80 de declarații și probe în cazul celor doi baschetbaliști americani înjunghiați la Galați au fost anulate de instanță (presă)

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 24 iulie 2019, 14:37 Actualitate | Esenţial


Dasaev
Foto: Stirile ProTV
Curtea de Apel Galați a anulat mare parte din probele în urma cărora a fost trimis în judecată interlopul Gabriel Daniel Husein, zis Dasaev, scrie mainnews.ro. El a fost plasat în arest la domiciliu după ce, în septembrie anul trecut, a înjunghiat, într-un club din Brăila, doi baschetbaliști americani care veniseră să joace la echipa Cuza Sport.

Potrivit minutei instanței de judecată, actele au fost anulate pe motiv că la audieri nu au fost chemați avocații interlopului și că transcrierile convorbirilor telefonice în cauză nu au fost certificate de procuror. ”Înlătură din materialul probator administrat în cursul urmăririi penale: 1)Probele administrate împotriva inculpatului Husein Daniel Gabriel după data de 27.09.2018 despre efectuarea cărora nu au fost încunoştinţaţi avocatul (avocaţii), ales (aleşi) ai inculpatului şi în privinţa cărora lipseşte dovada că avocaţii au fost încunoştinţaţi în termen util despre data, ora şi locul efectuării actului procesual şi nu s-au prezentat”, se arată în decizia Curții de Apel Galați.

Au mai fost anulate din același motiv 10 declarații ale tot atâtor suspecți inculpați și 72 declarații ale martorilor care au asistat la încăierare.

Baschetbaliştii americani Darrel Bowie şi Joseph McClain, de la ACS Cuza Sport Brăila, au fost înjunghiaţi în noaptea de 15 spre 16 septembrie 2018, pe o teresă din municipiul Brăila. Sportivii au fost transportaţi la Spitalul Judeţean Brăila, fiind operaţi de urgenţă.

În 17 septembrie 2018, principalul suspect a fost reţinut, fiind vorba despre Daniel Gabriel Husein, zis Dasaev. Dasaev este recidivist, el fiind condamnat pentru proxenetism şi viol de o instanţă din Spania, infracţiunile fiind comise pe teritoriul acestei ţări. Bărbatul a primit 20 de ani de detenţie, însă a fost eliberat după 7 ani, în 2014.

Ulterior, Husein a fost arestat preventiv pentru tentativă de omor calificat, port şi folosire fără drept de obiecte periculoase şi tulburarea ordinii şi liniştii publice. Potrivit avocatului său, el a recunoscut agresiunea, dar nu şi înjunghierea celor doi sportivi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6036 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    americanii... (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:45)

    Martha Logu [utilizator]

    .. au venit in Romania pentru bautura si femei ieftine, nu sa joace baschet. s-au crezut gangsteri, cum aud ei pe melodii rep, si le-a dat cu eroare...
    • +4 (6 voturi)    
      Matale esti d-l Putin ? (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:12)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Ca asemenea tampenii numai un KGB-ist poate sa spuna.
      • -2 (2 voturi)    
        mai incearca... (Miercuri, 24 iulie 2019, 16:31)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        .. mai baga o fisa.
        cu argumente daca se poate.
        • 0 (0 voturi)    
          Da' matale unde ai pus argumentele? (Miercuri, 24 iulie 2019, 18:19)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

          Prima dvs. postare contine numai mizerii sovietice, fara argumente.
          Deci ? argumentele matale unde-s ?
    • 0 (2 voturi)    
      sluga psd (Miercuri, 24 iulie 2019, 16:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      tre sa spune el o tampenie ca altfel nu se simte bine

      daca nu dovedeste ca are un IQ negativ nu-si primeste solda pentur pupat in dos psd!
  • +6 (6 voturi)    
    Pe cine miră??? (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:48)

    Raoke [utilizator]

    Asta-i „justiția” din Rrromânica. Pe ipochimene ca ăștia se duc sume uriașe de bani (din împrumuturi) pe salarii și pensii „speciale”.
  • +5 (7 voturi)    
    L-au scos militienii si procurorii (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:48)

    Silvius88 [utilizator]

    Vedeti ? Asa se face banul. Cu neglijente in serviciu care nu mai sunt penale. De aia le-au si scos . Astea sunt mijloacele prin care se musamalizeaza dosarele. Ati gresit cand ati iesit in strada pentru procurori. Majoritatea lor sunt interesati numai de propriul profit. De aia stau dosarele cu anii ca sa zica ei ca sunt aglomerati.Sunt aglomerati pentru ca ei tin dosarele. De aici iese folosul. Militiei si ei sa manace o friptura. Justitia SRL in actiune este exact ce se intampla in acest dosar. Si nu raspunde nimeni pentru ca toat ierarhia este corupta. Zic ei ce crezi bai ca noi suntem aici ca sa iti rezolvam tie problemele? Nu bai noi le rezolvam pe ale noastre. case,masini,concedii de lux, aur si amante de intretinut bai .....
  • +7 (7 voturi)    
    .... (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:53)

    tirolez [utilizator]

    Si astia vor primi pensii uriase si salarii pe masura. Le merita?
    Codrin nu mai zice nimic, niste oameni care au suferit (sportivii injunghiati) nu merita si ei dreptate? Institutia aia de anchetare e in concediu?
  • -6 (6 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:03)

    martel55 [utilizator]

    asti sunt justitiabilli pentru care unii politicinei ne cer s aiesim in strada sa ii aparam ca cica repreinta statul de drept
    • +1 (1 vot)    
      nu (Miercuri, 24 iulie 2019, 16:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      aia pe care-i susti tu sunt oamenii care au pus astfel de oameni in justitie pentru a distruge justitia si a scapa infractorii
  • +1 (3 voturi)    
    avem procurori (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:03)

    omul.rau [utilizator]

    incapabili si/sau corupti

    si apoi ne plangem ca judecatorii elibereaza specimenele criminale
  • +1 (1 vot)