UPDATE Aproximativ 9,7 milioane de români sunt plecați în străinătate. Ministru: Principala solicitare a diasporei este legată de infrastructură

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 24 iulie 2019, 12:35 Actualitate | Esenţial


Magazin romanesc diaspora
Foto: Google Maps
Cele mai recente statistici arată că aproximativ 9,7 milioane de români sunt plecați în afara granițelor, iar motivele emigrării sunt corupția, calitatea slabă a clasei politice și sărăcia, spune ministrul Românilor de Pretutindeni, Natalia-Elena Intotero. Potrivit acesteia, principala solicitare a românilor din afară este legată de starea infrastructurii.

Natalia-Elena Intotero a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că, potrivit cifrelor comunicate de către 70 de misiuni diplomatice ale României, numărul total al românilor de pretutindeni este de aproximativ 9.700.000 de români. Ea a explicat că un număr exact al românilor din afara țării este greu de estimat întrucât mulți dintre ei nu își stabilesc domiciliul legal în țara-gazdă. Ea a precizat că aproximativ 5,6 milioane se află în diaspora, iar diferenţa, în comunităţile istorice.

Intotero a prezentat primele rezultate ale unui chestionar adresat românilor şi ONG-urilor din străinătate, care arată că principala solicitare este legată de starea infrastructurii - drumuri, investiții pentru condiții decente în spitale sau școli.

"Motivele cele mai des invocate când vine vorba de România sunt neajunsurile materiale cotidiene, veniturile mici, lipsa unui loc de muncă decent, stabilitatea, calitatea slabă a clasei politice de-a lungul timpului, corupția. Remedierea acestor motive ale plecării lor ar constitui motivul principal pentru întoarcerea în România, însă probabilitatea celor chestionați în următorii patru ani ne arată că un număr mic dintre aceștia își doresc să se întoarcă”, a declarat Intotero, citată de Mediafax.

Bugetul alocat de instituție pentru sprijinirea activităților românilor de pretutindeni și a organizațiilor acestora este, în anul 2019, 13.468.000 lei și a fost solicitată majorarea acestei sume la următoarea rectificare bugetară, a adăugat sursa citată.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














15305 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    la europarlamentare au votat 9 milioane in tara (Miercuri, 24 iulie 2019, 12:58)

    premierul grivco [utilizator]

    din 18,7 milioane de alegatori la europarlamentare au votat 9 milioane in tara
    do the math!
    • +10 (12 voturi)    
      greu de estimat ? demisia pentru incompetenta (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:05)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Cum adica ?
      Cu ce se ocupa ministerul romanilor de pretutindeni ? In afara de plasat pile si beizadele in posturi confortabile ?
      • +8 (10 voturi)    
        Pai iti spun eu cu ce se ocupa. (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:06)

        Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Cu siguranta se intalneste cu presedintele Norvegiei si probabil si cu regele Australiei.
    • -1 (1 vot)    
      Se pregătește un furt masiv de voturi. (Miercuri, 24 iulie 2019, 19:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      PSD declară că //afară//sunt 9,7 milioane de români.Real sunt 4-5,5.Eu cred că PSD este hotărât să fure circa 3,5 milioane de voturi în străinătate și cu ce obțin în țară,ne alegem cu Viorica președinte.Atunci vom fi pe real 15 milioane afară.Așa văd declarațiile cu românii din diaspora.Hotărâți să fure voturi și au stabilit și câte voturi.
  • +7 (9 voturi)    
    pai nu demisionase pentru europarlamentare? (Miercuri, 24 iulie 2019, 12:58)

    jorj_bv [utilizator]

    poltica damboviteana
  • +15 (19 voturi)    
    depopulare (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:09)

    U_swamp [utilizator]

    I-am intrecut pe sirieni?
  • +18 (28 voturi)    
    Un dezastru (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cel mai mare exod din istoria RO, provocat de cei care au ucis in 1989 ca sa isi anexeze țara pentru a o jefui și moștenitorii lor din Ciuma Roșie (albasta & portocalie).

    O țară de hoți care votează hoți nu merită să mai existe. RO e o țară fără viitor. Au rămas doar politrucii, hoții, bugetarii puturoși, incompetenții, asistații sociali și cei care și-au luat loc de veci in cimitire.
    • +1 (7 voturi)    
      Din păcate da (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:31)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce facem ăștia de ne-am luat loc de veci in cimitire , eu zic , înainte de a crăpa să mai dam de pământ cu ceilalți.
    • +10 (14 voturi)    
      ref.la ultima fraza (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:20)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Vezi ca in RO inca mai sunt niste milioane de oameni care muncesc 10 h pe zi pe 2000-2500 lei... plus mai multe milioane de pensionari care deja au muncit 35 ani pt. tara ("nespecialii")
  • +10 (18 voturi)    
    De ce-ar sta în țară??? (Miercuri, 24 iulie 2019, 13:20)

    Raoke [utilizator]

    Pentru ce? Ce să facă? Să muncească până la epuizare pentru huzurul celor care trăiesc cu bani de la buget? Pentru unii ca Buboșel, Lazăr sau Ilici Iliescovici?
    • -1 (3 voturi)    
      Lol (Miercuri, 24 iulie 2019, 19:17)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Nu, sa munceasca pana la epuizare pentru patronii care ii platesc cu 250€ pe luna.

      Ba, mai sunteti multi ?
  • +7 (9 voturi)    
    ma gandeam eu ca-s mai mult de 3,5 m... (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:42)

    Itsoc [utilizator]

    In Franta oficial sunt 400-500.000 de romani din care cel putin 150 K in zona pariziana.
    Ori cum zona pariziana are 12,2 M de oameni inseamna ca romanii sunt sub 1% ori chestia asta e ciudata pentru ca nu trece zi fara sa aud romana pe strada in regiunea pariziana oriunde m-as duce.
    Cred ca 9 - 10 M e mai aproape de realitate decat 3,5.
  • +8 (8 voturi)    
    De ce aceasta exprimare incorecta? (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:02)

    Habermas [utilizator]

    PLECATI nu sunt 9,7 milioane ci 5,6 milioane.
    Eu inteleg ca jurnalistii sunt paraleli cu matematica (desi n-ar trebui), dar totusi, chiar nu aveti proprietatea cuvintelor?

    Astea fiind spuse,
    Da, 5,6 milioane de oameni plecati este un dezastru.
    Si da, si celelalte 4,1 milioane (conform acestei estimari - eu cred ca sunt mai multi, dar ma rog) sunt o problema importanta. Dar cu ce ne-ar ajuta sa amestecam cele doua probleme?
    • 0 (0 voturi)    
      exprimare incorecta (Joi, 25 iulie 2019, 15:25)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Pentru ca exista inca oameni care nu sunt in stare sa se exprime sau sa-si foloseasca creierul pentru a distinge intre prostie si proasta comunicare !
  • +2 (6 voturi)    
    Multumim, INTOTERO !!! (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:04)

    gmb72 [utilizator]

    Caci de acum, ori de cate ori se mai fac cozi la sectiile din strainatate si va mai exista un singur roman care nu va putea vota, AI CREAT PREMISELE CA ORGANIZATORII ALEGERILOR SA RASPUNDA PENAL PENTRU INCALCAREA DREPTULUI LA VOT !!!!
    Caci acum, avand aceasta cifra la dispozitie, furnizata OFICIAL de o autoritate a Statului, care spune ca din romanii cu drept de vot, cca 50% sunt in tara si 50% sunt in afara ei, orice autoritate a Statului care se incapataneaza sa organizeze in tara 95% din sectiile de votare si in afara ei 5% din sectii, ai impiedicat (din neglijenta, prostie sau cu intentie) 45% din romani sa voteze !!!! Si indiferent de motiv, asta se pedepseste penal....
  • -2 (8 voturi)    
    Daca sunt atatia romani peste hotare va (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:17)

    xrogo [utilizator]

    fi imposibil sa voteze toti care vor, iar balamuc, iar acuze!
    Totusi eu nu cred ca sunt atati, si ma bazez pe faptul ca poate au fost luati in evidenta intr-o tara si apoi au plecat in alta tara unde au fost numarati din nou.
    • +3 (7 voturi)    
      Multi din cei plecati au copii nascuti afara (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:32)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Care au si cetatenie romana. Stiu destui canadieni in aceasta situatie. Asa ca se poate, ai 5 milioane originari din Romania si cateva milioane de copii. Oricum ar fi e nasol si doar arata inca odata calitatea vietii in Romania. Nu zic, frumoasa tara doar ca Mori cu Zile traind Acolo.
    • +2 (4 voturi)    
      Ba da, atatia sunt... (Miercuri, 24 iulie 2019, 21:41)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      comparati numai cati eram la mare, acum 2-3 ani in plin sezon si cati mai sunt(em) acum....
      nu mai aud ca statiunile sunt ocupate 100%...nu mai are practic, cine sa le ocupe. si nici macar nu mai sunt atatea locuri de cazare, cate erau acum 2-3 ani....
      tara asta e pe cale de disparitie, si in cativa ani (10-15) efectele lipsei acestei populatii, se vor resimti groaznic de violent !!! caci practic, vor incepe reactiile in lant: lipsa resurselor financiare, plecarea investitorilor care nu mai au cu cine sa faca treaba, închiderea firmelor, care va genera noi valuri migratorii - practic, vor fugi si astia care au/am mai ramas, si mai facem una/alta in loc sa fim asistati social....
  • +4 (10 voturi)    
    pribegie de 6 milioane e aproape de adevar... (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:26)

    demaGOGU [utilizator]

    ...restul sunt in comunitatile istorire!

    problema nr. 1 e ca se pleaca in continuare: masiv!

    problema nr 2 e ca nu vine nimeni in loc (din Orientul apropiat, sau indepartat, Africa maghrebiana, Africa sub-sahariana zone cu populatie tanara si foame de proiect)

    quo vadis Ro?
  • +2 (2 voturi)    
    Daca intra si cei din Serbia, Moldova, Ucraina (Miercuri, 24 iulie 2019, 18:20)

    D-or [utilizator]

    Ungaria, Bulgaria, atunci cifra e subestimata.

    Ne vom regenera.
  • +2 (2 voturi)    
    de unde stiu? (Joi, 25 iulie 2019, 4:52)

    Jebediah_Sanchez [utilizator]

    Titlul spune ca motivul principal este infrastructure, dar in articol sunt listate alte motive. Ce mi se pare interesant e cum au ajuns la aceasta concluzie? Eu nu cunosc pe nimeni care sa fi fost intrebat DE CE au plecat si ce ar trebui sa se schimbe ca sa considere o eventuala intoarcere.

    Infrastructura e o MARE problema cu multe efecte urate.
  • 0 (4 voturi)    
    pai na... (Joi, 25 iulie 2019, 6:59)

    hanu [utilizator]

    aici se ajunge cu politici si compas moral dambovitean "boss"
  • +1 (1 vot)    
    Taxe irosite (Vineri, 26 iulie 2019, 7:54)

    tconica [utilizator]

    De unde scoate Natalia-Elena Intotero studii cu 9,7 mil de romani plecati din tara ?! Dati-ne detalii despre studiul respectiv. Ministrul 'romanilor de pretutindeni' este tot atit de important si reprezentativ pt.'romanii de pretutindeni' ,pe cit este de important ambasadorul Burundi la ONU !
    !Natalia-Elena Intotero fabrica studii pentru a-si mari bugetul din taxele romanilor !
    Sunt stabilit in strainatate de 17 ani,nu platesc taxe in Romania si habar nu am cu ce se oupa acest minister ! Romanii de pretutindeni nu au nevoie de ajutorul acestui minister ,carnu face NIMIC IN PLUS fata de Ambasada Romaniei !!