Gratuitate pe tren, doar pentru studenții sub 26 de ani (proiect)

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 iulie 2019, 16:40 Actualitate | Esenţial


Gara de Nord
Foto: Hotnews
Gratuitatea de care se bucură studenții la circulația cu trenurile ar putea fi restrânsă sensibil. Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a anunțat luni că se are în vedere introducerea unei limite de vârstă de 26 de ani și limitarea numărului de călătorii gratuite, așa cum este cazul pentru pensionari.

O altă variantă luată în calcul de ministrul Teodorovici este și „corelarea situației la învățătură”, astfel încât studenții repetenți sau cei cu restanțe ar putea să nu mai beneficieze de această gratuitate.

Înainte de adoptarea unei decizii vor avea loc discuții cu asociațiile studenților, a mai spus Teodorovici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7958 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    .... (Luni, 15 iulie 2019, 16:55)

    tirolez [utilizator]

    Ar fi cazul. Cand eram eu in facultatea se facea misto de pensionari ca merg toata ziua cu RATB-ul. Acum merg studentii toata ziua cu trenul si pensionarii ori stau in picioare , ori isi amana calatoria pana gasesc loc. Asta da progres. O tara de asistati social.
    • +4 (12 voturi)    
      Da, boss (Luni, 15 iulie 2019, 18:18)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Transportul cu trenul pentru nici 400.000 de studenti e problema, nu gratuitatile la orice pentru 5.2 milioane de pensionari. Si apropo, bai, le taie si pentru persoanele cu dizabilitati, dar n-a avut curaj sa zica asta Teo ManiMani!
      • +3 (3 voturi)    
        secret de stat (Luni, 15 iulie 2019, 20:59)

        c.oameni [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        nu se stie cati dintre calatori au fost studenti si cati au fost pensionari si ce sume s-au cheltuit pentru aceste gratuitati

        dar inclin sa cred ca studentii au facut mai multe calatorii decat pensionarii chiar daca sunt mult mai putini
  • +4 (8 voturi)    
    Cum adica,...... (Luni, 15 iulie 2019, 17:36)

    gigiN [utilizator]

    .....nicolicea,serban,codrin,plesoianu sa nu aibe dreptul ?????
  • +16 (18 voturi)    
    mai mult (Luni, 15 iulie 2019, 18:01)

    of of [utilizator]

    Ar trebui ca gratuitatea să se dea pe bază de decontare, la prezentarea biletului în original. În acest fel nu și-ar mai face mii de rezervări aiurea studenții și am mai găsi și noi, plătitorii de bilete și de impozite, loc la tren.
    Iar studenții care au un venit (foarte mulți lucrează) nu ar trebui să aibă gratuitate...
    Oricum, gratuitatea trebuie introdusă doar spre localitatea de domiciliu, nu oriunde...
    • 0 (0 voturi)    
      ti-a murit unul din cei doi neuroni (Joi, 18 iulie 2019, 13:13)

      Costi Peticilă [anonim] i-a raspuns lui of of

      cu asa gandire nici nu avem cum sa avansam undeva.
      De ce studentii care se chinuie sa isi imparte timpul intre facultate si munca ( sigur nu muncesc de placere) sa plateasca?Adica dupa ce ca fac un efort in plus fata de restul ar avea si dezavantaje.
      Felicitari!
  • +14 (16 voturi)    
    Trebuia facuta mai demult (Luni, 15 iulie 2019, 18:28)

    mihai2015 [utilizator]

    Pe tren personal Cluj-Craiova-Bucuresti, aglomeratie in tren, trei sferturi studenti, care mergeau gratis, nu stiu de unde se urcasera, toata lumea care a urcat de la ultimele statii spre Bucuresti sta in picioare pentru ca platise bilet dar nu mai erau locuri, ca erau ocupate de studenti care mergeau gratis.
    Cine plateste sta ca prostul in picioare...
    Cred ca sintem singura tara din lume la care cineva poate circula gratis, oricind, oriunde si de cate ori vrea, fara nici o limita,
  • +5 (5 voturi)    
    paguba e destul de mare (Luni, 15 iulie 2019, 20:22)

    omul.rau [utilizator]

    citat dintr-un articol Bursa din iulie 2018 despre anul 2017 (gratuitatea a fost introdusa de Grindeanu de la 1 feb 2017):

    "Ţinând cont că în răspunsul oficial primit de la companie ni se spune că din numărul total de călători 30% au fost studenţi, rezultă că, în anul 2017, aceştia din urmă au beneficiat de 16.290.000 de călătorii gratuite. Iar numărul acesta mare se vede raportat şi în exerciţiul bugetar pe anul trecut aprobat în 29 mai 2018, al CFR Călători, unde compania a ieşit pe minus cu 31.850.000 de lei la capitolul încasări în numerar de la călători."

    articol din Ziarul Financiar:
    "Contravaloarea biletelor gratuite emise pentru studenţi de către CFR Călători cf HG nr. 42/2017 se decontează în funcţie de numărul călătoriilor efectuate de către aceştia. Suma aferentă perioadei februarie-noiembrie 2017 a fost în valoare de aproximativ 176,6 milioane de lei"

    cred ca anul 2018 a fost si mai rau!