Șeful demis al Poliției Caracal: Noi, ca polițiști, am acționat perfect

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iulie 2019, 18:45 Actualitate | Esenţial


Politie
Foto: Stirile ProTV
Șeful Poliției Caracal, Nicolae Mirea, a declarat sâmbătă pentru Mediafax că, din punctul său de vedere, polițiștii au acționat „perfect” și nu are ce să își reproșeze.

Întrebat de agenția Mediafax dacă acțiunea de căutare a Alexandrei a fost una defectuoasă, Nicolae Mirea, șeful demis al Poliției Caracal, a răspuns că „polițistul a fost un executant”.

„Eu nu lucrez în dosar. Am făcut percheziția. La percheziții fiecare forță și-a făcut treaba ei. Nu știu ce probă a ridicat criminalistul, pompierul când a secat fântâna nu a găsit nimic, mi-a făcut un proces verbal, l-am pus la dosar. Dosarul l-a supravegheat procurorul. Percheziția s-a făcut sub comanda procurorului. Polițistul acolo a fost un executant”, a declarat Mirea.

Întrebat, de asemenea, de ce a așteptat să se facă dimineață pentru a interveni în casa suspectului Gheorghe Dincă, Mirea a spus că fără autorizație nu putea intra noaptea.

„Nu am stat deloc. Noi am muncit. Informațiile au venit la fel, noi am localizat, am muncit. Până am luat autorizările a venit dimineața. Nu puteam să mergem fără autorizație, nu putem intra noaptea”, a mai spus Mirea.

Totodată, întrebat dacă își reproșează ceva în ceea ce privește intervenția de salvare a Alexandrei, Mirea a răspuns negativ.

„Nu, nu (nu am ce să îmi reproșez, mie și echipei - n.r.). S-a acționat perfect. Din punctul nostru de vedere, noi ca polițiști am asigurat perfect, nu se putea altfel”, a răspuns fostul șef al Poliției Caracal.

Acesta a precizat că nu este adevărat că l-a luat pe tatăl Alexandrei la percheziții: „Nu l-am luat, nu puteam. Fiecare echipă și-a făcut treaba. Cu mine când am intrat acolo nu l-am luat. Cum să îl las pe el în față, neapărat de lege? Eu eram apărat de lege când intram, prin autorizație”, a afirmat Nicolae Mirea, șeful demis al Poliției Caracal.


Nicolae Mirea lucra în Poliție din 1990, este ofițer și a ocupat mai multe funcții în cadrul Poliției Caracal.

În urmă cu câteva luni, pe numele lui fusese deschisă o anchetă internă la Poliția Olt, după ce, pe Facebook, au apărut imagini cu ofițerul în ținută ce ar fi putut aduce atingere funcției, au declarat surse judiciare.

În urma intervenției de la Caracal, au fost destituiți și șeful Poliției Române, chestorul Ioan Buda, și adjunctul Poliției Olt, Florin Alexe, precum și subprefectul de Olt.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10416 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 18:52)

    tirolez [utilizator]

    Domnule, iti doresc asa perfect sa-ti iasa toate in viata.
    • +2 (2 voturi)    
      "Până am luat autorizările a venit dimineața" (Duminică, 28 iulie 2019, 15:52)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      birocratia ucide.
      Nu doar coruptia.
      Birocratia favorizeaza coruptia. Coruptia are nevoie de birocratie ca sa puna bariere activitatii normale.
      • +1 (1 vot)    
        Procurorul l-a oprit si pe ala cu Placuta Suedeza? (Duminică, 28 iulie 2019, 22:14)

        Penalu [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Sau atunci Molitia a avut proprie initiativa patriotica?
        Slugi obraznice !
    • +2 (2 voturi)    
      traim intr-o tara PERFECTA ..... (Duminică, 28 iulie 2019, 16:49)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      traim intr-o tara PERFECTA ..... cu un prim-ministru analfabetul PERFECT, cu un ministru de externe habarnistul PERFECT, cu un ministru de interne secretara rupta in genunchi PERFECTA, cu un ministru de transporturi idiotul PERFECT, cu un ministru de justitie bubosul incompetent, iubitorul de criminali PERFECT, cu un un sef de senat senilul deranjat la cap PERFECT, cu un sef la camera deputatilor colaborator cu clanuri mafiote PERFECT, un clan de hoti politiceni, aflati pe staturi de plata a clanurilor mafiote PERFECTI, cu structurile de forta protejand afacerile clanurilor mafiote PERFECT adevarat, eu unul nu inteleg de ce au plecat 6 milioane de romani din tara asta PERFECTA !!!!????
  • +20 (20 voturi)    
    dacă ar fi fost copilul lor, ar fi trăit... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 19:06)

    Harold [utilizator]

    "Până am luat autorizările a venit dimineața."
    Mă mir că au ieşit totuşi dimineaţă, bine că nu s-a amânat până luni.
  • +21 (21 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 19:08)

    mitg [utilizator]

    Asta e chiar diliu. Bine ca a fost demis.
    • +6 (6 voturi)    
      e tot in politie... doar nu mai e sef. (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 22:55)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      e tot in politie... doar nu mai e sef.
  • +22 (22 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 19:09)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    toti bugetarii cand vorbesti cu ei se prezinta exact asa: perfecti. altii gresesc, ei nu.
  • +17 (17 voturi)    
    Antimilitia (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 19:09)

    Coco_papagal [utilizator]

    Parazitii. Vi se potriveste
  • +18 (18 voturi)    
    sigur ca da (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 19:17)

    Itsoc [utilizator]

    o lepra ramane lepra pana la capat.
    tocmai de aia solutia nu e demisia si rotatia cadrelor si excluderea totala din militie.
    sa mearga sa-si faca treaba perfect la vidanjat latrine ca vorba aia, in craiova chiar are de munca.
  • +14 (14 voturi)    
    operatie reusita (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 19:20)

    semperfidelis [utilizator]

    ...pacientul mort
  • +19 (19 voturi)    
    Ati actionat perfect, ca de obicei (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 19:21)

    Irina25 [utilizator]

    In favoarea infractorului.
  • +9 (9 voturi)    
    operatia a reusit! pacientul ... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 19:23)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +7 (7 voturi)    
    Perfect (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 19:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca niste adevarati complici ai hotilor, traficntilor si violatorilor. Asta ati fost, asta ati ramas. Politia = Militia = stâlp de apărare al Ciumei Rosii,
  • +4 (4 voturi)    
    angajatul anului (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 19:57)

    dailyshow [utilizator]

    nu vrea oare si un premiu pentru asa performanta?! plecati din tara cat mai puteti
  • +7 (7 voturi)    
    Lasa domnule politist nu fiti trist (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 20:15)

    Ord [utilizator]

    un om "muncitor" ca dumneavoastra nu moare de foame. Pana la urma ce e asa grav... mai mor oameni si vor mai fi violate si transate fete. Vina in cazul de fata e la doctorul veterinar care nu a dat anticonceptionale la timp mamelor voastre.
  • +10 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 21:11)

    PSD - Lis Erupe! [anonim]