VIDEO. Un belgian, bătut de mai mulți ciobani pentru că le-ar fi speriat caii

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 19 iulie 2019, 14:18 Actualitate | Esenţial


Bataie ciobani
Foto: Captura video
Un belgian a fost bătut de ciobanii de la o stână din zona Colibița după ce o căruță a fost răsturnată de caii care s-au speriat de motoarele bărbatului și ale prietenilor săui, scrie bistriteanul.ro.

Totul s-a întâmplat la stâna lui Serețean, pe Căsaru, în spatele carierei de piatră, în Poiana Andreichii. Caii de la o stână s-ar fi speriat de sunetele scoase de motorul unui belgian și al prietenilor lui bistrițeni și ar fi răsturnat căruța de care erau legați. Belgianul ar fi mers să-și ceară scuze și chiar s-ar fi oferit să plătească pagubele, dar a fost fugărit și lovit de ciobani.

Bărbatul si prietenii săi au depus plângere la poliție.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














26008 vizualizari

  • -34 (70 voturi)    
    Ce cauți mă în munții noștri cu motoarele? (Vineri, 19 iulie 2019, 14:33)

    Un cititor [utilizator]

    N-am nimic cu bietul belgian în particular, dar aroganța occidentalilor care consideră că prin bani pot cumpăra orice, trebuie cumva sancționată dacă statul e slab și le permite motocicliștilor accesul în zonele montane să sperie oamenii și animalele cu motoarele lor.
    • +38 (56 voturi)    
      Da, ca romanii nu merg cu motoarele in munti ? (Vineri, 19 iulie 2019, 15:07)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Iar tampenia nationalista, cu romanii buni si strainii rai.
      • -4 (16 voturi)    
        Știi cum treci pe lângă cai în UK? (Vineri, 19 iulie 2019, 17:24)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        ...
    • +31 (39 voturi)    
      mafia state (Vineri, 19 iulie 2019, 15:17)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Asta se intampla intr-o tara in care nu exista justitie. Cum Plato spunea , justitia este decisa de cel mai puternic ( pe moment, as adauga eu) . Sau in contextul de fata, puterea pumnului.

      Un incident banal ia proportii nemasurate.

      Apoi, aparam crima & prostia
      doar pt ca e made in Romania.
      • -4 (14 voturi)    
        asa e... (Vineri, 19 iulie 2019, 20:57)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

        ... într-o tara cu justitie terchea-berchea ala nu avea ce cauta cu motorul enduro acolo.
    • +12 (22 voturi)    
      "aroganța occidentalilor"? (Vineri, 19 iulie 2019, 15:20)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Adică, sa inteleg, ca tu te ai fi uitat de la distanță, "te-ai fi" râs si "valea!', ca tu nu esti "arogant" ca vesticii, sa platesti cheltuieli de spitalizare si chestii de astea.
    • +27 (35 voturi)    
      Exact, trebuie omorat, dat cu paru'n cap (Vineri, 19 iulie 2019, 15:33)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Mentalitate de Comuna Primitiva.
    • +13 (17 voturi)    
      deci (Vineri, 19 iulie 2019, 15:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      https://www.digi24.ro/regional/sibiu-primul-regulament-pentru-atv-uri-si-motoare-enduro-810018

      stirea e din 2017....
      da ... nu are legatura directa, vreau doar sa arat ca in romania NU EXISTA LEGI!!!

      legea trebuie schimbata, ceea ce facea omul era legal...

      ce vrei sa ii batem pe toti, pentru ca e legea proasta?! Bine lka ce face CCR cred ca doar asta ne-ar ramane sa facem, dar hai sa incepem de sus...
      • +5 (13 voturi)    
        ceea ce spune cititor (Vineri, 19 iulie 2019, 18:08)

        Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Exact asta spune cititor :

        Noi romanii nu suntem in stare sa ne facem legi ( statul slab) deci in consecinta trebuie sa batem strainii care nu inteleg legile noastre nescrise si neexistente, pentru ca strainii au bani !


        Dragi frati romani ; pana nu va faceti curatenie in propriile creiere, parintii si copii vostri risca sa fie omorati pe strada, sau sa se innece in rahat.

        NU !!! , nu este vina rusilor, americanilor, europenilor, ungurilor, tiganilor, evreilor, belgienilor sau arabilor. Este vina NOASTRA tuturor, incluzandu-ma pe mine insumi ca aceasta prostie brutala si agresiva are sansa de a fi expusa si promovata in societatea romaneasca si implicit in massmedia romaneasca.
    • +19 (27 voturi)    
      Aroganta romanilor? (Vineri, 19 iulie 2019, 16:09)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Cu ei n-ai nimic?

      Sa-ti spun cum vin romanii cu ATV-urile prin padurea de langa Timisoara?

      Iar daca le spui, constati ca li se pare normal sa se bage in noroaiele de dupa ploaie stricand potecile pentru pietoni si biciclisti.

      Deci, hai sa nu ne legam de nationalitate.
      In plus prietenii bistriteni l-au adus nu-i asa?
      • +7 (11 voturi)    
        hmmm (Vineri, 19 iulie 2019, 20:58)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        ceva imi spune ca și-o fura de la ciobani indiferent de naționalitate..
        • 0 (2 voturi)    
          Absolut (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 15:08)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

          Ciobanu cioban ramane...ideea de societate ii este necunoscuta, automat comportamentul sau e la nivel de jungla.
      • -1 (1 vot)    
        Corect (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 16:04)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Si in loc sa-l apere il filmau cum era batut. vai de tara noastra. Saracul Brucan era sa fie linsat pentru declaratia cu Stupid people ca nu vom fi in stare sa ne adaptam cu rigorile capitalismului nici in 20 de ani, dar cred ca a gresit enorm, mai trebuia pus un zero la sfarsit. Suntem de tot rasul, dar conform nationalistilor de rahat din tara, prima intrebare este ce cauta el acolo? Mai tampitilor cum sa faci propaganda unei tari pentru turism altfel decat sa-i aduci sa vezi frumusetile tarii, iar conform logicii lor dupa ce le-ai prezentat sa le mai dai si o mama de bataie. Cata dreptate avea Caragiale !!!
    • +4 (20 voturi)    
      Belgianul nu a incalcat nicio regula (Vineri, 19 iulie 2019, 16:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      nu scrie nicaieri ca nu ai voie cu motocicleta pe pajiste...ba chiar se fac concursuri de asa ceva, se numeste anduro-racing.
      Greseala clar e a ciobanilor care l-au batut bine,,,,ai vazut ce plagi avea pe cap bietul om??
      E caz penal, ciobanii ar trebui arestati ptr atac si vatamare corporala.
      In rest ce sa mai zic, necivilizata natie mai suntem!!
      • +7 (15 voturi)    
        Avand în vedere (Vineri, 19 iulie 2019, 21:29)

        rectificare [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        zonele vizate (capul), numărul și intensitatea loviturilor, încadrarea corectă ar fi tentativă de omor. Retardații ăia ar merita o pedeapsă exemplară, ca să fie spre luare aminte pentru alții ca ei.
      • +4 (4 voturi)    
        Concursurile (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 13:40)

        mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        se fac in zone restrictionate tocmai pentru faptul ca restul oamenilor sa fie protejati de accidente.
        Toata povestea asta este una nefericita de la cap la coada.
        Belgianului i se spusese probabil ca in Romania poti sa faci enduro prin toate coclaurile ca nu te impiedica nimeni, dar a avut nenorocul sa sperie caii unei carute care au luat-o la goana pina au rasturnat caruta, fapt grav care putea sa se lase cu victime. Pe buna dreptate oamenii din caruta au fost revoltati iar de aici pina la "intelectualii" cu bite care abia asteapta sa mai ciomageasca pe cineva nu mai e decit un pas.
        Ca sa fim drepti bataia incasata de belgian se putea intimpla in orice tara oricit de civilizata ar fi. Oriunde in lume poti sa dai peste brute care sa sara direct la pumni si bite.
    • +1 (17 voturi)    
      asta intre noi fie vorba, (Vineri, 19 iulie 2019, 16:49)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      m-am cam plimbat ceva pe afara, si pe nicaieri nu am vazut oamni asa aroganti ca in Romania (mai ales Bucuresti).
      Mai aroganti sunt ai nostri decat occidentalii.
      • -1 (13 voturi)    
        buna asta... (Vineri, 19 iulie 2019, 20:59)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        pe unde ai fost la cules?
        • +3 (9 voturi)    
          eh (Vineri, 19 iulie 2019, 23:57)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

          Probabil de la tara, aciuat pe aici. Cand ajunge acasa injura bucurestenii si cand ajunge inapoi in bucuresti, scuipa seminte in cap celor din provincie, mandru de buletinul lui de bucale.
      • +2 (2 voturi)    
        aroganti in Bucuresti? (Luni, 22 iulie 2019, 12:59)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Cei mai aroganti sunt in Cluj, locul 2 Timisoara.
    • +3 (13 voturi)    
      Neanderthal (Vineri, 19 iulie 2019, 17:37)

      liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Neanderthalii au fost deranjati de belgian, bine saracu' c-a scpat teafar...
    • -1 (5 voturi)    
      hmm (Vineri, 19 iulie 2019, 23:54)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      E muntele mamei cui exact, ca nu-mi dau seama...
      Ar avea sens ce spui daca e vorba de vreo rezervatie delimitata si marcata ca atare sau de vreo proprietate privata.
  • +30 (38 voturi)    
    Da (Vineri, 19 iulie 2019, 14:35)

    mitg [utilizator]

    "Belgianul ar fi mers să-și ceară scuze și chiar s-ar fi oferit să plătească pagubele, dar a fost fugărit și lovit de ciobani"

    Facerea de bine ...
    • -34 (52 voturi)    
      Ce "facere de bine" mai slugoiule? (Vineri, 19 iulie 2019, 15:13)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ce "facere de bine" mai slugoiule?
      E "facere de bine" ca s-a dus la aia cu trei euro? Daca omora pe cineva?
      Sluga iremediabila!
      • +26 (36 voturi)    
        slugoi esti tu trolule (Vineri, 19 iulie 2019, 15:39)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        vinovatul (strainul capitalist si rau) s-a oferit sa plateasca pagubele si sa vorbeasca civilizat despre accidentul produs. la fel cum ar trebui sa faci si tu cand tamponezi o masina. de aia ai RCA.

        dar de ciobanu'nu a putut sa proceseze mai mult decat nevoia de a lovi.

        Acum ciobanii din pagubiti au devenit agresori si vor fi judecati & condamnati pentru vatamare si agresiune!

        Aviz pt toti idiotii mioritici agresivi in trafic dupa orice accident minor. Exista asigurari si forme civilizate pt plaata pagubelor. Nu violenta!
      • +7 (13 voturi)    
        Loco (Vineri, 19 iulie 2019, 16:53)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nici macar Moscova n-are angajati chiar asa fara pastile luate.
      • +4 (12 voturi)    
        uite ca a vorbit ciocoiul! (Vineri, 19 iulie 2019, 17:24)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        de unde stii ca a incercat sa le dea doar 3 euro?
        Simplu fapt ca a incercat sa plateasca daunele, arata ca are o urma de bun simt.
        Tu pun pariu ca o luai la sanatoasa, lasand ciobanii sa se descurce cu pagubele.
      • -1 (7 voturi)    
        Dacă, (Vineri, 19 iulie 2019, 19:45)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Și l-au omorât ei.Boule!(ca răspuns la slugoiule)
    • +19 (23 voturi)    
      Belgianul a plătit (Vineri, 19 iulie 2019, 15:31)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      pentru toți care au speriat caii și n-au oprit.
  • +4 (48 voturi)    
    Enduro cat indura (Vineri, 19 iulie 2019, 14:36)

    marchiza [utilizator]

    M-am cam saturat sa ma tot dau la o parte de pe drumurile si potecile montane cand apare cate o gasca cu motoare sau ATV-uri. Nu cred ca belgianul si-ar fi permis sa sa dea cu motorul prin Germania/Italia/Franta/Elvetia/Austria in afara unor trasee inchise si amenajate doar pentru enduro fara sa-si ia o amenda zdravana eventual si o puscarie mica.
    • +15 (27 voturi)    
      baiete... (Vineri, 19 iulie 2019, 15:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui marchiza

      in tarile in care zici tu sunt LEGI...
      la noi nu sunt...
      simplu!

      asa ca vorbesti PE LANGA!
      hai sa nu mai votam hoti si poate o sa se rezolve!
      • +3 (13 voturi)    
        pai da.. (Vineri, 19 iulie 2019, 21:01)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        dw acum belgianul noatru va sti ca exista legw si in Romania. legea pumnului...daca ești nesimtit.
        • +4 (10 voturi)    
          pumnul? (Vineri, 19 iulie 2019, 21:44)

          DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

          macar daca era cu pumnul, nu numai ca au tabarit atitia pe unul singur, dar il loveau cu bitele in cap.
      • +1 (3 voturi)    
        livulvulus (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 7:46)

        marchiza [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Exista legea bunului simt dar multi nu au auzit de ea mai ales cand sunt aproape naturalizati (integrati in cocalarime). Daca te-ai fi uitat la filmulet ai fi vazut ca belgio-romanul vorbeste cat de cat in romaneste ceea ce inseamna ca sta de mult pe aici......
    • +13 (21 voturi)    
      uite, vezi (Vineri, 19 iulie 2019, 16:11)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui marchiza

      ai dat solutia singur ... asta trebuia, sa sune la politie sa-i dea amenda sau ce o mai prevede legea!!
      Dar, ce sa faci, ghinion! saracu' belgian a nimerit intre niste maimute neanderthaliene numite "ciobani" de-astia moderni, care au si sarit cu ciomagele si i-au spart capul omului! Na, e stana lor, tapsanu' lor, muntele lor, mostenit de la Decebal, nu-i asa?
      Da' cand te plimbi pe munte si te ataca o haita de caini ciobanesti, cum e?
      Da, suntem o natie care ne dam in cap unul la altul cu orice ocazie, numai cand apar "agenturili staine" ne asociam sa starpim noul inamic.
    • +11 (15 voturi)    
      Corect partial! (Vineri, 19 iulie 2019, 16:12)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui marchiza

      Repet: Bistritenii care l-au adus sunt de vina!

      Daca tu mergi in China si te invita chinezii sa te dai cu ATV-ul prin muntii lor ca nu-i problema, poate ai face-o nu-i asa?
      • -2 (4 voturi)    
        cocalarul tot cocalar ramane (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 7:50)

        marchiza [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Tu vorbesti serios? Cu putin efort gasesti si state unde ai voie sa omori pe cineva aproape dupa bunul plac. AI sa o faci doar pentru ca poti si este "legal"?
    • 0 (6 voturi)    
      da da da (Vineri, 19 iulie 2019, 23:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui marchiza

      In lipsa altor reglementari, unii se dau in gasca cu motoarele fix cu aceleasi drepturi si-n baza acelorasi legi prin care tu te dai cu piciorul sau cu bicla. De ce dreptul tau este mai drept?
  • +22 (36 voturi)    
    ! (Vineri, 19 iulie 2019, 14:36)

    chiuaua [utilizator]

    Pentru speriat caii se crucifica dusmanul, ca doar suntem in secolul 17
  • +15 (29 voturi)    
    Dacă-s ciobani... (Vineri, 19 iulie 2019, 14:36)

    gogu52 [utilizator]

    o să rămână belgianul cu amintiri de neuitat de pe plaiuri mioritice.

    Lăsând gluma la o parte, trebuie să depună plângere pentru agresiune și vătămare corporală
  • -5 (29 voturi)    
    Justitia sociala sau cum ii spune. (Vineri, 19 iulie 2019, 14:39)

    Lok [utilizator]

    Drepturile belgianului se opresc cand incalca drepturile animalelor ciobanilor.
    • +10 (16 voturi)    
      da (Vineri, 19 iulie 2019, 15:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      diferenta e ca unul nu a incalcat legea ("belgianul") ailalti da...

      si tu, ca un psdist adevarat, ii aperi pe cei care au incalcat legea!
      • -2 (8 voturi)    
        Perturbarea liniștii publice (Vineri, 19 iulie 2019, 18:35)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Mi se pare că există deja o lege românească pe tema asta...
  • +28 (36 voturi)    
    Nu se poate ! (Vineri, 19 iulie 2019, 14:49)

    Ceilalti [utilizator]

    Cum, noi ? Cei mai ospitalieri pământeni ?
    Nu se poate !
    Așa ceva în Grădina Maicii Domnului ?
    Trebuie să fie o făcătură...
    Acum a învățat și belgianul proverbul cu fuga rușinoasă dar sănătoasă.
    Deh, ciobănașii daco-geti atacă în haită.
    • +7 (15 voturi)    
      maica domnului is a bitch (Vineri, 19 iulie 2019, 15:27)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Ceilalti

      q.e.d.
  • +25 (35 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 14:58)

    Porumbelul Vidanjor [anonim]

    • +11 (15 voturi)    
      si ce !!!!!!!! (Vineri, 19 iulie 2019, 16:19)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

      ce ai vrea de la unii care traiesc in mocirla ???
    • 0 (0 voturi)    
      Oferta ta a fost de fapt batjocură (Miercuri, 24 iulie 2019, 21:57)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

      Un om civilizat și-ar fi cerut scuze și atât.
  • -1 (37 voturi)    
    mda (Vineri, 19 iulie 2019, 15:01)

    SoulSearcher [utilizator]

    daca nu se aud drujbe prin padurile noastre...

    atunci se aud motorete si atv-uri conduse de tot felul de occidentali care urca pe unde vor, si fac ce vor

    asta pt ca acasa la ei e interzis sa rupi o frunza.. apai sa intri cu 4x4 prin zone protejate
    • +16 (26 voturi)    
      Bai baitu' lui Decebal ! (Vineri, 19 iulie 2019, 15:09)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Mai bine te-ai uita la romanii nostrii verzi cand taie padurile si urca cu masinile si motoarele pana in varful muntelui.
    • +7 (15 voturi)    
      corect (Vineri, 19 iulie 2019, 15:30)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Sa-i oblige sa vina cu motoare electrice, ca sa nu sperie caii.
      • -2 (8 voturi)    
        si mai corect (Vineri, 19 iulie 2019, 19:58)

        anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        ciobanii sa-si cumpere cai electrici, care nu se sperie.
    • -1 (17 voturi)    
      Aveți dreptate, dar... (Vineri, 19 iulie 2019, 15:35)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ... adevărul este că marea majoritate a ăstora cu drujbe pe două și patru roți sunt românași neaoși. Știu că ciobanii au reacționat în afara legii, bunului simț, ospitalității și ce mai vreți, dar uneori recunosc că am și eu fantezii cu câte-un „iubitor de libertate pe 2,4 roți” - de orice nație ar fi el - încolăcindu-se grațios, cu fundiță, în jurul vreunui brad secular.
    • +9 (17 voturi)    
      asa (Vineri, 19 iulie 2019, 15:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      si ce vina are el ca noi votam cu cizmele...

      motivul pentru care ala are dreptul sa mearga cu motorul pe acolo este ca exacct ciobanii au votat hoti la conducerea tarii ...
  • -13 (23 voturi)    
    Ciobanii isi apara slujbele, belgianul se plimba (Vineri, 19 iulie 2019, 15:07)

    clencix [utilizator]

    Cine aproba motoare în munți? Cine protejează de poluarea sonică și cu gaz de eșapament aerul deocamdată ceva mai curat al munților?
    • 0 (4 voturi)    
      cine (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 0:01)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      aproba basinile cailor si animalelor? cine aproba drujbele? cine aproba raul-ramul?
  • -4 (26 voturi)    
    ambele parti au gresit (Vineri, 19 iulie 2019, 15:28)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    nici nu e ok sa mergi cu motoarele pe carari cum te taie capul dar evident ca nici sa ii dai cu bata in cap. 2-3 pumni erau suficienti
    • 0 (6 voturi)    
      de ce doar 2-3??? (Vineri, 19 iulie 2019, 21:02)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      lasa ca data viitoare știe cum sta treaba...
  • -7 (23 voturi)    
    moto (Vineri, 19 iulie 2019, 15:57)

    nalbaroiu [utilizator]

    deja is fan ciobanu miorictic :-))..la ce indivizi vezi prin oras cum tureaza motoarele..macar in munti sa-i prinzi si sa-i bati mar daca in orash nu se poate ca se gaseste cate unul sa te filmeze....atlfel as da cu ulei pe sosea sa-si rupa gaturile....in uras nu se merge cu motorul turat ca deranjezi oamenii si ajungi acasa satul de cata carne ai mancat pe gratis !....dar se pare ca bejetii trebuie prinsi in munti si batuti....pacat ca astia erau belgieni..daca ar fi fost mioritici era si mai bine....
    • -2 (4 voturi)    
      offff (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 0:03)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

      Ai ramas fara oglinda cand ai schimbat banda fara sa te asiguri? Probabil pentru ca nu o foloseai.
      Bine, poate ai vreo problema mai personala cu donatorii de organe, daca prietena/nevasta a vrut si altceva la un moment dat :D
      • +3 (3 voturi)    
        daaa (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 8:55)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        toate femeile sunt innebunite dupa piticii cu speed-uri si atv-uri, nu? asta viseaza toti aia fara succes la muieret :)))
        • 0 (2 voturi)    
          ti-am dat plus (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 13:17)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Ca stiu cel putin 2 persoane care si-au luat moto ca sa le creasca cota :D aitisti :)))
  • +12 (18 voturi)    
    Nu mai e de mers in muntii nostri (Vineri, 19 iulie 2019, 15:58)

    Relaxat [utilizator]

    De ceva timp prefer la munte in Austria, fara ursi, caini ciobanesti, nesimtiti cu ATV, motociclete si poate mai curat.

    Te mai poti plimba oare pe undeva linistit la noi la munte ?

    Trist dar de fapt noi suntem de vina.
  • +12 (18 voturi)    
    belgianul a fost victima (Vineri, 19 iulie 2019, 16:34)

    trandafil [utilizator]

    bunilor sai prieteni bistriteni, care au dat dovada de lasitate si de o inteligenta egala cu a ciobanilor. Nu era nornal sa mearga ei si sa discue cu ciobanii? L-au bagat pe strain la inaintare.
  • 0 (10 voturi)    
    peste tot au napadit motoarele offroad si atv-uril (Vineri, 19 iulie 2019, 18:10)

    cristi007 [utilizator]

    Adevarul e ca in zonele montane peste tot prolifereaza motoretele si ATV-urile. Polueaza fonic teribil paraitoarele lor; ridica noruri de praf, distrug drumurile si potecile. In toate excursiile pe care le-am avut i n ultimii ani a trebuit sa ma feresc din calea motoretelor si atv-urilor. Din pacate administratia noastra e mereu in urma vremurilor. Trebuie interzise complet vehiculele de offroad (cu exceptia localnicilor, si celor utilitare), iar pentru amatori sa existe, exclusiv destinate lor, 1-3 trasee /judet.

    Citeste mai mult: adev.ro/puvwa2
    • -2 (8 voturi)    
      ai di pm (Vineri, 19 iulie 2019, 21:47)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui cristi007

      Pai ce mama dracu, daca mie nu-mi place ceva, sa nu faca nimeni! E dracie, eu sunt stapanul potecii, al poienii, al ce vrea muschiu meu ca am un rucsac in spate si ma joc de-a pietonul prin padure!
      Minti cu feritu' ala din calea motoretelor, e doar in mintea ta.

      De fapt am putea sa impartim potecile linistiti fara sa ne iritam unii pe altii, dar e cam dificil cu unii mai din portelan, asa. Pai daca esti asa sensibil, omule, stai bre acasa la fereala! Daca tuna furtuna, se baseste vulpea, mormaie ursu, faci reclamatie?
      Enduro, e doar un sport, o distractie, nu e indreptata contra ta.
      • -1 (1 vot)    
        pentru fatmanx (Luni, 22 iulie 2019, 19:09)

        cristi007 [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

        "De fapt am putea sa impartim potecile linistiti fara sa ne iritam unii pe altii, dar e cam dificil cu unii mai din portelan, asa. Pai daca esti asa sensibil, omule, stai bre acasa la fereala!"
        1.E greu cu intelegerea unui text? Nu am spus de interzicerea offroadului- ci doar folosirea unor trasee exclusiv pentru offroad
        2.Cum pot imparti o poteca un "predestras" si o motoreta care circula cu 20--50 km/h?
        3.Ai foost in ultimii ani la munte? Intr- localitate daca sunt 6 drumuri si carari in 6 directii, pe toate vei gasi motorete si atv-uri.
        4.E clar ca trebuie separate traseele pentru turisti perpedes si cele pentru atv-uri; dupe cum pe partiile de schi e interzis sa circule snow mobile
    • -2 (4 voturi)    
      hmmm (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 0:05)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cristi007

      Deci cu exceptia localnicilor. Bine asa. In cazul asta, in Bucuresti sa mearga cu masina/moto/bicla/trotineta doar cine e nascut aici. Merge?

      Este ok propunerea ta cu traseele, dar nu merge partea cu exceptiile.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru nevermind (Luni, 22 iulie 2019, 19:12)

        cristi007 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        poate fi cazul in care cineva are ferma pe munte, apoi mai avem salvamont, jandarmerie montanta, sau alte cazuri de folosire a vehiculelor offroad utilitare
  • +3 (5 voturi)    
    Pe mine m-ai omorit... (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 4:47)

    Intermezzo [utilizator]

    Da' cu calu' ce-ai avut? Un roman te iarta daca-i violezi nevasta dar nu te iarta daca-i violezi calul. Sau, ma rog, iapa.
  • +2 (8 voturi)    
    ce discutie aprinsa (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 14:03)

    Fapte [utilizator]

    Unii sar de coor in sus ca n-avem legi si deci belgianul era in legalitate.
    Pai legile se trag din bun-simt. Prima lege e "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". Dragnea, par egzampl, a incercat sa-si croiasca legile proprii, ignorind prima lege a bunului simt. Nu trebuie sa scrie nicaieri ca n-ai voie sa faci pipi pe trotuar atita timp cit nu-ti place sa calci intr-o balta de pipi.
    Apoi: un sistem eficient e cel care raspunde cit mai repede la un stimul. Nimanui nu-i place sa apese pe butonul de la telecomanda si sa se aprinda televizorul dupa 30 de secunde, nu? In cazul de fata e vorba de justitie. Belgianul a incalcat Prima Lege, a speriat caii, era sa omoare oamenii si si-a primit pedeapsa pe loc. Eficienta maxima, timp de raspuns foarte scurt.
    Apoi, e vorba de fair-play (tine tot de bun simt). In Belgia nu are voie sa se dea cu motorul prin muntii patriei. El, ca belgian, stie ca nu e ok sa faci treaba asta, asa ca a venit in Romania, pentru ca e jungla si e voie. Deci la momentul te zero a vrut jungla, dar cind jungla a ripostat, n-a mai vrut-o, a vrut in schimb legile din Belgia. Pai si cu aia in dos si cu sufletul in rai nu se poate. Un pic de fair-play, ce dracu'!
    • +1 (3 voturi)    
      hahaahah (Luni, 22 iulie 2019, 13:05)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      cica in Belgia nu are voie sa se dea cu moto prin munti. Care munti? :)))) In rest ai dreptate.
      • 0 (0 voturi)    
        eh (Luni, 22 iulie 2019, 15:37)

        Fapte [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Am zis si eu asa, la misto, pentru efectul dramatic. "In Belgia n-are voie sa se dea cu motorul prin muntii Germaniei" -- e mai bine asa?
      • 0 (0 voturi)    
        Există Ardennes în Belgia (Miercuri, 24 iulie 2019, 22:01)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Nu trebuie să aibă 2000 de metri ca să fie munți, dar românul e întotdeauna deștept și sarcastic, chiar dacă nu știe despre ce vorbește.
  • +2 (2 voturi)    
    a propos de sperietura (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 14:27)

    Fapte [utilizator]

    Fapt real.
    Prin anii '70 - '80 pe linga Dragasani era un cioban care isi pastea oile pe un cimp.
    La un moment dat organelle din zona au decis sa stropeasca culturile din zona din avion (cred ca le stiti, multe zac abandonate la marginea drumurilor, sint mari si grasute, bi-plane, cu un singur motor, Antonov 2) si au facut baza fix linga pajistea ciobanului. Acolo aduceau motorina, piese de schimb, substantele pentru stropit.
    La un moment dat ciobanul a ajuns cu oile pe pajiste si avionul a aterizat chiar pe deasupra lor, speriindu-le. S-a chinuit omul sa le adune la un loc si apoi s-a mutat mai incolo numai ca pilotul, dupa ce a alimentat, a decolat tot pe deasupra lor. De data asta ciobanul s-a enervat, a tras o injuratura si a aruncat cu ghioaga in avion. L-a nimerit cum nu se poate mai prost: fix in elice. Avionul greu, cuplu maxim, productie sovietica… s-a rupt elicea si aeronava a picat din cer. Pilotul a scapat, avionul nu prea.
    25 de ani de puscarie a primit ciobanul, pentru sabotarea economiei nationale, din care a facut 22.