Corespondență de la Strasbourg

VIDEO Ce se mai întâmplă cu Kovesi. Președinția finlandeză a Consiliului UE: Sper să găsim cât mai repede o soluție pentru numirea procurorului-șef european

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Miercuri, 17 iulie 2019, 13:46 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/EPA
Noi informații de la Strasbourg privind candidatura lui Kovesi la postul de procuror-șef european. Președinția finlandeză a Consiliului Uniunii Europene speră să găsească rapid o soluție pentru numirea unui procuror-șef european, a declarat, miercuri, la Strasbourg, prim-ministrul Finlandei, Antti Rinne.

Premierul finlandez a fost întrebat de HotNews ce va face pentru deblocarea negocierilor dintre Parlamentul European și Consiliul UE pentru funcția de procuror-șef european.

„Azi dimineață am văzut o știre de presă cum că această chestiune legată de procurorul-șef european încă se negociază în COREPER (ambasadorii statelor membre n.r.). Și cred că vom afla răspunsul final din partea statelor membre de a găsi o soluție. Eu am dat instrucțiuni ca obiectivul nostru să fie găsirea unei soluții la această situație cât mai repede posibil. Înțeleg destul de bine că sunt presiuni pentru găsirea unei soluții și sper că vom găsi o soluție rapid”, a spus premierul Finlandei.

La rândul său, președintele Parlamentului European, David Sassoli, a fost întrebat de HotNews dacă noul Parlament o susține în continuare pe Kovesi și dacă va fi nevoie de noi proceduri pentru o eventuală reconfirmare.

„Cât mă privește pe mine, rolul meu este să ofer toate garanțiile necesare pentru procedura aleasă de Parlament și ne vom strădui să fie cât mai transparentă posibil. Rolul meu este să garantez integritatea procesului”, a răspuns Sassoli.

Urmărește de la min. 12.27:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7025 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    ! (Miercuri, 17 iulie 2019, 13:56)

    jaoju [utilizator]

    nimeni nu spune nimic; se invart ca pisica-n jurul cozii
  • -11 (17 voturi)    
    Pe cine interesează? (Miercuri, 17 iulie 2019, 14:58)

    prec [utilizator]

    Văd că Băsescu și toate slugile sale sunt libere: Bleaga, piticania, analfabetul cu scripca, Muiagiu, Videanu, Berceanu sunt liberi. Cum s-a luptat ea cu corupții? CUM?
    • -1 (5 voturi)    
      pai... (Miercuri, 17 iulie 2019, 16:23)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui prec

      CCR-ul...+ CSM + judecatori corupti...au fact para para cu ei...este foarte simplu..
  • -3 (9 voturi)    
    “Limba de lemn” se...... (Miercuri, 17 iulie 2019, 15:37)

    gigiN [utilizator]

    ..extinde rapid in UE.
  • -7 (11 voturi)    
    Mai bine... (Miercuri, 17 iulie 2019, 16:12)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mai bine un post de procuror pe langa Tribunalul din Sibiu. Mai face si ea un dosar, doua. Daca le face bine poate obtine si condamnari. Ca asa, sinecuri a tot primit.
    • +5 (9 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 17 iulie 2019, 17:03)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      asa ti-au zis la partid ?

      puti a prostie psdista ...
  • -1 (3 voturi)    
    Kovesi seamănă (Miercuri, 17 iulie 2019, 17:16)

    Mazeta [utilizator]

    cu femeia de serviciu din blocul meu: toată lumea o laudă, nimeni nu o bagă în casă.
    • +3 (3 voturi)    
      adevaru' este ca va sta in gat (Miercuri, 17 iulie 2019, 20:15)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      precum un stabilopod
  • +2 (4 voturi)    
    Din păcate (Miercuri, 17 iulie 2019, 19:22)

    Observatory [utilizator]