UPDATE Dacian Cioloș: Franța o va susține pe Laura Codruța Kovesi la șefia Parchetului european

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 16 iulie 2019, 21:15 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/EPA
Franța o va susține pe Laura Codruța Kovesi pentru șefia Parchetului European, a declarat marți Dacian Cioloș, liderul grupului parlamentarilor europeni Renew Europe, din care face parte și partidul președintelui francez Emmanuel Macron, scrie Politico.eu.

"Guvernul francez va informa Consiliul în viitorul apropiat că a decis să o sprijine pe Laura Codruța Kövesi," a afirmat Dacian Cioloş, citând ceea ce a numit "informații recente".

"Sper ca acest lucru să deschidă drumul pentru o decizie în această direcție", le-a spus Cioloș ziariștilor prezenți la Strasbourg.

Potrivit politico-eu, un oficial francez apropiat de Macron a confirmat că Parisul intenționează să o sprijine pe Kovesi.

Un purtător de cuvânt al misiunii diplomatice a Franței la UE a declarat: "Nu pot confirma nimic legat de Bohnert la acest stadiu.”

Anterior, cotidianul Financial Times, citat de Mediafax, scria, citând surse oficiale franceze şi române, că ​Franţa a decis să o susţină pe Laura Codruţa Kovesi pentru funcţia de şef al Parchetului Uniunii Europene.

Franţa a acceptat să o susţină pe Laura Codruta Kovesi pentru conducerea Parchetului European, în locul propriului candidat, Jean-François Bohnert, au declarat surse franceze şi române. Decizia a fost luată după ce preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a a avut câștig de cauză luna trecută în negocierile cu Germania şi alte state UE pentru alocarea funcţiilor de conducere în cadrul Uniunii Europene, inclusiv prin desemnarea Christinei Lagarde, din Franţa, pentru postul de preşedinte al Băncii Centrale Europene.

Un oficial francez a declarat pentru Financial Times că decizia de a fi susţinută Laura Codruţa Kovesi are rolul de a asigura un echilibru geografic mai bun al funcţiilor de conducere în Uniunea Europeană, dat fiind că încă nu există niciun post alocat Europei de Est; de asemenea, decizia evidenţiază angajamentul Parisului în sensul respectării statului de drept şi în favoarea eforturilor Laurei Codruţa Kovesi de a susţine aceste principii în România. "Decizia va permite şi constituirea rapidă a Parchetului european, pe care noi l-am susţinut activ", a declarat oficialul francez.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














10111 vizualizari

  • +20 (38 voturi)    
    ei si !!!!!!!!! (Marţi, 16 iulie 2019, 21:40)

    exilatul [utilizator]

    e normal sa fi mai apreciat de straini decit de penalii din tara....ar fi fost anormal ca sa fie sustinuta de guvernul de hoti , escroci si "tarani" inculti...e de ajuns sa le vezi mutrele si iti vine sa te ..duci..
    • -1 (13 voturi)    
      eh...ashh (Miercuri, 17 iulie 2019, 9:30)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Eu zic ca au nevoie de buzdugan
      Cine misca in front, primeste o anticoruptie peste bot, de il pufneste rasul!

      Si da, Kovesi este cel mai bine calificata pentru un astfel de post
      • +1 (3 voturi)    
        mirosi a mizerie psdista... (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:25)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        mirosi a mizerie psdista...
    • +1 (3 voturi)    
      Dar cand se alege o data? (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:48)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      De jumatate de an se lauda ca ajunge procuror european, dar pana acum doar se discuta. Pai parca era deja aleasa, acum ce se mai asteapta?
  • +16 (30 voturi)    
    Go Codruta! (Marţi, 16 iulie 2019, 21:46)

    Habermas [utilizator]

    O Romanie curata intr-o Europa curata.
    Dar nu tie numai de Parchetul European si cele Nationale. Tine si de vigilenta si implicarea noastra.
  • +6 (24 voturi)    
    Bombă! (Marţi, 16 iulie 2019, 22:04)

    blackbeard [utilizator]

    Ooo, ce veste minunată!
  • -15 (35 voturi)    
    În schimbul a ce? Ce le-am oferit? (Marţi, 16 iulie 2019, 22:05)

    prec [utilizator]

    Ce mai cumpărăm de la ei?
    • -11 (19 voturi)    
      Cumparam ... (Miercuri, 17 iulie 2019, 0:49)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui prec

      .. ce cumparam si inainte de Kovesi. Gandeste asa: la cat am cumparat de la ei, meritam si noi ceva. Nu?
      • +1 (1 vot)    
        in schimb noi sustinem candidatul Frantei (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:34)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        mi se pare corect
    • +1 (11 voturi)    
      gandire psdista: (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui prec

      daca cineva te sustine fara sa aiba un interes direct, sigur e cumparat!
    • +1 (7 voturi)    
      s-a dat deja (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:23)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Ne sunt datori, in special lui Ciolos, care a mentinut cote cat mai diferite pentru subventia agricola intre state. Franta fiind printre tarile care incaseaza cei mai multi bani din subventia agricola, Romania acceptand sa fie ultima. Fermierii romani ajungand sa-si vanda pamanturile care nu mai sunt asa profitabile, iar produsele agricole romanesti nu mai sunt asa avantajoase ca pret pe piata unica. Problema nu e ca subventiile sa fie diferite, ci cu cat difera,... sunt triple, chiar si mai mari.

      Franta ii mai e datoare si lu' Iohanis care a acceptat propunerea francezilor sa nu existe lucratori detasati intre state, care sa fie platiti/taxati in statul de unde vin.

      Si mai sunt multe concesii. In contextul asta problema unui comisar la justitie nu prea ii intereseaza, pentru ca ei au castigat negocierile care le aduc multi bani.
      • -3 (5 voturi)    
        aoleo , dar cat rahat psdist poti sa mananci. (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:27)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        aoleo , dar cat rahat psdist poti sa mananci.
        • +2 (2 voturi)    
          accept si argumente (Miercuri, 17 iulie 2019, 14:36)

          jescu [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Unii nu suporta critica.

          Eu personal m-as bucura la LCK sa ajunga acolo.Dar daca asta e singurul interes pe care il are Romania de la UE atunci sigur nu suntem pe calea cea buna. As vrea sa vad liderii nostri ca se agita pentru lucruri care au impact mai mare pentru Romania, de genul celor de mai sus, din care Franta a castigat enorm. Alte state est europene au aratat ca se agita pentru interesele proprii, la noi n-am vazut.
        • -1 (3 voturi)    
          Dumnezeule .... (Miercuri, 17 iulie 2019, 18:18)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          ....ce viespar este amarata asta de tara !!! Este suficient sa citesti comentariile de pe acilea si sa te ingrozesti !!! Ma intreb cati din mancatori de castane si rahat au fost interesati sa cunoasca mecanismele de selectie si de investire al conducatorului postului respectiv si mai ales contextul in care se desfasoara acestea !!! Spagi ,preturi platite ,manarii de toate felurile,concesii,aranjamente in fel de fel de domenii,trocuri .....si adaugati voi ce vi se pare amuzant sau mizerabil din celebrele comentarii pe care le parcurgeti !!! Oare este posibil sa nu mai aplicam gandirea si perceptia noastra gaunosa cultivata in 50 de ani de comunism si 30 ani de democratie marca Iliescu si PSD la felul de a exista al celor care nu au avut parte de asa ceva !!?? De fapt este vorba de un profesionist a carei existenta este dialectica atata timp exista excroci ,hoti si borfasi pe toate drumurile ,de aiurea si mai ales de la noi !!!
    • -1 (1 vot)    
      pe tine valorosule ce esti... (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:26)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui prec

      pe tine valorosule ce esti...
  • -16 (36 voturi)    
    Pilele castiga. (Marţi, 16 iulie 2019, 22:24)

    Lok [utilizator]

    Dar vorbim de franta asa ca nu ma uimeste nimic.
    • +17 (31 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 17 iulie 2019, 0:50)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu ca in Romania unde valorile sunt respectate si ajung acolo unde trebuie. De exemplu, dracnea, sefu' vostru.
    • +3 (11 voturi)    
      Într-adevăr, dar numai pe termen scurt (Miercuri, 17 iulie 2019, 8:15)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Pentru că Guvernul României a avut președinția Consiliului UE, candidatura lui Kovesi a fost blocată luni de zile, în ciuda votului reprezentativ din Parlamentul European și a susținerii majorității statelor membre. Doar că, în țările civilizate, pilele îți deschid ușa, nu te țin înăuntru dacă nu ești în stare. S-a terminat președinția, au expirat și pilele.
    • +4 (10 voturi)    
      ahahahaha (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      pesedeii nu inteleg ca in alte tari oamenii sunt promovati pe criterii de competenta...
      pesedeii nu inteleg decat pile si mita... retsu nu exista pt ei!
  • +13 (23 voturi)    
    Unii dintre comentatori... (Miercuri, 17 iulie 2019, 0:43)

    Lucky1 [utilizator]

    ...imi aduc aminte de psd care nu numai ca nu a sustinut pe Laura Codruta ci a fost contra cu toata inversunarea de care este capabil. Dar si PSDul ca si acesti comentatori, din fericire pentru romanii cinstiti, nu au nici un cuvant de spus.
  • -6 (10 voturi)    
    dezamagitor... (Miercuri, 17 iulie 2019, 8:37)

    MarcelP [utilizator]

    E incredibil sa ne bucuram pentru o victorie care a fost a Codrutei si care trebuia deja demult pusa in practica, fara tergiversari, fara povesti in spatele usilor capitonate, fara negocieri, fara candidati retrasi si repusi in joc. E incredibil ca PANA ASTAZI nu e decis si parafat cine va fi acest procuror, si anume Codruta. Prezentam acum ca victorie ceva ce ar fi trebuit sa tina de firesc, natural. Si toata astea din cauza politicienilor UE. De aceea tot mai putina lume are incredere in UE, din cauza dublelor si triplelor masuri. Si din cauza ca un individ ca Macron face ce-l taie capul si-si bate joc de votul a 200.000.000 de oameni.
  • +4 (12 voturi)    
    S-au inmultit trolii negurosi orientali pe-aici. (Miercuri, 17 iulie 2019, 8:50)

    Habermas [utilizator]

    Sunt cel putin vreo patru.
    • +2 (10 voturi)    
      Par disperati (Miercuri, 17 iulie 2019, 9:28)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Pare că cei in solda cărora troleaza aici au cam ajuns la ananghină și le tremură chiloții pe ei.
      • +2 (4 voturi)    
        Ananghina? (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:11)

        UpNext [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        daca tot te scremi sa folosesti arhaisme, incearca cu "ananghie" si dup-aia mai da o tura pe la scoala...
  • +1 (11 voturi)    
    Calinee, Veoricoo, Livachee + gastile aferente ... (Miercuri, 17 iulie 2019, 9:11)

    Carcalete [utilizator]

    ... ati pus-o, fratilor.
  • +4 (10 voturi)    
    Ar fi extraordinar (Miercuri, 17 iulie 2019, 9:19)

    UpNext [utilizator]

    ca LCK sa castige efectiv aceasta pozitie.
  • +1 (5 voturi)    
    Şi până la urmă care este rolul ... (Miercuri, 17 iulie 2019, 9:28)

    BleahBleah [utilizator]

    Parchetului European ... care sunt atribuţiile lui?
  • -3 (7 voturi)    
    Dar de cand este Ciolos purtatorul (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:10)

    xrogo [utilizator]

    de cuvant al Frantei, ori s-a trezit vorbind si el sa se bage-n seama?
    • -2 (4 voturi)    
      hahaha va ofticati la PSD... (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:29)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      hahaha va ofticati la PSD...