Noul ministru de interne despre 10 august: Niciun cetățean român să nu mai fie bătut de un jandarm, dacă respectă legea. Niciun jandarm să nu mai fie umilit sau bătut de protestatari -UPDATE

de DG     HotNews.ro
Joi, 25 iulie 2019, 9:38 Actualitate | Esenţial


Violente la protestul din 10 august
Foto: Agerpres
Noul ministrul al internelor, Nicolae Moga, a declarat, joi, la preluarea oficială a mandatului, că își dorește ca ”niciun cetățean român să nu mai fie bătut de un jandarm dacă respecă legea”, dar, în același timp, ”niciun jandarm să nu mai fie umilit sau bătut de protestatari”. El a comentat astfel protestul din 10 august și modul violent în care Jandarmeria a intervenit atunci.

”A fost un eveniment nefericit, cu mai multe elemente. Ca ministru de Interne, eu cer ca niciun cetățean român să nu mai fie bătut de un jandarm, dacă respectă legea. De asemenea, doresc ca niciun jandarm să fie umilit sau bătut de protestatari”, a declarat Moga, într-o primă conferință de presă.

El a mai comentat că ”există democrație și libertatea de exprimare, dar atenție, trebuie să înțelegem ce sistem să aplicăm la nivelul ordinii publice”. ”Ne place cum este în UE, în Germania, Franța sau SUA, atunci stăm de vorbă și o să facem așa cum este acolo. Deocamdată avem o lege și niște regulamente care trebuie respectate cu strictețe”, a mai declarat el.

Obiectivul noului ministru: Instalarea ”adevărului pur„

Noul șef de la MAI a mai spus că la MAI trebuie să se instaleze ”adevărul pur”. El a precizat că a avut o primă discuție cu șefii din minister și că le-a ascultat părerile, atenționându-i însă că ”cine minte, nu-și face datoria, nu este prieten cu mine și nu va fi colaborator”.

”După întâlnirea de președinție, am avut o ședință de Guvern, iar după ședință, am avut o întâlnire cu șefii de arme. Am încercat să discutăm, să vedem care sunt modalitățile de lucru. (...) În primul rând, prioritatea zero este siguranțea cetățeanului. Am stabilit modalitatea de lucru instalând respectul reciproc: dumnealor mă respectă pe mine, eu îi respect pe ei. De asemenea, am stabilit lucruri care mă deranjează și pe care nu le accept. Vorbesc despre adevăr și de minciună. La noi, aici, trebuie să se instaleze purul adevăr, pentru că numai așa putem să luăm măsuri în cunoștință de cauză. Am spus și că nu doresc ca la ușa mea să vină toți comandanții de arme în fiecare dimineață. Le-am spus că o să mă duc eu la toate structurile ale MAI și o să analizez cu celeritate problemele pe care le au”, a mai declarat Moga.

”Nu am vrut să ocup această funcție”

Noul ministru al afacerilor interne a susținut că nu a vrut să ocupe această funcție și că a acceptat cu greu pentru că știa cât de dificil este să conduci această instituție.

”Am acceptat cu greu funcția. Știam că nu e de joacă aici, (...) nu sunt un copil fără minte ca să-mi asum o răspundere așa de mare fără să știu despre ce este vorba. O să fac în așa fel încât să rezolv cât mai multe probleme”, a mai afirmat acesta.

Noul ministru a susținut că nu a putut vorbi cu Carmen Dan pentru că aceasta ar avea probleme de sănătate și îi pare rău pentru că nu a putut să-i dea un buchet cu flori. El i-a mulțumit pentru activitatea depusă, adăugând că va continua ”lucrurile bune” care au fost făcute în timpul mandatului acesteia. Pe de altă parte, el a spus că nu a făcut un inventar al situației de la minister.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9423 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    sa fie bine... sa nu fie rau... (Joi, 25 iulie 2019, 9:41)

    gabone [utilizator]

    nenea, jandarmii au gazat de la copii la pensionari pe 10 august.. cum au reusit copiii sa-i umileasca pe jandarmi?
    bla-bla-ul ast nu schimba nimic.. ba din contra pare ca pregateste noile scuze penibile: l-a batut pt ca l-a jignit si l-a umilit..
    • +25 (27 voturi)    
      mda (Joi, 25 iulie 2019, 10:15)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      a incercat el sa "impace" si capra si varza cu declaratia asta.

      problema e ca jandarmeria e o institutie de forta, care se poate proteja contra "violenteleor" de una singura, fara prea mare tam-tam: au echipament, sunt antrenati sa faca fata agresiounilor, is inarmati si au si legea de partea lor.

      omul obisnuit in schimb nu are nimic din astea. Nici macar gastile de suporteri agresivi nu sunt pe aprope de pozitia asta de forta.

      Comparatia ministrului e jalnica, cum sa pui pe acelasi taler violenta contra manifestantilor (copii, femei, erau persoana in scaun cu rotile pentru numele lui Dumnezeu!) cu jandarmi mascati, cu armuri, scuturi,bastoane si alte arme, antrenati si coordonati in formatiuni de lupta, cu ministru in spatele lor!?

      Pai un jadarm care ia bataie de la un manifestant (la 1:1 sa zicem) trebuie dat afara pentru incompetenta i cazul asta... eu ma astept ca macar atata sa fie in stare, la cat antrenament baga statul in el, sa nu ia bataie. E cam la fel cu politistul ala cu burta care trebuie sa fugareasca infractorul...
    • +10 (12 voturi)    
      asta imi aminteste de proverbul comunist: (Joi, 25 iulie 2019, 10:24)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Nici munca fara paine, nici paine fara munca....
      E de rasa...e o utopie, nu se poate in viata reala ptr ca cineva trebuie sa detina controlul.
    • +18 (20 voturi)    
      Adica oricine incalca legea poate fi batut? (Joi, 25 iulie 2019, 12:00)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      "eu cer ca niciun cetățean român să nu mai fie bătut de un jandarm, DACA respectă legea".
      Consecinta logica: "din punctul meu de vedere, ca min de interne, daca nu respecta legea, orice cetatean roman poate fi batut de jandarmi".
      Ma prostovane, sunt multe cazuri si modalitati de a nu respecta legea. Deci tu le dai liber la jandarmi sa bata in toate acele cazuri.
      • +2 (2 voturi)    
        ar trebui sa plecam toti din tara asta.... (Joi, 25 iulie 2019, 16:44)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        ar trebui sa plecam toti din tara asta.... sa ramana doar membrii PSD, ar fi o armonie deplina ....pana dau drumul la manele seara, pe racoare.....
      • +2 (2 voturi)    
        Logica afirmatia ta. (Joi, 25 iulie 2019, 17:17)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        Ciumetele asta ar trebui, dupa declaratia asta, sa fie pus pe liber. Acum si fara nici o zi intarzaiere. Deci cei ce incalca legea trebuie sa fie imediat luati la paruiala si omor, fara nici o judecata. >Stai asa<. Ca nu toti, cei ce incalca legea si sunt cu pesedeaua, astia au liber la orice. Astia de la pesedeaua se vor judeca pana la adanci batranete, ca si tatucul lor iliovici, pt crime impotriva umanitatii. Va fi declarat vinovat cu suspendare, dupa 2000 de ani cand va participa la triatlonul mumiilor din Egipt. De ceilalalti e vorba. Toti din afara pesedelei la bataie si omor. Halal ministru ai pus Johanis. Traiasca meritocratia.
        "Si mai avem pretentii sa intram in UE, inaintea Turciei si Albaniei."!!!
  • +19 (23 voturi)    
    Și ce așteaptă, să-i facem noi inventarul? (Joi, 25 iulie 2019, 9:42)

    Raoke [utilizator]

    Ăsta s-ar putea să fie mult mai toxic, mai dăunător decât secretara.
    • +5 (5 voturi)    
      Nici nu s-a instalat (Joi, 25 iulie 2019, 13:05)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Nici nu s-a instalat bine noul ministru ca a si aratat ce il preocupa mai mult: cum si cand sa bata jandarmii pe cetateni si invers.
      Halal psd-ist!
  • +14 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iulie 2019, 9:43)

    [anonim]

  • +26 (28 voturi)    
    Ce vrea să spună? (Joi, 25 iulie 2019, 9:51)

    asavreau [utilizator]

    Dacă încalci legea,cu voie,ori fără voie,jandarmul are voie să te bată?Mai ești judecat,amendat,sau bătaia primită de la jandarm este ca un aperitiv?Și dacă jandarmii au voie să-i bată pe cei care încalcă legea,de ce nu-i bat pe parlamentari,pe membrii guvernului inclusiv pe ministrul de interne care se pronunță privind vinovăția cu toate că nu are nici-un drept.
  • 0 (10 voturi)    
    Adică Jandarmii nu e cetățeni romani? (Joi, 25 iulie 2019, 9:58)

    Aburica [utilizator]

    Nea Fanica
  • +22 (26 voturi)    
    ... (Joi, 25 iulie 2019, 9:58)

    mihai_mi [utilizator]

    "daca respecta lege"... jandarmul este deci: politist, judecator si calau. Ce proces??? Te judecat jamdarmul la fata locului. Daca te gaseste vionvat te incatuseaza si iti aplica tratamentul cu spray datator de infarct.
  • +24 (26 voturi)    
    Sa nu fie batut dar nici omorat (Joi, 25 iulie 2019, 9:59)

    Koczka [utilizator]

    Sa nu trecem cu vederea ultima isprava a corpului de elita al acestei arme , Jandarmeria Romana, privind asasinarea unui cetatean roman in statiunea Slanic Moldova zilele trecute de catre un echipaj operativ de jandarmi
    • +13 (13 voturi)    
      am vzut si eu filmarea, (Joi, 25 iulie 2019, 10:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      asa este, acolo a fost crima
    • +8 (10 voturi)    
      doar ca tragedia a fost la (Joi, 25 iulie 2019, 10:27)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Vatra Dornei.
  • +15 (17 voturi)    
    daca ar fi cinstit ar desecretiza dosarul ala (Joi, 25 iulie 2019, 10:01)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    mi-as dori sa stiu ca e capabil sa asculte/citeasca pana la capat mesajul lui Tudor Chirila scris in 2009:

    https://www.youtube.com/watch?v=fW-od1QtW-0

    Nu, oamenii inteligenti nu folosesc "bataia" ca forma de protest.
    Facem si Big Data din bilanturile alea contabile ale lor ca sa le demonstram ca stim cum se arunca aiurea cu banii publici (de ex. card gold Metro)
  • +18 (20 voturi)    
    dah.. (Joi, 25 iulie 2019, 10:02)

    Aphex [utilizator]

    Si legea o faceti tot voi, nu? Daca se uita urat nu a respectat legea. Ia si ciomagu pe spinare..
  • +20 (22 voturi)    
    heh (Joi, 25 iulie 2019, 10:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Ei, nu mai spune.

    Eu zic ca nici un jandarm sa nu mai actioneze abuziv si sa nu mai provoace protestatarii pasnici.
    Nici un politician sa nu isi mai bata jos de cetateni.

    Ce zici, boss da boss, te bagi?
  • +8 (10 voturi)    
    Vatra Dornei nu Slanic Moldova (Joi, 25 iulie 2019, 10:03)

    Koczka [utilizator]

    Mea culpa.
  • +18 (18 voturi)    
    ... (Joi, 25 iulie 2019, 10:06)

    dumnezeu [utilizator]

    bai, nea caisă, desecretizezi odată dosarele alea?
    hai că de gargară pesedistă, ne-am săturat!
  • -11 (21 voturi)    
    Poate se face in sfarsit lumina (Joi, 25 iulie 2019, 10:22)

    asistat [utilizator]

    si elementele care au incercat sa distruga statul de drept si au atacat fortele de ordine, vor fi saltate si bagate de urgenta la zdup!
    • +9 (15 voturi)    
      esti sigur?! (Joi, 25 iulie 2019, 10:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      eu nu cred ca un psdist o sa aresteze alti psdisti pt distrugerea statului de drept!
    • +6 (10 voturi)    
      I-auzi, ma (Joi, 25 iulie 2019, 12:09)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      I-auzi, ma, au ajuns borfasii si secretarele sa reprezinte statul de drept...
    • 0 (0 voturi)    
      Ai aparut ? (Joi, 25 iulie 2019, 16:08)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Te-au spurcat prea tare cei de la G4 ?
      Ia zi-ne matale, ce mai e nou in propaganda psdista.
  • +9 (11 voturi)    
    aham (Joi, 25 iulie 2019, 10:46)

    liviu_ [utilizator]

    "daca respecta legea" ai respectatu legii inseamna sa nu zici nimic rau de psd...
    ceausescu a inviat!

    intr-o democratie protestele SUNT LEGALE!!!
  • +8 (8 voturi)    
    pai da nu? (Joi, 25 iulie 2019, 10:47)

    levierul [utilizator]

    sinistra educatiei sa dea o ordonanta ca la BAC sa nu mai pice nimeni, ministrul transporturilor sa modifice kilometru la 300m cat sa avem si noi 2400km de autostrada si la anul sa il faca de 200m cat sa iasa planul din programul de guvernare PSD.
  • -7 (15 voturi)    
    10 august 2019. Popcorn ! (Joi, 25 iulie 2019, 10:54)

    Velma Kelly [utilizator]

    Sper ca anul acesta Jandarmii sa striveasca niste capete seci de tfl-isti ! Vrem realism !
    • 0 (0 voturi)    
      Din ce vagauna ai iesit, mai draga ? (Joi, 25 iulie 2019, 16:12)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      De cand forta bruta este stapana in societate ?
      Ura ta sovietica, mania ta proletara indreptata impotriva "tfl"-istilor te-a facut sa pierzi si ultima bruma de decenta.

      Si da, mai draga este apelativul tatucului tau, nea Ilici, n-ai de ce sa te superi.
  • -11 (17 voturi)    
    in Occident, daca un jandarm,politist este batut.. (Joi, 25 iulie 2019, 10:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...protestatarul (sic) nu mai vede lumina zilei.
  • +13 (15 voturi)    
    Cat de cretin sa fii , asa, din prima ?!!! (Joi, 25 iulie 2019, 11:00)

    deval [utilizator]

    ''Eu cer ca niciun cetățean, niciun român să nu mai fie bătut de un jandarm atâta timp cât respectă legea.''
    Si un cetatean roman sau francez care incalca legea e pedepsit potrivit legii sau batut FaDoino ????!!
  • -11 (17 voturi)    
    asia/america de sud (Joi, 25 iulie 2019, 11:02)

    Toni_Romania [utilizator]

    In multe state din asia/america de sud politia trage, apoi intreaba ce si cum pe infractor. Acolo e rutina.
    • +6 (8 voturi)    
      Pai de ce nu iti faci bagajul? (Joi, 25 iulie 2019, 12:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ce mai astepti?!!
  • +10 (12 voturi)    
    Care incertitudine a putut fi Fadoino, in 10August (Joi, 25 iulie 2019, 11:05)

    deval [utilizator]

    ??!!!
    In zona cea mai intesata de camere a Bucurestiunui -care incertitudine ?! Aia din 1989, de la Mineriade , Fa ; cand tot Ciuma Rosie era la guvernare si dadea foc la autobuze , inarma Garzile patriotice, otravea fantani, asasina soldatii trimisi in aparare la Otopeni, si inventa lovituri de stat ?!
  • +11 (13 voturi)    
    moga (Joi, 25 iulie 2019, 11:17)

    sile1 [utilizator]

    Baiatul asta a plecat gresit din start facand niste declaratii ambigue.

    Sunt curios cum va evolua in continuare !
  • +12 (16 voturi)    
    dar jandarmii sau politicienii care incalca legea? (Joi, 25 iulie 2019, 11:18)

    Antenistontel [utilizator]

    pot sa fie batuti?!
  • +6 (6 voturi)    
    Viceversa (Joi, 25 iulie 2019, 11:25)

    Sati [utilizator]

    Suntem radiati si nu va apropiati, nu va apropiati ca suntem radiati.
  • +11 (13 voturi)    
    da bre (Joi, 25 iulie 2019, 11:37)

    inmono [utilizator]

    stim ca te-a trimis coana Veorica sa ne arati fata "umana" a guvernarii PSD, dar faptele jandarmilor din 10 august nu s-au prescris.

    pune pe masa procurorilor toate probele si dupa aia iti ascultam si noi lozincile, din politete
  • +9 (11 voturi)    
    Pură demagogie (Joi, 25 iulie 2019, 11:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Scopul acestui mafiot recunoscut e să asundă faptul că regimul PSD+ALDE este unul criminal, și că Jandarmeria este sluga Ciumei Rosii, in stare să comită orice ticăloșie pentru a-si servi stăpânii. Cei care au matratat copii si femei la oridn CRIMINAL trebuie sa plateasca pentru nemernicia lor. PSD trebuie scos in afara legii pentru tot ce a distrus si omorât (incepând cu 1989, mineriadele, jandarmeriada etc.(
  • +11 (11 voturi)    
    serios? (Joi, 25 iulie 2019, 12:19)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Si daca nu respecta legea, sa fie batut? Cat de bine sa fie batut? Cat de tare? Unde sa fie lovit? In cap, in gura, in ficat, in stomac?
    Sa fie batut un copil de catre jandarmi daca nu respecta legea? Dar un batran?

    M.U.I.E. PSD!!!
  • +6 (6 voturi)    
    evenimentul fericit (Joi, 25 iulie 2019, 12:57)

    sareta [utilizator]

    A fost zici matale un eveniment nefericit si cu mai multe ELEMENTE ! Pai au fost doua parti si nu esti in stare sa spui pentru care din ele a fost nefericit ,ca sa stim si noi de partea cui a fost cel fericit ....In ce priveste activitatea LU matale ca menistru ,prioritatea este sa desecretizezi ,si sa dai pe goarna acele mai multe ELEMENTE .Scurt ,numai asa dai dovada de seriozitate ,in rest frectie.
  • +4 (6 voturi)    
    manipulare (Joi, 25 iulie 2019, 13:03)

    Razvan_M [utilizator]

    Incalcarea legii nu este justificare pentru bataie. Mesajul asta este de fapt adresat propriilor alegatori care vor crede ca este legal ca jandarmii sa bata oameni. Nu este legal. Bataia este ultima optiune, ca raspuns la un atac violent. In numeroasele filmari de anul trecut, se vede cum jandarmii ataca si bat cetateni. Asta este ilegal. Legea se aplica si animalelor care poarta uniforma. Uniforma nu trebuie sa protejeze infractorii si batausii.
  • +6 (6 voturi)    
    MAI e pe maine bune (Joi, 25 iulie 2019, 13:11)

    gigiduru_ [utilizator]

    Ce viziune! Mare om, mare caracter.

    Deja o regret pe Carmen Dan
    • +2 (2 voturi)    
      Alegeti intre Sarsaila si Necuratul si ziceti ca (Joi, 25 iulie 2019, 15:21)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      unul e mai bun ?!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Votati, (Joi, 25 iulie 2019, 13:14)

    Alexa.99. [utilizator]

    fratilor, ca sa scapam de astia, ca vor ajunge ca la Comunisti, sa ne bata si pentru o gluma spusa despre...cine nu trebuie.
  • +3 (5 voturi)    
    Lasa vrajeala de 2 bani bah! (Joi, 25 iulie 2019, 14:35)

    Marionette [utilizator]

    Desfiinteaza Jandarmeria!
  • 0 (0 voturi)    
    Unde scrie ca jandarmul (Joi, 25 iulie 2019, 18:20)

    Observatory [utilizator]

    sau polițistul are dreptul sa bată un cetățean ?
    Îl poți aresta dacă este violent și ne vedem la tribunal cine a avut dreptate .
    Nu ciomăgeala sau gaze lacrimogene !

    Sper ca la 10 August 2019 , ecest infractori care ne conduc săi înțeleagă mesajul :
    Nu va dorim la conducere pentru ca sunteți incompetenți și hoți !
  • 0 (0 voturi)    
    Cine zice ca respecta legea sau nu? (Joi, 25 iulie 2019, 22:48)

    hanu [utilizator]

    Probabil ca ... el :)