Cazul Sorina. Cerere de anulare a adopției depusă de familia care a crescut-o pe fetiță. Avocat: S-a făcut pe ascuns

de MH     HotNews.ro
Joi, 18 iulie 2019, 11:23 Actualitate | Esenţial


Sorina si mama adoptiva
Foto: Digi24.ro
Avocatul familiei Șărămăt, cea care a crescut-o pe Sorina, a depus, joi, la Tribunalul București, o cerere pentru constatarea nulității adopției fetiței de 8 ani din Baia de Aramă de către un cuplu de români din SUA. Avocații familiei fostei asistente maternale care a crescut-o pe Sorina susțin că procedura este ilegală și că adopția s-a făcut pe ascuns.

"Voi depune acum la Tribunalul București o cerere pentru constatarea nulității adopției Sorinei Lucan, având în vedere faptul că aceasta a fost ilegal făcută. Vreau să anunț toată țara că la Tribunalul București avem un prieten foarte bun și aceasta este legea pe care ne bazăm și am mare încredere în Tribunalul București. Voi cere anularea adopției față de împrejurarea că, din actele pe care le observați aici, se poate trage concluzia că legea a fost încălcată. Să aveți în vedere că această adopție s-a făcut în mod ascuns, s-a încălcat flagrant articolul 9 din legea 273 /2004, Legea adopției. Față de împrejurarea că lipsesc condițiile de fond, adică opinia minorului, eu consider că această acțiune trebuie admisă", a declarat Ioana Constantin, avocatul familiei Șărămăt, citată de Mediafax.

După depunerea documentelor, avocatul familiei Șărămăt a spus că va depune documentația și pentru suspendarea efectelor adopției, tot la Tribunalul București.

Joi, Judecătoria Slatina ar urma să decidă dacă Sorina poate pleca din țară împreună cu părinții adoptivi, o familie de români stabiliți în SUA. Judecătoria Slatina este a cincea instanță chemată să soluționeze ordonanța președințială, după Judecătoria Drobeta Turnu Severin, Tribunalul Mehedinți, Curtea de Apel Craiova și Tribunalul Olt. Procurorul general al Parchetului General, Bogdan Licu, a solicitat ordonanţă preşedinţială privind interzicerea părăsirii teritoriului României de către Sorina. Procurorul general spunea că speră ca familia adoptivă nu va părăsi țara cu fetița înainte de decizia de la Slatina, deși există o procedură de adopție finalizată.

Procurorul general ceruse și revizuirea deciziei civile din 23 aprilie pronunțată de Curtea de Apel Craiova, prin care s-a dispus încuviinţarea adopţiei internaţionale a Sorinei, "solicitându-se schimbarea în tot a deciziei atacate, în sensul respingerii apelurilor ca nefondate". Cererea de revizuire a adopției a fost respinsă de magistrații Curții de Apel Craiova. Adopția rămâne astfel valabilă. Decizia instanței este definitivă.

Procurorul general solicitase și suspendarea executării deciziei judecătorești prin care fetița a fost adoptată de către familia Săcărin. Și această solicitare a fost respinsă de Curtea de Apel Craiova, în 5 iulie.

Fetița de 8 ani a fost luată cu mascaţii din casa în care a fost crescută de un fost asistent maternal din Baia de Aramă, după ce a fost înfiată de o familie din Statele Unite. Momentul în care mascații au intrat în casă și au luat fetița a fost filmat de familia care a crescut-o. În imagini se observă cum copila refuză să meargă cu oamenii legii și strigă „mami, nu vreau să plec!", dar și cum la un moment dat este târâtă de către procurorul care a coordonat intervenția. Acest caz a generat un val de nemulțumiri legat de modul de intervenție, fetița fiind luată împotriva voinței ei. Asistenta maternală, rămasă fără atestat în luna mai, susținea că nu a refuzat adopția copilei și că a fost obligată să semneze o declarație gata scrisă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














6205 vizualizari

  • +29 (35 voturi)    
    Ilegal pe dracu (Joi, 18 iulie 2019, 11:31)

    reficuL [utilizator]

    A fost intrebata de 2 ori daca doreste sa adopte copila. De 2 ori a refuzat, a mai bagat-o si in spital.
    • +6 (12 voturi)    
      avocat de 2 bani.. (Joi, 18 iulie 2019, 12:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui reficuL

      Legea adoptiei, articolul 9, vorbeste despre consimtamantul tutorelui. Nu este cazul aici, pentru ca asistentul maternal nu are tutela asupra copilului. La articolul 15 se cere consimtamantul minorului si doar in cazul in care minorul a implinit 10 ani. Nu e cazul.
      Poate ca totusi ar fi mai bine sa verificati inainte sa publicat toate tampeniile.
    • +3 (3 voturi)    
      Avocatul face discriminare. (Joi, 18 iulie 2019, 15:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui reficuL

      Țiganul să rămână țigan.Sărac,prost(incult) și folosit de cine vrea.Așa spune avocatul.Comparăm ce-i oferea familia //socială// și ce-i oferă familia care a adoptato.
  • +29 (33 voturi)    
    mda (Joi, 18 iulie 2019, 11:31)

    Soljenitin [utilizator]

    inca un avocat care, desi stie ca sansele sunt 0, totusi trage si mai stoarce niste bani de la o familie care nu reuseste sa vada absurdul situatiei.
    • +16 (18 voturi)    
      Absurd, pe naiba! (Joi, 18 iulie 2019, 12:01)

      SavinMitranescu [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      Aici e vorba de bani, multi si lunar. Asta e miza, nu dragostea de fetita.
    • +16 (18 voturi)    
      avocatul capata vizibilitate (Joi, 18 iulie 2019, 12:01)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Si o mediatizare care ii poate obtine o cota mai buna in avocatura. Cum sa se incurce doamna in detalii precum interesul copilului?
  • +9 (15 voturi)    
    sa ramana in tara.. (Joi, 18 iulie 2019, 11:55)

    rochiri [utilizator]

    ..sa ajunga insarcinata la 13 ani.
    Ce oameni..
  • -15 (21 voturi)    
    hehe (Joi, 18 iulie 2019, 12:02)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Respect familiei! Lupta cu nesimtirea justitiei continua!
    • +8 (10 voturi)    
      fam. Sacarin (Joi, 18 iulie 2019, 12:23)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      respect fam. Sacarin vrei sa spui! Nesimtitii astia din tara au avut ani de zile vreme sa o infieze, acum s-au gasit? Cine mai infia o fata de 8 ani si de etnie roma? Ce viitor are fata asta aici? Mai si gandeste inainte de a vorbi!
    • +8 (10 voturi)    
      care familie? (Joi, 18 iulie 2019, 12:37)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      aia care a refuzat sa o adopte de 2 ori pentru-ca nu mai primeau banii de asistent dupa?
      sau aia care nu o hranea corect de era subnutrita?
    • +7 (7 voturi)    
      care lupta? (Joi, 18 iulie 2019, 12:56)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Daca nu te-ai prins pana acum, familia Saramat nu se califica oricum pentru adoptie si sotia nu mai este asistenta maternala dupa ce a ignorat complet indatoririle ei conform contractului.

      Deci, daca se anuleaza adoptia si copilul ajunge intr-un orfelinat, cine castiga lupta?
    • +2 (2 voturi)    
      Poate (Joi, 18 iulie 2019, 13:30)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      omul chiar s-a referit la familia Sacarin... daca nu, e un pic lovit la tartacutza! Poate ne specifici la ce familie te referi...
      • 0 (0 voturi)    
        omul e un postac psd-ist de joasa speta (Joi, 18 iulie 2019, 17:40)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

        Pentru el intaresul copilului e zero barat.
        Important e sa lupte impotriva justitiei sub orice forma si sa nu cumva un copil sa scape din Raiul psd-ist
  • +7 (9 voturi)    
    Statul' dar nici opinia publica nu sunt capabili (Joi, 18 iulie 2019, 12:28)

    deval [utilizator]

    nici acum sa apere copila de acesti abuzatori deveniti asistenti sociali !!
    Cizmarul Licu , bucatareasa Veorica in persoana au contribuit la sporirea dementei purtatorilor virtuali de cip !
    Acum, chiar daca nu e tarata pe jos fizic Sorina continua sa fie abuzata in Romania !!!
    Prostie, manipulare, interese, neprofesionalism, legi cretine, prost facute , multi tampiti , pana la cel mai inalt nivel !!
  • -6 (6 voturi)    
    room for bargaining... (Joi, 18 iulie 2019, 12:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...un transfer lunar, direct al familiei adoptive care sa indestuleze familia care s-a ocupat de copil pana la aceasta varsta ar solutiona, descentralizat, si la costurile sociale minime acest caz.
    • +1 (3 voturi)    
      mhh, la mocangeli sunteti primi (Joi, 18 iulie 2019, 17:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      psd-isti mici de buzunar.
      Ceea ce propui tu poate fi numita spaga sau taxa de protectie?
      Mai baieti, voi va credeti un fel de Robin Hood sau Iancu Jianu?
    • +1 (3 voturi)    
      interesanta propunerea (Joi, 18 iulie 2019, 23:27)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      si, in numele cui o arunci pe masa ?!:-)
  • 0 (6 voturi)    
    O tara fara jumatati de masura (Joi, 18 iulie 2019, 13:05)

    Casargoz [utilizator]

    Daca o decizie definitiva de adoptie a fost data ilegal corect ar fi ca judecatorii care au dat decizia ilegala sa plateasca.
    Daca nu atunci avocatul ar trebui sa plateasca.

    Avand in vedre contextul: mi se pare ca nu este o chestuie doar de bani pentru asistentii maternali ci si o chestiune religioasa. De imagine religioasa. Nu am suficiente argumente dar, ar trebui mers pe firul banilor domnului avocat.
    Cine plateste avocatul?
    Oricum am ajuns o tara sinistra. O tara in care imaginea unui orfan "vinde" imagine pentru diversi indivizi.
  • +3 (7 voturi)    
    Avocat: S-a făcut pe ascuns (Joi, 18 iulie 2019, 13:21)

    levierul [utilizator]

    :))) profesional vorbind, avocatul asta este Dancila
  • +2 (4 voturi)    
    Ce credibilitate poate avea fam. Saramat?! (Joi, 18 iulie 2019, 22:22)

    geomaticianu [utilizator]

    Ce credibilitate poate avea fam. Saramat?!
    1.Dupa ce a inceput adoptia propriuzisa au depus si ei cerere de adoptie (fara sa aiba macar certificat de familie adoptiva) cu scopul vadit de a incurca lucrurile.Ca info:cand se face potrivirea de adoptie cazul este blocat,nimeni nu mai poate interveni.