Ministrul de Interne, despre cazul fetei de 15 ani: Cine este vinovat trebuie să plătească, indiferent că este Poliție sau STS

de MH     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2019, 15:27 Actualitate | Esenţial


Senator Nicolae Moga
Foto: Senatul Romaniei
Noul ministru al Afacerilor Interne, Nicolae Moga, anunță că a cerut un raport urgent referitor la procedura care a fost urmată în cazul fetei de 15 ani din Olt care ar fi fost ucisă, spunând că dacă într-adevăr se dovedește că au fost întârzieri în modalitatea de intervenție, cine este vinovat trebuie să plătească, indiferent că este de la Poliție sau de la STS.

"Un caz cutremurător care sper să fie elucidat cât mai repede. Ancheta nu este încă finalizată și nu vreau să dau verdicte. Este prematur să mă pronunț acum cu privire la felul cum a fost gestionat apelul la 112 sau cum s-a făcut localizarea telefonului, dar evident toate aceste lucruri trebuie clarificate. Dacă într-adevăr se dovedește că au fost întârzieri în modalitatea de intervenție, cine este vinovat trebuie să plătească, indiferent că este de la Poliție sau de la STS", a transmis Nicolae Moga, noul ministru al Afacerilor Interne.

El a spus că nu acceptă minciuni, precizând că a cerut un raport "cât mai grabnic referitor la procedura urmată".

"Am solicitat Poliției Române să aloce toate resursele în acest caz pentru elucidarea cu celeritate a tuturor aspectelor. Deja, conducerea Poliției Române a trimis specialiști de la Institutul National de Criminalistică și de la Secția de Investigații Criminale la Caracal pentru a acorda sprijin polițiștilor de acolo. Solicit Poliției Române să comunice permanent pe această situație", a mai transmis Nicolae Moga.

Alexandra, fata de 15 ani din Olt dispărută în urmă cu o zi și despre care se crede că a fost ucisă și arsă de către Gheorge Dincă, de 57 de ani, a apucat să sune la 112, spunând că este într-o casă aproape părărsită. STS nu a reușit să localizeze corect apelul și a furnizat Poliției trei adrese eronate, iar echipajele au reușit să ajungă la imobilul în care era victima abia după câteva ore.

Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a transmis că fata a sunat de 3 ori la 112 în interval de 7 minute. La al doilea apel, în timpul discuției cu dispecerul de la poliție, apelanta nu a reușit să furnizeze date privind adresa/locația în care se află, dar a furnizat o adresă de pe o carte de vizită pe care o găsise în locația în care se afla.

Principalul suspect se numește Gheorge Dincă, are 57 de ani și este tată a 3 copii. Fiica omului trăiește în Timișoara, iar băieții sunt plecați la muncă în străinătate. Bărbatul figurează în acte ca fiind căsătorit, dar în realitate este despărțit de soția sa de mulți ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5900 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    PSD trebuie sa plateasca! Moga e vinovatul! (Vineri, 26 iulie 2019, 15:32)

    Marionette [utilizator]

    PSD a dat legea aia in care daca nu ai motive nu poti intra intr-o casa intre 8 seara si 6 dimineata!
    Si cei care au votat PSD! Ticalosia celor care-au votat infractori condamnati cu patalama in fruntea tarii! Romanii ticalosi care-au votat PSD sunt de vina!
    • +3 (3 voturi)    
      si? (Vineri, 26 iulie 2019, 15:47)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      un apel la 112 pare un motiv suficient de serios sa intri in casa si pana la ora 6, nu ? macar de ar fi fost asta singura lege anapoda. Oricum au socs talharii din parnaie si le au alungat si ultima teama de lege. Dar nici garcea nu s mai buni. niste spagari indolenti si gata oricand sa bata un protestatar. si cam atat.
      • -2 (6 voturi)    
        Nu poți localiza precis într-o casa un mobil! (Vineri, 26 iulie 2019, 16:09)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        Dacă victima dădea coordonatele GPS la 112 sau la poliție atunci localizarea era relativ exacta (discutabil insa) dar asa pe baza semnalului GSM telefonul nu poate fi localizat precis într-o casa.

        Sigur, semnalul GPS poate era blocat dacă se afla în interiorul unei încăperi. Sunt aplicații care transmit coordonatele GPS ca mesaj SMS la un număr oarecare dar poate nu avea instalat un asemenea program. Poate nu avea nici hartă offline unde putea vedea strada și cea mai apropiata intersectie fata de care se afla.

        Am făcut proba cu telefonul meu, din casa, și coordonată afișată corespunde unei poziții cu câteva numere stradale mai încolo.

        Localizarea nu este așa ușoară în astfel de cazuri, chiar expert în GPS pe telefon mobil sa fii, așa ca nici victima nici poliția nu prea aveau mari șanse de stabilire precisă a adresei cu pricina in timp scurt.
        • -1 (3 voturi)    
          localizarea gsm (Vineri, 26 iulie 2019, 16:36)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          My friend, adu-ne te rog aminte cat a dat STS pe sistemul de localizare a apelurilor? 120 milioane?
        • -1 (3 voturi)    
          c'mon (Vineri, 26 iulie 2019, 16:56)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          In cazul de fata nu se aplica ce spui. Vorbim de un sat, nu de un apartament intr-un bloc dintr-un cvartal.

          Aici fiecare stie pe fiecare si fata a dat suficiente informatii pentru identificare intr-un sat sau sate: ""Mă aflu într-o casă veche, aproape părăsită, iarbă în curte. Are doi câini lupi, e într-un service", ar fi spus fata în apelul de la 112, potrivit unor surse din cadrul Poliției.".
  • +2 (4 voturi)    
    plata (Vineri, 26 iulie 2019, 15:32)

    Nevermind [utilizator]

    5-15% din salariu pe trei luni, cum raspund bugetarii de obicei?
  • +2 (2 voturi)    
    Copiii autorilor morali ai crimei vor plati ! (Vineri, 26 iulie 2019, 16:17)

    L. [utilizator]

    Autorii morali ai crimei sunt cei care au facut legile in favoarea infractorilor, si acestia sunt bine cunoscuti: Iordache, Nicolicea, Cataniciu, Marton, S. Nicolae, Radulescu, Vozganian, Dragnea, Tariceanu, T.Toader.
    Pentru aceasta crima ei sunt responsabili morali, prin legile croite pe interesul infractorilor. Le doresc ca odraslele lor sa plateasca pentru pacatele parintilor,
  • +2 (2 voturi)    
    dar (Vineri, 26 iulie 2019, 17:25)

    liviu_ [utilizator]

    legile date de psd care au ingreunat ancheta nu se pun?!
    pesedeii nu tre sa plateasca?!
  • +1 (1 vot)    
    A apara (Vineri, 26 iulie 2019, 17:55)

    unins [utilizator]

    cetateanul, inseamna in primul rand PREVENTIE. Orice caz anuntat la politie, in care finalul este cu prejudiciu oricat de mic pentru victima, implica vina politiei, deoarece politia nu a fost capabila sa previna evenimentul respectiv. Dovada suprema ca cei din srtucturile de forta, inclusiv armata, si-au facut datoria pentru care primesc salariu, este atunci cand isi sacrifica viata pentru a apara oamenii.
  • +2 (2 voturi)    
    Crima de la Caracal (Vineri, 26 iulie 2019, 19:39)

    Margareta Maria [anonim]

    '' Nu esti copil, dar nici mesia'' esti un incompetent. Trebuie sa platesti. Ajunge cat ai trait din banii nostrii, ai salariatilor si ai pensionarilor. Du-te sa numai auzim de tine sa nu te mai vedem. Ne e scarba de voi, sunteti mafiotii de la varful institutiilor statului.