Jandarmeria Suceava, după decesul bărbatului imobilizat cu spray lacrimogen: Era agresiv / Agenții au fost nevoiți să folosească materialele de intervenție din dotare

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iulie 2019, 15:23 Actualitate | Esenţial


barbatul a intrat in coma dupa interventia jandarmilor
Foto: Captura video
Jandarmeria Suceava reacționează după decesul bărbatului imobilizat cu spray lacrimogen la Vatra Dornei, susținând că acesta devenise agresiv, iar jandarmii au fost nevoiți „să folosească materialele de intervenție din dotare”. Parchetul Militar Iași a preluat ancheta.

Potrivit jandarmilor, s-a folosit sprayul lacrimogen deoarece bărbatul a devenit recalcitrant și agresiv, însă pe imaginile apărute în spațiul public se poate vedea că bărbatul era deja imobilizat la pământ de doi jandarmi, printre care unul era chiar deasupra presupusului agresor, în momentul în care o jandarmeriță îi dă cu spray lacrimogen în față. Tot pe înregistrarea video se poate vedea că, după ce i se aplică sprayul lacrimogen, bărbatul mai dă de câteva ori din picioare după care cade inert.

VIDEO AICI.

După ce acesta a leșinat, a fost chemată imediat ambulanța, iar echipajul medical l-a stabilizat, bărbatul fiind în viață în momentul în care a fost transportat la spital.

„O patrulă de jandarmerie care asigura măsuri de ordine în zona Parcului Municipal Vatra Dornei cu ocazia Festivalului de Folclor pentru Copii și Tineret a fost sesizată de o persoană că în apropierea scenei de spectacol un bărbat a atins-o în mod indecent și repetat pe fiica sa, în vârstă de 12 ani. Echipajul de jandarmerie s-a deplasat în zona indicată, a identificat persoana în cauză și i-a solicitat acesteia să se deplaseze în afara zonei de spectacol, în vederea stabilirii identității. Bărbatul, în vârstă de aproximativ 50 de ani, din municipiul Vatra Dornei, a devenit recalcitrant și agresiv, jandarmii fiind nevoiți să folosească materialele de intervenție din dotare. La scurt timp bărbatul și-a pierdut cunoștința, iar jandarmii au solicitat imediat echipajul medical pentru acordarea primului ajutor. Bărbatul a fost stabilizat și transportat la spitalul din localitate”, se arată într-un comunicat transmis sâmbătă de Jandarmeria Suceava.

Parchetul Militar Iași a preluat ancheta în acest caz și face cercetări cu privire la modul de acțiune al jandarmilor care au intervenit.

Bărbatul din Vatra Dornei care vineri seară a ajuns în stare gravă la spital după ce, reclamat că a atins în mod idecent o fetiță, a fost imobilizat cu spray lacrimogen, a murit sâmbătă dimineața.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean de Urgență Suceava, Mircea Macovei, a declarat, pentru MEDIAFAX, că bărbatul fusese adus la spital în stop cardiorespirator, resuscitat și ventilat mecanic.

„A fost internat pentru supraveghere. În cursul dimineţii, din cauza fenomenelor simptomatologice digestive, s-a intervenit chirurgical și s-a găsit un infrarct enteromezenteric masiv. S-a intervenit chirurgical, însă la ora 11.00 s-a declarat decesul”, a spus Mircea Macovei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22152 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    Puscărie! (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 15:36)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Judecati!
    La puscărie!
    Jandarmeria a trecut de la batut cetățeni români la omorât!
    Poate ca uciderea unui cetățean fara judecată facuta de 3 golani de la jandarmerie va determina judecătorii sa-bage la bulau jandarmii!
    Doar daca Parchetul Militar nu o zguduie si trage de timpi ca sa iasa NUP!
    • -30 (32 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 16:08)

      sorinnc [anonim] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      • +25 (25 voturi)    
        .... (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 16:18)

        ak33 [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

        3 jandarmi sa chinuie sa puna catuse unei singure persoane
        asta spune mult de profesionalismul lor
        daca era un singur jandarm ce facea? o lua la fuga?
        • +21 (21 voturi)    
          asa sint toti jandarmii de la noi (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:15)

          stupidu [utilizator] i-a raspuns lui ak33

          mari smardoi cind sint in haita altfel sint niste fete mari. ala-i imobilizat si-i da cu sprayul in fata de la 10 cm.
      • +12 (12 voturi)    
        Esti cu Jandarmeria (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 21:51)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

        Sau din structuri.
        Jandarmii au UCIS un om.
        Asta nu înțelegi!
        Tii cu ursu!
    • +15 (15 voturi)    
      Oameni neinstruiti... (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:42)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Asta este Jandarmeria.
      Nu stiu cum sa imobilizezeun om.
      Stiu doar sa il bata si sa-l omoare.
      Toti sunt niste copii care nu au forta, nu stiu cateva tactici simple de imobiliza un individ.
      Nu stiu sa foloseasca sprayul lacrimogen si astfel reusesc sa omoare oameni sau sa ii nenoroceasca.
  • +25 (27 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 15:42)

    Porumbelul Vidanjor [anonim]

  • +19 (21 voturi)    
    „Când ai putere (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 15:57)

    unins [utilizator]

    și nu ai înțelepciune, vei sfârși prin a(ți) face rău”. Asa se intampla cand se fac legi prin care se da putere oamenilor fara discernamant. Parca sacrificau un animal! Acesti oameni au comis o crima!
  • +24 (24 voturi)    
    Să fie clar,jandarmii au ucis un om. (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 16:21)

    asavreau [utilizator]

    Cum adică era recalcitrant?Deci trebuia ucis?Cine a dat un asemenea comunicat mai este în funcție?
  • -19 (23 voturi)    
    ce are sprayul cu infarctul de matze? (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 16:46)

    Francisc 1 [utilizator]

    trebuie gasita o legatura cauzala , o lovitura in burta poate sau o afectiune preexistenta . Acum demonizam , eu zic pe buna dreptate , jandarmeria in bloc da uite ca sunt si cazuri mai neclare.
    • +14 (16 voturi)    
      are legatura (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:22)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      e un efect cunoscut al gazului CS, care e clasificat ca si gaz de lupta. In anumite conditii poate cauza infarct si deces, adica exact ce s-a intamplat aici
    • +5 (7 voturi)    
      Ai minte de militian (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 21:56)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      A fost ucis un om de 3 jandarmi!
      Nu înțelegi ca e crimă?
      Asa te-a invatat la scoala la Băneasa?
  • +19 (19 voturi)    
    Asta se credea in Piata Victoriei? (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 16:58)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Cum palaria mea sa dai cu spray lacrimogen in fata cuiva imobilizat? La nivel cu a da cu bastonul in cineva pasnic si care are mainile ridicate.
  • +16 (16 voturi)    
    niste infractori jandarmii astia (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:19)

    stupidu [utilizator]

    ba nene, da' cum actionau :)) se uitau sa nu-i vada cineva ce fac. din echipa asta profesionista mai lipsea ala din avionu' tarom cu: taci ba, ca-ti rup dintii! :)) sper sa le dea indemnizatie de merit si sa se pensioneze la 45 de ani, ca-i mult stres in jobul asta. nu poti sa-l altoiesti linistit pe unu' ca apar astia cu telefoanele lor si te dau pe internet, mare stres
  • +21 (21 voturi)    
    Era agresiv (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:54)

    sipu [utilizator]

    scuipa , ne-am gandit sa il OMORAM . Felicitari” institutiei , personal bine instruit si echipat .......................
  • +14 (14 voturi)    
    Cei 3 jandarmi merita (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 20:34)

    kokos [utilizator]

    sa infunde puscaria iimpreuna cu sefii lor , sindile , cucos, cazan si paraschiv!