Surse: DNA ar fi început investigații privind acțiunile agentului României la CEDO în cauza Dragnea vs. România, dar SIIJ ar fi cerut de la DNA dosarul. Răspunsul oficial al DNA nu confirmă, dar nici nu infirmă

de Redacția     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2019, 12:08 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea (foto arhiva)
Foto: Facebook
​Procurorii Direcției Naționale Anticorupție ar fi deschis un dosar în care este implicat agentul guvernamental al României la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), Viorel Mocanu, privind observațiile depuse de acesta în cauza Dragnea contra României, dar Secția Specială de Investigare a Infracțiunilor din Justiție (SIIJ) a cerut dosarul de la DNA, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare. Contactată de HotNews oficial, DNA nu a confirmat și nici nu a infirmat existența dosarului. Nici Viorel Mocanu nu a comentat informațiile, la solicitarea telefonică din partea HotNews.

Potrivit surselor judiciare consultate de HotNews.ro, luni, 22 iulie secretarul de stat din Ministerul Afacerilor Externe Viorel Mocanu a fost la sediul Secției Speciale pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție.

Marți, procuroarea SIIJ Adina Florea a cerut de la DNA documentele din dosarul care l-ar privi pe Mocanu, în chestiunea poziției României la CEDO în cauza Dragnea contra României, au precizat sursele.

HotNews a încercat să-l contacteze telefonic pe Viorel Mocanu. Secretarul de stat nu a răspuns apelului telefonic, însă a trimis un SMS în care ne-a indicat să-i scriem tot un SMS.

Până la publicarea acestei știri, Viorel Mocanu nu a răspuns la SMS-ul pe care HotNews i l-a trimis cerându-i un punct de vedere.

De asemenea, HotNews a întrebat și la DNA în legătură cu informațiile pe care le-am primit de la sursele noastre judiciare, privind existența unui dosar DNA în care ar fi implicat Viorel Mocanu, referitor la acțiunea sa în cauza Dragnea vs. România.

Vineri dimineața DNA ne-a răspuns oficial că nu ne poate preciza nici dacă există, nici dacă nu există un astfel de dosar:

În acest moment nu deținem date care ar putea face obiectul unei comunicări publice referitoare la aspectele menționate de dvs. la punctul întâi din cererea dvs..

Prin urmare, nu vă putem furniza nici un fel de informații despre existența sau inexistența unei cauze care să privească aspectele din cererea dvs.


În situația în care cele menționate de dvs. în cerere ar face obiectul unei cauze penale, informațiilor solicitate le sunt incidente prevederile art. 25 alin (1) “Comunicarea de informaţii privind stadiul actelor de cercetare reprezentanţilor mass-media poate fi făcută numai după ce există suspect în cauză….” și alin. (3) “Informaţiile privind existenţa unei plângeri sau denunţ pe rolul organelor de urmărire penală referitoare la posibila săvârşire a unor fapte de natură penală, precum şi datele cuprinse în aceste acte de sesizare nu sunt publice….” din Ghidul privind Relaţia dintre Sistemul Judiciar din România şi Mass – Media.

De asemenea, DNA ne-a mai transmis un răspuns:

„Întrucât informațiile solicitate de dvs. vizează o presupusă cauză aflată în lucru la Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție, din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, pentru a intra în posesia acestora, vă rugăm să vă adresați acestei structuri de Parchet”.

Independent de HotNews.ro, publicația G4Media a publicat vineri dimineața un articol în care arată că, potrivit unor surse, joi, 25 iulie, DNA a predat în original SIIJ documentele solicitate.

De unde ar fi plecat totul

În data de 16 mai 2019, HotNews.ro a a publicat o investigație privind acțiunile întreprinse de agentul României la CEDO, Viorel Mocanu, în dosarul în prin fostul șef PSD Liviu Dragnea încearcă să obțină revizuirea condamnării la 2 ani cu suspendare în cazul Referendumul.

Liviu Dragnea va putea scăpa printr-o posibilă soluție favorabilă la CEDO și de condamnarea la 2 ani de închisoare cu suspendare din Dosarul Fraude la referendum, după ce premierul Viorica Dăncilă a demis agentul guvernamental care pledase împotriva șefului PSD și a numit un nou agent care a răsturnat practic argumentele de până atunci ale României.

Avocatul lui Dragnea, irlandezul Bernard O'Connor, a folosit deja argumentele noului agent al României, Viorel Mocanu, drept o acceptare în fața CEDO a culpei statului român față de Dragnea, pe motiv că nu ar fi avut șansa la un proces corect. HotNews.ro a consultat la Strasbourg documentele depuse în acest dosar.

Informația pe scurt:
  • În 3 octombrie 2017, Dragnea, prin avocatul său de la Bruxelles, Bernard O'Connor, depune o plângere la CEDO prin care speră să obțină apoi la Înalta Curte revizuirea sentinței din Dosarul Referendumul, după ce, pe 24 aprilie 2017, ICCJ îi respinsese și contestația la executare.
  • Avocatul lui Dragnea invocă jurisprudența CEDO în cazul „Cerovsek și Bozicnik v. Slovenia”
  • În 6 decembrie 2018, Catrinel Brumar combate argumentele avocatului lui Dragnea și argumentează că nu se aplică precedentul din Slovenia
  • În 12 februarie 2019, cu o săptămână înainte de un termen limită stabilit de CEDO pentru ca guvernul să aducă observații suplimentare în dosar, premierul Dăncilă o demite pe Catrinel Brumar
  • În locul ei, Dăncilă îl numește în aceeași zi pe Viorel Mocanu, un avocat de 35 de ani care i-a avut drept clienți, printre alții, pe Sorin Oprescu, Rovana Plumb, Oana Zăvoranu și Florin Salam
  • În 11 martie, Mocanu depune observațiile suplimentare în dosarul Dragnea contra României, în care cere CEDO direct aplicarea precedentului invocat chiar de avocatul lui Dragnea.
Din documentele din dosar studiate de HotNews.ro la Strasbourg reiese clar că Brumar și echipa ei s-au bătut, în zeci de pagini de observații meticuloase, cu Dragnea și avocații lui.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7658 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    SS nu se dezminte (Vineri, 26 iulie 2019, 12:30)

    liviu_ [utilizator]

    totu ca sa piarda romania procesu la CEDO ca dracnea sa fie declarat eroi si prostacii psd sa il venereze!

    va dati seama ce de kkt a ajuns mafia psd?! sa vrea sa piarda un proces pentru a elibera un hot?!
    sictir jegurilor!

    la pariu ca SS o sa-l declare nevinovat?! d c nu au deschis ei dosar?! pt ca nu vor dosar, pentru ca vor ca romanica sa piarda acest proces!
    • -9 (11 voturi)    
      Stii ce-i ala CEDO? (Vineri, 26 iulie 2019, 13:48)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu poti sa castigi nicio cauza la CEDO, decat daca este o problema reala, nu una imaginara, altfel pot sa faca Dragnea si slugile lui ce vor, ca n-au nicio sansa!

      La cate procese pierdem la CEDO, nu ar fi de mirare sa-l pierdem si pe asta.
      Alea pe care le pierdem nu cumva le pierdem tot pentru ca la CEDO sunt puse slugile lui Dragnea, asa cum sunt la CCR??

      Oricum, abuzurile facute de SRI-DNA au fost spalate prin MCV si prin faptul ca Kovesi va fi numita procuror european, astfel ca totul va fi sters cu buretele.
      • +6 (8 voturi)    
        ba sluga psdista (Vineri, 26 iulie 2019, 15:00)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        noi pierdem mai multe procente procentual decat ceilalti, dar nu pierdem "pe banda rulanta"

        si nu le pierdem din cauza "abuzurilor" insitutiilor care-i zgandar la catuse pe stapanii tai!

        imi place ultimul tau comentariu... esti constient ca ABEREZI, si ai basit faza cu MCV si procuroru european ca sa te scuzi d c UE nu critica protocoalele

        ma jeg infect... ia zi... e rau un protocol cu o institutie care poate urmari telefoane calumea... nustiu gen cand suna o fata rapita (ulterior omorata) la 112 ?!

        ceea ce nu vrei sa intelegi tu este ca sistemul de justitie funtioneaza dupa sistemul GIGO (garbage in garbage out), daca ai un avocat prost , mori cu jduecata in mana. acel "Avocat" al romaniei poate "uita" sa dea niste acte importante si alte lucruri de genul asta. Lucruri care pot duce la o sentinta incorecta!
        dar nuuuuu... tu tre sa-ti aperi stapanul condamnat penal...

        PS: vezi ca CCR a pierdut cateva procese si s-a dovedit ca a incalcat constitutia... just saying
        • -8 (8 voturi)    
          Stai sa vezi (Vineri, 26 iulie 2019, 15:30)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          De fapt ca manipulezi si mi-e si mila de tine, pentru ca te dai cu capul de pereti incercand sa dmonstrezi ceva ce nu poti sa demonstrezi si pentru care de fapt n-ai niciun argument, ci doar invective din astea de tip #rezist.

          Agresivitatea verbala sau de alta natura nu tine loc de argumente si nici de IQ!

          Si ca sa continui sa te mai dai cu capul de pereti, iti dau si un link sa vezi si sa te mai informezi si despre mizeriile de protocoale secrete, unde nu este vorba doar despre ascultari pe banda rulanta, mai multe decat in SUA si pentru care se si plateau foarte multi bani, din banii tai!

          https://www.mediafax.ro/social/magistratii-europeni-condamna-protocoalele-incheiate-intre-institutiile-romanesti-si-sri-17246060
  • +10 (14 voturi)    
    mda (Vineri, 26 iulie 2019, 12:44)

    SoulSearcher [utilizator]

    deci sluga lu` dragnea.. nea mocanu` (mare avocat facut agent la CEDO ca sa-i spele dosarele) s-a plans la tanti adina securista pusa de dragnea si infractorii sa fie piedica in dosarele penale...

    acum tanti adina securista` a obtinut dosarele de la DNA... RIP justitie independenta in Romania...

    daca ma cerceteaza DNA-ul, ma duc si dau niste banuti la tanti adina` securista, si ea cere dosare si dovezi de pe la DNA, ca sa stiu si eu cum sa ma apar, si unde sa`mi acopar greselile... fain tare
  • +9 (11 voturi)    
    Nici vorba de revizuire (Vineri, 26 iulie 2019, 13:01)

    Cozmin30 [utilizator]

    Nu poate fi acceptata nicio revizuire a sentintei.
    Chiar daca CEDO constata ca nu i-ar fi fost respectat vreun drept, procesul nu se va relua, ci Romania ar fi obligata sa plateasca o amenda.
    Sentinta a fost mult prea banda.
    Dragnea a fost condamnat pentru organizarea si coordonarea fraudarii masive, cu circa 3 milioane de voturi, a referendumui.
    Inainte de referendum, Dragnea s-a intilnit cu sefii psd si cu presedintii sectiilor de votare si i-a invatat cum sa fraudeze
    – au mers intr-o camera antifonata si le-a cerut sa lase afara telefoanele mobile
    – le-a facut rost de CNP-urile unor persoane decedate sau plecate din tara
    – le-a spus sa copieze pagini intregi cu votanti reali, insa in ordine inversa, sa le greseasca putin CNP-urile pentru a fi mai greu de verificat voturile multiple
    – le-a cerut sa trimira pagini intregi cu votanti reali si la alte sectii de votare
    – le-a cerut sa permita sa voteze persoane care nu aveau acest drept minori, puscariasi, alienati mintal
    – le-a cerut sa mearga cu urna mobila si acolo unde nu fusesera chemati
    – le-a cerut sa mituiasca pe singurul reprezentant al fostului Presedinte din sectiile de votare, pentru a inchide ochii la frauda masiva comisa de ei
    – le-a cerut sa organizeze turism electoral
    – le-a cerut sa plateasca tzigani si sa-i aduca cu masinile la sectiile de vota
    – le-a cerut sa infiinteze cit mai multe sectii de votare (adica invers decit in 2014)
    – le-a cerut sa prelungeasca oricit de mult programul de votare (adica invers decit au facut in 2014)
    Toate aceste lucruri au fost recunoscute de mai multi sefi psd si presedinti de sectii de votare in instanta.
    • -5 (7 voturi)    
      Criza mare (Vineri, 26 iulie 2019, 15:51)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      Criza mare de medicamente in Romanika.
  • +11 (13 voturi)    
    SIIJ lucreaza pentru Dragnea (Vineri, 26 iulie 2019, 13:01)

    Silvius88 [utilizator]

    Orice cauza care il afecteaza este intr-un fel sau altul ceruta de SIIJ ca sa o musamalizeze.
    In timpul asa Dragnea in celula sa si-a ajustat mustata a la dictator si isi scrie Mein Dampf o intereseanta lucrare stiintifica,ce va fi recenzata de cativa academicieni pentru o friptura. Lucrarea priveste originea si emisia de halene puturoase demagogice de tip pesedist sub forma unor norisori de program de guvernare. Este o lucrare de importanta exceptionala ce va fi premiata de niste organizatii internationale din Insulele Virgine casuta postala.
    • +3 (3 voturi)    
      chiar mai mult de atat (Vineri, 26 iulie 2019, 16:19)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Silvius88

      la infiintarea sectiei, s-au preluat de la diverse structuri de parchet un total de cateva mii de dosare.
      acele dosare sunt puse la pastrare, oricum 4 procurori nu au nici o sansa sa le finalizeze prea curand.
      in schimb, SS retrage apelurile in cateva dosare cu politicieni PSD si cere dosarul Teldrum pe baza unei plangeri anonime. Ghita depune plangere la SS importiva lui Kovesi, a doua zi SS deschide dosar penal si incepe hartuirile. Luni depune Mocanu plangere la SS impotriva procurorului DNA, marti SS cere dosarul de la DNA. Bai frate, daca nici asta nu e politie politica pe fata, nu stiu ce sa mai zic.
  • +8 (10 voturi)    
    Aceasta secatura, (Vineri, 26 iulie 2019, 13:02)

    John M. [utilizator]

    care pe vremea lui Ceausescu ar fi fost executat deja (de cateva ori !), are destule resurse (bani) si o armata de penali care-l regreta si-l asteapta afara, lucrand pentru eliberarea lui.
    Cu cat sta mai mult la Rahova, cu atat se diminueaza sansele de a mai avea vreodata un rol in destinul tarii.
  • -14 (18 voturi)    
    Pai da (Vineri, 26 iulie 2019, 13:16)

    Unforgiven [utilizator]

    DNA este institutie represiva, in care se initiaza actiuni politice impotriva tuturor celor care indraznesc sa fie in dezacord cu sistemul bolnav din justitia romaneasca.
    Libertatea se judeca la DNA, faptul de a fi liber este tolerat doar pentru cei care sunt de partea #rezist, ceilalti trebuind bagati la puscarie cat mai repede prin metode securiste cu protocoale de colaborare si in care probele nu pot fi combatute de avocatii apararii!
    • +8 (12 voturi)    
      amice (Vineri, 26 iulie 2019, 13:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      esti idiot
      si sunt bland cand te fac asa...

      tu vezi cine a demis vechiul avocat?!
      tu vezi cine a numit noul avocat si ce a facut noul avocat al ROMANIEI?! acel "avocat" a luat partea partii adverse!!!!
      DNA s-a bagat pe fir iar SS CONTRAR LEGII vorsa ia dosarul!

      cine face abuz aici tovarase?!
      normal in "mintea" ta, tot DNA face abuz...
      tu esti incapabil sa gandesti si esti incapabil sa aperi pe altcineva decat psd...

      daca psd arunca o bonba peste bucuresti tu-i aperi, daca psd pune jandarmii sa omoare oameni tu-i aperi...
      nu ai nici o forma de discernamant, de credibilitate nici nu poate fi vorba!

      esti doar o sluga care apara niste mafioti!
      • -5 (7 voturi)    
        Tot PSD (Vineri, 26 iulie 2019, 14:12)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        A pus jandarmii sa-i bata si pe votantii din Belgia, sa fii sigur de asta!

        Si tot PSD si-a batut propriii manifestanti in protestele din 2012 contra Guvernului Boc, i-a gazat si i-a bagat in dube.
        La fel, tot PSD da cu gaze lacrimogene si in Franta, Spania, Marea Britanie si etc.

        Sa nu mai zic, dar tot PSD l-a omorat si pe presupusul pedofil de acum cateva zile.

        Eu te inteleg, e normal ca PSD sa raspunda pentru tot ce se intampla in tara asta, dar DNA trebuie sa ramana intangibila oricaror forme de abuzuri? Daca DNA face ce vrea contra celor care sunt impotriva sistemului, SS de ce nu ar trebui sa verifice ce se intampla? Daca SS face ceva ilegal se va dovedi si gata, foarte bine!
        Ai votat Basescu… si am ajuns aici cu tot cu securitatea lui de dinainte de 89. Punct.
        • +2 (4 voturi)    
          noi vorbim de romanica tovarase (Vineri, 26 iulie 2019, 15:10)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          nu de belgia...
          also vezi ca jandarmii din alte tari nu intervin ILEGAL, cu numerele ascunse, nu gaseaza aiurea, nu bat oameni din taxi s.a..m.d fyi

          in 2012 a fost basescu care s-a folosit de jandragmerie... faptul ca se dau dupa interesele puterii nu-i disculpa DELOC pe manuitorii de pulan!

          in Franta (as a matter of fact stiu pe cineva care locuieste acolo si este un exemplu PROST pentru ceeace vrei tu sa arati) Spania si UK se intevin asupra protestatarilor dar se face LEGAL !!!
          intelegi termenul asta: legal?!
          also aia arunca cu molotoave si sunt cu miile, nu 3 dezaxati care arunca 3 pietre si pentru ei gazezi 10000 de oameni! tu iei informatiile din context rau de tot ca sa poti manipula!

          nu psd l-a omorat de acel om... psd doar ii apara acum si dupa interventia total ilegala de pe 10 aug... deci... legal vb. e complicitate si tainuire... doar zic

          in primul rand psdu TREBUIE sa raspunda pentru o mare parte din lucrurile care se petrec in tara asta pentru ca EI CONDUC TARA !!!
          cand o armata pierde o batalie nu raspunde comandantul?!
          in al 2lea tu ai citit articolul?!
          1 - psd a demis vechiul avocat
          2 - psd a pus un nou avocat foarte apropiat psd (vezi dosarele)
          3 - acel nou avocat a contrazis vechiul avocat IN DETRIMENTUL romaniei!

          in al 3lea rand DNA nu este mai presus de lege (nici CCR nu e si totusi ei pot face orice, pe aia nu-i vezi). Aici nu vorbim de proces, aici vb. de faptul ca AVIOCATUL ROMANIEI IL APARA PE CEL CARE SE JUDECA CU ROMANIA !!!
          pricepi diferenta?!

          in al 4lea rand SS inchide dosare... crezi ca e normal?! isi depaseste atributiile. mai mult exista IJ, SS este o institutie neagreata de US, GRECO etc!

          in al 5lea rand nu am votat atunci, am votat pentru demiterea lui basescu . apoi mi-am dat seama ca am fost prost sa fiu psdist (Desi nu i-am votat efectiv) si sunt unde sunt acum! Am fost impotriva lui basescu, am fost ofticat ca a pierdut geoana, m-am uitat la gadea si chiar imi placea de badea. Asa ca stiu foarte bine ambele tabere.
        • +2 (2 voturi)    
          PS: (Vineri, 26 iulie 2019, 15:12)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          vezi ca nu basescu (sau iohannnis sau pnl sau usr) au oameni suspusi la:
          CCR, ICCJ (in curs), DNA (in curs), procuratura generala (in curs), DIICOT, SS, IJ, AEP, CNA, CSM, schimba legile dupa bunul plac, ignora voturi populare, injura populatia etc etc...
          asa ca oricat de rau a fost basescu (nu mi-a placut si nu-mi place nici acum, desi nu mai sunt psdist), psd este infinit mai rau!

          dar nice red herring! penibil, dar puncte in plus ca ai incercat
    • +7 (9 voturi)    
      mda (Vineri, 26 iulie 2019, 13:38)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      ai si tu vreun dosar la DNA si nu dormi noaptea ? :DD

      altfel niciun roman platitor de taxe si cinstit, nu poate spune ca DNA este institutie represiva..
  • +6 (8 voturi)    
    din pacate (Vineri, 26 iulie 2019, 13:22)

    g01an [utilizator]

    asa cum este legea la ora actuala, SS se poate baga pe fir pe toate aceste investigatii. nu vom vedea progres pana cand nu se schimba puterea. este si vina noastra, a populatiei, ca am lasat asta sa se intample.

    intr-un fel, este mai bine daca unele dosare importante nu se judeca acum cand sunt atat de multe carente si ambiguitati in legislatie. daca apuca sa se pronunte o sentinta definitiva, acele cauze sunt incheiate pentru totdeauna, daca doar sunt clasate de procurori (indiferent ce intentii au), pot fi reluate oricand. pe de alta parte, asta in sine este alta vulnerabilitate creata de acesti tampiti, aceste cauze lasate in aer pot fi folosite pentru a santaja politic pe cineva.