Cazul Sorina. Avocatul familiei fostei asistente maternale, plângere pe numele procuroarei care a intervenit pentru preluarea fetiței: Nu s-a știut de plecarea din țară a Sorinei

de MH     HotNews.ro
Luni, 22 iulie 2019, 11:47 Actualitate | Esenţial


Sorina si mama adoptiva
Foto: Digi24.ro
Avocatul familiei Șărămăt, cea care a crescut-o pe Sorina, a depus la Secția de anchetare a magistraților o plângere pe numele Mariei Pițurcă, procuroarea care a intervenit pentru preluarea fetiței de la fosta asistentă maternală, pe care o acuză de răpire și constituire de grup infracțional organizat. Apărătorul mai susține că plecarea din țară a Sorinei i-a luat prin surprindere și este "revoltătoare".

"Am venit astăzi (luni, n.r.) la Secția de Investigarea Infracțiunilor din Justiție pentru a depune plângere penală împotriva doamnei procuror Maria Pițurcă referitor la săvârșirea infracțiunilor de răpire de persoane, constituire de grup infracțional, rele tratamente aplicate minorului. Trebuie ca Parchetul General să ia măsuri pentru aceste infracțiuni”, a declarat Ioana Constantin, avocatul familiei Șărămăt, cea care a crescut-o pe Sorina, potrivit Mediafax

Potrivit avocatului, plecarea din țară a minorei a fost o surpriză.

"Nu s-a știut absolut nimic (n.r. de plecarea Sorinei), ne-a luat prin surprindere faptul că s-au soluționat atât de repede problemele referitoare la pașaport și viza, chiar este revoltător. Trebuia ca fetița să rămână în țară cu părinții, pentru că acum urmează cercetarea penală. Este obligatorie și declarația. Stăm și ne întrebăm acum cum vor soluționa aceste acte de procedură? (...) Sunt două posibilități, fie vor fi citați și aduși cu mandat sau dacă nu, se va constitui o comisie rogatorie care va îndeplini aceste obligații pe care le au organele de cercetare penală din România și vom aștepta soluțiile”, a mai spus sursa citată.

Sorina a părăsit România duminică dimineață, împreună cu părinții adoptivi. Minora avea toate actele în regulă atunci când a părăsit țara prin Aeroportul Otopeni. De altfel, familia adoptivă a ridicat, vineri, pașaportul Sorinei, de la Serviciul de Pașapoarte Dolj.

Judecătoria Slatina a decis că Sorina, fetița de 8 ani din Baia de Aramă, poate pleca din țară, împreună cu părinții adoptivi, o familie de români stabiliți în SUA. Instanța a respins cererea de ordonanță președințială formulată de procurorul general al Parchetului General, Bogdan Licu. Decizia nu este însă definitivă, iar procurorul general a anunțat deja că o va contesta.

Sorina a fost luată, pe 21 iunie, de către procurorul de caz din locuinţa familiei asistentei maternale din Baia de Aramă, unde locuia de la vârsta de un an şi două luni. Procurorul, însoţit şi de un psiholog şi un asistent social de la DGASPC Dolj, a descins cu mascaţii la familia respectivă pentru a efectua o percheziţie domiciliară, pe motiv că fetiţa era adoptată de familia din Craiova care are şi cetăţenie americană, printr-o decizie definitivă a Curţii de Apel Craiova, iar asistentul maternal nu mai avea dreptul să o deţină pe Sorina.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2449 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Singura infractiune ce trebuie cercetata (Luni, 22 iulie 2019, 11:50)

    xolv [utilizator]

    e de ce asistenta maternala nu a predat copilul familiei de adoptie dupa 4 luni.
  • +14 (24 voturi)    
    shooot ! (Luni, 22 iulie 2019, 11:52)

    nash pandelica [utilizator]

    i'a luat nepregatiti pe luptatorii pt. binele fetitei ~:-)
    ca, ce circ puneau ei la cale si la aeroport, cu urlete de jale....
  • +12 (22 voturi)    
    "Nu s-a știut"... (Luni, 22 iulie 2019, 11:56)

    grongobar [utilizator]

    ...Adica cine trebuia sa stie? Fosta asistenta maternala ? In ce calitate ar fi trebuit ea instiintata ? + Cred ca e prima data in istorie ca cineva se plange ca "s-au soluționat atât de repede problemele referitoare la pașaport și viza, chiar este revoltător". Ce e revoltator tovarase,trebuia sa mai dureze vreo cateva luni,sa se mai dea niste spagi,sa mai fie batjocoritii oamenii aia care au o decizie judecatoreasca definitiva ,n'asa?
  • +16 (24 voturi)    
    pfff (Luni, 22 iulie 2019, 12:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Ba da' chiar devin penibili si enervanti.
    Care-i miza aici, ce este in spatele interesului asta atat de fierbinte ca fata sa ramana in tara? Ca, dupa doua refuzuri de infiere, ma indoiesc ca este dragostea fata de pustoaica.
    • +4 (8 voturi)    
      pai (Luni, 22 iulie 2019, 14:48)

      dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      miza ar fi doar publicitatea ... si posibiliii bani primiti de avocati si asistenta de la stat ..

      ah.. si conform zvonurilor.. copila ar avea o grupa de sange `hyper` rara.. ce ar salva romania.. si galaxia ..
  • +14 (22 voturi)    
    pe cine trebuia sa anunte?! (Luni, 22 iulie 2019, 12:02)

    Antenistontel [utilizator]

    copilul este cetatean american, a plecat cu parintii acasa.
    retinerea abuziva a pasaportului a fost invalidata de justitie.
  • +9 (15 voturi)    
    Delirul (Luni, 22 iulie 2019, 12:18)

    utilizator1 [utilizator]

    Continua.
  • +4 (10 voturi)    
    Isi sapa singuri groapa! (Luni, 22 iulie 2019, 12:38)

    Alui [utilizator]

    De fapt le-o sapa cei de la Antena 3! De unde au amaratii bani de avocat? Sa vedem ce sentinte o sa ia ei pentru sechestrare de persoane!
  • -3 (9 voturi)    
    Stiu si eu ... (Luni, 22 iulie 2019, 13:06)

    paulbutoi [utilizator]

    Poate ca acuzatiile formulate de un cetatean obisnuit la adresa procurorului Maria Piturca - curajoasa femeie care ( cu ocazia perchezitiei ) a salvat fetita din mainile celor care o " detineau ilegal " - vor fi analizate cu buna credinta de colegii sai ...
    Poate ca - in acest caz - termenele de prescriptie nu sunt foarte lungi ...
  • +3 (9 voturi)    
    Ocazia! (Luni, 22 iulie 2019, 13:37)

    ber [utilizator]

    Sa mai castige si avocata aia niste bani. Ar fi interesant de vazut daca doar ii amageste pe bietii oameni sau este finantata de cei care doresc mentinerea scandalului!
  • +4 (10 voturi)    
    Oare (Luni, 22 iulie 2019, 14:04)

    dincannes [utilizator]

    … nu mai sunt copii in orfelinate?
    • +3 (5 voturi)    
      mai sunt o multime, dragnea de unde fura?! (Luni, 22 iulie 2019, 15:04)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      dar nu intereseaza pe latraii psd!
      iar saramatii au pierdut calitatea de asistent maternal!
  • +2 (4 voturi)    
    saraca .... (Luni, 22 iulie 2019, 17:03)

    asada [utilizator]

    ....madam avocat este disperata !!! S-a ales praful de toata zbaterea si reclama facuta !! Din cate am citit pe acilea de fapt maternalii (ce termen inebunitor !!) traiau (trei persoane si cu fetita patru )din plata subventiei de la stat ,asa ca avocata o sa mai ia banii de la astia cand o sa isi vada ceafa !!!