 29 iulie 2019, 14:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ar fi trebuit sa aveti decenta si sa nu mancati kkt
      dar dupa stapanii vostrii dancila si tariceanu ... pur si simplu nu va puteti abtine...
  • +2 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 29 iulie 2019, 13:23)

    Criminal in paralel [anonim]

  • -2 (6 voturi)    
    Noi trebuie sa plecam (Luni, 29 iulie 2019, 13:38)

    Fides [utilizator]

    Sa nu-i stricam vacanta la mare a lui Iohannis.
    Sa nu o deranjam pe Dancila cu intrebarile.
    Sa nu-i atingem nici macar cu o floare pe politisti, SRI, SIE, jandarmi, Biserica, BNR et. Co.
    PSD, PNL, UDMR, ALDE, USR. PLUS...toti sa ramana.
    Noi trebuie sa plecam cat mai traim. Ei vor propasi.
  • +2 (6 voturi)    
    Ar trebui să plece Arafat. (Luni, 29 iulie 2019, 13:39)

    asavreau [utilizator]

    Dar nu-i trecut la rubrică.Cineva îl protejează pe indolent.Arafat trebuie să organizeze Serviciile de urgență.În teritoriu nu sunt servicii de urgență.Suni și-ți răspunde poliția.ori pompierii,ori salvarea,după cum hotărăște o operatoare.Nu există o persoană cu putere de decizie pentru a mobiliza imediat forțe pentru intervenție,inclusiv voluntari.De voluntari nici nu am auzit să existe pe undeva.Îl întreabă cineva pe Arafat cum funcționează o intervenție de urgență,funcție de situație?La Județe și orașe ar trebui să existe persoane instruite,cu putere de decizie,cu proceduri,capabile să adapteze și să mobilizeze forțe și mijloace pentru intervenție.Se știa că poliția nu poate interveni,de ce nu au trimis pompierii ori salvarea?
  • +4 (4 voturi)    
    sefii (Luni, 29 iulie 2019, 14:16)

    codrean [utilizator]

    sunt raspunzatori pentru comportamentul - profesional si etic - al subordonatilor pe care-i salectioneaza/promoveaza/ , ii evalueaza periodic si le dau calificative, ii indruma, ii controleaza si cand e cazul, ii sanctioneaza ! Pentru asta sunt numiti si platiti !
  • +2 (8 voturi)    
    am votat (Luni, 29 iulie 2019, 14:18)

    nash pandelica [utilizator]

    toti sefii, in speranta ca inlocuitorii vor indrepta lucrurile.
    si io as vrea demisia dancilei, dar nu politizat, cum a fost in cazul lui dottore. nu rezova nimic.
    este necesar, repet, infiintarea unui servicu national de investigatii penale, pe modelul fbi. sub juriscictia palavramentului si presedentiei.
    politia, jindaria, politizate din bocanci pana'n caschete. ar trebui desfiintate si reinfiintate, pe baza unor concursuri si examinari eficiente.
    jindaria sa aiba subordonare teritoriala, fiind un organ de pastrarea ordinii publice. cum erau jindarii pe vremuri, la dispozitia comunitatilor. cu dubla subordonare, de armata ca trupa militarizata, si local ca organ de pastrarea ordinii publice.
  • +2 (8 voturi)    
    pestele de la cap se impute (Luni, 29 iulie 2019, 14:25)

    Itsoc [utilizator]

    pasii sunt oarecum de bun simt:

    0. demisia guvernului
    1. scoaterea psd in afara legii si arestarea uzurpatorilor de tara: iordache, nicolae, tudorel
    2. anticipate
    3. organizarea de teste si probe pentru intreaga politie romana, cine le pica pleaca acasa.
    4. reorganizarea academiei de politie cu noi sefi competenti si nenumiti politic
    5. demisa intreaga politie si procuratura olt
    6. dotarea sts cu tehnologie noua apoi probe pentru fiecare angajat, cine le pica pleaca acasa

    Acelasi lucru in educatie, sanatate, agricultura
  • +3 (7 voturi)    
    nedumerire! (Luni, 29 iulie 2019, 14:25)

    ber [utilizator]

    Cum vrem noi ca politia sa fie o institutie eficienta, care sa lucreze in folosul cetateanului, dupa reguli si protocoale stricte si precise, cand academia de politie este ea insasi o institutie putreda si corupta, care ameninta cu moartea ziaristii? Controleaza cineva ce ii invata aia pe viitorii ofiteri de politie? A cercetat cineva care este atmosfera generala in academia aia?
  • +8 (8 voturi)    
    Cred ca nu se iintelege... (Luni, 29 iulie 2019, 15:33)

    Sthelian [utilizator]

    ...Nu de demisii e vorba.
    1. Demisia e un act unilatelar si in politica devine oarecum act de onoare, daca e facut imediat. Daca vor mai fi demisii vor fi d-alea fortate.
    2. Demisia inseamna ca renunti la functia avuta, dar ramii acolo, in sistem. Ceea ce nu e cazul.
    3. E nevoie de degradari si dati afara fara drept de a mai intra in politie si/ sau procuratura.
    4. Vedeti ca toata lumea s-a inflamat pentru ultima victima. Dar realitatea e ca a mai disparut o fata acum 3 luni si nimeni n-a facut nimic.

    Un politist care ameninta (Daca e cu vreunul platesti tu toate perchezitiile, fiind la per tu cu tatal victimei), sau care le face curve pe cele doua fete nu trebuie sa demisioneze, el trebuie degradat si dat afara pentru aceasta conduita.
    Procurorul (daca e adevarat, ca afirmatii pe net sunt multe) care a interzis sa se intre la fel, nu trebuie sa demisioneze, ci sa fie dat afara, fara a se putea reintoarce ca procuror.
  • +2 (2 voturi)    
    Militianul idiot care a raspuns primul (Luni, 29 iulie 2019, 18:34)

    John M. [utilizator]

    la apelul fetei si nu a facut nimic mai mult de o ora trebuie judecat ca si complice la crima si condamnat "to the fullest extent of the law", cu pierderea pensiei si a drepturilor cetatenesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Peștele dela cap se împute (Marţi, 30 iulie 2019, 3:37)

    AculMorarului [utilizator]

    Peștele dela cap se împute, zice un vechi proverb dar din păcate dela coadă se curăță. Adică se începe cu niste persoane considerate ”inerente pierderi colaterale” pentru a scuti capul de epurarea evident necesară. Vor mai cădea eventual câțiva directori, miniștrii. Dar pe partidul acesta și acoliții lui, capul dela care toate sau impuțit, nu-l trage nimeni la răspundere? Partidul acesta care de 15 ani încearcă și amenință președinții statului cu destituirea, care promovează lipsa de respect pentru funcția prezidențială și puterea juridică tot încercând să le subordoneze dar neglijânduși îndatoriririle față de țară și populație, nu-l trage nimeni la răspundere? Dacă a apucat-o pe un drum greșit trebuie așteptate alegerile pentru a se îndrepta ceva? Dacă partidul ăsta chiar nu se poate elibera de sub șleahta care a pus stăpânire pe el atunci singura soluție rămâne congresul de autodizolvare.