VIDEO Reacție după ce caricaturistul Ştefan Popa Popa’s a spus că "Timișoara a fost invadată de olteni" și "au venit ciurucurile". Primarul Slatinei îi retrage titlul de cetățean de onoare

de MH     HotNews.ro
Luni, 22 iulie 2019, 13:53 Actualitate | Esenţial


Stefan Popa Popa's
Foto: Facebook
Caricaturistul Ștefan Popa Popa’s a atras reacții dure după ce a afirmat la un post local de televiziune că "Timișoara a fost invadată de olteni" și "au venit ciurucurile, care au stricat echilibrul cultural al orașului". Primarul Slatinei, Emil Moț, a anunțat luni că a cerut Consiliului Local retragerea calității de cetățean de onoare: "Domnule Popas, nu meritați niciun fel de recunoștință din partea orașului nostru și în numele slătinenilor vă recomand să vă cereți scuze public!".

Primarul din Slatina, Emil Moț, a anunțat, luni, pe Facebook, că le-a cerut consilierilor locali să îi retragă calitatea și demnitatea de cetățean de onoare al orașului Slatina lui Ștefan Popa Popa’s, "pentru lucrurile grave pe care le-a spuns la adresa oltenilor".

"Constat cu foarte mare regret că anumite personalități ajung să derapeze mult în discursul public, gândesc în clișee și preferă să gafeze decât să își recunoască o greșeală. De aceea, am ales să le solicit colegilor din Consiliul Local să-i retragă calitatea și demnitatea de cetățean de onoare al orașului Slatina domnului Ștefan Popa Popa’S pentru lucrurile grave pe care le-a spuns la adresa oltenilor. Domnule Popas, nu meritați niciun fel de recunoștință din partea orașului nostru și în numele slătinenilor vă recomand să vă cereți scuze public! Mândru că sunt slătinean, mândru că sunt oltean!", este mesajul primarului din Slatina.

Ce a stârnit furia oltenilor: "Timişoara este invadată de olteni. Au venit ciurucurile"





Caricaturistul Ştefan Popa Popa’s, desemnat ambasadorul cultural al Timișoarei, a provocat această reacție după ce, săptămâna trecută, invitat la o emisiune a postului local de televiziune Tele Europa Nova Timişoara, a afirmat că orașul "a fost invadat de olteni, care au stricat echilibrul cultural".

Caricaturistul a spus că toată lumea își dorește o "Timișoară a culturii și a bunului gust", însă "publicul din Timişoara s-a schimbat - avem peste 60 la sută olteni, în loc de timişoreni".

"Atunci îmi pun şi eu întrebarea: unde sunt valorile Timişoarei? Ce oameni de valoare, l-am avut pe Costinaș (n.r. - Iosif Costinaș)”, a spus caricaturistul.

Moderatorul emisiunii i-a atras atenția "să nu continue cu gafa": "Timişoara a fost ridicată de olteni şi de moldoveni. Timişoara ... a fost o mlaştină aici. Nu e bine să atacăm... olteni, moldoveni". "Ba da, trebuie să atacăm pentru că nu au venit cei mai ca lumea. Au venit ciurucurile din Oltenia. Aşa... mai avem olteni foarte valoroşi care au venit în Timişoara şi au făcut lucruri ca lumea”, a replicat Popa’s.

"La ora actuală, Timişoara este invadată de olteni. (...) Asta am observat eu la maşini. Toate sunt de Dolj, de Gorj, de Mehedinţi", a continuat caricaturistul.

Moderatorul i-a atras din nou atenția, spunându-i că pierde simpatia oamenilor, Ștefan Popa Popa’s replicând: "Pe mine nu mă interesează ce pierd. Eu nu am venit aici să câştig, nu sunt la Loto-Prono, eu nu vin la televizor să mă agreeze lumea. Ba da, mă iau de olteni (...) Pe stradă se juca copilul sârb cu copilul maghiar şi toţi ştiau patru limbi în Timişoara. Acum, toată lumea vorbeşte, fusei, mă dusei”.

Caricaturitul a fost apostrofat din nou de moderator: "Sunteţi simpluţ...”. "Sunt simpluţ pentru că vi se pare dumneavoastră simpluţ, că sunteţi oltean şi ţineţi cu oltenii, nu vă supăraţi (...) Și eu am mamă olteancă. Este o realitate. Oltenii au stricat echilibrul cultural al Timişoarei”, a răspus Popa’s.

În final, moderatorul, care i-a atras atenția de mai multe ori caricaturistului să nu mai generalizeze, pentru că nu are dreptate, i-a spus lui Popa’s că el este cel care a stricat echilibrul emisiunii și că nu îl va mai chema.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















19639 vizualizari

  • +10 (32 voturi)    
    oh....de parca ar fi singurul xenofob (Luni, 22 iulie 2019, 14:08)

    Je__ [utilizator]

    fruncea e foarte patrunsa de imporatanta si maretia ei
    majoritatea lor sunt xenofobi. Si ce e mai ciudat e ca o parte au bunici proveniti din regat, dar fiind nascuti in banat, li se pare ca sunt miezul din dodoasca

    Acum ca autostrada trece pe langa ei, investitiile incep sa se mute mai la est, primarul lor (un narcisist si manelist desavarsit) oricum a facut praf orasul, natalitatea e jos, ca banateanul ar face jumatate de copil daca ar putea, conationalii s-au mutat in centru, asa ca gloria Timisoarei mult apuse e din ce in ce mai prafuita
    • -4 (20 voturi)    
      Orasul a inceput sa decada (Luni, 22 iulie 2019, 15:01)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      de pe la 1918 si mai pronuntat ulterior.
      • -9 (23 voturi)    
        Barna, rabinul cel intelept (Luni, 22 iulie 2019, 16:17)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui ACP

        Popa: Inteleptule progresist, nu mai pot cu oltenii astia din TM!
        Barna: Ia de seful meu Macron 50.000 de nigerieni. Cum e?
        Popa: Mult mai rau!
        Barna: Ia inca 25.000 de camerunezi de la mama Merkel. Cum e?
        Popa: Dezastru!
        Barna: Hai ca pleaca africanii la Iasi ca are nevoie Chichirau de ei. Acum cum e?
        Popa: E perfect!
  • +3 (37 voturi)    
    Adevarul... (Luni, 22 iulie 2019, 14:08)

    grongobar [utilizator]

    ...doare...Iar reactia primarului confirma.
    • -3 (25 voturi)    
      Care este (Luni, 22 iulie 2019, 15:14)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui grongobar

      acest adevar?
      La intrebarea "Unde sunt valorile Timisoarei" ce raspundeti? Cu ce i-au impiedicat oamenii din alte regiuni pe timisoreni sa devina valori?
      Oamenii din vechiul regat au luptat pentru ca regiunile din imperiu sa se uneasca cu tara. Au luptat ca pe strazile Timisoarei sa se auda mai ales limba romana, nu sarba, maghiara, germana. Ce poate fi mai autentic romanesc decat "fusei"?
      • +8 (24 voturi)    
        Really? (Luni, 22 iulie 2019, 15:56)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        Si cine le-a cerut asta? La 1918 erau 30% romani in Timisoara si orasul era unul de top in imperiu.
        Ce era asa de rau sa se auda alte limbi in oras? Oricum era mai bine inainte decat acum cu fusei si apucaturile de rigoare.
        • -6 (18 voturi)    
          cum era mai bine? (Luni, 22 iulie 2019, 16:35)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui ACP

          Tu stii ca si condamnatilor la a fi trasi pe roata sau spanzuratoare, sentinta le era citita in maghiara?
          Sau era mai dulce daca te spanzurau in maghiara pe motiv ca vorbeai romana?
    • +9 (25 voturi)    
      adica ce vrei sa spui? (Luni, 22 iulie 2019, 15:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Ca oltenii nu sunt oameni, sau cum? Ca ei sunt de vina ptr marasmul cultural din Timisoara?
      Hai sa fim seriosi, clanul Clamparu si cei care luau casele oamenilor cu japca nu pareau sa fie olteni. Si nici fostul primar Ciuhandru, care ii obladuia pe infractori, nu parea sa fie oltean.
      De ce nu spuneti nimic de membrii clanurilor mafiote din Timisoara, care sicanau proprietarii caselor din centru, le faceau tot felul de mizerii la propriu si la figurat, pana ii scoteau din case si le cumparatu la preturi de nimic....toti bruneti, cu ochii negri (la fel ca primarul), unul nu era oltean. De ei de ce nu spune dl Popa's?
      Personal cunosc doar 2 olteani plecati in Timisoara, unul e director la o sucursala de banca, altul e vicepresedinte la o mare corporatie.
      Oare ei au produs marasmul cultural de care vorbeste dl Popa's?? Nu as prea crde, mentionez ca cei 2 nici macar muzica populara olteneasca nu asculta, daramite sa produca cataclisme culturale.
      • 0 (16 voturi)    
        Bravo (Luni, 22 iulie 2019, 15:57)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ai gasit acul in carul cu fan.
  • +9 (19 voturi)    
    Deci adio Slatina City pentru Popa's... (Luni, 22 iulie 2019, 14:44)

    Intermezzo [utilizator]

    Mai devreme sau mai tirziu lovitura ii va fi fatala. Caci dupa 95 de ani putini timisoreni mai scapa cu viata.
  • +4 (22 voturi)    
    interesant... (Luni, 22 iulie 2019, 14:44)

    minos [utilizator]

    ...un tip care are lanturile alea la gat, vorbeste despre echilibrul cutural :))) Era oK cand sarbul, romanul si maghiarul se jucau inpreuna, dar oltenii si moldovenii nu sunt ok. Il deranjeaza accentul oltenesc. Nu-i nimic, la criza de forta de munca din Romania, in curand va trebui sa incerce sa convetuiasca cu filipinezii si vietnamezii, poate chiar cu pakistanezii si egiptenii.
    • -9 (21 voturi)    
      vietnamezii (Luni, 22 iulie 2019, 16:00)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui minos

      sunt ok mai ales daca sunt din nord. Da, era mai bine cu ungurii si cu sarbii. E si o vorba, mai bine vecin ungur decat moldovean sau oltean.
      • +5 (17 voturi)    
        nu cred ca ai spus asa ceva! (Luni, 22 iulie 2019, 16:32)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ACP

        de otean sau moldovean sa scoata cutitul la tine ca mergi la Alba Iulia pe 1 dec 1918 nu am auzit...
        Cu ungurii e bine pana la un punct, dupa aceea nu mai este. Ba e chiar rau!
  • +5 (17 voturi)    
    Intrebare (Luni, 22 iulie 2019, 19:11)

    dolf [utilizator]

    Stiti de ce au oltenii gatul lung? Ca se tot uita sa vada ce posturi de director mai sunt prin Timisoara..
  • -4 (12 voturi)    
    "Moderatorul" TV, cenzor ceausist! (Luni, 22 iulie 2019, 19:59)

    Namaste [utilizator]

    Un "moderator" TV, ceausist pripasit in Banatul Habsburgilor, numeste stravechiul burg austro-maghiar Temeshburg/Temesvár, "o mlastina"?! Televiziunea aceea e sediul unei politii politice dintr-o tara totalitara, Romania 2019...
    Bravo dlui Popas!
  • +3 (15 voturi)    
    Tribalism si primitivism (Luni, 22 iulie 2019, 21:38)

    ipolitic [utilizator]

    Se pare ca nu oltenii din Timisoara s-au suparat mai tare ci cei "ramasi acasa". O fi taman invers cu ciurucurile?
    Io's prieten cu un oltean, care vorbeste cu accent moldovenesc, dar de fapt e nascut in Zalau. E mandru ca e parisian. A invadat Franta acum doi ani, pe un post de cercetator in fizica. L-am sunat sa-l feresc de caricaturisti:)
  • -4 (12 voturi)    
    Toata brambureala asta este de fapt o neintelegere (Marţi, 23 iulie 2019, 10:19)

    Habermas [utilizator]

    Popas vobeste de ceva, dar reporterul (dascalulul care a avut copii in ... SUBORDINE) nici nu intelege, nici nu la lasat pe Popas sa termine sa spuna ce vroia sa spuna. Sare cu ideea lui ca Popas "se leaga" de cineva "pe criterii regionale" si gata, nu mai poti sa comunici cu el. El "a inteles" si s-a ofuscat si turie in continuare.

    Reporterul este cam ... scuze ... prost.
    Iar cei care au retras titlul de Cetatean de Onoare ... bine au facut. Probabil nici nu au inteles nici de ce i-au acordat initial acest titlu onorific, doa s-au jucat cu titlurile si acum isi iau jucaria inapoi ...

    Cuvantul chie: isterie.
    Cine: sudistii.
  • -2 (10 voturi)    
    Imi pare rau, Popas poate are dreptate poate nu, (Marţi, 23 iulie 2019, 10:29)

    Habermas [utilizator]

    sau poate a vrut sa spuna ceva perfect logic si OK, dar este faimos pentru modul in care se exprima prin desen (nu prin cuvinte).

    Dar reporterul confirma perfect cliseul pe care tot el i l-a atribuit lui Popas (inainte sa astepte ca Popas sa lamureasca ce avea de spus).

    Ca sa fiu si eu "rau", as spune ca sudistul tot sudist - adica el crede ca a inteles inainte cu tu sa termini sa spui ce ai de spus, si pana mai apuci sa mai scoti doua vorbe el te mai si acuza ca spui ce de fapt n-ai spus. Nu mai vorbesc de faptul ca vorbeste peste tine desi ar trebui sa fie gazda -- ceea ce implica respectul minimal fata de cel pe care l-ai invitat sa vorbeasca ... sa-l lasi sa vorbeasca, macar cat sa-si duca gandul la capat. Ca spune ceva corect sau ca greseste undeva, nu ai decat sa-i aduci contra-argumente in mod civilizat; nu sa tabarasti peste el ca aia din satra.
  • +6 (14 voturi)    
    . (Marţi, 23 iulie 2019, 10:52)

    meseul [utilizator]

    Atitudinea de superioritate a banatenilor si ardelenilor fata de romanii din Muntenia, Moldova este o exemplificare cat se poate de exacta a Sindromului Stockholm. Acesta este rezultatul atitudinii manifest xenofobe a etnicilor unguri impotriva etnicilor romani exersata de zeci de ani in regiuni istorice ca Transilvania si Banat. Iubiti acesti oameni care poarta in suflet o trauma de care nici macar ei nu mai sunt constienti.
    • -1 (3 voturi)    
      sindromul Stockholm (Marţi, 23 iulie 2019, 12:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui meseul

      inseamna altceva: victima care se ataseaza de agresor.
      O fi si asta ceva, te pomenesti ca banatenii si ardelenii de azi s-au atasat de fostii temniceri, adica de unguri...
      O fi, cine stie, dar te asigur ca cei din Oltenia nu au astfel de atasamente.